دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

دانلود نمونه قرارداد اجاره خانه به‌همراه توضیحات نوشتن قرارداد

با تمامی ریزه‌کاری‌های حقوقی اجاره خانه آشنا شوید

شما در نقش مشاور املاک حتما موارد زیادی مراجعه‌کننده برای اجارهٔ ملک دارید. در واقع در کنار مشتریانی که قصد اجارهٔ آپارتمان را دارند، افرادی هم به عنوان موجر برای اجارهٔ ملکشان به شما مراجعه می‌کنند. در این صورت باید برای هر دو، موارد مناسبشان را پیدا کنید. گاه پیش می‌آید مستاجر یا موجر برای بار اول است که اقدام به اجاره کردن یا اجاره دادن ملک می‌کنند. در این صورت آن‌ها به احتمال زیاد برای عقد قرارداد محکم و قانونی به شما نیاز بیشتری دارند. به همین دلیل داشتن نمونه قرارداد اجاره خانه برای شما که در شغل مشاور املاک مشغول فعالیت هستید، یک ضرورت است.

نکات مهم نمونه قرارداد اجاره خانه

شما در نقش مشاور املاک احتمالا با سوالاتی از سوی مستاجران و حتی موجران مواجه می‌شوید. سوالاتی که ممکن است برای هر دو طرف معامله پیش بیاید، عبارت‌اند از:

  • چه قراردادی استاندارد و قانونی است؟
  • متن قرارداد باید دارای چه مواد و مفادی باشد؟
  • حدود مسئولیت موجر و مستاجر چقدر است؟
  • مستاجر یا موجر باید به چه مواردی در هنگام عقد قرارداد توجه کند؟

برای آشنایی بهتر با اصول تنظیم قرارداد، در ابتدا باید به تعریف قانونی اجاره‌نامه بپردازیم.

مطابق ماده 466 قانون مدنی اجاره قراردادی است که به موجب آن مستأجر مالک منافع عین مستأجره می‌شود. اجاره‌دهنده را مؤجر و اجاره‌کننده را مستأجر و مورد اجاره را عین مستأجره گویند.

یک اجاره‌نامه خوب قراردادی است که در آن هم حقوق مستاجر و هم حقوق موجر مورد توجه قرار گیرد. شما هم به عنوان مشاور باید حواستان باشد که متن قرارداد به نفع طرفین نوشته و تنظیم شود. در طول صحبت درباره ملک و تا قبل از امضا، هر بند از نمونه قرارداد اجاره آپارتمان با نظر طرفین قابل تغییر است. اگر موردی برای حذف وجود داشت، این کار هم امکان دارد. فقط باید دقت داشت که این تغییر و حذف و اضافه در نمونه قرارداد قولنامه اجاره خانه با رضایت طرفین انجام شود.

چه مواردی در نمونه قرارداد اجاره خانه تکمیل می‌شوند؟

هر قرارداد، بندها و بخش‌های گوناگونی دارد که باید در زمان تنظبم، تکمیل شوند. این بخش‌ها نشان‌دهنده چارچوب‌های قرارداد هستند. در قرارداد اجاره خانه، موارد متعددی شامل شرایط ملک و همچنین مسئولیت‌ها و شرایط دو طرف معامله، ذکر می‌شود. در ادامه، بخش‌های گوناگون این قرارداد را بررسی می‌کنیم. برای درک بهتر، ابتدا نمونه قرارداد اجاره خانه را از لینک زیر دانلود کنید.

دانلود نمونه قرارداد اجاره خانه

مشخصات مستاجر و موجر

بند اولی که در نمونه قرارداد اجاره منزل مشاهده می‌شود، مشخصات طرفین است. در این مورد که اولین و مهم‌ترین بخش قرارداد است باید تا حد امکان دقت کنید. اسناد هویتی طرفین را بررسی کنید. حتما یادتان باشد که قبل از امضا، از هویت هر دو طرف مطمئن شوید.

شما به عنوان مشاور در آژانس املاک موظف هستید مقررات انعقاد اجاره‌نامه را رعایت کنید. به همین دلیل هم داشتن نمونه قرارداد اجاره نامه برای کارتان مفید و الزامی است که در آموزش دادن مشاوران املاک جدید آژانس هم کاربرد خواهد داشت.

موضوع قرارداد

در موضوع قرارداد، تمام اطلاعاتی که درباره ملک مورد اجاره لازم است باید به صورت شفاف توضیح داده شود. این موارد اعم از نوع ملک مورد اجاره، متراژ، پلاک ثبتی، تعداد اتاق‌ها، انباری، حق استفاده از آب و برق و دیگر موارد این‌چنینی است. 

مطلب مرتبط: دانلود نمونه قرارداد اجاره دفتر کار به‌همراه توضیحات و نکات حقوقی

موفقیت در اجاره املاکزمان قرارداد

زمان در اجاره‌نامه بسیار مهم است و حتما باید در قرارداد ذکر شود. اگر زمان در قرارداد ذکر نشود، آن قرارداد باطل خواهد بود. می‌توان مدت اجاره را یک‌ سال تعیین کرد. شما باید به مستاجر یادآور شوید که به موضوع قرارداد توجه کند. او باید بداند زمان قرارداد از روزی که در قرارداد ذکر شده، شروع می‌شود. همچنین اگر زمان ذکر نشود، اجاره از زمان انعقاد قرارداد محاسبه می‌شود.

اجاره‌بها و نحوه پرداخت

رقم اجاره‌بها از آن مواردی است که موجر و مستاجر اختلاف بسیار زیادی روی آن دارند. مدیریت این مورد با شما به عنوان مشاور املاک است. می‌دانید که رقم اجاره در هر منطقه‌ای فرق دارد؛ اما باید حواستان باشد گه جانب انصاف را رعایت کنید. نکته کاربردی اینکه با توجه به خانه‌ای که برای اجاره مشخص شده و پس از بازدید خودتان از ملک، درباره رقم اجاره با صاحب ملک، گفت‌و‌گو کنید.

در برخی موارد رقمی که صاحب ملک به عنوان اجاره مشخص کرده با مشخصات ملک، همخوانی ندارد. این وظیفهٔ شما است که به عنوان مشاور، پیشنهاد قیمت متناسب با امکانات ملک را مطرح کنید. تنها بدین صورت، می‌توان مستاجر مناسب را برای خانه پیدا کرد.

از ابتدا روی اجاره‌بها و نحوه پرداخت آن، توافق لازم را بین طرفین برقرار کنید. موضوع دیگر موعد پرداخت اجاره‌بها است. برای مثال اگر موجر خواهان دریافت اجاره‌بها در ابتدای هر ماه است، مستاجر باید این مورد را بپذیرد. در غیر این‌صورت باید روی زمان دیگری با موجر به توافق رسید. چانه‌زنی در این خصوص و جلب موافقت و رضایت طرفین از جمله کارهایی است که شما باید انجام دهید. این را باید به خصوص به مستاجر یادآور شوید که عدم پرداخت اجاره در مهلت مقرر، عواقبی برای او به همراه دارد. از جمله اینکه موجر می‌تواند در این شرایط قرارداد را فسخ کرده و درخواست تخلیه مورد اجاره را از مراجع ذی‌صلاح طلب کند.

تحویل خانه از طرف موجر

یکی از مواردی که باید در اجاره‌نامه درج شود، زمان تحویل خانه در موعد مقرر از سوی موجر به مستاجر است. با ذکر این مورد در قرارداد، موجر مکلف می‌شود که در زمان تعیین شده، ملک را به مستاجر تحویل دهد. 

تحویل خانه از طرف مستاجر

موجر باید هنگام تنظیم قرارداد زمان پایان قرارداد را ذکر کند. مستاجر هم مکلف است به محض اتمام زمان، ملک را تخلیه کند. اگر به هر دلیل این کار را انجام نداد، باید روزانه مبلغی را تحت عنوان اجرت‌المثل به موجر پرداخت کند. این هم از آن بندهایی بوده که دانستنش برای هر دو طرف به خصوص برای مستاجر، الزامی است.

مطلب مرتبط: دانلود نمونه قرارداد مشارکت در ساخت

 

استخدام مشاور املاکاهمیت امضای شهود در قرارداد اجاره خانه

پس از چاپ نمونه قرارداد اجاره خانه باید آن را در دو نسخه تنظیم کنید. در انتهای قرارداد حتما باید دو نفر به عنوان شاهد یا گواه آن را امضا کنند تا طرفین از مزایای قانون روابط موجر و مستأجر مصوب ۱۳۷۶ (لینک قانون در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی) بهره‌مند شوند.

تعمیرات و مخارج

تمامی تعمیرات و مخارجی که تحت قالب نصب آبگرمکن یا شوفاژ یا هر مورد مشابه دیگر انجام می‌شود، به عهده مالک است. مگر آنکه در اجاره‌نامه خلاف آن را ذکر کنید. این موضوع را به موجر بگویید. این را هم به مستاجر یادآوری کنید که بدون اجازهٔ موجر اقدام به انجام تعمیرات نکند. اگر این کار را بدون رضایت مالک انجام داد، هزینه‌ها به عهده خودش خواهد بود.

فوت مستاجر و موجر

مسالهٔ دیگر که روزی احتمال دارد با آن برخورد کنید، فوت هر یک از طرفین است. این را بدانید که اجاره‌نامه با فوت موجر یا مستاجر از بین نخواهد رفت. مگر اینکه موجر تنها تا زمان حیات، مالک موردی باشد که اجاره داده است. در این صورت با فوت او اجاره هم باطل می‌شود. همینطور زمانی‌که در اجاره‌نامه مباشرت مستاجر در استفاده از مورد اجاره از پیش تنظیم شده و بر آن توافق شده باشد، با فوت مستاجر هم اجاره‌نامه باطل می‌شود.

اصلاح خط خوردگی ها در تکمیل نمونه قرارداد اجاره خانه

باید دقت کنید قلم خوردگی در هر جای سند در پشت اجاره‌نامه، توضیح داده شود. اگر جایی از اجاره‌نامه نیاز به پشت‌نویسی و حاشیه‌نویسی داشت هم باید ذکر شود. طرفین هم پس از پذیرش شفاهی باید ذیل قرارداد اجاره را امضا کنند.

اطمینان از صحت چک

اگر در زمان عقد قرارداد برای ودیعه یا حق‌الزحمه یا هر مورد دیگری چکی بین طرفین ردوبدل می‌شود، حتما رسید آن را از هر دو طرف بخواهید و یک نسخه از کپی چک را نزد خود نگه دارید.

توجه به اعتبار وکالت‌نامه

گاهی مستاجر یا موجر نمی‌تواند شخصا در زمان تنظیم و امضای قرارداد حاضر باشد و شخصی را به وکالت از خود معرفی می‌کند. در این موارد دلیل وکالت آن شخص باید به رویت طرف مقابل برسد و به قرارداد پیوست شود. در این موارد حتما از اعتبار وکالت‌نامه (با مراجعه به دفترخانه‌ای که آن وکالت را تنظیم کرده)، مطمئن شوید.

تاکید برای خواندن قرارداد اجاره خانه

همیشه یادتان باشد که کار از محکم کاری عیب نمی‌کند. هر اجاره‌نامه‌ای که نزد شما امضا شود، مسئولیتی را هم متوجه شما می‌‌کند. بنابراین به طرفین تاکید کنید قرارداد را قبل از امضا بخوانند. آن‌ها باید پس از توافق‌های معمول در آژانس، اجاره‌نامه را امضا کنند. 

حق فسخ قرارداد از طرف مستأجر

از جمله مواردی که باید به مستأجر یادآور شوید، درباره فسخ قرارداد اجاره است. مستأجر بعد از امضای قرارداد به هر دلیل نمی‌تواند قرارداد اجاره را یک طرفه و قبل از موعد فسخ کند. البته در شرایط زیر، چنین حقی به مستاجر داده می‌شود:

  • اوصاف مال‌الاجاره با اوصافی که در قرارداد ذکر شده، متفاوت باشد.
  • اگر در ضمن قرارداد، شرطی به نفع مستأجر درج شده باشد که در طول مدت قرارداد آن شرط از بین رفته یا از اول موجود نباشد او حق فسخ قرارداد را دارد.
  • هرگاه به دلیل بروز اتفاقی امکان استفاده از ملک بر اساس مفاد قرارداد، برای مستأجر وجود نداشته باشد باز هم او قادر به فسخ قرارداد خواهد بود.

حق فسخ قرارداد از طرف موجر

موجر هم مانند مستأجر نمی‌تواند اجاره‌نامه را قبل از موعد و بدون جلب رضایت مستأجر فسخ کند. مگر اینکه یکی از شرایط زیر رخ دهد:

  • مستأجر مال مورد اجاره را به شخص دیگری اجاره دهد و در متن قرارداد هم این موضوع ذکر نشده باشد.
  • اگر در متن قرارداد، مستأجر به نفع موجر تعهدی کرده و از آن سرباز زند، موجر می‌تواند قرارداد را فسخ کند.
  • اگر مورد اجاره برای مصرف خاصی اجاره داده شده، اما مستأجر آن را در مورد دیگری استفاده کند، فسخ قرارداد برای موجر امکان‌پذیر است.

درس تکمیلی: نکات مهم در مدیریت جلسه عقد قرارداد ملک

 قید مبلغ حق‌الزحمه در قرارداد

در نهایت درباره حق‌الزحمهٔ خودتان به عنوان مشاور املاک، طبق تعرفه کمیسیون نظارت شهر یا شهرستان عمل کنید. حق‌الزحمهٔ شما را باید طرفین معامله به صورت جداگانه پرداخت کنند.

برای اینکه بعدا برای هیچ کدام از دو طرف ابهامی در این خصوص وجود نداشته باشد، باید بعد از توافق‌های اولیه موضوع را مطرح کنید. در ادامه لازم است مبلغ حق‌الزحمه را در قرارداد ذکر کنید. این را هم بدانید که فسخ قرارداد، هیچ تاثیری در پرداخت یا تغییر حق‌الزحمه ندارد.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.