دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

هر آنچه باید درباره رنج بندی مشاوران املاک در آژانس بدانید

به عنوان مشاور املاک، حتماً با اصطلاح رنج بندی مشاوران‌ آژانس و اهمیت آن در ساختار کاری مواجه شده‌اید. بدون شک برای شما نیز این سوال ایجاد شده که به طور کلی در رنج بندی مشاوران آژانس به چند دسته تقسیم می‌شود؟ در آژانس املاک چه رنجی را انتخاب کنیم؟ اولین جایگاه در رنج بندی مشاوران آژانس چیست؟ اینکه چگونه می‌توانیم به‌عنوان مدیر آژانس، بهترین نتیجه را از رنج بندی آژانس املاک بگیریم؟ پس از مطالعهٔ این مقاله در آکادمی املاک دیوار، با شاخه‌های رنج بندی در آژانس املاک و نکات مربوط به انتخاب آن‌ها آشنا خواهید شد.

رنج بندی مشاوران آژانس

رنج بندی مشاوران آژانس به سه دستهٔ کلی زیر انجام می‌شود:

  • رنج رهن و اجاره
  • رنج فروش
  • رنج کلنگی و مشارکت در ساخت

نکتهٔ مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، آشنایی با ویژگی‌ها، اصول و قواعد هر یک از این سه دسته است. این آشنایی به شما کمک می‌کند تا میزان بهره‌وری‌تان در آژانس املاک را افزایش داده و کسب درآمد و تخصص بیشتری در حرفه‌تان داشته باشید. نکته‌ای که در انتخاب این رنج‌ها باید به آن توجه کنید، ترتیب یادگیری آن‌ها است.

اولین رنج، که در جایگاه رنج پایه محسوب می‌شود، رنج رهن و اجاره است. در پلهٔ بعدی، رنج فروش قرار می‌گیرد. در نهایت رنج کلنگی و مشارکت در ساخت نیز وجود دارد.

نمونه قرارداد اجاره دفتر کار

نکته مهم در رنج بندی مشاوران آژانس به مدیریت آن‌ها باز می‌گردد. مدیر آژانس در تقسیم‌بندی افراد بین رنج‌ها و تخصیص منابع برای آن‌ها باید با هوشمندی عمل کند. امروزه که اکثر آژانس‌های املاک از سرویس‌های آنلاین برای درج آگهی استفاده می‌کنند، مدیریت این فعالیت‌ها نیز به کارهای مدیران آژانس اضافه شده است.

به‌عنوان مثالی از مدیریت فعالیت‌های آنلاین، مدیر آژانس باید بداند که کدام رنج در آژانسش نیاز به هزینه بیشتری در آگهی‌های آنلاین دارد. در شرایط دیگر او باید منابع را به‌گونه‌ای بین رنج‌ها تقسیم کند که همه مدیران رنج و فعالان هر رنج، بتوانند به تعداد مناسب آگهی منتشر کنند. پنل املاک دیوار این قابلیت را به مدیران آژانس می‌دهد که مشاوران خود را بهتر مدیریت کرده و روی فعالیت آنلاین آن‌ها نظارت کنند. برای آشنایی بیشتر با پنل، مطلب «آموزش استفاده از پنل املاک دیوار» را مطالعه کنید. اگر هم با پنل آشنا هستید، با کلیک روی بنر زیر، به‌صورت رایگان در آن ثبت‌نام کنید.

ثبت نام در پنل املاک دیوار

رنج رهن و اجاره

رنج رهن و اجاره در جایگاه رنج پایه در آژانس املاک محسوب می‌شود. اگر در آژانس املاک تازه کار هستید، باید از این رنج شروع کنید. این رنج نسبت به دو رنج دیگر ساده‌تر است، با این حال پیچیدگی‌های مخصوص به خودش را دارد.

چرا مشاوران املاک تازه‌کار باید از این رنج استفاده کنند؟ این رنج ساده‌تر از دو رنج دیگر بوده و تعداد فایل‌ها و قراردادهای آن بیشتر از دو رنج دیگر است. فعالیت در دسته رهن و اجاره در رنج بندی مشاوران آژانس انگیزهٔ شما را برای ادامهٔ فعالیت در حوزهٔ املاک بیشتر کرده و احتمال قرارداد بستن را بیشتر می‌کند. از طرفی، از آنجایی که تعداد ملک‌ها و تعداد مشتری در رنج رهن و اجازه بیشتر است، ‌شما با مشتری‌های بیشتری مواجه می‌شوید. در مجموع با فعالیت در رنج اجاره، املاک بیشتری را بازدید می‌کنید و در نتیجه تجربهٔ کاریتان برای شروع کار بیشتر می‌شود. بنابراین شما با اولین رنجی که تجربه می‌کنید، مهارت‌تان در شناخت مشتری بیشتر شده و در دو رنج دیگر موفق‌تر خواهید بود.

رنج فروش

اصلی‌ترین و تخصصی‌ترین رنج در آژانس املاک، رنج فروش است. چرا که به‌نوعی شغلی اصلی شما فروشندگی املاک خواهد بود. این رنج، مهمترین رنج در آژانس املاک بوده و ۹۰ درصد مشاوران املاک موفق، در این بخش فعالیت می‌کنند. رنج فروش در برابر دو رنج دیگر سخت‌تر است. زیرا تعداد مشاوران املاک فعال در حوزهٔ رنج فروش بیشتر بوده و رقابت سنگین‌تری در بین آن‌ها دیده می‌شود.

در فعالیت در رنج فروش، باید این نکته را در نظر بگیرید که با وجود رقابت سنگین در این حوزه، درآمد مشاوران املاک در رنج فروش بیشتر از دو رنج دیگر است. به همین دلیل این بخش، محبوبیت بیشتری نسبت به رنج رهن و اجاره دارد. زیرا درآمد  حاصل از فروش یک خانه، معادل درآمد اجارهٔ ۳ یا ۴ ملک خواهد بود.

رنج کلنگی و مشارکت در ساخت

پیچیده‌ترین و پردرآمدترین رنج در آژانس املاک، رنج کلنگی و مشارکت در ساخت است. برای فعالیت در این رنج، باید شما تخصص دو رنج دیگر را یاد بگیرید و با تجربیات کسب کرده در دو رنج قبلی، موفقیت کسب کنید.

دانلود قرارداد مشارکت در ساخت

در رنج کلنگی و مشارکت در ساخت، تجربهٔ کاری بسیار مهم است. زیرا شما با افرادی مواجهید که در حوزهٔ املاک تجربه داشته و اغلب در کار ساخت‌وساز ساختمان، مشغول فعالیت هستند. در نتیجه آن‌ها تسلط خوبی به مسائل حقوقی مشارکت در ساخت دارند. شما باید به عنوان مشاور املاک، باید مشاوره‌ای بهتر و تخصصی‌تر به آن‌ها ارائه بدهید تا این افراد هم به شما اعتماد کنند. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم، پس از چند ماه فعالیت در دو رنج قبلی، به سرعت مشغول فعالیت در این حوزه نشوید. شما باید تلاش کنید با کسب تجربه و اطلاعات بیشتر، وارد رنج کلنگی و مشارکت در ساخت شوید.

سرفصل مرتبط: دانلود قرارداد مشارکت در ساخت به‌همراه نکات حقوقی

جمع‌بندی سرفصل

پس از آشنایی با رنج بندی مشاوران آژانس باید توجه داشته باشید که فعالیت در هر یک از این رنج‌ها به صورت همزمان، باعث ایجاد فشار کاری بیشتر می‌شود. به همین دلیل، تخصص‌تان هم در یک رنج کمتر شود. بنابراین توصیه می‌کنیم یک رنج، یک منطقه و یک محدودهٔ متراژ را برای حوزهٔ کاری خود، انتخاب کنید.

همچنین باید توجه داشته باشید که هر یک از این سه حوزه، دارای زیر شاخه‌های مختلفی است. به عنوان مثال رنج رهن و اجاره، خود دارای رنج رهن و اجارهٔ مسکونی یا رهن و اجارهٔ اداری و تجاری است. بنابراین شما باید براساس علاقه‌تان، به یکی از این زیرشاخه‌‌ها مشغول شوید.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید
1 نظر
  1. صابر زینبی می‌گوید

    ممنونم از سایت خوبتون و اطلاعات خوبی که توی آکادمی میزارید.
    امیدوارم موفق و پیروز باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.