دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

دانلود نمونه قرارداد خرید و فروش باغ به همراه نکات حقوقی

قرارداد خرید و فروش باغ، یکی از انواع مهم قرارداد خرید ملک است. امروزه شلوغ شدن شهر‌ها، آلودگی هوا و آلودگی صوتی زیاد، مشغله‌های فراوان، خستگی روحی افراد و … باعث شده که مردم به آرامش، آب‌وهوای خوب و محیطی کاملا آرام نیاز پیدا کنند. به همین دلیل افراد زیادی برای خرید چنین املاکی روی آورده‌اند. بسیاری از اشخاص با اهداف تفریحی، برخی برای باغداری یا ساخت‌وساز اقدام به خرید باغ می‌کنند.

در این میان برخی افراد نیز با هدف سرمایه‌گذاری در فکر خرید یک باغ هستند. برای این امر افراد باید باغی را خریداری کنند که مناسب هدف آن‌ها باشد. همچنین نیاز است در حین خرید قرارداد خرید و فروش باغ، منعقد شود تا مورد کلاهبرداری افراد سودجو قرار نگیرند. در این مطلب به سراغ نکات تنظیم قرارداد خرید و فروش باغ و نکات مهم و کاربردی آن رفته‌ایم.

خرید و فروش باغ

یکی از مهم‌ترین نکات در خرید باغ، موقعیت باغ است. پس باید به آن توجه کنید اگر تجربه‌ای در خرید باغ ندارید، حتما از مشاور خوب کمک بگیرید تا هم از موقعیت باغ و هم از عوامل دیگر اطلاعاتی کسب کنید. از نکات کلیدی دیگر خرید باغ مشخص کردن کاربری زمین آن است.

بعد از مشخص شدن هدف برای خرید باغ، باید کاربری آن را بررسی کنید. ارزیابی منطقه و کاربری ملک مورد نظر، غیر از آینده‌نگری و کشف موقعیت و رفع اشکالات احتمالی، جنبه حقوقی نیز دارد. پس شما به عنوان مشاور املاک باید تمام خدمات و ارزیابی دقیق موارد ذکر شده را در اختیار مشتریان بگذارید تا عمل خرید و فروش برای آنان راحت‌تر شود.

نکاتی که پیش از تنظیم قرارداد خرید و فروش باغ باید به آن توجه کنیم:

بررسی مدارک شناسایی طرف معامله

از مهم‌ترین مراحل خرید و فروش باغ، تطبیق اطلاعات سند باغ با اطلاعات فروشنده (نام و نشانی و کد ملی و…) است. شما به عنوان مشاور املاک پیش از ورود به مراحل تنظیم قرارداد خرید و فروش باغ، باید اسناد و مدارک موجود طرفین معامله، را به دقت بررسی کنید. بررسی مدارک و اخذ استعلام‌های مختلف، سبب می‌شود معامله باغ در نهایت امنیت و اطمینان انجام شود.

بازدید از باغ را فراموش نکنید

پیشنهاد می‌شود خریدار، باغ مورد معامله را از نزدیک مشاهده کرده و صرفاً به بررسی سند باغ کفایت نکند. تطبیق جزئیات سند باغ با واقعیت مانند: مساحت، محل وقوع، دسترسی و… از جمله موضوعات مهمی است که خریدار باید به آن توجه کند.

ضرورت تنظیم قولنامه برای خرید و فروش باغ

به طور کلی تنظیم قولنامه در معاملات اموال منقول و غیرمنقول، اهمیت زیادی دارد. زیرا فرآیند معاملات مذکور معمولاً به سرعت انجام نمی‌پذیرد و زمان زیادی می‌طلبد. تنظیم و نگارش قولنامه، به عنوان یک سند حقوقی مهم، نیازمند دانش و تخصص حقوقی است. انجام این کار باید توسط افراد با مهارت و با تجربه و یک بنگاه معتبر صورت گیرد.

رجوع به مشاور املاک معتبر

اگر چه مراحل خرید و فروش باغ بدون واسطه‌گری مشاوران املاک نیز امکان پذیر است، اما تجربه نشان داده بهره‌گیری از خدمات یک مشاور املاک با تجربه تا حد زیادی امنیت معامله باغ را برای طرفین آن تضمین می‌کند. با توجه به اینکه در اکثر مواقع طرفین قرارداد از یکدیگر شناختی ندارند، نقش مشاور املاک به عنوان شخصی که معامله را مدیریت می‌کند، مهم است. شما به عنوان مشاور املاک با دریافت مرحله به مرحله مدارک از طرفین می‌توانید نقش مهمی در راستای اعتماد سازی بین طرفین خرید و فروش باغ داشته باشید.

شاید این تصور برای خریدار و فروشنده باغ پیش آید که با تنظیم قرارداد خرید و فروش باغ معامله کامل شده است. هر چند واگذاری باغ به خریدار اهمیت زیادی دارد؛ اما انتقال سند باغ در دفاتر اسناد رسمی مرحله بسیار مهمی است که باید انجام شود. وجود یک مشاور املاک باتجربه در طول فرایند خرید و فروش باغ به طرفین معامله کمک می‌کند تا مشکلات بالقوه، بروز و ظهور نیابند.

دانلود نمونه قرارداد خرید و فروش باغ WORD

 قرارداد خرید و فروش باغ چه بندهایی دارد؟

برای تنظیم قرارداد خرید و فروش باغ، باید بندهای مختلفی را در قرارداد درج کرد.

مشخصات طرفین قرارداد

مشخصات فروشنده و خریدار باغ در این بند باید درج می‌شود. نام و نام خانوادگی، نشانی، کد ملی و… اطلاعاتی است که باید ذکر شود. همچنین در صورتی که خریدار شخص حقوقی باشد، باید اطلاعات شماره ثبت، مقر و… نیز درج شود.

موضوع قرارداد خرید و فروش باغ

باید اطلاعات جامعی از باغ مورد نظر در بند موضوع قرارداد خرید و فروش باغ قید شود. اطلاعاتی مانند مشخصات مساحت، موقعیت مکانی، امکانات باغ، نوع خاک و … از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

مدت قرارداد

مانند سایر قراردادهای خرید و فروش، معمولا مدت قرارداد خرید و فروش باغ، نیز از تاریخ امضای قرارداد تا انتقال سند رسمی درج می‌شود. توجه داشته باشید این مدت را به دقت و همراه با تاریخ مشخص قید کنید.

مبلغ قرارداد خرید و فروش باغ

در این بند مبلغ قرارداد باید به طور دقیق نوشته شود. مبلغ هر متر مربع از باغ و مبلغ کل قرارداد در این بخش باید به طور وضوح قید شود. همچنین شیوه پرداخت مبلغ قرارداد هم اهمیت زیادی دارد. به طور مثال ۷۰ درصد از مبلغ قرارداد پس از امضا و مابقی پس از تحویل کامل باغ و انتقال سند به فروشنده پرداخت می‌شود.

تعهدات خریدار و فروشنده

در این بند فروشنده متعهد می‌شود مطابق با تاریخ مقرر و با کیفیت مورد توافق با خریدار در قرارداد خرید و فروش باغ را تحویل دهد. همچنین خریدار نیز باید متعهد به پرداخت کامل مبلغ قرارداد به فروشنده شود.

فسخ قرارداد

در بند فسخ قرارداد، طرفین قرارداد خرید و فروش باغ می‌توانند اسباب خاتمه قرارداد را تنظیم کنند. در تدوین بند فسخ قرارداد خرید و فروش باغ توجه به موضوع خیارات در قانون مدنی نیز اهمیت زیادی دارد.

شرایط صحت فرم قرارداد خرید و فروش باغ

طبق ماده ۱۹۰ قانون مدنی برای صحت هر معامله شرایط اساسی زیر لازم است:

  •     قصد و رضای طرفین
  •     اهلیت طرفین
  •     موضوع معین که مورد معامله باشد
  •     مشروعیت جهت معامله

لازم به ذکر است اگر قرار دارد این ۴ شرط را نداشته باشد، صحیح نیست و باطل است.

پیشنهاد می‌شود برای استناد در زمان اختلاف، قرارداد خرید و فروش باغ حداقل در دو نسخه تنظیم شده و در اختیار طرفین قرارداد قرار گیرد.

دانلود نمونه قرارداد خرید و فروش باغ PDF

 جمع بندی

قرارداد خرید و فروش باغ، یکی از انواع مهم قرارداد خرید ملک است. موقعیت باغ، کاربری زمین، ارزیابی منطقه و کاربری ملک مورد نظر … از مهم‌ترین نکات خرید باغ است. شما به عنوان مشاور املاک باید ارزیابی دقیق موارد ذکر شده را در اختیار مشتریان بگذارید تا عمل خرید و یا فروش برای آنان راحت‌تر شود. همچنین در این مقاله به بندهای مهم و اساسی قرارداد خرید و فروش باغ اشاره کردیم. برای تنظیم قرارداد خرید و فروش باغ همواره لازم است موارد مختلف در رابطه با خریدار و فروشنده مورد بررسی قرار گیرد. به همین دلیل  نمی‌توان صرفا به بندهای اساسی این مطلب، نسبت به تنظیم قرارداد خرید و فروش باغ اقدام کرد.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.