دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

دانلود نمونه قرارداد خرید و فروش زمین به‌همراه نکات حقوقی

نمونه قرارداد واگذاری زمین برای آشنایی با نکات و ریزه‌کاری‌های حقوقی

قراردادهای خرید و فروش همگی از مجموعه‌ای از نکات ثابت پیروی می‌کنند. خریداران و فروشندگان برای راحتی و قانونی بود کار خود به آژانس‌های املاک مراجعه می‌کنند و با اعتماد، به خرید و فروش ملک و زمین می‌پردازند. مشاوران املاک در این موارد امین طرفین معامله هستند. بنابراین به عنوان امین باید نکاتی را در زمان عقد قرارداد به طرفین معامله گوشزد کنند. آکادمی املاک دیوار در این مطلب قصد دارد به آموزش نکات حقوقی بپردازد که مشاوران املاک باید در هنگام عقد قرارداد خرید و فروش زمین در اختیار طرفین معامله قرار دهند. همچنین نمونه قرارداد واگذاری زمین شما را از مواردی که باید در زمان خرید و فروش زمین رعایت کنید، آگاه می‌سازد.

دانلود نمونه قرارداد واگذاری زمین

نکات حقوقی قرارداد واگذاری زمین

نوشتن هر قراردادی نیاز به آشنایی با نکات حقوقی دارد. نکات و اصطلاحاتی که یک مشاور املاک باید با آن‌ها آشنا باشد تا بهترین مشاوره حقوقی را به مشتریان بدهد. پس از دانلود نمونه قرارداد واگذاری زمین، حتما نکات زیر را مطالعه کنید تا مشاوره دقیق‌تری داشته باشید.

دانستنی های حقوقی املاک

خریدار باید حتما از آزاد بودن زمین برای واگذاری و همچنین وضعیت سند آن آگاه شود.

شناسایی زمین بدون سند و احراز هویت طرفین معامله

به عنوان یک مشاور املاک، باید به خریدار درباره زمین‌های بدون سند اطلاعات بدهید. اگر خریدار قصد خرید زمین بدون سند را داشت، به او بگویید که حتما استعلام زمین مورد نظر را از شهرداری بگیرد. در همین حین هم دربارهٔ احراز هویت طرفین معامله صحبت کنید. به آن‌ها بگویید که برای قانونی بودن معامله حتما باید به احراز هویت طرف مقابل بپردازند. خودتان هم در زمان انجام معامله، کارت ملی و شناسنامهٔ طرفین را بگیرید و با اطلاعات درج شده در قرارداد تطبیق دهید.

زمین در رهن نباشد

در کشور ما از سند زمین و ملک برای ضمانت استفاده می‌کنند. باید این موضوع را به خریدار گوشزد کنید. به او بگویید که حتما از آزاد بودن زمین مطمئن شود. برای اینکه خریدار را از آزاد بودن زمین آگاه کنید. باید سند را به طور کامل بخوانید، زیرا در بخشی از سند، موضوع ضمانت و یا وثیقه بودن آن ذکر می‌شود. خریدار را از خطرات معاملهٔ زمین در رهن و وثیقه آگاه کنید. تا جایی که امکان دارد او را از انجام چنین معامله‌ای منصرف کنید.

کد رهگیری

حتما کد رهگیری به خریدار ارائه دهید. منصف باشید و بابت کد رهگیری هزینه‌ای از طرفین دریافت نکنید. زیرا با این کار ریسمان اعتماد میان خودتان و طرفین معامله را پاره می‌کنید. به خریدار دربارهٔ کد رهگیری اطلاعات کامل بدهید. نحوهٔ صدور کد رهگیری که بر اساس کد پستی ده رقمی و نشانی ملک یا زمین است را به خریدار توضیح دهید. به او بگویید که می‌تواند برای استعلام کد رهگیری به سایت www.iranamlaak.ir مراجعه کند.

مجوز وکالت را بررسی کنید

اگر زمین به صورت وکالتی معامله می‌شود، خریدار را از نکات حقوقی، آگاه سازید. حتما به او اطلاع دهید که باید از صحت وکالتنامه با مراجعه به دفترخانه‌ای که وکالتنامه در آن تنظیم شده، مطلع شود. نکته مهم‌تر اینکه همیشه معامله‌های وکالتی نگرانی‌های حقوقی دارند. حتما این مسئله را به خریدار گوشزد کنید.

دانلود فرم خام مبایعه نامه املاک pdf مبایعه‌نامهٔ رسمی

هیچ وقت مبایعه‌نامه‌ای که به صورت دستی تکمیل می‌شود را به عنوان مبایعه‌نامهٔ رسمی و اصلی در اختیار طرفین قرارداد قرار ندهید. شما به عنوان مشاور املاک موظف هستید که مبایعه‌نامه پرینت شده که در برگهٔ مخصوص اتحادیهٔ املاک چاپ شده، به عنوان سند رسمی و اصلی در اختیار طرفین معامله قرار دهید.

زمان حضور در دفترخانه

حتما زمان حضور در دفترخانه برای انتقال سند و انجام معامله را در قرارداد بنویسید. این موضوع را به طرفین معامله گوشزد کنید. حتی می‌توانید زمان حضور در دفترخانه را در تقویم خود یادداشت کرده و دو طرف معامله را در آن زمان آگاه کنید. طرفین قرارداد را از خطرات به موقع حضور نیافتن در دفترخانه، آگاه سازید. با دانلود فرم خام مبایعه نامه زمین می‌توانید با بند زمان حضور در دفترخانه بهتر آشنا شوید.

زمان پرداخت و نحوهٔ پرداخت

آداب پرداخت و دریافت پول در معامله را برای طرفین قرارداد، توضیح دهید. حتما گوشزد کنید که باید مبالغ در فواصل زمانی پرداخت شده و همگی چک باشد. به خریدار بگویید که نباید همهٔ مبلغ را پیش از انتقال سند پرداخت کند. مقداری از مبلغ معامله را برای زمان انتقال سند کنار بگذارد. از طرف دیگر حتما زمان پرداخت مبالغ را در قرارداد ذکر کنید و رسید را به طرفین تحویل دهید.

توجه به سن و سواد فروشنده و خریدار

ممکن است یکی از طرفین معامله جوان، پیر یا بی‌سواد باشد. در این صورت از او بخواهید که در زمان انجام معامله و عقد قرارداد، حتما با کسی که در این زمینه دانش کافی دارد، در دفترخانه حاضر شود.

سرفصل مرتبط: با نکات و چالش‌های حقوقی خرید و فروش ملک آشنا شوید

اسقاط کافه خیارات

این عبارت را حتما در متن قرارداد می‌بینید. این عبارت برای طرفین معامله که هیچ اطلاعاتی از زبان املاک ندارند، ترسناک است. بنابراین شما به عنوان یک مشاور املاک موظف هستید که در مورد این عبارت به طرفین معامله توضیح دهید.

این عبارت به این معنی است که طرفین معامله در هیچ صورتی نمی‌توانند معامله را فسخ کنند.

سرفصل تکمیلی: خیار و خیارات در قراردادهای ملکی به چه معنا است؟

شروط فسخ معامله را به دو طرف گوشزد کنید

حتما در قرارداد، بندی را به فسخ معامله اختصاص دهید. با این کار موجب برقراری عدالت میان دو طرف خواهید شد. ضمن اینکه آن‌ها هم به این نتیجه می‌رسند که شما به فکر دو طرف معامله هستید.

سخن آخر

تمام قراردادها از مجموعه‌ای از مواد و بندهای قانونی نوشته شده، پیروی می‌کنند. مردم برای انجام معاملهٔ قانونی به بنگاه‌های معاملات ملکی مراجعه می‌کنند. مشاوران املاک در برابر این اعتماد موظف به رعایت نکاتی هستند. مشاوران املاک باید مجوز بنگاه خود را در مقابل دید عموم قرار دهند. همچنین باید کد رهگیری به طرفین معامله ارائه دهند و خریدار و فروشنده را از نکات حقوقی هنگام عقد قرارداد آگاه سازند. البته با دانلود نمونه قرارداد واگذاری زمین تمام مواردی ذکر شده را عینی می‌بینید و با قرارداد خرید و فروش زمین بهتر آشنا می‌شوید.

مشاهده نمونه قرارداد واگذاری زمین

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.