دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

هرآنچه باید درباره تاسیسات گرمایشی و سرمایشی ساختمان بدانید

امکانات گرمایشی و سرمایشی ملک را دقیق ارزیابی کنید

برای انتخاب یک ملک مناسب تنها توجه به ظاهر ساختمان و نقشهٔ فضاهای داخلی آن کافی نیست. لازم است مشاوران املاک در درجهٔ اول به تاسیسات ساختمان دقت کنند. تاسیسات ساختمانی شامل گاز آب، برق، تلفن، سیستم گرمایشی و سرمایشی، تهویه مطبوع و تخلیهٔ فاضلاب می‌شود.. مشاوران املاک باید در سطح مبتدی تا حرفه‌ای آشنایی کاملی با تاسیسات گرمایشی ساختمان و همچنین امکانات سرمایشی آن داشته باشند. این آشنایی به آن‌ها کمک می‌کند تا مراجعه‌کنندگان به آژانس املاک را بهتر راهنمایی کنند و در زمان بازدید ملک، اطلاعات دقیق‌تری از آن ثبت کنند. در ادامه این مطلب بیشتر با تاسیسات گرمایشی و سرمایشی ساختمان آشنا می‌شوید.

تاسیسات گرمایشی ساختمان

تاسیسات گرمایشی ساختمان جزو یکی از تاسیسات حرارتی ساختمان محسوب می‌شود که در مطبوع کردن هوای سرد نقش مهمی دارد. این تاسیسات به منظور گرم کردن دما در فصل سرد استفاده می‌شود. از جمله سیستم‌های گرمایشی ساختمان، سیستم حرارت مرکزی (موتورخانه)، پکیج‌های دیواری و چیلر است. البته استفاده از بخاری و شومینه نیز برای تامین گرمای هوا در بعضی‌ ساختمان‌ها مورد استفاده است.

موتورخانه

استفاده از سیستم حرارت مرکزی در ساختمان‌های امروزی، شیوهٔ متداولی است. در این شیوه موتورخانه از طریق لوله‌های رفت و برگشت در رادیاتورها حرارت را در ساختمان جریان می‌دهد و باعث افزایش حرارت محیط می‌شود. این شیوه عمر کارکرد مفیدی دارد و ایمنی آن بالا است.

دلیل ایمنی بالای سیستم گرمایشی موتورخانه، دور بودن موتورخانه از فضای مسکونی ساختمان است که خطر گازگرفتگی را به حداقل می‌رساند. در کنار این مزیت‌ها، این سیستم حرارتی یک مشکل دارد و آن عدم امکان تنظیم حرارت به صورت مجزا برای هر واحد ساختمانی است.

آشنایی با قطعات و اجزای موتورخانه

  • دیگ
  • مشعل
  • منبع انبساط
  • پمپ سیرکولاتور
  • مبدل‌های حرارتی

اصطلاحات تاسیسات ساختمانپکیج‌های دیواری

پکیج‌های دیواری، نوع دیگری از تاسیسات گرمایشی ساختمان هستند که به منظور تامین گرمایش ساختمان و آب گرم آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. پکیج‌ها نسبت به موتورخانه مزایای بیشتری داشته و به همین دلیل در بیشتر خانه‌ها، جایگزین موتورخانه شده‌اند.

از جمله مزایای پکیج نسبت به موتورخانه، حذف فضای اِشغالی توسط موتورخانه و مستقل بودن هر واحد ساختمانی در تنظیم درجهٔ حرارت محیط است. در ساختمان‌هایی با واحد کم بهتر است از پکیج دیواری استفاده شود. در ساختمان‌هایی با بیش از بیست واحد، سیستم حرارت مرکزی مناسب‌تر است.

نیاز به ثبت‌نام/ورود

برای مطالعه ادامه مطلب، لطفا در آکادمی املاک ثبت‌نام کنید. ثبت‌نام در آکادمی رایگان است و اعضا، از امتیازهای ویژه‌ای برخوردار می‌شوند. اگر هم قبلا ثبت‌نام کرده‌اید، با کلیک روی تب «ورود» اطلاعات حساب خود را وارد کنید.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.