دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

خانه‌هایی که با پرینت سه بعدی ساخته می‌شوند

تا به حال چیزی در مورد پرینت سه‌بعدی خانه شنیده‌اید؟ خانه‌هایی که با دخالت پرینترهای سه‌بعدی آماده می‌شوند و مصالح را طبق برنامه، برای ساخت خانه مصرف می‌کنند. بدون شک باید منتظر آینده بهتری به‌کمک این فناوری باشیم. این فناوری قیمت خانه‌ها را تا حدی مناسب‌تر خواهد کرد. فناوری پرینت سه‌بعدی برای ساخت خانه شاید در کشور ما هنوز آن‌چنان مرسوم نباشد، اما در نقاط دیگر جهان، کم‌کم به روشی عالی برای ساخت خانه تبدیل شده است. برای اطلاع بیشتر درباره خانه‌هایی که با پرینت سه‌بعدی ساخته می‌شوند، این مطلب را در آکادمی املاک دیوار بخوانید.

پرینت سه بعدی خانه چیست؟

خانه‌ها با چاپ سه‌بعدی چطور تولید می‌شوند؟ دستگاه پرینت سه‌بعدی می‌تواند بتن،‌ پلاستیک و سایر مصالح را از طریق نازل‌ها بیرون برده و یک شی سه‌بعدی به اندازهٔ خانه بسازد. چاپ سه‌بعدی در صنایع دیگر مانند مدل‌سازی، ساخت‌وتولید تجهیزات صنعتی و حتی مواد غذایی هم کاربرد دارد. به‌طور ساده، هر دستگاه پرینت یا چاپ سه‌بعدی از یک نازل، بازوی رباتیک، صفحه ساخت و سیستم انتقال ماده اولیه تشکیل می‌شود. پرینتر‌های سه‌بعدی بسته به کاربرد، در ابعاد بسیار کوچک تا عظیم (در حد و اندازه‌های یک ساختمان مسکونی) طراحی و تولید می‌شوند.

پرینتری که برای ساخت خانه یا به‌طور کلی ساختمان استفاده می‌شود، ویژگی‌های خاص خود را دارد. ابعاد بزرگ و اهمیت محصول نهایی، روی این خصوصیات تأثیر می‌گذارند. این دستگاه بسیار قوی و مقاوم طراحی شده است. شاید به این علت که باید در زمین‌های متفاوتی قابل استفاده باشد. ریل‌ها جوری تنظیم می‌شوند که بازوی رباتیک به راحتی حرکت کند. در محدوده ریل‌ها، بازوی رباتیک خانه را لایه لایه با بیرون ریختن مواد بتنی یا مواد دیگر از نازل، می‌سازد. به بیان ساده، این نوع خانه‌ها به‌صورت لایه لایه ساخته می‌شوند. البته در برخی موارد هم دیوارها، سقف و بخش‌های گوناگون به‌صورت مجزا پرینت شده و درنهایت به هم متصل می‌شوند.

تا به امروز موسسات تحقیقاتی مختلفی روی این تکنیک کار کرده‌اند. برخی هم معتقدند صنعت ساختمان ممکن است در آینده بسیار بیشتر بر پرینت سه بعدی خانه تکیه کند.

چاپ سه‌بعدی خانه؛ هزینه و آینده؟

خانه‌های سه‌بعدی جدید و در حال توسعه هستند. شما یک خانه سه‌بعدی را می‌توانید با هزینه بسیار کم‌تری نسبت به ساخت یک خانه با روش سنتی چاپ کنید. البته فقط در کشورهایی که فناوری به بلوغ رسیده است، این فناوری مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

این خانه‌ها اغلب از سیمان درست می‌شوند. جالب است بدانید که ساخت خانه‌هایی با فناوری چاپ سه‌بعدی، بسته به ابعاد نهایی، در حدود یک روز طول می‌کشد. مهندسان این صنعت امیدوار هستند که در نهایت بتوانند هزینه‌های تولید این نوع از خانه‌ها را از میانگین ۱۰ هزار دلار به به ۴ هزار دلار برسانند.

خانه با پرینت سه بعدی

مزایای پرینت سه بعدی خانه

خانه‌های سه‌بعدی به دلیل مقرون به صرفه بودن،‌ بهره‌وری انرژی و مقاومت بهتر در برابر بلایای طبیعی، در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. این خانه‌ها انرژی گرمایشی و سرمایشی را به هدر نمی‌دهند. نکته مهم دیگر اینکه در پرینت سه بعدی خانه، سرعت عمل بالاتری وجود دارد. زمانی که ماشین برای ساخت یک خانه صرف می‌کند، بسیار کم‌تر از زمانی است که این کار را انسان انجام دهد.

به‌طور کلی هزینه پایین‌تر در تولید، مصرف انرژی و نگهداری خانه‌های ساخته شده با چاپ سه‌بعدی، از مزایای این فناوری است.

هزینه کم‌تر و مصرف بهینه انرژی

یک نظرسنجی در زمینه پرینت سه بعدی خانه توسط realtor انجام شده است. ۳۰ درصد از افراد گفته‌اند که احتمالا روش پرینت سه‌بعدی جایگزین روش‌های سنتی خانه‌سازی می‌شود. خانه‌های سه‌بعدی در سال گذشته میلادی، به موضوع داغی تبدیل شدند. به طوری که حدود ۶۰ درصد افرادی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند، در مورد پرینت سه بعدی خانه اطلاعات داشته‌اند.

به ترتیب اولویت، هزینه‌ ساخت کم‌تر، مصرف انرژی مناسب‌تر، مقاومت در برابر بلایای طبیعی، ساخت سریع‌تر و تنظیم آسان‌تر و ضایعات کم‌تر ساختمانی، از عوامل موثر بر جذابیت این روش برای شرکت‌کننده‌ها در نظرسنجی بوده است. البته باوجود پیشرفت قابل‌توجهی فناوری چاپ سه‌بعدی در جهان، هنوز هم ۲۰ درصد مردم به زندگی در خانه‌های سنتی علاقه‌مندند. درنهایت این فناوری زمان لازم را دارد تا خود را محک بزند. هنوز بسیاری از مردم گمان می کنند که این تکنولوژی در طول زمان دوام نخواهد آورد.

خانه‌هایی که با فناوری‌های جدید ساخته می‌شوند، استفاده از فناوری را به ساخت محدود نمی‌کنند. مثلا خانه‌ای که در نوادا آمریکا با روش پرینت سه بعدی خانه ساخته شده، تا حد ممکن کم‌مصرف طراحی شده است. ماهیت کلی این خانه با انرژی خورشیدی کار می‌کند و حتی می‌تواند از رطوبت هوا آب استخراج کند. در این خانه دوش حمام می‌تواند آب را تمیز و بازیافت کند.

خانه ساخته شده با چاپ سه بعدیحل بحران مسکن با پرینت سه بعدی خانه

به‌عنوان مثال، در مکزیک یک منطقه مسکونی کاملا جدید را با استفاده از چاپ سه‌بعدی ساخته شده است. تکمیل هر خانه در این منطقه تنها حدود ۲۴ ساعت طول می‌کشد. ابعاد خانه‌ها به اندازه‌ای است که یک خانواده کوچک می‌تواند در این ساختمان‌ها ساکن شوند. ایده پرینت سه بعدی خانه در مکزیک بر مبنای آسان‌تر کردن خانه‌دار شدن اقشار کم‌درآمد شکل گرفت. این برنامه‌ها درصورت پیشرفت و بهینه‌سازی، به بحران مسکن در جهان بسیار کمک می‌کنند.

سود بالای استفاده از پرینترهای سه بعدی در ساخت خانه

ماده اولیه‌ای که در صنعت ساخت و ساز در جهان استفاده می‌شود،‌ بتن است. باوجود ارزان بودن مواد اولیه، بتنی که در صنعت ساخت و ساز استفاده می‌شود، قیمت بالایی دارد. به‌طور کلی، کار قالب زدن باعث گران شدن قیمت بتن می‌شود. قالب‌سازی، مواد اضافی و زباله‌های زیادی در ساخت خانه ایجاد می‌کند. درمقابل، زباله‌های ناشی از ساخت خانه با پرینتر سه بعدی کم‌تر خواهد بود. همه این موارد، حاشیه سود ساخت با این فناوری را بالا می‌برد.

همان‌طور که گفتیم، استفاده از این فناوری امکان کاهش زمان ساخت را به‌همراه دارد. نیروی انسانی در این مدل ساخت و ساز کم‌تر خواهند بود. پس هزینه تولید خانه بسیار کاهش پیدا می‌کند.

تمایل خریداران به خانه‌های سه‌ بعدی

در یک نظرسنجی از مصرف‌کنندگان پرسیده شده است که آن‌ها چرا ترغیب به خرید خانه چاپ سه‌بعدی می‌شوند؟ در پاسخ این سوال، نتایج زیر به‌دست آمد (نظرسنجی با امکان پاسخ مشترک به چند سوال):

  • 54 درصد به علت هزینه کم‌تر
  • 51 درصد مصرف انرژی کمتر
  • 42 درصد مقاومت بیشتر در برابر بلایای طبیعی
  • 41 درصد ساخت سریع‌تر
  • 39 درصد قابلیت شخصی‌سازی طراحی بالاتر
  • 32 درصد به علت تولید ضایعات کم‌تر

البته مانند هر فناوری نوینی، عده‌ای منتقد و افرادی با عدم اطمینان به فناوری، در هر جامعه‌ای وجود دارند. در سوال دیگر پرسیده شد عوامل اصلی برای عدم اطمینان به فناوری، چه مواردی هستند؟

  • 36 درصد منتظر هستند که پیشرفت این فناوری را در طول زمان ارزیابی کنند
  • 22 درصد زیبایی خانه‌های سنتی را ترجیح می‌دهند
  • 22 درصد می‌گویند که این فناوری مدت طولانی باقی نخواهد ماند
  • 18درصد هم دوست ندارند که خانه‌ای شبیه به همسایه داشته باشند.

خانه نمای چوب با پرینت سه بعدی

دوام پرینت سه بعدی خانه

اغلب این خانه‌ها از بتن ساخته شده‌اند و مدت زمان دوام مناسبی برای آن‌ها انتظار می‌رود. دلیلی وجود ندارد که دوام پرینت سه بعدی خانه نامناسب باشد. برآوردهای مختلفی در این زمینه وجود دارد. اکثر برآوردها می‌گوید این خانه‌ها حدود ۵۰ تا ۶۰ سال دوام خواهند داشت.

برخی از خانه‌های سه بعدی از عناصر چوبی ساخته می‌شوند. در صورت عدم رسیدگی به این خانه‌ها،‌ ممکن است آن‌ها دچار پوسیدگی شوند. این خانه‌ها می‌توانند اشکال متفاوتی داشته باشند و دوام آن‌ها به این علت افزایش پیدا کند.

جمع‌بندی

امروزه پرینت سه بعدی خانه یک امکان جدید در ساخت و ساز خانه است. هزینه‌های ساخت خانه را کاهش می‌دهد و خانه‌های مقاوم‌تری را به بازار عرضه می‌کند. خانه‌هایی که با فناوری جدید و مشارکت کم‌تر نیروهای انسانی ساخته می‌شود. جالب است بدانید که در زمینه مصرف انرژی نیز نسبت به خانه‌های سنتی، ‌پیشی می‌گیرد. این طرح در اروپا و امریکا عملی شده و شرکت‌های زیادی در حال ارائهٔ چنین خانه‌هایی هستند. ساخت سریع‌تر، هزینهٔ کم‌تر و سازگاری بیشتر با محیط زیست از مزایایی به شمار می‌رود که پرینت سه بعدی خانه را برای سازندگان جذاب می‌کند.

منابع: realtor، interestingengineering، architectoutsourcing

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.