دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

با اصول حسابداری هزینه در آژانس املاک آشنا شوید

حساب خرج را دقیق‌تر از همیشه داشته باشید!

هر آژانس املاکی مانند همه بنگاه‌های تجاری برای اینکه به کسب درآمد و سود برسد، باید هزینه‌هایی را متحمل شود. این هزینه‌ها شامل حقوق، اجارهٔ آژانس، آب و برق و تلفن مصرفی، استهلاک اموال، جرایم مالیاتی و… می‌شود. مدیران آژانس‌ها باید تمامی این هزینه‌ها را پرداخت کنند تا در نهایت بتوانند از آژانس خود به درآمدی برسند. اگر هم به سود رسیدند که چه بهتر. مجموعهٔ هزینه‌ها در یک بنگاه تجاری آنقدر اهمیت دارد که یکی از سرفصل‌های حسابداری را به خود اختصاص داده است. به این صورت که مدیران بنگاه‌های تجاری اعم از آژانس‌های املاک باید همیشه حواسشان به حسابداری هزینه املاک باشد تا در انتهای ماه هزینه‌ها بیشتر از درآمد نشود؛ چرا که در این‌صورت ضرر کرده‌اند. اینجا در آکادمی املاک دیوار قصد داریم در ادامه این مطلب از اهمیت حسابداری هزینه املاک بگوییم و شما را بیشتر با این موضوع آشنا کنیم.

حسابداری هزینه املاک چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

طبق تعریف هزینه در علم حسابداری، به نرخ کالا و خدماتی که در یک بنگاه تجاری به منظور کسب درآمد و سوددهی به مصرف می‌رسد، هزینه گفته می‌شود. این هزینه‌ها که شامل حقوق، استهلاک، قبوض آب و برق و … هستند باید به طور دقیق در طول ماه و سال محاسبه شوند. هزینه، حسابی موقت است و به صورت بدهکار محاسبه می‌شود. در این حساب، هزینه‌هایی که ماهیت عینی و غیرعینی دارند، قرار می‌گیرد. به طور مثال در یک آژانس املاک، حسابدار هم باید هزینه‌هایی از جمله قبض تلفن، آب، برق، حقوق کارمندان را در این حساب قرار دهد و هم باید هزینه‌هایی از جمله استهلاک، تبلیغات و بازاریابی که نمونهٔ عینی ندارند را محاسبه کند. حسابداری هزینه املاک در یک کلام به سنجش عملکرد مالی بنگاه معاملات ملکی می‌پردازد و از ایجاد ضرر جلوگیری می‌کند.

حسابداری املاک را بهتر بشناسیداهمیت حسابداری هزینه املاک چیست؟

در حسابداری هزینه املاک، هزینه‌ها به صورت جداگانه محاسبه می‌شود. بعد از محاسبهٔ هزینه‌ها، نتایج ورودی با نتایج خروجی مقایسه می‌شود که این کار به کنترل هزینه‌ها می‌انجامد. هدف از محاسبهٔ هزینه‌ها چیزی جز جلوگیری از هزینه‌های مازاد و ثابت نگه داشتن آن‌ها، نیست. در حسابداری هزینه با بررسی هزینه‌های ثابت و متغیر، بخش مهم سودآوری و ضرر مشخص می‌شود. اگر این بخش در حسابداری بنگاه‌های تجاری گنجانده نشود، هزینه‌ها از کنترل خارج می‌شود. بدین ترتیب بنگاه تجاری به نقطه ضرر می‌رسد. به طور مثال، اگر در بنگاه معاملات ملکی مدیر بنگاه نداند پولی که به بنگاه وارد شده صرف چه امور و خدماتی شده، قطعا در آخر ماه متضرر خواهد شد. بنابراین باید از همان ابتدا تمام هزینه‌ها را ریز به ریز نوشته و محاسبه کند تا مانع ایجاد هزینه‌های بی‌رویه شود. یک مدیر آژانس املاک حرفه‌ای باید قبل از آغاز سال، برآورد دقیقی از هزینه‌های خود داشته باشد. باید بتواند بودجهٔ دقیقی برای هزینه‌های آژانس خود کنار بگذارد تا در طول سال غافلگیر نشود.

انواع هزینه‌ها در بنگاه‌های تجاری کدامند؟

هر بنگاه تجاری و اقتصادی با توجه به نوع فعالیت خود به حسابداری هزینه می‌پردازد. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، هزینه‌ها از مجموع مخارج عینی و غیرعینی تشکیل می‌شود. بر این اساس، هزینه‌ها در طبقه‌بندی مختلفی قرار می‌گیرد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

هزینه‌های عمومی و اداری از جمله هزینهٔ قبوض، پست، حقوق، پذیرایی و … .

هزینه‌های توزیع و فروش اعم از انبارداری، تبلیغات، بازاریابی و حمل‌ونقل.

هزینه‌های مالی شامل اقساط بانکی، جرایم مالیاتی، مشاوره‌های مالی، حسابداری و حسابرسی.

هزینه‌های استهلاک اموال شامل تمامی هزینه‌های مربوط به استهلاک وسایل مورد استفاده در بنگاه تجاری اعم از خودرو، ساختمان و اسباب و اثاثیه.

حسابداری درآمد در آژانس املاک وظایف حسابداری هزینه چیست؟

در حسابداری هزینه املاک یا هرنوع کسب‌وکار دیگر، باید داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز برای محاسبهٔ هزینه‌های ثابت و متغیر در نظر گرفته شود. در این بخش باید بعد از بررسی، بخش سودآور و ضررده یک بنگاه تجاری مشخص شود. این نوع از حسابداری به برآورد دقیق بودجه در طول سال کمک کرده و از غافلگیری مجموعه در مواجه شدن با هزینه‌های بی‌برنامه جلوگیری می‌کند. شخصی که مدیریت این بخش را به عهده دارد، باید حتما به صورت ماهانه گزارش‌های هزینه را به مدیر خود ارائه دهد. وی باید تا جایی که می‌تواند دقت خود را در تهیه این گزارش‌ها به کار گیرد.

سخن آخر

همهٔ مدیران آژانس‌های املاک، باید شش دانگ حواسشان به هزینه‌هایی که در طول ماه و سال انجام می‌دهند، باشد. آنان باید شخصی را به عنوان حسابدار استخدام کنند. یا اگر خودشان اهل حساب و کتاب هستند، اطلاعات دقیق هزینه‌ها را در دفتر حسابداری خود یادداشت کنند. تنها در این صورت، متوجه سودآوری بنگاه یا ضرردهی آن می‌شوند. مدیران آژانس‌های املاک باید توجه داشته باشند که با حسابداری هزینه املاک همیشه برنامهٔ دقیقی برای دخل و خرج خود خواهند داشت. بدین ترتیب، هیچ هزینه‌ای در طول ماه و سال نمی‌تواند آن‌ها را غافلگیر کند.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. مینا می‌گوید

  سلام
  لطفا یه نرم افزار حسابداری ساده برای صنف املاک‌معرفی کنید
  سپاسگزارم

  1. مهدی زارع - سردبیر می‌گوید

   سلام وقت بخیر
   به‌زودی یک مطلب جامع برای معرفی ابزارهای حسابداری املاک منتشر می‌کنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.