دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

دانلود نمونه قرارداد کارگزاری فروش ملک و خرید ملک به‌همراه نکات حقوقی

تا به حال در مورد کارگزاری ملک چیزی شنیده بودید؟ کارگزاری فروش ملک چه فرقی با کار مشاوره املاک دارد؟ شاید برای شما این دو عنوان یک مفهوم را یادآور شود؛ اما باید بگوییم که کارگزاری فروش ملک با مشاوره املاک بسیار متفاوت است. بهتر است اول در مورد اینکه کارگزاری ملک چیست، صحبت کنیم. سپس در مورد چگونگی قرارداد نوشتن و ماده‌های قرارداد کارگزاری فروش ملک و خرید ملک سخن بگوییم.

کارگزاری ملک چیست؟

کارگزاری ملک در حوزهٔ معاملات مربوط به املاک معنا پیدا می‌کند. اکنون که شرایط قیمت املاک بسیار متفاوت است، همه افراد به دنبال کسب سود بیشتر هستند. مردم می‌خواهند ملک ارزنده و ارزان‌تری بخرند. فروشنده‌ها هم قصد فروش بهتر ملک خود را دارند. آنان می‌خواهند دریافت پول را به راحتی تجربه کنند.

در اینجا قرارداد کارگزاری فروش ملک یا خرید ملک اهمیت پیدا می‌کند. همه افراد تجربه معامله و خرید و فروش ملک را ندارند. در اینگونه مواقع به کسی رجوع می‌کنند که آن‌ها را راهنمایی کند. فردی که این کار را انجام داده و مسئولیت بازاریابی و معامله شما را بر عهده می‌گیرد کارگزار ملک نامیده می‌شود. تا اینجا شاید اندکی گیج شده باشید. به همین علت باید تفاوت کارگزاری ملک و شغل مشاوره املاک را مرور کنیم.

مشاوره قیمت گذاری ملک

تفاوت کارگزار ملک و مشاور املاک

کارگزار املاک باید به حوزه خود که شامل شناخت املاک، مشتری‌ها، بازاریابی و موارد بسیار دیگر می‌شود، مسلط باشد. او به نوعی نقش دلال و بازاریاب را به‌صورت همزمان در یک معامله بازی می‌کند. یک کارگزار باید بین خریدار و فروشنده، واسطه باشد، اما منافع کارفرمای خود را در نظر بگیرد. یک کارگزار نقش کلیدی در معامله ایفا می‌کند. یک کارگزار می‌تواند به خریدار یا فروشنده (کارفرمای خود) بگوید که وقت مناسبی را برای خرید و فروش انتخاب نکرده است. او مشاوری است که باید مراقب سود و زیان کارفرما باشد.

درست است که شباهت‌هایی بین مشاور و کارگزار املاک وجود دارد، اما قرارداد کارگزاری فروش ملک با مشاوره املاک متفاوت است. کارگزار ارتباطات فراوانی دارد. او می‌تواند در معاملات مختلف افراد را با توجه به نیازشان به یکدیگر معرفی کند. به‌طور خلاصه، کارگزار برخلاف مشاور، منابع یک طرف معامله را بیشتر مدنظر قرار می‌دهد. به‌هرحال یکی از طرفین، کارفرمای او است و دستمزدش را پرداخت می‌‌کند. درمقابل، مشاور تلاش می‌کند تا منافع هر دو طرف را مدنظر داشته باشد و از هردو، کمیسیون دریافت می‌کند.

قرارداد کارگزاری فروش ملک و اهمیت آن

مردم وقتی با یک کارگزار همکاری می‌کنند، شیوه کاری متفاوتی را ملاحظه می‌کنند. یک کارگزار مدافع حقوق کارفرما است. قرارداد کارگزاری فروش ملک یا خرید به شیوه‌ای است که برای انجام یک کار، حق‌الزحمه دریافت می‌شود.

در قرارداد کارگزاری، هیچ فرقی نمی‌کند که قیمت ملک را بالاتر یا پایین‌تر بخوانید. شما درصدی کمیسیون نمی‌گیرید و این مورد به نفع خریدار و فروشنده خواهد بود. کارگزار ملک به فکر همسان بودن منافع طرفین نیست. او منفعت کارفرما را لحاظ می‌کند. بنابراین افراد مطمئن هستند که یک کارگزار به فکر منفعت کارفرمای خود عمل کرده و بهترین پیشنهادها را مطرح می‌کند.

نحوه نگارش قرارداد کارگزاری فروش یا خرید ملک

اگر فردی بخواهد کار خود را به کارگزاری بسپارد که به هدف معامله ملکی خود دست پیدا کند، باید چه کار انجام دهد؟ بدون شک اولین قدم برای این موقعیت، نوشتن قرارداد کارگزاری فروش یا خرید ملک است که نگرانی‌های معامله را به حداقل برساند. تعیین رابطه کاری بین کارفرما و کارگزار در یک قرارداد نوشته می‌شود.

قرارداد کارگزاری فروش ملک مانند هر قرارداد کارفرمایی دیگر، شامل موضوع قرارداد و مشخصات کارگزار و کارفرما است. بدون شک حقوق مالی کارگزار در این قرارداد ذکر می‌شود. طول زمان معامله هم در قرارداد نوشته می‌شود. تعهدات و شرایط فسخ قرارداد نیز در یک قرارداد تراز باید وجود داشته باشد. در ادامه به هر یک از این عناوین به طور مختصر خواهیم پرداخت. برای آشنایی بیشتر، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا نمونه قرارداد کارگزاری خرید ملک را از لینک زیر دانلود کنید.

دانلود نمونه قرارداد کارگزاری خرید ملک word

نکات حقوقی اجاره املاک

هدف قرارداد کارگزاری خرید و فروش ملک

باید در عنوان قراردادی که می‌نویسید به نکاتی اشاره کنید. چه هدفی را دنبال می‌کنید؟ باید به چه چیزی دست پیدا کنید؟ عنوان قرارداد مختصر و مفید است. به‌طور خلاصه، عنوان قرارداد را بی‌ربط نگذارید. این مورد در پیگیری‌های احتمالی قضایی اهمیت پیدا می‌کند.

در قرارداد کارگزاری فروش ملک مشخصات کارفرما و کارگزار ذکر می‌شود. نام و نام خانوادگی، شماره ملی، نام پدر، شماره شناسنامه، محل سکونت، تلفن و … در بخش مشخصات نوشته می‌شود. اگر یک طرف یا هر دو طرف معامله، شخصیت حقوقی یا همان شرکت باشد، باید مشخصات ثبتی را در قرارداد وارد کنید. فراموش نکنید که اطلاعات کامل و دقیق نماینده شرکت هم در قرارداد ذکر می‌شود.

مدت قرارداد و دستمزد کارگزاری ملک

یک کارگزار در مدت مشخصی وظیفه دارد که به کارفرما خدمات بدهد. در یک قرارداد کارگزاری ملک، نوشتن مدت زمان همکاری اهمیت زیادی دارد.

شرایط پرداخت حقوق و دستمزد نیز یکی از بندهای واجب و مهم قرارداد کارگزاری فروش ملک است. مذاکره‌های قبل از نوشتن قرارداد در مورد تعیین حق‌الزحمه لازم و ضروری است. کارگزار ملک در اغلب موارد حق‌الزحمه ثابت دریافت می‌کند و رقم دستمزد او به اینکه معامله در چه مبلغی انجام شده است، مربوط نمی‌شود. کارگزار در مورد هزینه‌های جانبی مانند مالیات، بیمه و عوارض شهرداری وظیفه‌ای ندارد. پرداخت این موارد به کارفرما مرتبط است.

تعهدات و فسخ قرارداد

مانند هر قراردادی، باید در مورد اینکه طرفین چه وظایفی برعهده دارند، بنویسیم. هر شرایطی که به قرارداد اضافه می‌کنید، در این بخش نوشته می‌شود. اگر مشکلاتی در روند کار باعث شود که هر یک از طرفین بخواهند قرارداد را فسخ کنند، چطور؟ بدون شک یک قرارداد کارگزاری فروش ملک باید در این زمینه نیز شرایط را مشخص کرده باشد. با حضور هر دو طرف و طبق شرایط این بند، قرارداد فسخ خواهد شد.

دانلود نمونه قرارداد کارگزاری ملک pdf

جمع‌بندی

همه افراد لزوما در زمینه معامله‌ها اطلاعات کامل ندارند. افراد در این زمینه به کارگزارها مراجعه می‌کنند. در بازار املاک نیز همکاری با کارگزار در بسیاری از موارد کارگشا خواهد بود. این افراد، در بازار بین‌المللی به‌نام Broker شناخته می‌شوند که در برخی مواقع هم به‌صورت شرکتی کار می‌کنند.

فعالیت کارگزار با مشاور املاک متفاوت است. یک کارگزار به نفع کارفرما حرکت می‌کند و شاید به شما پیشنهاد بدهد که معامله نکنید. یک کارگزار حق ثابتی دریافت کرده و بالا و پایین بودن مبلغ ملک در دستمزد او تغییری ایجاد نمی‌کند.

برای نوشتن قرارداد کارگزاری فروش ملک باید به نکاتی توجه کرد. قرارداد باید شامل عنوان قرارداد و مشخصات طرفین باشد. در قرارداد باید تمامی نکات اعم از چگونگی فسخ تا شرح وظایف و تعهدات نوشته شود. قرارداد مبنایی است که مراجع قانونی توسط آن به شکایت‌های شما رسیدگی کنند. بنابراین باید در نگاشتن آن به نکات جزئی و کاربردی دقت شود.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید
1 نظر
  1. حمید رضا یاوری زاده می‌گوید

    با درود
    ضمنئ سپاس از مطالب آموزنده شما، جسارتا در اینجا فقط نمونه قرارداد کارگزاری خرید ملک بود و از نمونه قرارداد کارگزاری فروش ملک خبر و نمونه ای نبود.
    خوشحال میشم اگر نمونه ای از قرارداد فروش ملک هم اینجا گذاشته یا بورت pdf به ایمیل من ارسال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.