دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

بازار جهانی مسکن در سال ۲۰۲۰ و اتفاقاتی که قابل پیش‌بینی نبودند

مهم‌ترین اتفاقات در سال عجیب و غریب کرونایی

سال ۲۰۲۰ چند روز پیش به پایان رسید. سالی که پر از فراز و نشیب در همهٔ عرصه‌ها به خصوص بازار جهانی مسکن بود. کوین مارکاریان، در مقاله‌ای به اتفاقات بازار مسکن در سال میلادی که گذشت، پرداخته است. او که خود شرکتی نوآورانه با استراتژی شفاف، فراگیر و مشتری‌مدار دارد، به زیبایی تحلیل‌های کاربردی برای مشاوران دربارهٔ بازار جهانی مسکن در سال ۲۰۲۰ ارائه می‌دهد. او می‌گوید:

با رسیدن به سه ماه آخر سال، به احتمال زیاد تعداد کمی از کارشناسان بازار مسکن به سال ۲۰۲۰ نگاه کرده و به توانایی‌های پیش‌بینی دقیق خود می‌بالند. سال گذشته در این زمان، کسی نمی‌توانست اتفاقاتی را که در این بازار در سال ۲۰۲۰ رخ داد، پیش‌بینی کند. 

کاهش استفادهٔ مشترک از امکانات رفاهی

در سال‌های اخیر، در پاسخ به تقاضای شدید نسل جدید، امکانات مشترک فراتر از سالن‌های ورزشی و اتاق‌های مهمانی گسترش یافت. از اوایل سال ۲۰۲۰، با بروز تحولاتی در دنیا، بسیاری امکان دسترسی به فضاهای همکاری و اتاق بازی در محل را در اختیار خریداران گذاشتند. حتی بعضی از ساختمان‌ها امکانات رفاهی مانند سالن‌های بولینگ و استخرهای روباز در پشت‌بام داشتند. 

در اوایل سال ۲۰۲۰ به نظر می‌رسید که امکانات رفاهی مشترک در سال‌های آینده به عنوان یکی از گزینه‌های موجود در بازار مسکن معرفی شود. ازطرفی وقتی این امکانات همه‌گیر شد، جذابیت‌‌شان یک شبه از بین رفت. در عرض چند هفته، افرادی که مشتاقانه همه چیز را از فضای اداری گرفته تا جکوزی‌های آب‌گرم به اشتراک می‌گذاشتند، برای اینکه تک نفره سوار آسانسور شوند (به‌خاطر ترس از بیماری کرونا) با یکدیگر بحث و جدل می‌کردند.

مطلب مرتبط: مروری بر بازار مسکن در دو سال گذشته

بازار مسکن

این احتمال وجود دارد که تقاضا برای امکانات رفاهی مشترک در نهایت کاهش پیدا کند. در حال حاضر دیگر به نظر نمی‌رسد که امکانات رفاهی مشترک در فهرست موارد ضروری خریداران باشد. تداوم این روند تا حد زیادی به همه‌گیری بیماری کرونا بستگی دارد. اگر به زودی واکسنی تهیه شده زندگی را به حالت عادی بازگردد، امکانات رفاهی مشترک نیز جذابیت خود را دوباره پیدا می‌کنند.

دورکاری تبدیل به امری عادی شد

دورکاری از اواخر دهه ۱۹۹۰ روندی رو به رشد داشت؛ اما در سال ۲۰۲۰ به امری عادی تبدیل شد. بعضی از کارمندان به محل کار خود برگشته‌اند، اما هنوز نشانه‌هایی از دورکاری در دنیای کسب‌وکار وجود دارد. این نشانه‌ها بیانگر این است که هنوز بسیاری از کارمندان به صورت دورکار فعالیت می‌کنند. همچنین باید به این موضوع پرداخت که بازار جهانی مسکن در چندین سطح تحت تاثیر قرار گرفته است.

از اواخر سال ۲۰۲۰ و در ماه دی ۱۳۹۹، متوجه چند نکته شدیم. اول اینکه افراد بیشتری را می‌بینیم که بیش از هر زمان دیگری به دنبال بزرگ کردن خانه‌های خود هستند. این اتفاق به این دلیل است که تقاضا برای دفاتر خانگی به طور فزاینده‌ای افزایش یافت. دوم اینکه، حومهٔ شهرها و حتی شهرهای کوچک به طور رو به رشدی به مقصدهای محبوب افراد تبدیل شده‌اند؛ زیرا برای اولین بار در دهه‌های گذشته، نیاز به زندگی در محلی نزدیک به محیط کار، دیگر عامل اصلی در انتخاب مسکن به شمار نمی‌رود. نکته سوم اینکه با ادامهٔ دورکاری، افراد بیشتری متوجه شده‌اند که شاید دلایل زیادی برای بهره بردن از هزینه‌های کمتر زندگی در حومه شهر وجود داشته باشد.

اتمام تمایل به خانه‌های کوچک در بازار جهانی مسکن

در دسامبر سال ۲۰۱۹، مجله World Property مقاله‌ای با عنوان «کوچک شدن خانه‌ها، دو پیش‌بینی‌ بازار مسکن ایالات متحده برای خریداران نسل جدید در سال ۲۰۲۰ » منتشر کرد. دسامبر گذشته، دلایل زیادی برای تحقق هر دوی این پیش‌بینی‌ها وجود داشت. البته با شیوع بیماری کرونا، حداقل یک مانع بزرگ بر سر راه کوچک شدن خانه‌ها قرار گرفت.

عوامل تاثیرگذار در افزایش ناگهانی تقاضا برای خانه‌های بزرگ‌تر، دورکاری و تحصیل از راه دور است. عامل دیگر بازگشت به سبک زندگی چند نسلی است. از ابتدای شیوع کرونا، درصد قابل توجهی از نسل‌ جوان به خانهٔ والدین خود بازگشتند. مطالعه‌ای در آگوست سال ۲۰۲۰ نشان داد که ۳۹ درصد از افراد جوان به خانه والدین‌ خود برگشته‌اند یا قصد این کار را دارند. همچنین در این مطالعه، گزارشی از زوج‌های جوانی وجود داشت که با فرزندان‌شان در خانه والدین زندگی می‌کردند. هر دوی این اتفاقات باعث ایجاد تقاضای فزاینده برای خانه‌های بزرگ‌تر می‌شود.

نسل‌ جدید به حومه شهر فرار کرده‌اند

قبل از شیوع کرونا، قابلیت پیاده‌رویِ محیط، موضوعی بسیار مهم به ویژه برای نسل جدید بود. نظرسنجی Zillow در سال ۲۰۱۹ نشان داد که ۶۰ درصد از نسل جدید طرفدار پیاده‌روی بوده‌اند. آن‌ها قابلیت پیاده‌روی در محیط آزاد را از جمله مهم‌ترین عواملی دانسته‌اند که باعث انتخاب محل زندگی می‌شود.

مطالعات دیگر نشان داده‌اند که به احتمال زیاد مجاورت با امکانات رفاهی برای نسل جدید اهمیت زیادی دارد. وقتی کرونا شیوع پیدا کرد، همه چیز تغییر کرد. مشاغل به صورت دورکار شد. گردهمایی‌های عمومی از مُد افتاد. از اواخر سال 2020، به نظر می‌رسد که نسل جدید، مهاجرت به حومه شهر را انتخاب کرده‌اند.توجه به این نکته مهم است که حتی قبل از شیوع کرونا، تعداد زیادی از نسل جدید در حال مهاجرت به حومه شهر بودند. یا حداقل عدهٔ زیادی به این موضوع فکر می‌کردند. در حقیقت، شیوع کرونا به این روندِ در حال حرکت سرعت بخشید. طبق نظرسنجی Zillow، قبل از همه‌گیری، ۴۴ درصد از نسل جوان خریدار خانه، ترجیح می‌دادند در حومهٔ شهر خانه بخرند. درحالی‌که فقط ۴۰ درصد از افرادی که سن بیشتری داشتند، چنین تمایلی داشتند.

کاهش نرخ وام در بازار جهانی مسکن

بازار جهانی مسکن شاهد کاهش قابل‌توجه نرخ وام بود که فرصت را برای خرید خانه فراهم‌تر کرد

در اواخر سال ۲۰۱۹، سایت Realtor.com از جمله رسانه‌هایی بود که پیش‌بینی می‌کرد نرخ وام مسکن در سال ۲۰۲۰ کمی افزایش پیدا خواهد کرد. این سایت پیش‌بینی کرد که تا پایان سال نرخ وام مسکن ۳.۸۸ درصد خواهد بود. در پایان سال، نرخ وام مسکن نه تنها افزایش پیدا نکرد؛ بلکه سقوط کرد. حتی این رقم به پایین‌ترین سطح هم رسید. اینکه تا چه زمان این نرخ در پایین‌ترین میزان خود باقی بماند، هنوز مشخص نیست. اگر در سال ۲۰۲۱ هم نرخ پایین بماند، شاید فرصتی برای خریداران خانه فراهم شود. زیرا احتمالا تخفیف‌های بیشتر در خانه‌ها به یک قاعده تبدیل خواهد شد.

هنوز مشخص نیست که چه اتفاقی در سال 2021 رخ خواهد داد؛ اما یک اتفاق کاملا قطعی به نظر می‌رسد. اینکه شاید سال 2021 بیشتر از سالی که گذشت، غیر قابل ‌پیش‌بینی و نامعلوم باشد. به‌هرحال بازار جهانی مسکن تاحدی روی بازار داهلی هم تأثیر می‌گذارد و دنبال کردن جریان‌های آن، برای تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.

مطلب مرتبط:‌ مهم‌ترین اتفاقات بازار مسکن سال ۹۹

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.