دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

چرا باید برای تمدید اجاره به مشتری‌ها مشاوره دهیم؟

راهکارهای قانونی و منطقی را به مشتریان نشان دهید

مالک و مستاجر ساختمان، برای تمدید قرارداد اجاره باید نکاتی را رعایت کنند. در کنار این نکات حضور فرد متخصص، می‌تواند راهنمای بسیار خوبی برای طرفین قرارداد باشد. مشاوران املاک می‌توانند بهترین مشاوره تمدید اجاره ملک را به مشتریان خود بدهند. شما به واسطهٔ شغل و تجربه، می‌توانید موجر و مستاجر را برای تمدید اجاره به خوبی راهنمایی کنید. این راهنمایی از اختلاف‌های احتمالی جلوگیری می‌کند. در ادامه این مطلب، با نکاتی آشنا می‌شوید که در مشاوره تمدید اجاره ملک به مالک و مستاجر، کارساز خواهند بود.

همان‌طور که می‌دانید، قراردادهای اجاره معمولا یک ساله نوشته می‌شوند؛ مگر اینکه موجر و مستاجر در زمان نوشتن قرارداد توافق دیگری روی مدت زمان اجاره‌نامه داشته باشند. مستاجر بعد از گذشت این مدت با توجه به شرایط مالی و با بررسی وضعیت یک ساله، باید تصمیم بگیرد که آیا مایل به تمدید اجاره هست یا خیر. اگر مستاجر در طول قرارداد اجاره از ملک راضی بوده و توانایی مالی برای پرداخت افزایش رهن و اجاره را هم داشته باشد، قرارداد خود را تمدید می‌کند.

راه‌های تمدید اجاره

برای تمدید اجاره، سه راه پیش روی شما است. هر کدام از این راه‌ها معایب و مزایایی دارند. طرفین قرارداد بعد از سبک و سنگین کردن شرایط خود، می‌توانند یکی از این راه‌ها را انتخاب کنند. اما به منظور جلوگیری از بروز مشکلات حقوقی، تنها یک راه است که آن‌ها را از مراجعه به دادگاه بی‌نیاز کرده و به ایجاد یک رابطه خوب و بدون مشکل با طرف قرارداد نزدیک می‌کند.

دانستنی های حقوقی املاکتمدید شفاهی

به‌عنوان مشاور املاک، باید چالش‌های تمدید شفاهی قرارداد اجاره را به مالک و مستأجز گوشزد کنید.

گاهی پیش می‌آید که طرفین قرارداد به هم اعتماد دارند. در این صورت، برای تمدید اجاره نه پشت‌نویسی انجام می‌دهند و نه به بنگاه معاملات ملکی مراجعه می‌کنند. بلکه در یک قرار صمیمی و خصوصی و گاهی با آوردن دو شاهد، دربارهٔ تمدید اجاره صحبت کرده و موضوع را نهایی می‌کنند.

تمدید شفاهی اجاره نامه، یکی از قدیمی‌ترین و سنتی‌ترین روش‌های تمدید اجاره است که در عصر حاضر آن‌چنان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. یکی از مهم‌ترین دلایلی که این روش در حال حاضر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، مشکلات حقوقی آن است. در واقع وجاهت قانونی برای قراردادهای شفاهی وجود ندارد. این‌گونه قراردادها به‌هیچ‌وجه مورد قبول مراجع قضایی نیستند. شما به‌عنوان یک مشاور املاک وظیفه دارید در زمان عقد قرارداد اولیه اجاره، مشاوره حقوقی لازم را به مشتریان بدهید و آن‌ها را از تمدید شفاهی قرارداد اجاره منع کنید.

پشت‌نویسی

این روش تمدید اجاره را می‌توانید هم در بنگاه و هم در خارج از بنگاه انجام داد. قطعا می‌دانید که مشتریان برای تمدید اجاره در بنگاه، باید مبلغی را به عنوان حق‌التحریر به شما پرداخت کنند. البته این مبلغ، زیاد نیست؛ اما بیشتر افراد برای اینکه این هزینه را پرداخت نکنند به صورت خصوصی این کار را انجام می‌دهند.

پشت‌نویسی برای تمدید اجاره ملک چگونه انجام می‌شود؟ طرفین قرارداد با حضور دو شاهد در پشت قرارداد اولیه خود، مشخصات، شروط و مبلغی که به رهن و یا اجاره اضافه شده را می‌نویسند. در آخر خودشان و دو شاهد آن را امضا می‌کنند. همین کار را می‌توان در آژانس املاک هم انجام داد که اعتبار متن پشت‌نویسی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

پشت‌نویسی بدون مراجعه به آژانس املاک یا دفترخانه اسناد رسمی، مشکلاتی را برای مشتریان به‌همراه دارد. شما باید در زمان عقد قرارداد اجاره، مشکلات احتمالی را برای مالک و مستأجر شرح دهید.

تمدید اجاره ملک در بنگاه یا دفترخانه

به طور کل هر قراردادی که در دفاتر اسناد رسمی و بنگاه‌های معاملات ملکی انجام می‌شود از اعتبار بیشتری برخوردار است. طرفین قرارداد برای تمدید اجاره با مراجعه به بنگاه معاملات ملکی خیال خودشان را طول زمان قرارداد راحت می‌کنند. با مراجعه به بنگاه معاملات ملکی می‌توانید فرم تمدید اجاره را دریافت کنید. یا در اجاره‌نامهٔ قدیمی خود پشت‌نویسی انجام دهید. برای انجام این روش باید همراه با شاهدان به بنگاه مراجعه کنید. توجه داشته باشید که تمام نسخه‌های تمدید باید با مهر و امضای بنگاه بوده و به امضای طرفین قرارداد و شاهدان برسد.

اگر برای تمدید قرارداد به بنگاه معاملات ملکی جدید مراجعه می‌کنید، باید نیمی از مبلغ حق کمیسیون، مالیات و هزینه کد رهگیری را به بنگاه معاملات ملکی پرداخت کنید. اما اگر در همان بنگاه قدیمی اقدام به تمدید قرارداد کنید، فقط باید هزینه حق‌التحریر را بپردازید.

مطلب مرتبط: دانلود نمونه قرارداد اجاره خانه به‌همراه توضیحات نوشتن قرارداد

حفظ ارتباط با مشتری املاکمشاوره حقوقی تمدید اجاره ملک

تا جایی که امکان دارد برای تمدید اجاره به بنگاه‌های معاملات ملکی مراجعه کنید. این دفاتر به دلیل داشتن کد رهگیری و پروانهٔ کار، اجاره نامهٔ شما را معتبر می‌کنند. فراموش نکنید که مشاوران املاک حاضر در بنگاه معاملات ملکی می‌توانند بهترین مشاوره تمدید اجاره ملک را به شما بدهند.

  • در صورت پشت‌نویسی، حتما شاهدان خود را طوری انتخاب کنید که در زمان بروز اختلاف بتوانند در دادگاه حاضر شده و شهادت بدهند.
  • اگر متن تمدید اجارهٔ شما خط خوردگی دارد، به خط خوردگی‌ها توجه کنید. حتما در قسمتی در مورد این خط خوردگی، توضیح داده شود و طرفین قرارداد و شاهدان آن را امضا کنند.
  • پس از پایان قرارداد تمدید اجاره، اگر مستاجر قصد تمدید ندارد، باید بلافاصله ملک را تخلیه کند. در مقابل هم موجر باید در زمان پایان قرارداد مبلغی که به عنوان رهن از مستاجر گرفته را تحویل دهد. در غیر این صورت هر دو طرف، می‌توانند مبلغی را به عنوان جریمه از طرف خاطی دریافت کنند.
  • در قرارداد تمدید در بنگاه و یا پشت‌نویسی، حتما مدت زمان قرارداد نوشته شود.
  • همانند تنظیم اولیهٔ قرارداد اجاره، در زمان تمدید آن هم باید دو شاهد در بنگاه معاملات ملکی حاضر شده و به صورت مکتوب شهادت خود را اعلام کنند.
  • قراردادهای شفاهی در دستهٔ بی‌اعتبارترین قراردادها قرار می‌گیرند. شهادت شاهدان قرارداد شفاهی به هیچ عنوان برای قاضی قابل قبول نیست.
  • اگر قصد تمدید  قرارداد با روش پشت‌نویسی را دارید، حتما در تمام نسخه‌های قرارداد، پشت‌نویسی را انجام دهید. در انتها هم خودتان و هم شاهدان آن را امضا کنید.
  • قراردادها را می‌توانید به صورت شفاهی بعد از یک سال تمدید کنید. اما توجه داشته باشید که حتما برای سال سوم باید کد رهگیری داشته باشید. به این منظور باید قرارداد خود را در بنگاه معاملات ملکی و به وسیلهٔ مشاوران ملکی، تمدید کنید.

بیشتر بخوانید: مشاوران املاک حرفه‌ای در جهان، چگونه مشتریان خود را شگفت‌زده می‌کنند

برای مشاوره حرفه‌ای‌تر حقوقی به مالک و مستأجر، باید خودتان به‌طور کامل با چالش‌ها و راهکارها آشنایی داشته باشید. برای این منظور پیشنهاد می‌کنیم سرفصل نکات حقوقی اجاره ملک را حتما در برنامه مطالعه داشته باشید.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.