دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

با تمامی مراحل ثبت و راه اندازی آژانس املاک آشنا شوید

صفر تا صد تاسیس آژانس املاک و ورود به صنعت مشاوره

بیشتر مشاوران املاک با کسب تجربه و طی مراحل آموزشی به فکر راه‌ اندازی آژانس املاک به صورت شخصی هستند. آن‌ها ترجیح می‌دهند با تجربهٔ بدست آمده، مدیریت آژانس شخصی‌شان را به دست گرفته و آژانسی مستقل داشته باشند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، باید بدانید که راه ‌اندازی آژانس املاک دارای مراحل مختلفی است. بنابراین تنها با پیدا کردن یک مکان مناسب برای آژانس و تهیه چند میز و صندلی، یک دستگاه کامپیوتر و یک خط تلفن نمی‌توان آژانس املاک راه اندازی کرد. زیرا تاسیس و راه‌ اندازی آژانس املاک بدون در نظر گرفتن مراحل قانونی و ثبت آن نتیجه‌ای جز ضرر ندارد. به همین دلیل در آکادمی املاک دیوار قصد داریم شما را با مراحل تاسیس و راه اندازی آژانس املاک و ثبت آن آشنا کنیم.

راه اندازی آژانس املاک

راه اندازی آژانس املاک ماهیتی چند مرحله‌ای دارد. اما قبل از آن، یک مشاور املاک حرفه‌ای باید از خود بپرسد که آیا همچنان تقاضا برای خرید و فروش مسکن به قوت خود باقی است؟ ممکن است در شهرستان‌های کوچک رونق خرید و فروش کم بوده، اما در شهرهای بزرگ درست برعکس این مورد باشد. یا در شهرهای شمالی کشور خرید و فروش رشد بالایی را نشان دهد. بنابراین مشاور املاک باید ابتدا در این زمینه اطلاعاتی کسب کند. پس از اطمینان از وجود تقاضا برای مسکن، مشاور املاک باید مکانی مناسبی برای بنگاه خود بیاید.

انتخاب مکان مناسب برای آژانس املاک

مکان مناسب برای آژانس املاک طبق نظریه اتحادیهٔ املاک، باید مساحتی بیش از ۱۲ متر مربع بوده و دسترسی مناسب به خیابان‌های اصلی در آن میسر باشد. البته مشاوران املاک باید توجه داشته باشند که در محله انتخابی، تعداد بنگاه‌های املاک زیاد نباشد. از طرفی مشاور حرفه‌ای باید به دنبال محلی که شناخت کامل نسبت به آن دارد، باشد. وی باید تجربهٔ لازم برای خرید و فروش در محله را کسب کند. وجود آرامش در محیط انتخاب شده، نکتهٔ مهمی است.

شناخت محله شهری

هویت بصری آژانس املاک

مرحلهٔ بعد، توجه به هویت بصری آژانس املاک است. برای تاسیس و راه‌ اندازی آژانس املاک دیگر داشتن چند میز و صندلی، یک نقشهٔ بزرگ از شهر و حوزهٔ انتخابی و یک پنجرهٔ شیشه‌ای با کاغذهای رنگارنگ برای ثبت املاک، به هیچ عنوان مناسب نیست. پس بهتر است این تصور قدیمی از آژانس املاک را دور ریخته و به هویت بصری آژانس املاک‌تان، توجه کنید.

منظور از هویت بصری، عناصر قابل رویت برند انتخابی شماست. این عناصر شامل رنگ، طرح لوگوی برند و دکوراسیون داخلی منحصر به فرد شماست. هویت بصری آژانس املاک نیز برند و نام آژانس املاک، طراحی لوگوی مفهومی و زیبا و توجه به دکوراسیون داخلی آژانس و حتی پوشش کارمندان را شامل می‌شود. بنابراین چنین تصور نکنید که سرمایه‌گذاری در این موارد چندان اهمیتی ندارد. یا اینکه تنها خرید و فروش ملک مهم است! زیرا امروزه هویت بصری در شناخت بهتر برند شما در میان آژانس‌های املاک مختلف، نقش کلیدی دارد. این مورد حتی یکی از راه‌های تمایز اصلی آژانس از آژانس‌های املاک دیگر است.

سرفصل تکمیلی: همهٔ آنچه باید دربارهٔ طراحی هویت بصری آژانس املاک بدانید

دریافت پروانه تخصصی آژانس املاک

پس از آنکه انتخاب مکان مناسب برای آژانس املاک و تعیین هویت بصری، نوبت به دریافت پروانهٔ تخصصی آژانس املاک می‌رسد. البته می‌توان این مرحله را قبل از تعیین هویت بصری آژانس، انجام داد. این مرحله از مراحل مهم راه اندازی آژانس املاک است. پروانهٔ تخصصی آژانس املاک توسط اتحادیهٔ مشاوران املاک صادر می‌شود و دریافت آن نیازمند داشتن شرایط و مدارک مشخصی است. از جملهٔ آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اصل و کپی برابر اصل شدهٔ سند مالکیت و بنچاق با تاریخ روز از دفترخانه برای مالکان
 • اصل و کپی برای اصل شدهٔ اجاره‌نامه و صلح‌‌نامهٔ محضری برای صاحبان سرقفلی
 • اصل و کپی برابر اصل شدهٔ مبایعه‌نامه با فرمت جدید اتحادیه طبق تاییدیه کد پستی
 • اصل و کپی برابر اصل شده پرینتی با کد رهگیری و هولوگرام (۵ ساله) طبق تاییدیه کد پستی
 • رضایت محضری موجر یا مالک
 • رضایت شریک یا شرکاء به همراه کپی صفحهٔ اول شناسنامه و کارت ملی و یک قطعه عکس شریک
 • اصل و کپی پایان کار تجاری و اداری (حداقل ۱۲ متر مربع الزامی است)
 • کپی و اصل برابر اصل شدهٔ فیش عوارض مشاغل
 • ارائهٔ مدارک فردی (شناسنامه، کارت پایان خدمت، مدرک تحصیلی حداقل سیکل، کارت ملی، ۸ قطعه عکس ۳*۴ و تاییدیه کد پستی مغازه از ادارهٔ پست)
 • جواب استعلام شهرداری
 • پرینت ثبت‌نام اینترنتی کد اقتصادی دارائی
 • فرم مباشرت و مدارک آن
 • استعلام انتظامی برای بررسی عدم سوء پیشینه

نکات حقوقی اجاره املاک

دریافت پروانهٔ کسب

دریافت پروانهٔ کسب، قدم بعدی در تاسیس و راه اندازی آژانس املاک است. پروانهٔ کسب، اجازه‌ای است که طبق مقررات صنفی برای شروع هر کسب و کاری به شخص داده می‌شود. مرجع صدور این پروانه‌‌ها، اتحادیه‌های صنفی هستند. به همین دلیل مشاوران املاک می‌توانند با حضور در اتحادیه‌ها و همراه داشتن مدارک نسبت به دریافت جواز کسب، اقدام کنند.

مدارک مورد نیاز برای جواز کسب مشاوران املاک:

 • مراجعه به وب‌سایت درگاه ملی مجوزهای کشور به آدرس g4b.ir برای ثبت‌نام پروانه کسب
 • کارت ملی و شناسنامه فرد متقاضی
 • مدرک تحصیلی صاحب پرونده یا مباشر
 • معافیت یا پایان خدمت صاحب پرونده
 • سند، بنچاق، مبایعه‌نامه یا اجاره‌نامه به نام صاحب پرونده
 • ثبت مشخصات شریک یا مباشر
 • اساسنامه آژانس و معرفی آن در صورت حقوقی بودن پرونده

بیشتر بخوانید: مباشر املاک کیست و چه وظایفی در آژانس دارد؟

سخن آخر

شغل مشاور املاک به دلیل سروکار داشتن با یکی از بزرگترین سرمایه‌های افراد یعنی ملک، شغل بسیار حساس و مهمی است. به همین دلیل مشاوران املاک با قصد راه اندازی آژانس املاک، باید بدانند مسیر آن‌ها برای راه‌اندازی آژانس املاک با دقت و ریزبینی بررسی می‌شود. این دقت و ریزبینی توسط اتحادیه‌های مشاوران املاک صورت می‌گیرد تا با بررسی فرد و سایر مشخصاتش، مجوز دریافت آژانس املاک صادر شود.

باید در نظر داشت که انتخاب مکان مناسب برای آژانس و توجه به هویت بصری، در کنار دریافت پروانهٔ تخصصی و جواز کسب، تنها مسیر اولیهٔ تاسیس و راه ‌اندازی آژانس املاک است. یک آژانس املاک نوپا تا زمانی که در منطقه شناخته شده و اعتباری کسب کند، راه درازی در پیش دارد. راهی که نیاز به صبر، کسب آموزش و تجربه و دلسرد نشدن در برابر مشکلات را دارد. بنابراین اگر قصد راه‌ اندازی آژانس املاک را دارید، توقع طی کردن مسیر موفقیت یک شبی را نداشته باشید. چراکه در این راه باید با صبر و پشتکار، به هدفتان برسید.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.