دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

هر آنچه باید درباره مبایعه نامه املاک بدانید + دانلود نمونه مبایعه نامه

نکات و چالش‌های حقوقی به‌همراه لینک دانلود نمونه مبایعه نامه

مبایعه نامه در نظام حقوقی در دستهٔ اسناد قرار می‌گیرد. این کلمه از دو واژه مبایع و نامه تشکیل می‌شود. مبایع از ریشهٔ کلمهٔ بیع یعنی فروش ساخته شده است. اگر بخواهیم این لغت را به فارسی برگردانیم، به معنی فروش نامه است. مبایعه‌‌نامه قراردادی است که مطابق آن مالی از فروشنده به خریدار منتقل می‌شود. این قرارداد مانند تمام قراردادهای حقوقی از اصول قانونی پیروی می‌کند. در آکادمی املاک دیوار قصد داریم، طرز صحیح نوشتن یک مبایعه‌نامه درست و قانونی و نکات حقوقی را به شما آموزش دهیم. با دانلود فرم خام مبایعه نامه املاک pdf می‌توانید در وقت خود در نوشتن قرارداد صرفه‌جویی کنید.

نگاهی به مواد قانونی مبایعه نامه املاک

مبایعه‌‌نامه قراردادی است که مطابق آن مالی از فروشنده به خریدار منتقل می‌شود.

مانند تمام سندها، این سند هم مادهٔ اول خود را به احراز هویت طرفین معامله اختصاص داده است. احراز هویت در سندها و نوشتن مشخصات طرفین قرارداد، نکتهٔ بسیار مهم و قابل توجهی است. بنابراین لازم است که نه تنها برای مبایعه‌ نامه بلکه برای تمام سندها ابتدا از صحت هویت طرف مقابل خود آگاه شوید و بعد با رعایت نکات مهم حقوقی دیگر، قرارداد را امضا کنید.

مورد معامله و مشخصات آن

مالی که می‌خواهد معامله شود، باید در ابتدا به وسیلهٔ خریدار دیده شده باشد. در مورد املاک باید مشخصاتی مانند سند مالکیت، شماره ملک، شماره ثبت و امتیازاتی مانند آب، برق، گاز، تلفن و آدرس معامله به صورت دقیق به خریدار نشان داده شده و به تایید خریدار برسد.

قیمت (ثمن) مورد معامله

در مبایعه نامه املاک، باید ابتدا قیمت کل مورد معامله نوشته شود. در ادامه مبلغی که قرار است به صورت چک از سوی فروشنده به خریدار تحویل داده شود باید حتما قید شود. در ادامه اگر خریدار پول را پرداخت نکند، می‌توان قرارداد را فسخ کرد.

قیمت ملک مورد معامله در مبایعه نامهتاریخ تخلیه و شرط عدم تخلیه

این مورد بسیار مهم است. خریدار موظف است در تاریخی که در مبایعه نامه مشخص شده، تمام مبلغ تعیین شده را به فروشنده پرداخت کند. اما فروشنده هم باید قول قانونی و مکتوب برای زمان تخلیه را در مبایعه نامه بنویسد. اگر این کار را نکند، خریدار می‌تواند مبلغی را به عنوان خسارت از او مطالبه کند.

تاریخ تنظیم سند

نوشتن تاریخ تنظیم سند به این دلیل است که دو طرف معامله را مکلف به حضور در زمان تعیین شده در دفترخانه برای انتقال سند بکند.

حاضر نشدن در دفترخانه برای تنظیم سند

گاهی خریدار و فروشنده در زمان تعیین شده در دفترخانه حضور پیدا نمی‌کنند. اگر خریدار به هر دلیل این کار را انجام ندهد، مبایعه‌نامه فسخ خواهد شد. فروشنده هم می‌تواند بابت تخلفی که خریدار انجام داده، مبلغی را از پیش‌پرداخت برداشته و باقی را به خریدار برگرداند. اما اگر فروشنده در زمان تعیین شده در دفترخانه حاضر نشود، مبایعه نامه معتبر خواهد بود. ولی خریدار با مراجعه به مقامات قضایی، می‌تواند مبلغی را تحت عنوان خسارت از فروشنده طلب کند.

مطلب مرتبط: دانلود نمونه قرارداد اجاره دفتر کار به‌همراه توضیحات و نکات حقوقی

پرداخت، مالیات، عوارض و هزینه‌های دفترخانه

خریدار باید توجه داشته باشد که مالیات و عوارض شامل نقل و انتقال، عوارض شهرداری، دارایی و… به عهده فروشنده است و هزینه‌های نقل و انتقال در دفترخانه شامل حق‌الثبت و حق التحریر و بهای اوراق رسمی دفترخانه به عهدهٔ طرفین معامله است.

 • نکته

اگر از آن دسته مشاوران املاک هستید که برای جذب مشتری، از دیوار استفاده می‌کنید، پنل املاک دیوار گزینه‌های خوبی را برای مدیریت بهتر آگهی‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد. برای آشنایی بیشتر، مطلب آموزش پنل املاک دیوار را بخوانید یا برای ثبت‌نام رایگان، روی تصویر زیر کلیک کنید.

ثبت نام در پنل املاک دیوار

 انواع مبایعه نامه املاک

مبایعه نامه‌ها به دو دسته مبایعه نامه عادی و رسمی تقسیم می‌شوند. به مبایعه نامه‌ای رسمی گفته می‌شود که تمامی اسناد در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد. یا تمامی اسناد از اداره ثبت اسناد صادر شده باشد و در نهایت تمامی اسناد به وسیلهٔ یکی از مأموران دولتی تنظیم شده باشد. اگر مبایعه نامه غیر مواردی که ذکر شده بود تنظیم شود، یک مبایعه‌ نامه عادی است. مانند مبایعه نامه‌هایی که در بنگاه‌های معاملات ملکی به ثبت می‌رسند. دانلود Pdf مبایعه‌ نامه املاک می‌تواند شما را با یک مبایعه نامهٔ قانونی آشنا کند.

دانلود رایگان فرم مبایعه نامه املاک pdf

نکات مهم تکمیلی در تنظیم مبایعه نامه املاک

 • مبایعه نامه را با یک خودکار بنویسید. سعی کنید شخصی که متن مبایعه‌نامه را می‌نویسد، شخصی غیر از طرفین معامله باشد.
 • حتما توجه داشته باشید که مبایعه نامه باید در سه نسخه تهیه شود. یک نسخه برای فروشنده، یک نسخه برای خریدار و یک نسخه برای بنگاه معاملات ملکی و یا جایی که مال مورد معامله قرار می‌گیرد.
 • از کنار خط خوردگی‌ها به‌راحتی نگذرید. اگر سند شما دارای خط خوردگی است، در بخش توضیحات باید در مورد آن توضیح داده شود.
 • به پایان کار دقت کنید. زیرا اگر پایان کار ملک قدیمی باشد، باید در زمان تنظیم و انتقال سند رسمی از فروشنده بخواهید که پایان کار جدید به شما تحویل بدهد.
 • سعی کنید که از قراردادهای کاربنی استفاده نکنید. ولی اگر قرارداد کاربنی است، حتما امضای روی هر سه نسخه باید اصل باشد.
 • بعد از امضا، نسخهٔ مربوط به خود را حتما تحویل بگیرید. حتی اگر به مشاور املاک اطمینان دارید، نباید این سند در بنگاه معاملات ملکی بماند.
 • اگر فروشنده جوان بوده و تجربهٔ کافی ندارد، از او بخواهید برای تنظیم مبایعه نامه حتما یک همراه داشته باشد.
 • به اعتبار بنگاه معاملات ملکی که قصد تنظیم این قرارداد را در آن دارید، حتما توجه کنید. این کار را در بنگاه‌های معاملات ملکی که جواز کسب معتبر دارند، انجام دهید. توجه داشته باشید که حتما امضای صاحب جواز پای قرارداد شما ثبت شود.
 • فروشنده باید سعی کند که قبل از تاریخ دفترخانه، سه چهارم پول (که گاهی عرفا تا ۹۰ درصد هم توافق می‌شود) را از خریدار بگیرد. این کار باعث می‌شود که از بدقولی‌های احتمالی خریدار بعد از تنظیم قرارداد جلوگیری شود.
 • خریدار و مدیر قرارداد املاک باید سند را از همان ابتدا به طور دقیق بررسی کند. این کار برای اطمینان از وثیقه نبودن ملک است.
 • اگر قصد فروش مالی را دارید، حتما از طریق کد رهگیری از صحت اینکه مالک این مال را قبلا به شخص دیگری نفروخته آگاه شوید.
 • اگر خریدار هستید، همهٔ مبلغ را تا زمانی که سند به نام شما نخورده، پرداخت نکنید. سعی کنید سه چهارم مبلغ را تا زمان انتقال سند به فروشنده، پرداخت کنید.
 • فروشنده می‌تواند در مبایعه نامه قید کند که اگر هر کدام از چک‌ها یا مبلغ مورد نظر او تا زمان تعیین شده از سوی فروشنده پرداخت نشود، حق فسخ قرارداد را دارد.
 • مانند هر قراردادی بدون خواندن متن قرارداد آن را امضا نکنید. حتما متن مبایعه نامه را قبل از امضا کردن، بارها بخوانید.

سخن آخر

در آخر باید بگوییم که حتما قبل از انعقاد هر قراردادی، ابتدا موارد قانونی و نکات حقوقی آن را مطالعه و بررسی کنید. شما به‌عنوان مشاور املاک باید با این اصلی آشنا بوده و آن را به مشتری‌ها هم گوشزد کنید. آشنایی با اصطلاحات و اصول حقوقی املاک در اینجا بسیار به شما کمک می‌کند.

اگر می‌توانید حتما مشورت با کارشناسان حقوقی و مشاوران املاک باتجربه را از دست ندهید. در زمان تنظیم مبایعه نامه املاک اشراف کامل به موضوع داشته باشید تا از بروز هرگونه اختلاف جلوگیری کنید. همچنین اگر قصد خرید ملک یا زمینی را دارید می‌توانید با دانلود رایگان فرم مبایعه نامه املاک pdf از نکاتی که باید در زمان نوشتن مبایعه نامه رعایت کنید، آگاه شوید.

 

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید
5 نظرات
 1. هروی می‌گوید

  در قسمت نکات مهم تکمیلی گویا اشتباهی رخ داده
  برای اطمینان از وثیقه و رهن بانک نبودن ملک، “خریدار” و البته مدیر قرارداد املاک، باید سند رو قبل از تنظیم مبایعه‌نامه چک کنند.(نه فروشنده که در متن اشاره شده)
  قاعدتا فروشنده از وضعیت ملک خودش باخبره!

  ضمن اینکه در مورد پرداخت ۳/۴ ثمن معامله هم، عرف این پرداخت‌ها (صرف نظر از توافق طرفین)، حدود ۹۰ درصد تا زمان تحویل و دفترخانه هست.
  اگر خریدار اصرار به تحویل ملک نداشته باشه یا به هر دلیلی تاریخ تحویل و سند زدن همزمان باشه، عموما پرداخت‌های کمتری قبل از اون صورت میگیره.

  1. مهدی زارع - سردبیر می‌گوید

   سلام دوست عزیز. ممنون از اطلاعات تکمیلی و نظرتون. متن اصلاح شد

 2. احمد می‌گوید

  از کدوم قسمت باید دانلودش کنیم؟
  چرا جایی نیست واسه دانلودش

  1. مهدی زارع - سردبیر می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   دکمه قرمز وسط متن با عبارت «دانلود رایگان فرم مبایعه نامه املاک pdf» برای دانلود است.
   نمونه پیش نمایش مبایعه نامه هم در پایین مطلب می‌بینید

 3. Mrezasarrafi می‌گوید

  خرید و فروش املاک کشاورزی را قرار دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.