دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

با جدیدترین تکنولوژی‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی در خانه‌ها آشنا شوید

گرمایش و سرمایش، وسایل الکترونیکی، لوازم خانگی، آب گرم و سرد حمام و خوراکی، همه و همه وابسته به منابع انرژی هستند. زندگی مدرن شهری بیش از هر زمان دیگری به انرژی وابسته شده است و به همان میزان نیز انسان‌ها به موضوع توسعه پایدار و لزوم توجه به مصرف بهینه انرژی و حفاظت از این میراث برای آیندگان توجه کرده‌اند. امروز خانه‌های ما نسبت به چهل سال گذشته، ۳۷ درصد بیشتر انرژی مصرف می‌کنند. بدون بهینه سازی مصرف انرژی از طریق فناوری و به کارگیری استانداردهای صرفه‌جویی، این میزان بیشتر هم خواهد شد. به کارگیری لوازم کم‌مصرف و پیشگامی‌های تکنولوژیکی به لطف موفقیت‌های صنعتی و دانشگاهی، موجب کاهش آلودگی ناشی از کربن شده است. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید آخرین فناوری‌ها در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی خانه‌ها کدام‌ها هستنند. در ادامه مطلب، با چند فناوری جدید آشنا می‌شوید.

فناوری‌هایی که در ادامه می‌خوانید، طرح‌هایی هستند که در آینده به محصول تبدیل خواهند شد. درواقع تحقیقات انرژی در کشورهای پیشرفته هر روز ادامه دارد و آن‌ها با تمرکز بالا، روی بهینه‌سازی هرچه بیشتر کار می‌کنند. اگرچه اکثر طرح‌ها اکنون در فاز آزمایشگاهی هستند، اما مانند همه فناوری‌های دیگر می‌توان انتظار ورود سریع آن‌ها را به بازار داشت.

بهینه سازی مصرف انرژی با خانه‌های هوشمند

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که هر روز بیش از قبل به هم پیوسته است. در خانه‌ها نیز همین حقیقت دیده می‌شود. اکنون می‌توان دستگاه‌ها و وسایل الکترونیکی جدید را به کمک اینترنت به کار گرفت که مصرف انرژی را کاهش می‌دهند.

حسگرهای بی‌سیم جدیدی ساخته شده‌اند که بهینه سازی مصرف انرژی را با استفاده از سیستم‌های کنترل خودکار برای سیستم سرمایش و گرمایش در کسری از ثانیه افزایش می‌دهند. روشنایی و سیستم تهویه هوا و دمای اتاق، رطوبت، نور و … هم در این سیستم‌ها قابل بررسی و بهینه‌سازی هستند. این حسگرها با اتصال به سیستم روشنایی خانه یا به سیستم گرمایش و سرمایش با توجه به دما و میزان نور خانه، روشنایی و سرما و گرمای خروجی را تنظیم می‌کنند. تحقیقات پیشرفته روی این حسگرها در آزمایشگاه Oak Ridge National ایالات متحده انجام می‌شود.

حسگر خانه هوشمند

یکی از کارهایی که در آزمایشگاه انرژی Oak Ridge National در ایالات متحده انجام شده، تهیه پروتکل‌ها و استانداردهای جدیدی است که نحوه برقراری ارتباط لوازم خانگی هوشمند با یکدیگر و تعامل آن‌ها با شبکه برق را بهبود می‌بخشد. این تکنولوژی‌های جدید بدون شک در بهینه سازی مصرف انرژی نقش مؤثری خواهند داشت.

پمپ‌های گرمایی با مصرف بهینه

پمپ گرمایی خانه هوشمند

یکی از فناوری‌هایی شگفت‌انگیزی که به تازگی دفتر فناوری‌های ساختمانی آمریکا (Building Technologies Office) معرفی کرده است، پمپ‌های حرارتی نسل جدید هستند. این پمپ‌ها با انتقال گرما از یک فضا به فضای دیگر، خانه را گرم یا خنک می‌کند. این کار یکی از به صرفه‌ترین و کارآمدترین روش‌های بهینه سازی مصرف انرژی محسوب می‌شود. یک نمونه پمپ حرارتی مسکونی چند منظوره جدید می‌تواند مصرف انرژی اولیه را تا ۳۰ درصد کاهش دهد.

بهینه سازی مصرف انرژی در خشک‌کن لباس

همان مفهومی که در پس فن‌آوری پمپ حرارتی وجود دارد و زندگی را راحت‌تر خواهد کرد، می‌تواند برای کاربردهای مهم دیگری نیز استفاده شود: مثلا خشک‌کردن لباس‌ها. آزمایشگاه ملی اوک ریج و شرکت جنرال الکتریک در حال تولید نوع جدیدی از خشک‌کن لباس هستند که از چرخه پمپ حرارتی برای تولید هوای گرم مورد نیاز برای خشک‌کن استفاده می‌کند.

خشک کن هوشمند لباس

در نتیجه استفاده از این محصولات علاوه بر بهینه سازی مصرف انرژی، خشک‌کنی کارآمدتر تولید می‌شود که توانایی کاهش ۶۰ درصدی مصرف انرژی را نسبت به نمونه‌های معمولی موجود در بازار دارد.

یخچال‌های مغناطیسی و بهینه سازی مصرف انرژی

آزمایشگاه ملی اوک ریج و شرکت جنرال الکتریک با همکاری هم توانسته‌اند یک نوع یخچال جدید تولید کنند که انقلابی را در وسایل برقی خانه ایجاد خواهد کرد. آن‌ها از آهن‌ربا یه به بیان بهتر، اثر مغناطیسی، برای ایجاد سرما استفاده می‌کنند.

طی ۱۰۰ سال گذشته یخچال‌ها به روش فشرده‌سازی بخار متکی بودند و خنک‌کننده‌هایی دارند که برای محیط زیست هم تاحدی مضر هستند. این یخچال جدید یک فناوری انقلابی است که از مایع خنک‌کننده بر پایه آب استفاده می‌کند و آن را دوست‌دار محیط زیست و کار‌آمدتر می‌کند.

پنجره‌های پیشرفته و کمک به حفظ انرژی

پنجره با عایق بندی ویژه

آزمایشگاه ملی Lawrence Berkeley و شرکت Pella Windows در ایالات متحده روی پنجره‌هایی پیشرفته کار می‌کنند. عایق‌بندی آن‌ها با سنسورها و ریزپردازنده‌هایی است که به طور خودکار و بر اساس میزان نور خورشید و زمان روز تنظیم می‌شوند. این پنجره‌ها با بهینه سازی مصرف انرژی، نور و راحتی بیشتری را به اهالی یک خانه هدیه می‌دهد. به کمک این فناوری‌ها همچنین در هزینه‌های مصرف‌کنندگان صرفه‌جویی می‌شود.

عایق‌بندی چه سهمی در بهینه سازی مصرف انرژی دارد؟

عایق‌بندی یکی از مهم‌ترین راه‌های کاهش هزینه‌های گرمایش و سرمایش منزل است. سازمان Industrial Science & Technology Network ایالات متحده در حال تولید عایق‌های جدیدی برای کف منازل است. این عایق‌ها با مواد کامپوزیتی سازگار با محیط‌زیست ساخته می‌شوند و موجب بهینه سازی مصرف انرژی می‌‌شوند. این عایق‌ها به شما این اطمینان را می‌دهند که در ماه‌های سرد سال و یا در ماه‌های گرم، هوای خانه از کف و دیوار و جاهای دیگر خانه خارج نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: با جدیدترین فناوری‌های هوشمندسازی خانه آشنا شوید

بام انعکاسی به جنگ خورشید می‌رود!

سقف‌های هوشمند آینده با فناوری پیشرفته مواد، حاوی رنگدانه‌های خاص هستند و نور خورشید را منعکس می‌کنند. این سقف‌ها گرمای کمتری نسبت به سقف‌های استاندارد جذب می‌کنند. جالب است بدانید که این روش در بهینه سازی مصرف انرژی به علت رنگدانه‌های جدید می‌تواند تقریبا ۴ برابر میزان رنگدانه‌های نور خورشید باشد و خانه را خنک‌تر نگه دارد.

نور بهتر با مصرف مناسب‌تر

نور LED هوشمند

ال‌ای‌دی‌ها مسیر طولانی را پشت سرگذاشته‌اند. چراغ‌های امروزی ۸۵ درصد انرژی کم‌تری را نسبت به لامپ‌های قدیمی مصرف می‌کنند. فناوری‌ جدید در تلاش برای توسعه لامپ‌های LED پیشرفته‌تر است که کارآمدتر و بادوام‌تر هستند. انتظار می‌رود در چند سال آینده، در پی تحقیقاتی که در زمینه نورپردازی با LED انجام می‌شود،‌ بازده آن‌ها دوبرابر و مصرف آن‌ها کاهش یابد.

مطلب تکمیلی: خانه‌هایی که با پرینت سه بعدی ساخته می‌شوند

جمع‌بندی

راه و روش‌های جدید و فناوری روز تلاش خود را می‌کند که به هرطریقی که شده، بهینه سازی مصرف انرژی را در اولویت سازندگان بنای خانه و لوازم خانه قرار دهد. راه‌های جدید زیادی در این زمینه وجود دارد. رنگدانه‌هایی که نور آقتاب را بازمی‌گردانند و خانه را خنک نگاه می‌دارند، شبکه متصلی از لوازم خانه با اینترنت که مصرف برق را کاهش می‌دهد، پمپ‌های حرارتی که گرما را از جایی به جای دیگر خانه می‌برد که به آن نیاز دارید و حتی از این گرما در خشک‌کن‌های لباس استفاده می‌کند. همه این روش‌هایی که فناوری در پس آن وجود دارد برای جلوگیری از اتلاف انرژی و احترام به آیندگانی که قرار است در زمین زندگی کنند.

 منبع: Energy

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.