دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

اصطلاحات ساخت و ساز که هر مشاور املاک و سازنده‌ای باید بداند

در هر شغلی کلمات و مفاهیمی وجود دارند که اصطلاحات خاص آن شغل به حساب می‌آیند. شما در نقش مشاورانی که در زمینه املاک و مستغلات کار می‌کنید، اصطلاحات رایجی دارید که مردم عادی هم خیلی از آن‌ها را شنیده‌اند. برای آشنایی با اصطلاحات ساخت و ساز و اصطلاحات ساختمان این مطلب را بخوانید.

برخی از اصطلاحات پرکاربرد ساخت و ساز

زمانی که در حال ساختن یک خانه هستیم، باید اصطلاحاتی را شناخته و آن‌ها را در روند کاری خود استفاده کنیم. مثلا یک خانه در حالی که ساخته می‌شود، باید آب‌بندی مناسبی داشته باشد. این اصطلاح را حتی مردم عادی هم به کرات شنیده‌اند. آب‌بندی شامل کارهایی مانند دوغاب ریختن بر سطح رج‌ها و عایق‌بندی کار است که از نفوذ آب و رطوبت جلوگیری می‌کند.

زمانی که یک استاد کار از آب‌چین صحبت می‌کند، منظورش دوغاب ریختن آجرکارها با ملات ماسه و سیمان و مانند آن است.

آجرها در اصطلاحات ساخت و ساز انواع دارند. اگر مشغول این حرفه باشید، باید انواع آن‌ها را بشناسید. آجر چهارگوش که متداول‌ترین شکل یک آجر و مربع شکل است. آجر سه قدی به آجری می‌گویند که ۴/۳ آجر قزاقی است. آجر فارسی‌بر لبه‌ای پخ دارد و آجر نبشی برای نبش دیوار استفاده می‌شود. آجر نره آجر‌هایی هستند که طول یا عرض عمودی و افقی در کنار هم قرار می‌گیرند.

اصطلاحات ساختمان درآمیخته با کلمات انگلیسی

بعضی از کلمات با ورود زبان انگلیسی به زبان فارسی همراه شده است. واقعیت در مورد این کلمه‌ها یا معادل نداشتن درخور یا ایجاد احساس حرفه‌ای بودن است. به هر تقدیر باید بدانیم که برخی از کلمات انگلیسی پرکاربرد در این زمینه وجود دارند.

در برخی از شرایط نسبت به برخی مصالح، اصطلاح الاستیسیته به کار می‌رود. باید بدانید که این اصطلاح به معنای کشسانی یک ماده است. اگر اصطلاح اورلپ را شنیدید، یعنی هم‌پوشانی داشتن دو چیز مورد نظر است. این اصطلاح در فونداسیون که اساس یک خانه و بنا را می‌نامند به کار می‌رود. در قالب‌بندی بنا و فونداسیون همپوشانی میلگرد یکی از مسائل بوده و از اصطلاح اورلپ استفاده می‌شود.

از دیگر اصطلاحات ساخت و ساز کلمه تلورانس است که کلمه انگلیسی پرکاربردی است. این کلمه در مورد سیمان بسیار پرمصرف است. تغییر در مشخصات فیزیکی مصالح مانند ابعاد آن‌ها یا ضخامت‌ و کیفیت آن‌ها به کار می‌رود. تلورانس کار یک اصطلاح است که یعنی هر کار به صورت ثابتی وجود ندارد و تفاوت‌هایی در مشخصات فیزیکی مصالح وجود دارد که تلورانس کار گفته می‌شود.

واژه‌های اختصاصی عمران و ساخت و ساز

یک نقشه نهایی برای بنا را ازبیلت می‌نامند. این اصطلاح یک مفهوم رایج در نقشه‌برداری است که برای اصحاب ساخت و ساز هم اهمیت دارد.

آلوئک به لب‌پر شدن آجر به وسیله آهک می‌گویند. اشپیل به میله‌ای می‌گویند که از شکاف وارد می‌شود. رامکا یه وسیله است که به جنس‌های متعددی وجود دارد؛ اما جنس غالب آن بتن است. رامکا در قسمتی از سازه استفاده می‌شود تا ادامه کار را ممکن کند. سومه به محل تلاقی دو مسیر مستقیم می‌گویند. زمانی که جایی را با طول بیشتر از عمق حفاری کردید،‌ اصطلاح ترانشه را به کار می‌برید.

درز انبساط چیست؟ خیلی اوقات دیده‌ایم که به علت انقباض و انبساط ساختمان، خرابی‌هایی ایجاد می‌شود. برای جلوگیری از انتقال بار ساختمان قدیمی به ساختمان جدید در مجاورت و جلوگیری از تخریب ساختمان نیز به کار می‌رود.

شتر گلو یکی از اصطلاحات ساختمان و پرکاربرد است. یک زانوی مارپیچ در لوله‌ها یا سایر مصالح را شترگلو می‌گویند.

سیمان‌هایی که مقاومت بالایی در برابر آب دارند را واترپروف می‌نامند. به این سیمان‌ها محلول‌های صابونی فلزی اضافه شده است. همچنین آچار f یک وسیله است که برای خم کردن میلگرد در آرماتوربندی استفاده می‌شود. مانشون وسیله‌ای است که برای آب‌بندی و از بین بردن نشستی‌ها استفاده می‌شود.

اصطلاحات ساخت و ساز: انواع املاک

از جمله اصطلاحات ساختمان نوع ملک است. ملک دو کله چیست؟ ملکی که از دو طرف به دو کوچه مختلف راه دارد، دو کله خوانده می‌شود. ممکن است یک ملک از دو خیابان یا کوچه قابل دسترس باشد. این ویژگی خاص یک ملک را ارزشمند می‌کند. این ملک از دو طرف به گذر شمالی و جنوبی مرتبط است.

ملک دو نبش چیست؟ ملکی که دو ضلع آن قابل رؤیت باشد. یک خیابان متقاطع، حالت دو نبش به ساختمان می‌دهد. این ویژگی هم از ویژگی‌های مثبت یک ملک است. حال آنکه اگر یک ملک فقط یک ضلع مرتبط با خیابان یا کوچه داشته باشد، یک‌بر خوانده می‌شود. مشاوران املاک و مستغلات این مفاهیم مربوط به اصطلاحات ساخت و ساز را بسیار به کار می‌برند و جزئی از زبان حرفه‌ای آن‌ها محسوب می‌شود.

از اصطلاحات ساختمان که شهرت فراوان دارد، خانه کلید نخورده است. خانه‌ای که ممکن است چند سال از ساخت آن گذشته باشد، یا حتی کار آن تمام هم نشده باشد. آنچه در مورد خانه کلید نخورده اهمیت دارد، عدم سکونت تا آن زمان است. یک ملک که هنوز مورد استفاده قرار نگرفته و فرد اولین ساکن آن به شمار می‌رود.

از  معروف‌ترین اصطلاحات ساختمان ملک کلنگی است. خانه‌هایی که بیش از ۳۰ سال سن دارند، کلنگی خوانده می‌شوند. در اصطلاح مشهور این خانه‌ها به قیمت زمین آن معامله می‌شوند. در این نوع بناها ملک اهمیت پیدا کرده و خود بنا از درجه اهمیت ساقط می‌شود. خانه‌های کلنگی قابلیت گرفتن وام مسکن ندارند. این خانه‌ها با ارزش سرمایه‌گذاری بالایی شناخته می‌شوند.

اصطلاحات ساختمان آماده

برخی از اصطلاحات مربوط به ساختمان‌هایی هستند که کامل و آماده سکونت شده‌اند. برخی از آن‌ها را در ادامه می‌خوانید.

اتاق خوابی که سرویس بهداشتی و حمام دارد، اتاق خواب مستر شناخته می‌شود. بزرگ‌ترین خواب خانه‌های لوکس اغلب مستر هستند. همچنین باید بدانید که یکی از ویژگی‌های خانه‌های لوکس، روف گاردن است. روف گاردن یک طبقه مشجر و دارای درخت است که در پشت‌بام خانه‌ قرار دارد. اخیراً بسیاری از خانه‌های باصفا دارای روف گاردن هستند. این طبقه دارای هزینه‌های نگهداری است که شارژ یک ساختمان را بالاتر می‌برد. این طبقه یک استراحتگاه خانگی هم به حساب می‌آید. این عبارت از اصطلاحات ساخت و ساز، جدید است.

وقتی از شاه‌نشین خانه حرف می‌زنیم، منظور ما بالاترین جایگاه یک ساختمان بوده که نمای زیبایی دارد. این قسمت اغلب دارای تراس یا بالکن است و در ویلا و خانه‌های لوکس دیده می‌شود.

درباره اصطلاحات حقوقی ساختمانی بیشتر بدانید

سند تک‌برگ در بین شما مشاوران املاک، بسیار مشهور بوده و جدیدترین نوع سند هم هست. سندهای منگوله‌دار مدت‌هاست که جای خود را به این نوع سند داده‌اند. هر سند، شش دانگ یا صد سهم دارد. مدت‌ها است که نام صد سهم بیش از سایر اصطلاحات به گوش می‌خورد.

وقتی از اصطلاحات حقوقی مشاور املاک حرف می‌زنیم، عبارت پایان کار هم اهمیت پیدا می‌کند. گواهی ساختمانی که دال بر پایان یافتن ساخت و ساز یک ملک است. این گواهی اجازه صدور سند را ایجاد می‌کند.

ملک مشاع به ملکی گفته می‌شود که چند مالک داشته باشد. در این نوع ملک، هر یک از افراد سهمی دارند. اما بخش‌هایی از آن برای همه افراد است. پله‌ها، حیاط و پشت‌بام از مکان‌های مشاع است که برای همه افراد مالک یک ساختمان است.

عرصه و اعیان از اصطلاحات ساختمان مشهور است. منظور از عرصه، زمینی است که ملک روی آن ساخته می‌شود. اعیان هم بنایی است که در آن زمین ساخته می‌شود.

اموال منقول و غیرمنقول چیست؟ اموال منقول را می‌توان بین دو فرد جابه‌جا کرد، بدون آنکه به محل سکونت یا خود فرد آسیب بزند. این مال هم جزو دارایی فرد است، اما محل سکونت او نیست. مثلا خودرو یک مال منقول است. مال غیر منقول هم مالی است که اگر جابه‌جا شود به فرد آسیب جدی می‌زند. خانه از اموال غیرمنقول است.

ملکی که مفروز است یعنی چه؟ ملکی که سهم هم مالک و موقعیت آن مشخص است. زمانی که افراز موقعیت مالکیت و سهم افراد شده است، ملک به اصطلاح مفروز است.

بیع املاک به قراردادی گفته می‌شود که به موجب آن یک ملک خریداری شده است. ملک فروخته شده مبیع نام دارد. فروشنده هم بایع نامیده می‌شود. یکی از اصلاحات مشهور حوزه داد و ستد املاک «ثمن معامله» است که به معنای هزینه و قیمت ملک است که در خرید و فروش جابه‌جا می‌شود.

یکی از اصطلاحات ساختمان مشهور خیار است. اختیار افراد در فسخ معامله، خیار خوانده می‌شود. در هر قرارداد نوعی از اختیار برای فسخ قرارداد به افراد داده می‌شود. مثلا اختیار فسخ در صورت عدم پایبندی به تعهدات که در قرارداد پیش‌بینی شده است.

جمع‌بندی

اصطلاحات ساختمان اهمیت زیادی دارند. شاید بپرسید چرا؟ هر شغلی ادبیات خاص خودش را دارد و شما به عنوان مشاور املاک و مستغلات باید اصطلاحات خاص شغلتان را بلد باشید. اگر با ادبیات تخصصی صحبت نکنید، حرفه‌ای جلوه نمی‌کنید. به همین سبب در این گزارش در مورد مفهوم‌های مرسوم و کاربردی صحبت کردیم. این اصطلاحات یک مشاور املاک را متخصص معرفی می‌کند. نه آنقدر نامفهوم که مردم عادی متوجه منظور شما نشوند و نه آنقدر ساده و عامیانه که حس کنند شما حرفه‌ای نیستید. به این اصطلاحات توجه کنید و در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنید. در این گزارش تلاش کردیم تعدادی از اصطلاحات ساخت و ساز رایج را معرفی کنیم.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.