دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

۸ نکته که برای استخدام مشاور املاک مبتدی باید رعایت کنید

همکاران حرفه‌ای تربیت کنید

به گمان برخی، شغل مشاور املاک نیاز به تخصص خاصی ندارد و در عین حال بسیار پردرآمد است. به همین دلیل پیشنهادهای کاری مربوط به استخدام در این شغل را بدون داشتن تجربه‌ٔ مناسب قبول می‌کنند. اما طولی نمی‌کشد که از این انتخاب به دلیل نداشتن دانش کافی دلزده می‌شوند. از طرفی، مدیری که تصمیم به استخدام مشاور املاک مبتدی می‌گیرد، به احتمال قوی پس از مدتی از انتخاب خود پشیمان می‌شود؛ زیرا در طول این مدت فرصت‌های خوب خرید و فروش ملک را از دست می‌دهد. بنابراین لازم است تا یک مشاور املاک حرفه‌ای و با تجربه، نکات مهم و اصلی این کار را پس از استخدام مشاور املاک مبتدی خانم یا آقا به او بیاموزد تا در کنار ایجاد فرصت اشتغال برای افراد دیگر، نیروی متخصص و با تجربه‌ای را پرورش بدهد. در ادامه مطلب، نکاتی را می‌آموزید که با تکیه بر آن‌ها برای استخدام مشاور املاک مبتدی در تهران یا شهرستان‌ها آماده‌تر می‌شوید.

آموزش مبانی حقوقی به مشاور املاک مبتدی

یکی از نکات مهمی که در زمان استخدام مشاور املاک مبتدی در درجهٔ اول باید به او بیاموزید، آشنایی با مبانی حقوقی این شغل است. یک مشاور املاک مبتدی باید با قوانین و مقررات مربوط به املاک، اصطلاحات حقوقی و ملکی،‌ انواع قرارداد مانند قرارداد اجاره و سندخوانی صحیح، آشنا باشد. همچنین باید استانداردهای حرفه‌ای برای محاسبه کمیسیون و زمان‌بندی پرداخت آن را نیز آموزش ببیند. با آگاهی از این قوانین، مشاور املاک مبتدی می‌تواند به بیشتر سوالات حقوقی مشتری پاسخ داده و با نشان دادن دانش و آگاهی خود اعتماد او را جلب کند.

منطقه‌شناسی

برای استخدام مشاور املاک مبتدی در تهران از او بخواهید تا به طور کامل با نام مناطق مختلف شهر تهران و نام محله‌ها آشنا شود؛ چراکه تهران دارای محلات و مناطق متعددی است. در قدم بعدی نیز از او بخواهید تا منطقه و محله‌ای که آژانس املاک در آن‌جا قرار دارد را به طور کامل و دقیق بررسی کند. همچنین نام تمام خیابان‌های اصلی، فروشگاه‌های مرکزی مهم و دسترسی به وسایل حمل‌ونقل عمومی را به ذهن بسپارد. این کار باعث می‌شود تا در زمان متقاعد کردن مشتری در خصوص خرید یا اجاره، از این اطلاعات در قالب یک فایل استفاده کند. البته رعایت این نکته تنها مخصوص استخدام مشاور املاک مبتدی تهران نبوده و در سایر شهرها و شهرستان‌های بزرگ ایران نیز توجه به آن بسیار مهم است.

شناخت محله شهریرفتار صحیح و حرفه‌ای با مشتری

مهم‌ترین نکته برای موفقیت یک مشاور املاک مبتدی، داشتن رفتار صحیح و حرفه‌ای با مشتری است. بنابراین برای استخدام مشاور املاک مبتدی خانم یا آقا حتماً رفتار مناسب با مشتری را به او یادآور شوید. صحبت کردن با مشتری باید به‌گونه‌ای باشد که کرامت انسانی او را خدشه‌دار نکند. درواقع مشاور همیشه باید با مشتری با احترام برخورد کند. آموزش اصول فن بیان برای مشاور املاک و همچنین نکات مهم در زمان تماس با مشتری املاک، از راهکارهای کاربردی در این زمینه هستند.

آموزش کارشناسی صحیح پس از استخدام مشاور املاک مبتدی

یک مشاور املاک مبتدی باید با انواع ملک از قبیل ملک معماری‌ساز، ملک مهندسی‌ساز یا املاک انبوه‌سازان آشنا شود. همچنین کارشناسی صحیحی از یک ملک و نحوهٔ فایل‌یابی حرفه‌ای را یاد بگیرد. در قدم بعدی نیز با استفاده از تجارب یک مشاور املاک حرفه‌ای بتواند قیمت‌گذاری صحیحی روی ملک داشته باشد. او باید بتواند با توجه به کیفیت ساخت، نقشه و کیفیت مواد مصرفی استفاده شده در یک ملک، قیمت کارشناسی درست را بیاید. تمامی این موارد، اصولی هستند که باید در آموزش فنون مشاور املاک رعایت کنید.

اهمیت راز‌دار بودن

در زمان استخدام مشاور املاک مبتدی از او بخواهید تا اطلاعات مربوط به آژانس، اطلاعات مالی و خصوصی مشتری و بنگاه، سیاست‌های قیمت‌گذاری و نحوهٔ فایل‌یابی صحیح را همواره محفوظ نگه دارد. اگر از میزان رعایت این نکته در مشاور املاک مبتدی نگران هستید در زمان انعقاد قرارداد استخدام، بند حفظ اسرار و رازداری را در قرارداد مشخص کنید.

 بیشتر بخوانید: قوانین اداره کار در حوزه املاک

آشنایی با دنیای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی

امروزه با گسترش استفادهٔ افراد از دنیای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، دانش استفاده از آن برای استخدام مشاور املاک مبتدی بسیار لازم است. بنابراین در زمان استخدام مشاور املاک خانم یا آقا از او بخواهید تا به معرفی فایل‌های خوب در شبکه‌های اجتماعی بپردازد و با آگهی کردن آن‌ها در سایت‌های ثبت آگهی رایگان مانند سایت دیوار، میزان جذب مشتری را افزایش دهد.

دیجیتال مارکتینگ املاک و همه نکات و ابزارهای مهم آن

نظم و مسئولیت‌پذیری

دو ویژگی مهم یک مشاور املاک موفق، داشتن نظم کاری و مسئولیت‌پذیری یا به بیان دیگر، مدیریت شخصی است. بنابراین در زمان استخدام مشاور املاک مبتدی از او بخواهید نظم شخصی در کار را در همه جوانب رعایت کند. مسئولیت‌پذیری نیز علاوه بر پیشرفت شخصی، به پیشرفت آژانس کمک می‌کند. پس از مشاور جدید خود بخواهید نسبت به انجام کار، تعهد و مسئولیت‌پذیری داشته باشد. اگر متوجه ضعف در این زمینه در فرد متقاضی شدید، به هیچ عنوان او را برای این کار استخدام نکنید.

سنجش نیاز مشتری

اکثر مشاوران املاک مبتدی، توجهی به نیازهای اصلی مشتری ندارند. تنها تلاش آن‌ها معرفی فایل‌های مختلف به مشتری، به اُمید بستن قرارداد است. در صورتی که یک مشاور املاک حرفه‌ای باید شنونده خوبی باشد. بنابراین از مشاور املاک مبتدی بخواهید با طرح سوالات گوناگون، نیاز مشتری را بسنجید. سوالاتی از قبیل:

 •       به دنبال خانهٔ چند سال ساخت هستید؟ آیا خانهٔ نوساز و کلید نخورده می‌خواهید؟
 •       متراژ و تعداد اتاق خواب موردنظرتان چقدر است؟
 •       چه مقدار سرمایه برای خرید خانه کنار گذاشته‌اید؟ آیا وام مسکن دارید؟
 •       داشتن پارکینگ، آسانسور و انباری برای شما مهم است؟
 •       کدام طبقه را برای سکونت ترجیح می‌دهید؟
 •       تا چه میزان امنیت محله و دسترسی‌های محلی برایتان مهم است؟
 •       ترجیح شما ساختمان تک‌واحدی است یا چندواحدی؟
 •       آیا قصد اجاره یا رهن خانه را دارید؟
 •       چه مقدار سرمایه برای رهن خانه کنار گذاشته‌اید؟
 •       مبلغ پیشنهادی شما برای رهن و اجاره خانه چیست؟

بیشتر بخوانید: درآمد مشاور املاک مبتدی چقدر است و چگونه بیشتر می‌شود؟

این‌ها بخشی از سوالات مهمی است که مشاور املاک باید در زمان مراجعه مشتری از او بپرسد. البته باید توجه داشته باشید که در شهرهای مختلف کشور، نوع این سوالات و درجهٔ اهمیت‌شان متفاوت خواهد بود؟ مثلاً در شهرهای شمالی کشور حتماً از مشتری بپرسید که به دنبال خانه ویلایی است یا خانهٔ آپارتمانی. در شهرهای زیارتی هم حتماً از مشتری بپرسید که به دنبال خانهٔ زیارتی و نزدیک حرم است یا صرفاً خانه‌ای برای سکونت در شهر می‌خواهد.

امیدواریم با رعایت این نکات، در مدت کوتاهی یک مشاور مبتدی را به مشاوری متخصص و حرفه‌ای تبدیل کرده و از همکاری کنار یکدیگر لذت ببرید. اکنون می‌دانید که برای همکاری بهتر با کارمندان خود، باید دیدگاهی فراتر از جلسه مصاحبه استخدام مشاور املاک داشته باشید و آموزش را همیشه برای آن‌ها در نظر بگیرید.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید
3 نظرات
 1. keivan.Moazzemi می‌گوید

  بسیار آموزنده بود تشکر

 2. نادری می‌گوید

  سلام وقت بخیر
  لطفا راهنمایی بفرمایید که از کجا شروع کنیم به آموزش؟
  به عنوان مبتدی که قصد ورود به این مقوله را داره؟
  آموزش ها نوشتاری هست یا کلیپ؟
  بعد آکادمی چطوری مدرک میده؟
  باتشکر

  1. مهدی زارع - سردبیر می‌گوید

   سلام وقتتون بخیر
   آکادمی املاک دیوار مدرکی برای آموزش‌ها ارائه نمی‌کنه. فقط بعضی از آموزش‌ها ویژه اعضا هستند که با یک عضویت ساده با آدرس ایمیل یا شماره موبایل در دسترستون هستن. بسته به موقعیت کاری خودتون پیشنهاد می‌کنم اول مطالب مربوط به مهارت‌های فردی رو بخونید و بعد هم بازاریابی و فروش.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.