دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

تفکر خلاقانه چیست و چه تاثیری در پیشرفت مدیر آژانس املاک دارد؟

محدود به چارچوب‌های فکری رایج نباشید

طی سال‌های متمادی، مدیریت بسیاری از بنگاه‌های املاک و مستغلات بر افزایش معاملات و کاهش هزینه‌ها در کوتاه‌مدت تمرکز داشته‌اند. به عبارتی رویکردهای سنتی مدیریت املاک، به جای استراتژی‌های طولانی‌مدت و تفکر خلاق، بر کاهش هزینه‌ها در کوتاه مدت متمرکز بوده است. معمولا مشاوران املاک از توجه به تفکرهای نقادانه و خلاق دوری می‌کردند. این در حالی است که تغییر و تحولات و فشارهای بیرونی، کسب و کارهایی مانند املاک را به سمت بازدهی‌های بادوام‌تر سوق داد. بدین معنی که با کمترین هزینه بتوانند بیشترین بهره‌وری را داشته باشند. ازطرفی تغییر رویکرد در مدیریت، همیشه کار آسانی نیست و نیاز به خلاقیت دارد. اگر قصد ارتقای شغل با استفاده از تفکر خلاقانه دارید، این مقاله را در آکادمی املاک دیوار مطالعه کنید.

تفکر خلاقانه چیست؟

تفکر خلاق یعنی داشتن چشم‌اندازی تازه و گاه غیرمتعارف نسبت به کار یا شغلی که در آن مشغول هستید.

حتما با افرادی که همیشه سرشار از ایده‌های جدید هستند، روبه‌رو شده‌اید. این افراد معمولا نگاه جدید و متفاوتی به مسائل داشته و در صدد پیدا کردن راه‌حل‌های آسان برای مشکلات هستند. تفکر خلاق به معنی فکر کردن، بیرون از چارچوب‌های رایج است. تفکر خلاق یعنی داشتن چشم‌اندازی تازه و گاه غیرمتعارف نسبت به کار یا شغلی که در آن مشغول هستید.

طرز تفکر همراه با خلاقیت می‌تواند به کسب‌وکارها و سازمان‌ها از جمله مشاوران املاک کمک کند تا بهره‌وری بیشتری داشته باشند. تفکر خلاق مهارتی است که هرکسی می‌تواند آن را پرورش یا رشد دهد. البته در نظر داشته باشید که فرصت‌های تفکر خلاقانه در موقعیت‌های کاری با دیگر موقعیت‌ها کمی متفاوت است.

چگونه تفکر خلاقانه خود را رشد دهیم؟

داشتن تفکر خلاق نیازمند تلاش و یادگیری است. هرچند عده‌ای هستند که به راحتی ایده‌های نوآورانه و خلاقانه را مطرح می‌کنند؛ اما برای ایجاد تحول در حوزهٔ کاری خود، باید همواره تفکر خلاق را تمرین کنید. بنابراین لازم است اقدامات زیر را انجام دهید:

محتواهای خارج از تخصص کاری مطالعه کنید

اگر به حیطهٔ کاری خود علاقمند باشید، غالبا مطالعه در آن حوزه را دوست دارید. در وهلهٔ اول، داشتن اطلاعات جامع در حوزه کاری خود یعنی املاک بسیار مهم و موثر است. به همین دلیل کتاب‌های پرفروش از بزرگان سرمایه‌گذاری املاک مانند گری کلر و اساتید مدیریت همچون رابرت کیوساکی، همیشه بین مشاوران املاک پرطرفدار هستند.

برند مشاور املاک ازطرفی، به طور معمول آگاهی‌های متمرکز بر شغل، باعث افزایش خلاقیت نمی‌شود. پس سعی کنید، محتواهای خارج از حیطهٔ کاری و علاقهٔ خود را مطالعه کنید. در این حالت، مغز شما ورزیده می‌شود. چرا که مغز، پیچیدگی را دوست دارد.

ذهن خود را رها کنید

تصمیم بگیرید یک مقالهٔ ۵۰۰ کلمه‌ای اما بدون موضوع، بنویسید. این یک تمرین سرگرم‌کننده است. بدون نظم‌دهی به افکارتان آن‌ها را بیان کنید. اجازه دهید مغز شما تصمیم بگیرد، چه کلماتی را استفاده کند. ممکن است با یک نوشتهٔ منسجم و معنی‌دار روبه‌رو نشوید. اما به مغز خود اجازه داده‌اید که خلاقیت در خارج از چارچوب‌های معمول را تجربه کند.

فیلم ببینید

فیلم‌ها و به طور کلی هنر‌ می‌تواند سرشار از ایده باشد. هنرها فضای فکری شما را از قواعد معمول جدا کرده و با دنیایی خیال‌انگیز روبرویتان می‌کنند. از طرفی با نگاهی متفاوت به فیلم‌ها می‌توانید با تفکر نقادانه آنها را بررسی کنید. البته فراموش نکنید که این عمل نیازمند بررسی و کسب دانش است.

معاشرت کنید

تعامل با افراد مختلف و شنیدن داستان‌های زندگی آنان سبب می‌شود تجربهٔ جدیدی برای ذهن خود رقم بزنید. گفت‌وگو با دیگران، شما را از دیدگاه‌های متنوع مطلع می‌کند. شاید در همان لحظه‌، ایده‌ای جدید به ذهن شما برساند. همچنین در معاشرت با افراد مختلف با تفکر نقادانه نیز آشنا می‌شوید. اینکه آنان چگونه با مسائل مختلف رو‌به‌رو می‌شوند و چه میان‌برهایی را به عنوان راه‌حل انتخاب می‌کنند.

سبک زندگی را تغییر دهید

داشتن رژیم غذایی و به طور کلی سبک زندگی سالم، سبب می‌شود که سوخت مورد نیاز مغز را تامین کنید. سلامت فکر، همیشه در گروی سلامت جسم بوده است.

تفکر نقادانه در مدیریت آژانس املاکتفکر نقادانه داشته باشید

یک موضوع را مد نظر خود قرار دهید. شروع کنید به نوشتن هرآنچه که به ذهن می‌رسد. شاید با ۱۰۰ ایدهٔ وحشتناک رو‌به‌رو شوید که در آن بین، دو ایدهٔ خلاقانه نیز وجود داشته باشد. اگر ذهن خود را تعلیم دهید، در برابر موضوعات دیگر عملکرد بهتری خواهد داشت. با این کار حتی در زمینه‌های مختلف تفکر نقادانه رشد خواهد کرد.

برای اینکه خارج از چارچوب فکر کنید، یک متفکر خلاق بودن، لازم نیست. فقط باید کارهای بیشتری انجام دهید که تفکر خلاق خود را تحریک کنید. حتی خلاق‌ترین افراد برای الهام گرفتن به کمک، نیاز دارند.

انواع تفکر خلاق

تفکر خلاق از چند طریق بیان می‌شود. در اینجا برخی از انواع تفکر خلاقانه را معرفی می‌کنیم:

  • مورد اول، تفکری که بر پایه تحلیل و بررسی است. قبل از اینکه دربارهٔ موضوعی خلاقانه فکر کنید، ابتدا باید آن را درک کنید. این مسئله نیاز به توانایی بررسی دقیق مسائل دارد.
  • مورد دوم، ذهنیتی باز برای تفکر خلاق است. وجود هرگونه پیش فرض یا تعصب باعث می‌شود که از تفکر خلاقانه دور بمانید.

تفکر خلاق در حل مسائل می‌تواند شما را به مدیری نوآور در محیط کار تبدیل کند. مدیری که تمامی راه‌حل‌ها را بسنجد و پیشنهاد دهد.

بیشتر بخوانید: چرا مشاور املاک باید مهارت حل مسئله داشته باشد؟

تفکر خلاقانه مدیران آژانس املاک

سازمان‌ها و کسب و کارها برای داشتن تداوم و پویایی، نیازمند مدیرانی هستند که تفکر خلاق داشته باشند. مدیران بنگاه‌های املاک مانند دیگر سازمان‌ها، دچار مسائل و مشکلات متنوعی می‌شوند. از این رو یک مدیر خلاق باید علاوه بر تدوین استراتژی و نوآوری در روند کاری، به دنبال کاهش هزینه‌ها و مشکلات نیز باشد.

اگر مدیران آژانس‌های املاک، دارای ویژگی‌های تفکر خلاق باشند، برای برون‌رفت از هر نوع چالشی، به چاره‌ای پربازده می‌اندیشند. درنتیجه بنگاه املاک آن‌ها به لحاظ کارکردی و ساختاری با رقبا بسیار تفاوت پیدا می‌کند. درنهایت ایجاد تمایز در آژانس املاک در وهلهٔ اول در خود سازمان باید صورت بگیرد.

تاثیر تفکر خلاقانه مدیر در پیشرفت بنگاه اینگونه نمود پیدا می‌کند که بازدهی تمامی امور بالا است. مدیران املاک در آژانس‌های حرفه‌ای افرادی که دارای ذهن خلاقی هستند را شناسایی و استخدام می‌کنند. وجود مدیر نوآور و خلاق سبب می‌شود همگرایی در مجموعه کاری به خوبی دیده شود.

انسجام بین نیروهای انسانی سبب هماهنگی و رشد کسب و کار می‌شود. در نظر داشته باشید تفکر خلاقانه همسو با نوآوری است. پس روش‌های سنتی دیگر به کار مدیران املاک نمی‌آید.

نوآوری در املاک

خلاقیت و نوآوری در کسب و کارها سبب می‌شود که راندمان کاری به مراتب بیشتر از قبل افزایش پیدا کند. صنعت خدماتی بنگاه املاک و مستغلات مانند دیگر کسب و کارها نیازمند خلاقیت و نوآوری است.

روابط در محیط کاری که مدیر خلاق و نوآور دارد، بسیار صمیمی خواهد بود. کارمندان در این فضای کاری به دنبال تشریک مساعی و ارتقای کسب و کار هستند. هماهنگی بین کارمندان وجود دارد. هدف از فعالیت‌ها برای آنان روشن است. همچنین مدیر خلاق برای جهت‌دهی مشاوران املاک، باید آن‌ها را آموزش دهد و از فناوری‌های روز استفاده کنند.

نوآوری در املاک، شامل تغییر در روند بازاریابی و جذب مشتری نیز می‌شود. استفاده از بازاریابی دیجیتال و ساخت هویت کاری جدید در فضای مجازی نیز از جمله نوآوری‌ها در زمینه کاری املاک، محسوب می‌شود.

جمع‌بندی مبحث تفکر خلاقانه

همیشه خلاقیت لزوما با تحولات جهانی همسو نیست. داشتن ذهنی خلاق، نشات گرفته از تفکر نقادانه خواهد بود. به طوری که در استفاده از محتواهای متنوع ذهن را با سوالاتی از جنس چرایی و چگونگی مسئله در چالش قرار می‌دهد.

برای تبدیل شدن به مدیر خلاق و نوآور، لازم است علاوه بر دارا بودن دانش و اطلاعات، نگاهی متفاوت به مسائل و موضوعات مختلف داشته باشید. خلاقیت در نتیجهٔ یادگیری رخ می‌دهد. ایده‌پردازی خلاقانه شاید یک استعداد ذاتی برای عده‌ای باشد، اما برای دیگران، همواره نیازمند تمرین و دانش است.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.