دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

مجوز املاک برای خانم‌ها تحت چه شرایطی صادر می‌شود؟

شغل مشاور املاک همیشه برای تعداد زیادی از مردم و جوانان جذابیت دارد. به طوری که امروزه بانوان نیز جذب این گروه کاری شده‌اند و در بسیاری از بنگاه‌های معاملات ملکی کوچک یا آژانس‌های املاک بزرگ، نقش پر رنگ آن‌ها به خوبی قابل مشاهده است. شاید تا چند سال پیش حضور مشاور املاک خانم در یک بنگاه معاملات ملکی کمی غیر معمول به نظر می‌رسید. اما با گذشت زمان و حضور بیشتر بانوان در مشاغل مختلف، توجه به این حرفه نیز در بین خانم‌ها گسترش یافته و آنها نیز پا به پای آقایان در این حرفه مشغول به فعالیت شدند. به طوری که امروزه علاوه بر فعالیت در حوزه مشاور املاک، امکان کسب مجوز املاک برای خانم ها در شهر تهران و دیگر شهرهای کشور فراهم شده است. اکنون این سوال مطرح می‌شود که شرایط کسب مجوز املاک برای خانم‌ها چیست؟ در ادامه با آکادمی املاک دیوار همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

مشاور املاک خانم

پیش از پرداختن به موضوع شرایط کسب مجوز املاک برای خانم ها بهتر است به ذکر نکات مهم برای موفق بودن یک مشاور املاک خانم در این حرفه بپردازیم. در نگاه اول ممکن است چنین برداشت شود که خانم‌ها در قیاس با آقایان توانایی کافی برای مشاوره فروش و اجاره یا مذاکره املاک ندارند. حال آنکه مشاهده شده بسیاری از بانوان در این حرفه،‌ به دلیل صداقت و نظم کاری، بهتر توانسته‌اند مراجعه‌کننده را هدایت کنند.

به طور کلی دلایل موفقیت خانم‌ها در حوزه املاک، می‌توان به این موارد اشاره کرد:

بنابراین اگر به عنوان یک خانم‌ قصد حرفه‌ای شدن در این شغل را دارید باید این خصوصیات اخلاقی و کاری را در خودتان تقویت کنند تا در بازار پر رقابت این حرفه، بین مشاوران املاک دیگر موفق‌تر باشید.

شرح وظایف مشاورین املاک

شرایط صدور مجوز املاک برای خانم ‌ها

صدور مجوز املاک برای خانم ها تفاوت خاصی با آقایان ندارد. به این معنا که خانم‌ها نیز همانند آقایان می‌توانند مجوز املاک دریافت کنند. البته در این بین یک تفاوت وجود دارد. آن هم این است که خانم‌ها باید برای دریافت مجوز املاک، مباشر املاک آقا معرفی کنند. بنابراین در صورت در اختیار داشتن سایر شرایط دریافت پروانه کسب و مجوز راه‌اندازی آژانس املاک، اگر خانم‌ هستید باید یک مباشر آقا به اتحادیه صنف مشاوران املاک شهرشان معرفی کنید. در این صورت می‌توانید آژانس املاکتان را راه‌اندازی کنید.

برای صدور مجوز املاک، داشتن مدرک دیپلم و شرط تاهل (برای صدور پروانه حرفه‌ای) هم ضروری است. همچنین باید در دوره‌‌های آموزشی مربوط به مشاور املاک به مدت ۶ ماه شرکت کرده و به مدت ۴۵ ساعت دوره کارآموزی را طی کنید تا پروانه تخصصی آژانس املاک به شما تعلق بگیرد. پس از انجام این مراحل شما به عنوان متقاضی املاک می‌توانید درخواستتان را در اتحادیه آژانس املاک ثبت کرده و درخواست کتبی خود را ارائه دهید. سپس کارشناس اتحادیه از محل تعیین شده متقاضی، بازدید کرده و در صورت موافقت،‌ متقاضی می‌تواند با ارائه مدارک مورد نیاز، جواز راه‌اندازی آژانس را دریافت کند. این مدارک شامل موارد زیر است:

 • ارائه سند مالکیت محل تعیین شده برای آژانس املاک
 • ارائه مبایعه نامه
 • در صورت اجاره کردن ملک، ارائه اجاره نامه
 • اصل و کپی تمامی صفحات شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی (پشت و رو)
 • اصل تصویر گذرنامه و پروانه کار
 • کپی مدرک تحصیلی
 • تاییدیه کد پستی
 • ۱۲ قطعه عکس پرسنلی

مشاوره مسکنسخن آخر

شما به عنوان مشاور املاک خانم باید این نکته را در نظر داشته باشید که پس از دریافت جواز املاک،‌ مهمترین نکته برای موفقیت در این حرفه، داشتن رفتار منصفانه و فن بیان حرفه‌ای است. البته اگر پشتکار لازم را داشته باشید، این توانایی به مرور زمان ایجاد می‌شود. همچنین باید توجه داشته باشید که داشتن ظاهر مناسب، اعتماد به نفس بالا، قدرت ریسک‌پذیری، روحیه پیگیری، شنونده خوب بودن و کسب مهارت فنون مذاکره،‌ مسیر رشد و پیشرفت شما را در این حرفه هموار‌تر می‌کند. از طرفی اختصاص دادن زمانی برای یادگیری و مطالعه در موفقیت روز افزون شما نقش بسزایی خواهد داشت. بنابراین همزمان با پیگیری ثبت و راه‌اندازی جواز املاک، بهتر است در این زمینه مهارت خود را تقویت کنید. تنها در این صورت زودتر به مقصد رسیده و پیشرفت خوبی در این بازار پر رقابت خواهید داشت.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید
5 نظرات
 1. اکبری می‌گوید

  شرط تاهل؟؟!!!! یعنی اگر خانمی نخواد ازدواج کنه نمیتونه دفتر املاک داشته باشه؟ خیلی مسخره ست.

  1. مهدی زارع - سردبیر می‌گوید

   شرط تاهل فعلا برای صدور پروانه حرفه‌ای ذکر شده. البته بعضی اوقات ظاهرا می‌شه با تایید اتحادیه، اون شرط رو هم نداشت.

 2. عبادی می‌گوید

  سلام
  مباشر را میشه مثلا برادر خودمون که ساکن شهر دیگه ای هست معرفی کنیم؟

 3. عبادی می‌گوید

  سلام
  مباشر خود را میشه از شهر دیگه انتخاب کرد مثلا برادر خود را که ساکن شهر دیگه ای هست؟

  1. مهدی زارع - سردبیر می‌گوید

   سلام
   پیشنهاد می‌کنم شرایط رو از اتحادیه املاک شهر محل فعالیت بپرسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.