دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

امید به پایان رکود فعالیت‌های ساختمانی

شروع ساخت و ساز مسکن از دی ماه

شامخ ساخت و ساز مسکن با رشد حدود یک درصدی در آذر ماه نشان می‌دهد که فعالیت‌های ساختمانی در آخرین ماه پاییز نیز نتوانسته از وضعیت رکودی خارج شود، اما مدیران فعال بازار مسکن برای دی ماه انتظار بهبودی ساخت و ساز را دارند.

به نقل از دنیای اقتصاد، شامخ یا همان شاخص مدیران خرید (PMI) مقیاسی است که از طریق دریافت پاسخ بنگاه‌های نمونه در صنایع مختلف به سوالات مشخص استخراج می‌شود.

شامخ ساخت و ساز بخش مسکن در آذر ماه امسال عدد 43.98 را نشان می‌‌دهد که نسبت به ماه قبل 1.1 درصد رشد کرده است، این آمار در آبان ماه عدد 42.8 بوده است.

تغییر نکردن محسوس در عدد شامخ گویای این موضوع است که اوضاع کلی بازار ساخت‌وساز با شرایط رونق فاصله دارد، یعنی فعالیت در حوزه صنعت ساختمان در آخرین ماه پاییز مانند آبان ‌‌ماه همچنان در وضعیت رکودی قرار دارد و سرعت رشد فعالیت‌های ساختمانی نسبت به ماه قبل تغییری نکرده است.

با این که شامخ ساخت و ساز مسکن رشد اندکی داشته اما فعالان این صنعت انتظار دارند که فعالیت‌های ساختمانی در دی ‌‌ماه نسبت به آذر ماه بهبود یابد، این انتظار رشد در قالب شاخص «انتظارات تولید در ماه آینده» در گزارش شامخ آمده است.

برای شاخص تولید در ماه آینده عدد 51/85 واحد اعلام شده که نسبت به ماه قبل افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته و از مرز توصیف شرایط رکودی در این گزارش یعنی ۵۰ واحد عبور کرده است. در این گزارش همچنین شاخص‌‌های «حامل‌‌های انرژی»، «قیمت خرید مواد اولیه»، «میزان استخدام و به‌‌کارگیری نیروی انسانی» و «میزان فروش کالاها و خدمات» افزایش یافته است.

شاخص قیمت خرید مواد اولیه و مصالح در شامخ آذر ماه از ۶۸/۴۹ واحد ماه قبل به ۷۵/۴۶ واحد رسیده است. این شاخص نشان می‌دهد که نه تنها تورم مصالح ساختمانی همچنان بالاست که شاخص مذکور بیش از ۵۰ واحد گزارش شده است، بلکه از نگاه سازنده‌‌ها وضعیت قیمت مصالح قدری بدتر شده که شامخ قیمت مواد اولیه افزایش یافته است.

در این شرایط تغییر مقدار شاخص‌‌های مربوط به «سرعت انجام سفارش‌‌های کاری»، «موجودی مواد اولیه خریداری شده»، «میزان سفارش جدید مشتریان و نیز «قیمت محصولات ارائه شده» در آذرماه به آبان بسیار اندک بوده است.

منبع: دنیای اقتصاد

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.