دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

مهم ترین اخبار ابتدای شهریورماه ۱۴۰۰ در بازار مسکن

اخبار بازار مسکن در روزهای ابتدایی شهریور ۱۴۰۰، تاحدودی دورنمایی از آینده مسکن را در دولت جدید نشان می‌دهد. اولین برنامه‌های سیاست‌گذاری برای بازار و همچنین طرح جهش ملی، از مهم‌ترین رخدادهای هفته اول شهریور بوده‌اند. در ادامه این مطلب، مهم‌ترین اخبار روزهای گذشته از بازار مسکن را می‌خوانید.

بانک مرکزی آمار تحولات بازار مسکن در مرداد ماه امسال را منتشرکرد

بانک مرکزی گزارشی از روند معاملات ملکی شهر تهران در مرداد ماه 1400 را که از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور استخراج و پردازش شده‌اند، منتشر کرد. در این گزارش متوسط قیمت هر مترمربع واحدمسکونی در شهر تهران، در مردادماه امسال، نسبت به ماه مشابه سال قبل با ۳۴ درصد افزایش، 30 میلیون و 790 هزار تومان ‌اعلام شده است. رشد این نرخ در فروردین ۹۱/۷، اردیبهشت ۶۹/۷، خردادماه ۵۶/۶ و در تیرماه  ۴۳/۷ درصد ثبت شده است. این اعداد، می‌تواند نشان دهنده آغاز مسیر اصلاح در بازار املاک باشد.

از سوی دیگر تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی در تهران، به ۵/۵ هزار واحد مسکونی رسيد که نسبت به ماه قبل ۸/۴ درصد افزایش را تجربه کرده است. در این میان متوسط قيمت خريد و فروش مسکن در بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران نیز نسبت به ماه قبل، با ۳/۱ درصد رشد همراه بود.

منبع

نخستین جلسه هم‌اندیشی سیاست‌گذاران دولت در بخش مسکن

در راستای تحقق وعده‌ها و ایجاد تحولات مطرح شده در بازار مسکن، دولت سیزدهم و مجلس شورای اسلامی با تشکیل نشست‌های مشترک با معاونان و نمایندگان خود، سیاست‌های پیش روی بازارمسکن را برای تداوم روند صعودی تعداد معاملات و توسعه این بخش مرور کردند.

در نخستین جلسه هم‌اندیشی و سیاست‌گذاری بازارمسکن، معاونان وزارت راه و شهرسازی، طرح‌ها و برنامه‌های خود را درباره طرح اقدام ملی تولید مسکن، روند احداث مسکن مهر، سامانه املاک و اسکان، تسهیلات ودیعه مسکن، طرح‌های جامع شهرسازی، طرح‌های احداث مسکن روستایی، شهرهای جدید و پروژه‌های بازآفرینی شهری ارائه دادند. در این جلسه ملزومات احداث یک میلیون واحدمسکونی در سال نیز بررسی شد.

طرح «جهش تولید و تامین مسکن» نیز که از سوی مجلس به تصویب رسید، پس از رفع ایرادات، روز گذشته توسط شورای نگهبان تایید شد. هدف‌گذاری این طرح مجلس، ساخت سالانه یک میلیون خانه در متراژهای ۷۰ تا ۱۰۰ مترمربع است. دولت مکلف است سالانه ۱۶۰ هزار میلیارد تومان به این طرح اختصاص دهد.

بازارسازی مشاور املاک

بخش خصوصی، قایق نجات بخش مسکن از طوفان رکود

در حالی جلسات متعدد برای تحقق وعده یک میلیون مسکن در سال برگزار می‌شود که برخی از کارشناسان معتقدند برای به انجام رسیدن این برنامه، نیاز به مبالغی بیش از ۱۶۰ هزار میلیارد تومان داریم. از آنجایی که پرداخت این هزینه توسط دولت شدنی نیست، دولت و مجلس باید توجیه اقتصادی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه را برای فعالان بخش خصوصی افزایش دهند. 

وزیر جدید راه و شهرسازی، برای تحقق این وعده رییس جمهور، قول داد تمام توان خود و وزارتخانه را به کار گیرد. قاسمی در ادامه با اشاره به محورهای مدنظر خود برای ساماندهی بخش‌های دیگر بازارمسکن گفت: ایجاد صندوق ملی مسکن، برنامه آمایش سرزمین و توسعه بنگاه‌های اجاره‌داری حرفه‌ای که یکی از مباحث آن افزایش قراردادهای اجاره به ۲ تا ۵ سال است جزو برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی است. او همچنین از به سرانجام رساندن مسکن مهر و ادامه مسکن ملی (برنامه دولت دوازدهم) خبر داد.

منبع

وزیر راه و شهرسازی مسیر تحقق ساخت یک میلیون مسکن را تشریح کرد

وزیر راه و شهرسازی، ۵ مولفه‌ اصلی زمین، خدمات دولتی، منابع، مواد و مصالح ساختمانی و توان مهندسی فنی و کارگری برای احداث مسکن را مهم‌ترین عوامل برای تحقق شعار یک میلیون مسکن در سال عنوان کرد. وی از وجود این مولفه‌ها در کشور و به کارگیری تمام ظرفیت آن‌ها خبر داد.

رستم قاسمی یکی از راه‌های دولت برای رسیدن به این هدف را ایجاد بانک زمین دانست. بر اساس قانون جهش تولید مسکن، همه‌ بخش‌های دولتی موظفند سند زمین‌های خود را به وزارت راه و شهرسازی منتقل کنند. در حال حاضر بیش از یک میلیون هکتار زمین با ظرفیت مناسب در شهرها و حاشیه آنها وجود دارد. طبق قانون این زمین‌ها طی دو ماه به تملک وزارت راه و شهرسازی درمی‌آید و این وزارتخانه، زمین‌های درون شهری را به بافت تبدیل کرده و مناطق مجاور را به شهرها وصل می‌کند. خبر خوب این است که این زمین‌ها، ارزان قیمت و با اقساط بلندمدت با بهره‌ کم به نیازمندان واگذار می‌شود.

سهم مسکن از تسهیلات بانک‌ها به 20 درصد افزایش می‌یابد

رستم قاسمی با اشاره به اینکه در سال ۹۹ تنها یک درصد از تسهیلات بانک‌ها به مسکن اختصاص داده شده، از تصویب ارائه ۲۰ درصدی تسهیلات بانک‌ها به بحث مسکن خبرداد و گفت: پیش‌بینی می‌کنیم سود بازپرداخت تسهیلات به صورت پلکانی محاسبه شود و سهم مواد و مصالح یک میلیون مسکن بدون واسطه به مردم ارائه شود.

منبع

نشست خبری کمیسیون عمران مجلس با موضوع طرح ملی جهش مسکن

در نشست خبری کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی،‌ مجتبی یوسفی بر اعمال ابزارهای مالیاتی تاکید و آن را کاربردی‌ترین راه مبارزه باسوداگری در بخش مسکن عنوان کرد. عضو هیئت رئیسه مجلس در این باره گفت: «سال‌ه است در کشور 2 میلیون و 500 هزار خانه خالی داریم، اما هیچ تغییری در کاهش آن به وجود نیامده است. به طوری که شخصی که مالک 800 واحد مسکونی است شناسایی شده اما حاضر به واگذار کردن آنها به مستاجر نیست. از این رو با وضع مالیات، با این نوع اقدامات مبارزه و سوداگری را از این بازار حذف می‌کنیم. توجه داشته باشید به هیچ وجه فردی که دارای یک خانه در یک شهر و خانه‌ای دیگر در شهری متفاوت است، مالیات تعلق نمی‌گیرد».

یوسفی درادامه به مسیرهای پیش‌روی دولت و اقدامات مجلس برای توسعه بازارمسکن اشاره کرد و گفت: «در سال ۱۳۹۸ از حدود هزار هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی، کمتر ازهفت درصد آن به حوزه مسکن تعلق گرفته است. از این رو دولت را مکلف کرده‌ایم حداقل ۱۶۰ هزار میلیاردتومان تسهیلات بانکی، برای ساخت مسکن در سال اول در نظربگیرد. همچنین سقف آن را در قانون بودجه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده‌ایم».

تحلیل بازار مسکن از 97 تا 99

انبوه‌سازان تحت حمایت دولت و مجلس

مجتبی یوسفی در ادامه گفت: «ما به دنبال حمایت ازانبوه‌سازان هستیم. در بحث تامین زمین نیز حدود ۲۵۰ هزار هکتار اراضی در محدوده شهرها داریم که در گذشته مالکیت آنها به برخی از وزارت‌خانه‌ها و نهادها برای مصارفی داده شد؛ اما اکنون بلااستفاده است. براساس قانون، تمام ارگان‌ها مکلف هستند این زمین‌ها را در اختیار وزارت راه و شهرسازی به منظور ساخت مسکن قرار دهند».

عضو کمیسیون عمران مجلس در انتها اضافه کرد: «در بحث مصالح ساختمانی و تامین منابع مالی در حوزه مسکن نیز، تدابیر لازم برای استفاده از ظرفیت بازارسرمایه دیده شده است. همچنین برنامه‌های جامعی برای سه محور اصلی یعنی تامین منابع مالی، تامین زمین و تسهیلات در نظرگرفته‌ایم. گفتنی است یکی از اهداف اصلی برنامه‌های دولت و مجلس، کنار زدن سوداگران از بازارمسکن و بازگرداندن تعادل بین عرضه و تقاضا است. در نهایت مجلس شورای اسلامی، هم از نظر قانون‌گذاری و هم از بعد نظارتی، با تمام توان در کنار دولت است تا قانون جهش تولید و تامین مسکن اجرایی شود».

منبع

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.