دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

دانلود نمونه قرارداد اجاره نامه پارکینگ به همراه نکات حقوقی

قرارداد اجاره پارکینگ یکی از انواع قرارداد اجاره است که در خصوص پارکینگ‌های خصوصی یا حتی ساختمان‌های شهرداری در بنگاه‌های معاملات انجام می‌شود. به طور معمول پارکینگ‌ها بخشی از ملک یا مکان مورد استفاده ما هستند. به عبارتی دیگر پارکینگ‌ها در مالکیت مجتمع‌ها و ساختمان‌ها و شهرداری قرار دارند. از جمله پارکینگ‌هایی که معمولا با آن سروکار داریم عبارت‌اند از پارکینگ‌های مجتمع تجاری، پارکینگ شهرداری، پارکینگ طبقاتی، پارکینگ آپارتمان و پارکینگ عمومی. برای توقف‌های چند ساعته در بعضی از این پارکینگ‌ها باید مبلغی را بپردازید. همچنین از پارکینگ‌ها می‌توان به شکل‌های دیگری نیز استفاده کرد. در نمونه قرارداد اجاره پارکینگ به نوع دیگری از کاربرد پارکینگ اشاره می‌شود. طبق این قرارداد می‌توانید پارکینگ را عنوان مکان کاربردی محافظت و نگهداری، یا کاربردهایی مانند پارک انواع موتور اجاره کنید. در این مطلب قصد داریم شما مشاوران املاک را با نمونه قرارداد اجاره پارکینگ آشنا کنیم.

انواع قرارداد اجاره پارکینگ

قرارداد اجاره پارکینگ انواع مختلفی دارد. به طور مثل قرارداد اجاره پارکینگ شهرداری، نمونه قرارداد اجاره پارکینگ طبقاتی، قرارداد اجاره پارکینگ آپارتمان و…

قرارداد اجاره پارکینگ طبقاتی

پارکینگ‌های طبقاتی معمولا در مجتمع‌های تجاری بزرگ دیده می‌شوند. این پارکینگ‌ها معمولا مورد توجه همه قرار می‌گیرند و دارای سیستم محافظتی قوی و نگهبان هستند.

قرارداد اجاره پارکینگ شهرداری

برای اجاره پارکینگ شهرداری نمونه قرارداد اجاره پارکینگ عمومی کاربرد دارد. این پارکینگ‌ها به دو بخش فضاهای سرپوشیده و سرباز تقسیم می‌شوند. هدف شهرداری از ساخت این پارکینگ‌ها جلوگیری از پارک کردن‌های غیر اصولی و جلوگیری از شلوغی و هرج و مرج مسیرها است.

ی‌توانید بخشی از این پارکینگ‌ها را برای مدت مشخصی اجاره کنید. گاهی اوقات افرادی که ماشین سنگین یا بزرگ دارند، برای نگهداری انواع ماشین‌آلات و ابزار بزرگ با استفاده از قرارداد اجاره پارکینگ شهرداری بخشی از پارکینگ شهرداری را اجاره می‌کنند.

دانلود نمونه قرارداد اجاره پارکینگ WORD

قرارداد اجاره پارکینگ آپارتمان

قرارداد اجاره پارکینگ آپارتمان که نام دیگر آن قرارداد اجاره پارکینگ شخصی بوده، قراردادی کاربردی به منظور رفع نیاز به پارکینگ و درآمدزایی برای مالک آن است. قرارداد اجاره پارکینگ آپارتمان، رواج زیادی در میان مالکان واحدهای مسکونی پیدا کرده است. به طور مثال در یک مجتمع مسکونی هر مالک به نسبت هر تعداد واحد مسکونی که در اختیار دارد، به همان میزان پارکینگ مشخصی دارد.

ممکن است شخصی که مالک آپارتمان است، خودرویی نداشته باشد و جایگاه پارکینگش بلااستفاده بماند. از طرف دیگر ممکن است یکی دیگر از ساکنان ساختمان دو یا چند خودرو داشته باشند. در این شرایط قرارداد اجاره پارکینگ آپارتمان میان این دو طرف بسته شده و مشکلات هر دو طرف برطرف می‌شود.

شروط قرارداد اجاره پارکینگ

مدت اجاره: از جمله مهم‌ترین شرط تنظیم قرارداد به خصوص عقد اجاره تعیین مدت زمان اجاره است. در این قسمت از قرارداد تعیین می‌کنید که پارکینگ از چه فاصله زمانی و تا کی در اختیار مستاجر قرار می‌گیرد. تاریخ دقیق شروع و پایان قرارداد باید در این بخش ثبت شود. با توجه به این قرارداد و بازه زمانی که مشخص می‌شود، مستاجر می‌تواند به طور موقت پارکینگ را اجاره کند. پس از تمام شدن قرارداد هم باید آن را به مالک بازگرداند.

اجاره بها و نحوه پرداخت آن: اجاره بها نیز یکی از شرایط مهم در تنظیم قرارداد اجاره است. اجاره بها همان مبلغی است که مستاجر باید در ازای اجاره کردن پارکینگ به صاحب اصلی آن بپردازد. میزان اجاره بها و نوع پرداخت آن طبق توافق طرفین قرارداد مشخص می‌شود.

 تعهد مستاجر و مالک

۱- مستاجر باید اجاره بها را در زمان تعیین شده به مالک بپردازد.

۲- در صورت آسیب رسیدن به پارکینگ، مستاجر باید به آن رسیدگی کند و پارکینگ را سالم تحویل مالک دهد.

۳- مستاجر بدون اجازه مالک حق ندارد در پارکینگ تغییری ایجاد کند.

۴- مستاجر باید به گونه‌ای رفتار کند که سایر مالکان پارکینگ‌های مجاور از او شکایت نکنند.

دانلود نمونه قرارداد اجاره پارکینگ PDF

 شرایط فسخ قرارداد

قرارداد اجاره پارکینگ از جمله قرارداد معین و لازم بوده و به معنی این است که طرفین موظفند تا پایان قرارداد در آن باقی بمانند. در نتیجه طرفین نمی‌توانند بدون دلیل موجه و یک طرفه قرارداد را فسخ کند. همچنین مالک و مستاجر می‌توانند شرایطی را برای فسخ قرارداد تعیین کنند.

به عنوان نمونه: اگر مستاجر در پارکینگ کاری غیر از نگهداری ماشین انجام دهد، حضور مستاجر باعث آزار و اذیت سایر مالکان آپارتمان شود و شکایت آن‌ها را در پی داشته باشد. یا مستاجر در زمان مشخص اجاره را نپردازد. مالک هم باید در زمان تعیین شده پارکینگ را به مستاجر تحویل دهد.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.