دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

توصیه‌هایی برای بهینه کردن برنامه روزانه مشاور املاک

نبض زمان را در دست بگیرید

برنامه‌ریزی منسجم یکی از اصول اساسی موفقیت در هر کاری شمرده می‌شود. بسیاری از مشاوران املاک احساس می‌کنند این حوزه کاری آسان است، درحالیکه رقابت شدیدی در صنعت املاک جریان دارد. به‌هرحال برای تبدیل شدن به یک مرجع در حوزهٔ املاک، باید به صورت حرفه‌ای فعالیت کنید. یکی از راه‌های اصلی حرفه‌ای شدن در این شغل، داشتن برنامه روزانه مشاور املاک و پایبندی به آن است. این برنامه باید از نظم خاصی پیروی کند تا شما را به مقاصد اصلی برساند. شاید به تازگی وارد این حرفه شده‌ و نمی‌دانید که برنامه روزانه مشاور املاک حرفه‌ای باید چگونه باشد. در این صورت، این مقاله را در آکادمی املاک دیوار مطالعه کنید.

چرا مشاور املاک نیاز به برنامه روزانه دارد؟

برتری یافتن در هر کاری مستلزم تلاش و نوآوری است. داشتن یک برنامهٔ مشخص، باعث نوآوری می‌شود. پس برای ایجاد تمایز در برند خود، باید برنامه روزانه مشاور املاک داشته باشید. برنامهٔ روزانه باعث می‌شود که چشم‌انداز پیش‌روی شما مشخص‌تر باشد.

برنامه روزانه مشاور املاک سبب انسجام در کارها و دقیق‌تر شدن اهداف می‌شود. اگر بدانید که چه هدفی را دنبال می‌کنید، به خوبی می‌توانید برنامهٔ دقیقی برای خود ترسیم کنید. برنامه روزانه باعث ساماندهی امور و ایجاد نظم در کارها نیز می‌شود. نظم و انسجام در کارها شما را با اعتماد بنفس می‌کند. این اعتماد بنفس در رفتار شما به خوبی دیده می‌شود. مشتریان هم می‌توانند با خیال راحت به شما اعتماد کنند.

برنامهٔ یک مشاور املاک چگونه است؟

شما به عنوان مشاوران املاک حرفه‌ای، باید برنامه‌ای با یک زمان‌بندی مشخص برای امور روزانهٔ خود داشته باشید. ساعات کاری روزانه خود را به چند بخش تقسیم کنید. به طور مثال، صبح‌ها به دنبال ایده‌پردازی و ایجاد تاکتیک‌های آینده‌نگرانه برای حرفهٔ خود باشید. ظهرها نیز به کارهای اصلی یعنی آگهی دادن و جذب مشتری بپردازید. جلسات کاری خود را به عصرها منتقل کرده و در مواردی کارشناسی کنید.

شما به‌عنوان مشاور املاک دارای یک مزیت بزرگ به نام اختیار در ساعات کاری هستید. از این رو با آزادی عمل می‌توانید ساعات کاری خود را متناسب با اهداف و امور کاری تنظیم کنید. تنظیم ساعات برنامه روزانه مشاور املاک باید به گونه‌ای باشد که بهره‌وری را به حداکثر برساند. این امر زمانی مسیر می‌شود که برای هر زمان خود، برنامه‌ای مشخص داشته باشید.

مدیریت زمان مشاور املاک

انتخاب فعالیت‌های مناسب

انتخاب فعالیت‌های مناسب برای انجام روزانه می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایتان برای تعیین یک برنامه روزانه مشاور املاک باشد. به عبارتی ممکن است فعالیت‌های بسیاری در طول روز انجام دهید؛ اما از هدف اصلی خود یعنی توسعهٔ کسب‌وکار مشاور املاک دور شوید. پس هنگام انتخاب فعالیت‌ها، باید وظایف را به بهترین نحو انتخاب کنید. همچنین باید دقیقاً روی ساعت‌های طلایی تمرکز کنید. ساعات طلایی زمان‌هایی است که بهترین بازدهی را خواهید داشت.

بالا بودن راندمان کاری برای شما به عنوان مشاور املاک در ساعت طلایی اهمیت بالایی دارد. با پیدا کردن این ساعت‌ها (طی تجربه و مشاوره با همکاران حرفه‌ای) بهترین زمان برای تماس با مشتری، فهرست کردن آگهی‌ها و انتشار آن‌ها در سرویس‌های آنلاین، ارسال پیامک تبلیغاتی، تنظیم جلسات کاری، ارزیابی فعالیت‌های بنگاه املاک و زمان استراحت در جای خود مرتب می‌شوند. این مرتب‌سازی بسیار مهم بوده و باید به طور دقیق ساعات آن در برنامه روزانه مشاور املاک مشخص شود.

شاخص‌های کلیدی عملکرد را بشناسید

هنگام برنامه‌ریزی فعالیت‌های خود باید اصول کاری را به خوبی تشخیص و تعیین کنید. بدون ثبات قدم، هیچ پیشرفتی در کار میسر نمی‌شود. نداشتن ثبات قدم در برنامهٔ روزانه اتفاق خوبی نیست. این امر باعث می‌شود در شرایط سخت، عرصهٔ رقابت را حفظ نکنید.

برای اینکه ثابت قدم بمانید، باید روی KPI یا شاخص‌های کلیدی عملکرد تمرکز کنید. این موارد همان موارد قابل ردیابی هستند که منجر به موفقیت حرفه‌ای شما می‌شوند.

به‌عنوان مثالی از شاخص‌های کلیدی عملکرد، پیگیری و ارزیابی معامله‌ها را تصور کنید. اکثر شما وضعیت معامله‌ها و ارتباط‌های خود را ارزیابی می‌کنید. بررسی همین مکالمه‌ها و مذاکره‌های روزانه با مشتری‌ها یکی از شاخص های عملکردی برای حرفه‌ای شدن در حوزهٔ مشاور املاک محسوب می‌شود. به طور دقیق‌تر می‌توان گفت که اگر زمان مناسبی برای پیگیری تماس‌ها با مشتریان به خوبی انتخاب شود، عملکردتان در وضعیت مناسبی قرار می‌گیرد. چرا که بسیاری از معامله‌ها از طریق تماس‌های تلفنی، ایجاد می‌شود.

برای اینکه به عنوان مشاور املاک تصویر دقیق‌تری از شاخص‌های عملکردی خود داشته باشید،‌ تعداد مرتبه‌های بررسی شاخص‌های عملکردی در برنامه روزانه مشاور املاک را در جدول زیر آورده‌ایم.

KPIهای اساسی تعداد دفعات بررسی
زمان استراحت یک بار در طول ساعت کاری
مذاکره‌های حضوری با مشتریان بین ۵ تا ۱۰ بار در روز
مکالمه تلفنی بین ۵ تا ۱۰ بار در روز
تماس‌های تلفنی جذب مشتری بین ۵ تا ۱۰ بار در روز
ارسال پیامک تبلیغاتی و شبکه‌های اجتماعی ۵ بار در روز
کارشناسی املاک هفته‌ای یک تا دو بار
ارسال آگهی در سایت‌ها ۱۰ بار در روز
انتشار پست در شبکه‌های اجتماعی ۱یا ۲ بار در روز
بررسی وضعیت فایل‌ها ۱ بار در روز
تنظیم جلسه‌ها ۱ بار در روز
بررسی و تحلیل منطقه ۱ یا ۲ بار در هفته

 

اگر اهدافتان مشخص باشد، شاخص‌های عملکردی شما نیز متناسب با اهداف تغییر خواهد کرد. این شاخص‌های عملکردی می‌توانند نقشهٔ راهی برای تنظیم برنامه روزانه مشاور املاک باشند. فراموش نکنید که شاخص‌های بالا تنها مثالی برای مشاوران املاک هستند. بهینه‌سازی این شاخص‌ها و مرتبه‌های بررسی وظیفه خود شما است و باید طبق مسئولیت‌ها، رنج، وضعیت معامله‌ها و بسیاری موارد دیگر تنظیم شوند. به‌طور خلاصه هدف این جدول آن است که بدانید باید در طول روز، فرایند کاری خود را به‌طور منظم ارزیابی و اندازه‌گیری کنید.

مدیریت مالی سرمایه ‌گذاری در املاک

۵ قانون برای ایجاد یک برنامه روزانه مشاور املاک

برنامه‌ریزی روزانه برای هر فردی مختص خود او و وابسته به نیازها و توانمندی‌ها است. البته در شغل مشاور املاک مانند بسیاری صنایع خدماتی دیگر، می‌توان با کسب تجربه و مشاوره با همکاران حرفه‌ای، روتین روزانه ابتدایی را پیدا کرد. سپس باید این روتین را بسته به وضعیت و روند پیشرفت شخصی بهینه‌سازی کنید. برای پیاده‌سازی یک برنامه اولیه، علاوه بر موارد گفته شده می‌توان ۵ قانون را نام برد که در طراحی یک برنامه روزانه موثر خواهند بود.

 • قانون اول: از خود بپرسید «اهداف من چیست؟»، سپس زمان تحقق نتایج را تنظیم کنید.
 • قانون دوم: کارهای مهم را ابتدا انجام دهید! بنابراین وقتی به روز خود نگاه می‌کنید، مهمترین کارها را در ابتدای برنامه روزانه مشاور املاک خود قرار دهید.
 • قانون سوم: از مسائلی که باعث حواس‌پرتی شما می‌شود، دوری کنید. همیشه افراد یا چیزهایی هستند که حواس شما را پرت می‌کنند. نکتهٔ مهم این است که برنامهٔ روزانه شما از این حواشی به دور باشد.
 • قانون چهارم: همهٔ کارها را در زمان تعیین شده، انجام دهید! به جای تلاش برای انجام چندین وظیفه در یک زمان، برنامه‌های کاری خود را بین ساعات روزانه تقسیم کنید.
 • قانون پنجم: تمامی وظایف و عملکردها را در برنامه روزانه مشاور املاک خود قرار دهید. در غیر این صورت، آن اقدام به فراموشی سپرده خواهد شد.

نمونه برنامه روزانه مشاور املاک خارجی

همان‌طور که گفته شد، بررسی و مطالعه برنامه روزانه افراد موفق، دیدگاه خوبی درباره برنامه‌ریزی روزانه به ما می‌دهد. در ادامه، روتین روزانه یک مشاور املاک بین‌المللی را می‌بینید که کارشناسان صنعت هم آن را بهینه و حرفه‌ای می‌دانند.

 • ۶ تا ۸ صبح، ورزش و کارهای صبحگاهی
 • ۸ تا ۱۰:۳۰ صبح، تنظیم قرارهای کاری
 • ۱۰:۳۰ تا ۱۲، استراحت و نهار
 • ۱۲ تا ۴:۳۰ بعد از ظهر، برگزاری جلسات
 • ۴:۳۰ تا ۶ عصر، کارشناسی املاک و بارگذاری آگهی
 • ۶ تا ۷ عصر، تنظیم برنامه روز آینده

در برنامه بالا یک زمان مشخص برای برنامه‌ریزی روز بعد هم دیده می‌شود. این پنجره زمانی، اهمیت بسیار زیادی در برنامه‌ریزی روزانه دارد. شما در پایان هر روز، به‌خوبی از وضعیت فعالیت‌های خود آگاه هستید و با همین آگاهی، می‌توانید برنامه روز بعد را هم تنظیم کنید. بدین ترتیب در ابتدای روز بعد هم کارها با نظم و ترتیب مناسبی جلوی روی‌تان قرار دارد و از وظایف، شوکه نمی‌شوید.

نمونه برنامه روزانه مشاور املاک ایرانی

برنامه‌ای که در فهرست پایین می‌بینید، حاصل مصاحبهٔ تلفنی با یکی از مشاوران املاک حرفه‌ای در محله سعادت‌آباد تهران است. طی گفت‌وگوی به عمل آمده، این مشاور املاک به برقراری ارتباط تلفنی با مشتریان توصیه‌‌هایی جدی می‌کرد. او همچنین تاکید کرد که مشاوران املاک مبتدی باید مدام در حال جست‌وجو و به دست آوردن فایل‌های جدید املاک باشند.

 • ۸ تا ۹ صبح، لیست کردن تماس‌های تلفنی
 • ۹ تا ۱۲ صبح، برقراری تماس تلفنی
 • ۱۲ تا ۱ ظهر، استراحت و ناهار
 • ۱ تا ۵ عصر، کارشناسی املاک و بارگذاری آگهی
 • ۵ تا ۸ شب، برگزاری جلسات و عقد قراردادها
 • ۸ تا ۸:۳۰ شب، یادداشت برنامه روز آینده

اگر شما هم پیشنهادی درباره برنامه روزانه مشاوران املاک داشته یا تجربه‌ای در نظر دارید، لطفا در بخش نظارت با ما و همکاران خود در میان بگذارید.

شناخت محله شهری

در طول روز، حتما ساعاتی را به شناسایی منطقه و برقراری تماس تلفنی با مشتریان خود اختصاص دهید. برقراری تماس تلفنی از این نظر اهمیت دارد که باعث ایجاد شبکه ارتباطی بین شما و مشتری می‌شود. در برنامهٔ روزانه ساعاتی را به شناسایی منطقه اختصاص دهید.

جمع‌بندی

برای توسعهٔ کسب‌وکار خود و تمایز یافتن دربین رقبا باید درصدد ایجاد تغییر باشید. تغییر، زمانی مشهود می‌شود که نقشهٔ راه مشخصی داشته باشید. داشتن برنامه روزانه مشاور املاک می‌تواند سبب رشد و ارتقاء برند شخصی و آژانس شما شود. لازمهٔ این کار، تقسیم‌بندی شاخص‌های اصلی عملکرد روزانهٔ یک مشاور املاک است. این شاخص‌ها باید به نحوی در برنامهٔ روزانه گنجانده شود که به بیشترین بهره‌وری برسد. همچنین ساعت روزانهٔ شما باید به ساعات طلایی، نقره‌ای و برنزی تقسیم شوند. از این رو هر اقدامی را متناسب با اهمیت آن‌ها در برنامه روزانه مشاوره املاک بیاورید.

نکته مهم نهایی اینکه کارهای ناگهانی و بدون برنامه، برخی اوقات به برنامه روزانه مشاوران املاک اضافه می‌شود. یک مشاور حرفه‌ای در زمان‌بندی‌های خود برای این موارد ناگهانی هم پیش‌بینی کرده است. فراموش نکنید که مشتری‌ها الزاما به برنامه شما پایبند نیستند و شاید یک تماس ناگهانی و خارج از برنامه، منجر به یک معامله پرسود شود.

منبع: TomferryRevrealestateschoolDigitalagentshow

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.