دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

چرا مشاور املاک باید انواع وام مسکن را بشناسد؟

مشاوره مالی حرفه‌ای بدهید تا مشتری بهتری جذب کنید

حتماً به عنوان مشاور املاک با این مسئله مواجه شده‌اید که متقاضی مسکن، مبلغ کافی برای پرداخت قیمت خانه را ندارد. به خصوص در این روزها که قطار افزایش قیمت مسکن از دیگر بازارها عقب نمانده است. تورم بالا، بی‌ثباتی اقتصادی به همراه درآمدهای پایین مزید بر علت شده تا اشخاص برای تهیهٔ مسکن به سراغ انواع وام مسکن بروند. بنابراین لازم است مشاوران املاک آگاهی کافی و مناسب را با انواع وام‌ مسکن در کشور داشته باشند. در ادامه مطلب با آکادمی املاک دیوار همراه باشید تا با انواع وام‌ها بیشتر آشنا شوید.

مشاوره مالی بهینه به مشتریان

چه مشاوره‌ای بهتر از پیشنهاد دریافت وام مسکن از طریق بانک‌ها که تاحدی مشکل کمبود سرمایه را برای خریداران حل می‌کند.

به عنوان مشاور املاک، فراموش نکنید که هدف شما ارائهٔ مشاوره صحیح و عادلانه به مشتری است. یک مشاور املاک برای جذب مشتری و ایجاد حس اعتماد در او، باید به اصطلاح عامیانه به فکر جیب مشتری هم باشد. یعنی تنها با هدف کسب سود، برای تشویق مشتری تلاش نکند. مشاور باید در نظر بگیرد که مشتری قرار است مبلغ زیادی را برای خرید ملک صرف کند. بنابراین اگر مشاور املاک در نظر دارد اطمینان مشتری را به خود جلب کند، باید به او مشاورهٔ مالی بدهد.

مشاورهٔ مالی باید به گونه‌ای باشد که برای مشتری مطلوب بوده و امکان انجام آن را داشته باشد. چه مشاوره‌ای بهتر از پیشنهاد دریافت وام مسکن از طریق بانک‌ها که تاحدی مشکل کمبود سرمایه را برای خریداران حل می‌کند. پیشنهادی که امکان انجام آن برای اغلب افراد میسر است و آرزوی آن‌ها را برای خانه‌دار شدن برآورده می‌کند.

کمک برای دریافت وام بهتر

همان‌طور که گفته شد، یکی از بهینه‌ترین پیشنهادهای مالی برای خریداران ملک، دریافت وام مسکن است. وامی که به صورت‌های گوناگون در بانک‌های کشور ارائه می‌شود و شرایط و ضوابط متنوعی دارد. گاه خریدار به این نتیجه می‌رسد که دریافت وام راه مناسبی برای خانه‌دار شدن است. در این صورت، نوبت به نقش کلیدی مشاور املاک می‌رسد.

مشاور املاک در مرحله انتخاب وام با آگاهی از انواع وام‌ مسکن و ارائهٔ بهترین پیشنهاد برای خریدار با توجه به شرایط و موقعیت او می‌تواند کمک بزرگی به خریدار کند. کمکی که راه زمان‌بر آشنایی با انواع وام و شرایط و ضوابط آن را برای خریدار هموار می‌کند. از طرفی، این کار شما را به عنوان مشاوری حرفه‌ای در ذهن خریدار ثبت می‌کند. بنابراین اگر در تلاش برای پیشرفت در حرفهٔ خود بوده یا درصدد ارتقای جایگاه خود به عنوان مشاوری حرفه‌ای هستید، باید با انواع وام مسکن آشنا باشید.

درس تکمیلی: در قیمت‌گذاری املاک با مشتریان همراه باشید

راه‌هایی برای افزایش درآمد مشاور املاک انواع وام مسکن

مشاور محترم، برای اطلاع از آخرین تغییرات و جدیدترین جزئیات انواع وام مسکن، روی لینک زیر کلیک کنید:

شرایط وام مسکن همه بانک‌ها در سال جاری را اینجا بخوانید

وام‌های مسکن به طور کلی به دو گروه کلی تقسیم می‌شوند؛ اولین مورد وام‌هایی است که در آن اشخاص با خرید اوراق ممتاز از بورس دریافت می‌کنند. دستهٔ دوم وام‌هایی است که از محل صندوق پس‌انداز مسکن پرداخت می‌شود. وام‌هایی مانند وام مسکن یکم، وام مسکن جوانان و وام مسکن بازنشستگان از نوع وام‌های سپرده‌گذاری هستند. هر دو دسته شرایط، ضوابط، نحوهٔ پرداخت و سود بازپرداخت متفاوتی دارند که به طور کلی به شرح زیر است:

وام مسکن از طریق خرید اوراق بهادار

این نوع وام با خرید اوراق بهادار بانک مسکن از بورس قابل دریافت است. برای دریافت این وام، محدودیتی برای افراد متقاضی وجود ندارد. افراد مجرد تا سقف ۶۰ میلیون و افراد متاهل تا سقف ۱۰۰ میلیون وام دریافت می‌کنند. این وام ۱۸ درصد سود دارد و ۱۲ سال مدت بازپرداخت آن است. البته احتمالا شرایط و ضوابط این نوع وام در سال‌های مختلف تغییراتی داشته باشد که مشاوران املاک باید نسبت به آن‌ها آگاهی داشته باشند. (مطلب کامل در بلاگ دیوار)

وام مسکن یکم

این وام در سال‌های مختلف و با شیوه‌های متفاوتی ارائه شده است. به طور کلی تسهیلات وام مسکن یکم به صورت انفرادی و برای زوج‌ها قابل پرداخت است. البته مبلغ این وام به صورت انفرادی و برای زوج‌ها متفاوت است. مقدار آن نیز در شهر تهران با دیگر شهرهای کشور تفاوت دارد. بازپرداخت وام مسکن یکم ۱۲ ساله است. مشاوران املاک حتماً باید مقدار و شرایط آن را به صورت سالانه از بانک جویا شوند تا اطلاعات به روز شده را به متقاضی وام ارائه دهند.

وام مسکن جوانان

این نوع وام با افتتاح حسابی به صورت کوتاه‌مدت به نام حساب پس‌انداز مسکن جوانان قابل دریافت است. در وام مسکن جوانان نیز مبلغ پرداختی با توجه به تقسیمات جغرافیایی متفاوت است. البته همان‌طور که می‌دانید، این نوع وام مخصوص خانه اولی‌ها است. البته تجرد یا تاهل در دریافت مبلغ دریافتی تفاوتی ندارد. از آنجایی که این وام مسکن ویژهٔ جوانان طراحی شد، جوانان بالای ۱۸ سال می‌توانند از تسهیلات آن بهره‌مند شوند. (مطلب کامل در بلاگ دیوار)

وام‌ مسکن بازنشستگان

بانک مسکن موظف به پرداخت ۴۰ هزار فقره وام خرید مسکن به بازنشستگان است. این نوع وام با مبلغ ۵۰ میلیون تومان در تهران و کلان‌شهرها و ۴۰ میلیون تومان در شهرها و روستاهای دیگر به بازنشستگان متقاضی پرداخت می‌شود.

درس تکمیلی: چرا باید برای تمدید اجاره به مشتری‌ها مشاوره دهیم؟

کتاب سرمایه‌گذار موفق در املاک و مستغلاتآشنایی با دیگر روش‌های دریافت تسهیلات بانکی

علاوه بر وام‌های ذکر شده، خریداران ملک می‌توانند از انواع دیگر وام مانند وام جعالهٔ مسکن و وام بافت فرسوده استفاده کنند. وام جعالهٔ مسکن از دو طریق، سپرده‌گذاری و از محل اوراق پرداخت می‌شود. نوع سپرده‌گذاری آن با سقف ۵ تومان و نوع اوراق آن با سقف ۴۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود. حداکثر مدت پرداخت این نوع از وام در بانک‌های مختلف، متفاوت است. به‌عنوان مثال در بانک مسکن مدت ۵ سال حداکثر زمان برای بازپرداخت در نظر گرفته می‌شود

تسهیلات جعاله برای تعمیر یا تکمیل مسکن استفاده می‌شود.

جعالهٔ تعمیر شامل موارد زیر می‌شود:

 • حفر یا تعمیر چاه
 • سرویس حمام
 • دستشویی و آشپزخانه
 • ‌ترمیم آسفالت پشت‌بام
 • کاشی‌کاری
 • لوله‌کشی تجهیزات گرمایشی و سرمایشی
 • نقاشی ساختمان
 • سیم‌کشی ساختمان
 • خرید انشعاب آب، برق و گاز

جعالهٔ تکمیل به موارد زیر تعلق می‌گیرد:

 • حیاط‌سازی
 • نرده‌کشی
 • موزاییک‌کاری
 • حفر چاه
 • موکت
 • پارکت و سرامیک

وام بافت فرسوده نیز به خانه اولی‌هایی پرداخت می‌شود که قصد خرید خانه در بافت فرسوده را دارند. سود این نوع وام مسکن در بین شهرها و روستاهای مختلف متفاوت است. مبلغ آن در شهر تهران بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان معین شده و نوع دیگری از این وام نیز که به سازندگان حرفه‌ای تعلق می‌گیرد، ۲۵۰ میلیون تومان است. مشاوران املاک باید اطلاعات خود را نسبت به مبالغ به روز نگه دارند تا مشاوره دقیق‌تری ارائه کنند.

سرفصل مرتبط: چرا و چگونه به مشتریان خود مشاوره مالی بدهیم؟

سخن آخر

یک مشاور املاک باید در کنار توجه به خرید و فروش ملک و دریافت کمیسیون به فکر اوضاع اقتصادی خریدار نیز باشد. این روزها شرایط مسکن جالب نبوده و قیمت آن رو به افزایش است و تحت تاثیر تورم و گرانی مصالح قیمت مصالح ساختمان به طور لحظه‌ای بالا می‌رود. مشاوران مسکن می‌توانند با ارائهٔ پیشنهادهای بهینهٔ مالی، راه خانه‌دار شدن را برای خریداران هموار کنند. از جملهٔ این پیشنهادهای مالی، وام‌های مسکن است.

مشاوران املاک باید با انواع وام مسکن و شرایط و ضوابط کلی آن‌ها آشنایی داشته باشند. در این صورت می‌توانند بهترین مشاوره را در جهت تامین هزینهٔ خرید خانه به خریدار بدهند. پیشنهاد این نوع مشاورهٔ مالی نه تنها به سود خریدار، بلکه برای مشاور املاک نیز سودمند است. از این طریق مشاور می‌تواند فایل‌های مورد نظرش را به راحتی به فروش رسانده و در هنگام مذاکره برای راضی کردن مشتری، برگ برنده را به دست بگیرد.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.