دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

دانلود نمونه قرارداد اجاره مغازه به‌همراه نکات حقوقی

قراردادهای بسیاری در معاملات بازار مسکن، بین معامله‌گران بسته می‌شود. انعقاد و تنظیم قرارداد یکی از متداول‌ترین راه‌های ارتباطی افراد با یکدیگر است. اجاره قراردادی است که بر طبق آن موجر خانه یا آپارتمان یا مغازه خود را به مستاجر برای مدت معین و در ازای اجاره‌بها واگذار می‌کند. قرارداد اجاره مغازه یکی از این نوع قراردادها است که بیشتر از اجاره‌ یک ملک مسکونی با حساسیت‌های خاص روبرو است. بعد از قراردادهای خرید و فروش آپارتمان و ویلا، قرارداد اجاره مغازه جزء مهم‌ترین قراردادها محسوب می‌شود. برای دانلود  نمونه قرارداد اجاره مغازه روی لینک زیر کلیک کنید. سپس ادامه مطلب را برای آشنایی با نکات عقد قرارداد بخوانید.

دانلود قرارداد اجاره مغازه ورد (Word)

در قرارداد اجاره مغازه موجر یا اجاره‌‌دهنده فردی است که ملکش را اجاره می‌دهد. مستاجر نیز آن ملک را اجاره می‌کند تا از منافعش بهره ببرد. اجاره‌بهای دریافتی مبلغی است که بابت کرایه پرداخت می‌شود. اجاره بها به صورت توافقی بین موجر و مستاجر منعقد می‌شود. این اجاره بها می‌تواند سالیانه یا ماهانه باشد. قبل از عقد قرارداد اجاره برای مغازه باید نکات مهمی را مورد بررسی قرار داد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم نکات عقد این قرارداد را توضیح دهیم.

قوانین قرارداد اجاره مغازه

هر قراردادی بر اساس محتوایش تابع قوانین و مقررات متفاوتی است. بر این اساس قانون مدنی به‌عنوان قانون اصلی و مادر ناظر بر همه قراردادها از جمله قرارداد اجاره مغازه حاکم است. علاوه بر این، قانون بر قراردادهای اجاره و روابط موجر و مستاجر نیز حاکم است. این موضوع به‌طور صریح در این قانون بیان‌ شده است:

کلیه اماکن اعم از مسکونی، تجاری، اماکن آموزشی، ساختمان‌ها دولتی، محل کسب و کار و امثال آن‌ها که پس از مهرماه ۱۳۷۶ با قرارداد رسمی یا عادی اجاره داده شوند، مشمول قانون روابط موجر و مستأجر سال ۱۳۷۶ خواهد بود. (طبق قوانین اجاره ملک تجاری مصوب در سال ۷۶، مستاجر موظف است به‌محض اتمام مدت قرارداد، ملک تجاری را تخلیه کرده و آن را به موجر صحیح و سالم پس تحویل دهد.)

اگر املاکی وجود داشته باشند که قبل از سال ۱۳۷۶ اجاره داده شده‌ باشند،‌ مشمول قانون روابط موجر و مستأجر سال ۱۳۵۶ خواهند بود. (قوانین اجاره ملک تجاری سال ۵۶ می‌گوید که انقضای مدت، دلیل بر تخلیه نیست و هرگاه مدت قرارداد اجاره مغازه تمام شود، موجر نمی‌تواند مستاجر را الزام به تخلیه کند و موجر باید برای تخلیه مستاجر دلیل داشته باشد.)

نکات مهم در قرارداد اجاره مغازه که باید بدانیم

مغازه، یک ملک تجاری محسوب می‌شود که قرارداد آن با قراردادهای اجاره ملک‌های مسکونی فرق دارد. تفاوت این قرارداد به خاطر نوع کاربری ملک تجاری است که به نوبه‌ خود بر مبلغ اجاره هم تاثیر دارد. یکی از این تفاوت‌ها در منطقه جغرافیایی است که مغازه در آن قرار دارد؛ در حالی که ممکن است این مورد برای اجاره‌ ملک‌های مسکونی چندان حائز اهمیت نباشد. در ادامه به هرکدام از این موارد اشاره خواهیم کرد:

نوع کاربری

ممکن است یک ملک تجاری انواع مختلفی از کاربری‌ها را داشته باشد. به طور مثال یک مغازه شاید به منظور تاسیس فروشگاه طلا و جواهرات اجاره شود؛ یا اینکه به عنوان داروخانه از آن استفاده شود. کاربری‌های تجاری دیگری وجود دارند که شامل: رستوران‌ها، آرایشگاه‌ها، مکانیکی، پوشاک، مکانیکی و… هستند.

یکی از مهم‌ترین مواردی که سایر موارد مربوط به قرارداد اجاره‌ مغازه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، کاربری ملک تجاری است. به عبارت دیگر، در درجه‌ اول هم منطقه‌ جغرافیایی، هم متراژ و هم هزینه‌ اجاره همگی به نوع کاربری بستگی دارند.

سرقفلی

سرقفلی یکی از مواردی است که در انعقاد قرارداد اجاره مغازه همیشه حائز اهمیت بوده و باید به آن توجه کرد. اگر حق سرقفلی وجود داشته باشد، باید این موضوع به‌صراحت در قرارداد قید شود. علاوه بر قید در قرارداد، مستاجر باید مبلغی را بابت این سرقفلی به مالک بپردازد.

مالک و مستاجر باید توافق کنند که هر ساله این قرارداد با قیمت روز تمدید شود یا با همان قیمت قبلی به مستاجر اجاره داده شود. در صورت عدم تمدید، مبلغ سرقفلی به قیمت روز باید به مستاجر پرداخت می‌شود. در قانون بین موجر و مستاجر در سال ۱۳۵۶ از آن به عنوان حق کسب و پیشه یاد می‌شود و در قانون سال ۱۳۷۶ از حق سرقفلی سخن به میان آمده است. در هر صورت در قرارداد باید قوانین مربوط به همان سال رعایت شود.

نکات حقوقی اجاره املاک

منطقه جغرافیایی

هدف از تاسیس مغازه‌های تجاری تأمین نیازهای زندگی افراد جامعه است. این بدان معناست که مغازه باید در منطقه جغرافیایی فعالیت داشته باشد که بتواند نیازهای مردم آن منطقه را مرتفع کند. برای مثال اگر به دنبال اجاره یک مغازه برای فروش میوه و تره بار باشید، در هر منطقه جغرافیایی می‌توانید فعالیت خود را آغاز کنید. زیرا میوه‌ها و سبزی‌ها جزو نیازهای روزانه‌ تمام افراد جامعه محسوب می‌شود، در این صورت همه‌ ساکنان یک محل از شما خرید می‌کنند. به هر حال موقعیت جغرافیایی مغازه باید به طور دقیق در قرارداد ذکر شود.

متراژ مغازه

متراژ مغازه یکی دیگر از مواردی است که قبل از عقد قرارداد اجاره مغازه باید به آن توجه داشت. مثلا برای راه‌اندازی یک کسب و کار بزرگ مانند رستوران یا فروشگاه‌های زنجیره‌ای متراژ مغازه باید بزرگ باشد. یا بالعکس برای یک فروشنده‌ عادی و خرده فروش، مغازه‌هایی با متراژ کم کارتان را راه می‌اندازد. با توجه به اینکه هر چقدر متراژ مغازه کوچک‌تر باشد، اجاره بهای آن کمتر است بسیاری از افراد به دنبال مغازه‌هایی با متراژ کوچک‌تر هستند. در عوض در صورت زیاد بودن اجناس مغازه به اجاره کردن انباری برای نگهداری آن اقدام می‌کنند. این کار برای آن‌ها از نظر هزینه به صرفه خواهد بود.

شما به‌عنوان مشاور املاک باید آشنایی خوبی با انواع کسب‌وکارها و نیاز متراژی آن‌ها داشته باشید. با این مهارت می‌توانید مغازه‌های مناسب را برای هر کسب‌وکاری به مستاجر پیشنهاد دهید.

دانلود قرارداد اجاره مغازه PDF

اجاره بها در قرارداد اجاره مغازه

در قرارداد اجاره مغازه حتماً باید نوع پرداختی کرایه و مبلغ دقیق آن مشخص شود. دو شیوه توافقی برای این قرارداد وجود دارد. یکی به صورت رهن کامل، که در این صورت مستاجر مبلغی را به عنوان قرض‌الحسنه به موجر می‌دهد و پایان قرارداد پس می‌گیرد. دیگری به صورت پرداخت رهن و اجاره. یعنی علاوه بر مبلغ ابتدایی، مبلغی را هم ماهانه به موجر پرداخت می‌کند. به طور کلی باید یکی از این دو حالت را انتخاب کرده و به طور مشخص در قرارداد اجاره، ذکر شود.

مدت قرارداد

در قرارداد اجاره مغازه حتماً باید از ابتدا به مدت زمان قرارداد، توجه کنید. به طور مثال، اگر باید در کسب و کار و برندتان مطرح شوید، باید به فکر یک مکان با قرارداد بلندمدت باشید. زیرا با تغییر مکان، بسیاری از مشتریان خود را از دست خواهید داد. این مسئله برای قرارداد اجاره مغازه در شهرهای بزرگ دارای اهمیت بیشتری است. باید موجر را از قبل در جریان زمان مورد نظر خود قرار دهید.

شرایط کار در قرارداد اجاره مغازه

حتماً قبل از بستن قرارداد اجاره مغازه تمام جزئیات و مواردی که در رابطه با کسب و کارتان یا مشتری نیاز است، به صاحب ملک بگویید. از جمله مواردی که نیاز است صاحب ملک از طرف مستاجر بداند می‌توان به نوع اجناس، شرایط کار، ساعت ورود و خروج و… اشاره کرد. ممکن است صاحب ملک مغازه‌اش را تنها برای برخی از کاربری‌ها اجاره دهد. به طور مثال برای شغل‌هایی مانند رستوران و فست فود که آلودگی‌های خود را دارند باید از قبل به موجر اطلاع دهید تا بعداً در حین مدت اجاره با مشکلی مواجه نشوید.

همانطور که گفته شد در معاملات بازار مسکن، قراردادهای مختلفی انجام می‌پذیرد. همواره به یاد داشته باشید که تنظیم قرارداد اجاره از حساسیت‌های خاصی برخوردار بوده و سختی‌های خود را دارد. بنابراین هم مستاجر و هم موجر باید قبل از نوشتن هر قراردادی حتما قوانین مربوطه را مطالعه کنند تا از مفاد قرارداد اجاره قانونی مطلع شوند. در این مقاله به نکات مهم در قرارداد اجاره اعم از نوع کاربری، سرقفلی، منطقه جغرافیایی و متراژ مغازه اشاره کردیم. همچنین سه نکته مهم حین عقد قرارداد اجاره مغازه یعنی شرایط کار، مدت قرارداد و اجاره بها را شرح دادیم.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.