دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

هر آنچه باید دربارهٔ طرح جامع ملی مسکن بدانید

برنامه‌ای دیگر برای خانه‌دار کردن مردم!

مسکن هنوز هم جزو نیازهای اساسی این روزهای مردم است. بسیاری از مردم به امید ساختن یا خرید سرپناهی برای خود و سایر اعضای خانواده کار می‌کنند. آن‌ها تلاش می‌کنند تا از پس‌اندازشان در نهایت یک چهاردیواری تهیه کرده و روزگار بگذرانند. در راستای کمک به خانه‌دار شدن مردم هم، دولت‌ها در ادوار مختلف راهکارهایی ارائه کرده‌اند که بعضا موفق یا ناموفق بوده است. یکی از طرح‌هایی که از سوی وزارت راه و شهرسازیو با کمک بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در راستای کمک به تأمین مسکن مردم مطرح شد، طرح طرح جامع ملی مسکن بود. در این مطلب، با تمامی شرایط و اخبار طرح ملی مسکن آشنا می‌شوید.

آغاز طرح اقدام ملی تامین مسکن

در زمستان سال ۱۳۹۷ بود که طرح مسکن ملی مطرح شد. این طرح شامل ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای مردم است. طرحی که ساخت ۲۰۰ هزار واحد آن در شهرهای جدید و با مشارکت بخش خصوصی، ۱۰۰ هزار واحد در مناطق بافت فرسوده و توسط شرکت بازآفرینی شهری و ساخت ۱۰۰ هزار واحد بر عهدهٔ بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.

اوایل شهریورماه ۱۳۹۸، ثبت‌نام طرح ملی مسکن از استان کرمان کلید خورد. از هجدهم آبان‌ماه ۱۳۹۸ نیز دور دوم ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن در ۱۰ استان دیگر آغاز شد.

نام‌نویسی برای این طرح در نخستین گام در استان‌های سیستان و بلوچستان، قم، خراسان‌شمالی و خراسان‌جنوبی آغاز شد. در گام‌های بعدی استان‌های کردستان، کهگیلویه و بویراحمد و گلستان، چهارمحال و بختیاری، همدان و یزد نیز شامل طرح شدند. به‌مرور ساکنان در استان‌های دیگر هم شانس ثبت‌نام در طرح جامع ملی مسکن را پیدا کردند که در اطلاعیه‌های متعدد وزارت‌خانه، به آن‌ها اشاره شد.

کتاب سرمایه‌گذار موفق در املاک و مستغلاتشرایط متقاضیان برای طرح مسکن ملی

چهار شرط عمده برای ثبت‌نام در طرح ملی مسکن اعلام شده که عبارتند از:

  • تأهل و سرپرست خانواده بودن
  • از اول فروردین ۸۴ فاقد مالکیت مسکونی بودن که این شرط علاوه بر فرد متقاضی به افراد تحت تکفل هم اضافه می‌شود
  • عدم استفاده از امکانات دولتی از قبیل زمین، آپارتمان یا تسهیلات ویژه یارانه‌دار
  • داشتن سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا به مدت پنج سال

در مورد سایر شرایط و تبصره‌ها، متقاضیان ثبت‌نام می‌توانند با مراجعه به سامانه جامع طرح اقدام ملی مسکن (آدرس وب‌سایت) شروط نام‌نویسی را مطالعه کنند.

میزان تسهیلات پرداختی و آورده متقاضیان

طبق مصاحبه محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی در مرحله اول ۳۰ درصد قیمت تمام شدهٔ پیش‌بینی شده برای مسکن باید واریز شود.

همچنین طبق گفته معاون وزیر راه و شهرسازی در طرح اقدام ملی سه نوع تسهیلات وجود دارد. وی گفت: «برخی از متقاضیان در صندوق پس‌انداز یکم سپرده‌گذاری کرده‌اند که قبلا می‌توانستند بین ۸۰، ۱۲۰ و ۱۶۰ میلیون تومان برای خرید مسکن وام بگیرند و هم اکنون با تفاهمی که صورت گرفته است، می‌توانند برای ساخت مسکن در طرح اقدام ملی، از این وام استفاده کنند. گروهی دیگر می‌توانند از وام بافت فرسوده استفاده کنند که بخشی از این وام از منابع صندوق توسعه و بخشی از منابع داخلی بانک به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان استفاده می‌شود».

میزان اقساط تسهیلات طرح جامع ملی مسکن

متقاضیان طرح مسکن ملی در صورتی که تسهیلات ۷۵ میلیون تومانی دریافت کرده باشند، باید ماهیانه چیزی در حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قسط پرداخت کنند. اگر وام ۱۰۰ میلیون تومانی دریافت کرده باشند، ماهیانه باید یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اقساط پرداخت کنند.

اگر وام را در بافت فرسوده تحویل گرفته باشند، ماهیانه ۷۰۰ هزار تومان می‌پردازند و در صورتی که زوج بوده و به اصطلاح صندوق یکمی باشند، برای دریافت ۱۶۰ میلیون تومان وام، باید اقساطی با مبلغ یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پرداخت ‌کنند.

مطلب مرتبط: سه گام برای عبور از رکود بازار مسکن و حفظ درآمد

سرمایه گذاری املاکافزایش سقف تسهیلات در بافت فرسوده

در ادامهٔ فعالیت‌ها برای اجرایی شدن طرح اقدام ملی مسکن، معاون مسکن و ساختمان گفت: «در نظر است سقف تسهیلات در بافت‌فرسوده با کم کردن تعداد افرادی که تسهیلات دریافت می‌کنند، افزایش یابد تا به به این ترتیب در عدد نهایی اعتبار تخصیصی، تغییری برای مشکل تامین اعتبار، ایجاد نشود».

معاون وزیر راه و شهرسازی از انجام مکاتباتی در این خصوص با سازمان برنامه و بودجه خبر داد و تصریح کرد: «چنانچه سازمان برنامه و بودجه موافقت کند، افزایش سقف تسهیلات در بافت فرسوده، عملیاتی و اجرایی خواهد شد».

محمودزاده یادآور شد: «هم‌اکنون تسهیلاتی که پرداخت می‌شود به ازای هر واحد حدود ۲۵ میلیون تومان از محل صندوق توسعه ملی با کارمزد صفر است که این مبلغ با منابع بانک مسکن ترکیب و به وام ۱۰۰ میلیون تومانی تبدیل می‌شود. ۵۰ میلیون تومان از این منابع با بازپرداخت ۹ درصدی و ۵۰ میلیون دیگر نیز با بازپرداخت ۱۸ درصدی از متقاضیان مسکن در بافت فرسوده اخذ می‌شود».

وی گفت: «تلاش ما این است که مبلغ اولیه که از محل صندوق توسعه ملی است برای هر واحد افزایش یابد تا عدد نهایی به حداقل ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یابد. با این‌کار درصدد هستیم، ترغیب بیشتری برای مالکان بافت‌های فرسوده ایجاد شود تا ساخت‌و‌سازهای بیشتری برای احیا و اصلاح بافت، مهیا شود».

بیشتر بخوانید: همه چیز دربارهٔ اصول روانشناسی فروش و اجاره ملک

اعلام مهلت برای تعیین وضعیت متقاضیان

معاون وزیر راه و شهرسازی در جلسه هفتگی پایش طرح اقدام ملی مسکن، آخرین فرصت تعیین وضعیت متقاضیان طرح را برای تمامی استان‌ها و دستگاه‌های مجری طرح، پایان دی‌ماه ۹۹ عنوان کرد. البته برنامه‌های ثبت‌نامی طرح جامع ملی مسکن تاکنون چندین بار شرایط تمدید را تجربه کرده‌اند که بعید نیست این‌بار هم رخ دهد.

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان با اشاره به اینکه حدود ۲۶ درصد از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن تاکنون تعیین‌ وضعیت نشده‌اند، در مصاحبه‌ای گفته بود: «وضعیت متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن باید تا پایان دی‌ماه توسط استان‌ها و دستگاه‌های همکار در اجرای طرح اقدام ملی مسکن همچون بنیاد مسکن، شرکت عمران شهرهای جدید، سازمان ملی زمین و مسکن، مشخص شود».

وی تاکید کرد: «متقاضیان باید تا پایان دی، تعیین وضعیت شوند و افرادی که به هر دلیلی تمایلی به ادامه همکاری در اجرای این طرح را ندارند، حذف شده و افراد جدید و کسانی که در فهرست ذخیره هستند، جایگزین شوند».

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: «طرح اقدام ملی مسکن که با همکاری استان‌ها در سراسر کشور در مراحل اجرایی قرار دارد، یکی از پرکارترین طرح‌هایی بوده که وارد مرحله عملیاتی شده است. وزارت راه و شهرسازی در نظر دارد با سرعت دادن به طرح اقدام ملی مسکن، اعتماد عمومی را ارتقا داده و پاسخ مثبتی به متقاضیان مسکن ملی بدهد».

طرح ملی مسکنایرادهای طرح جامع ملی مسکن

همچون بسیاری از طرح‌ها این احتمال وجود دارد که طرح جامع مسکن ملی دچار مشکلاتی شود. برای مثال تنظیم قراردادهای یک‌سویه بدون محاسبه دقیق تورم مصالح ساختمانی در طول اجرای پروژه، یا حتی نداشتن پیش‌بینی لازم را در خصوص نوسانات اقتصاد کلان، ابهام‌های بسیار دربارهٔ قراردادهای بخش خصوصی یا دولتی از جمله مهم‌ترین چالش‌های این پروژه عنوان می‌شوند.

کارشناسان احتمال می‌دهند که شاید این طرح نیز مانند طرح مسکن مهر دچار گرفتاری شود. این در حالی است که قرار بود طرح جامع مسکن ملی درگیر تورم اقتصادی نشود. یکی از نکات مهم در طرح جامع ملی مسکن اجرای آن در مناطق شهری است. وجود افزایش قیمت مصالح ساختمانی و شفاف نبودن قراردادهای بخش خصوصی این مزیت در حال رنگ باختن است.

در همین راستا عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: «حباب مسکن در بسیاری از شهرها به علت عدم هدایت درست دارایی‌ها و سرمایه‌های سرگردان است. در افق کلان، برنامه اقدام ملی مسکن می‌تواند به متعادل سازی قیمت‌ها در حوزه مسکن منجر شود».

به‌هرحال طرح ملی مسکن یکی از معدود راه‌های موجود برای خانه‌دار شدن خانواده‌ها در کشور است. مشاوران املاک در فرایندهای مشاوره‌ای و مذاکره‌ای خود با اطلاع از چنین طرح‌هایی می‌توانند برخی از مشکلات و درگیری‌های ذهنی مشتریان را برطرف کنند.

نظر شما چیست؟ آیا طرح ملی مسکن می‌تواند مشکلات خانه‌دار شدن اقشار کم درآمد را حل کند؟

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.