دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

قفل بازار مسکن چطور باز می‌شود؟

تعداد معاملات بازار مسکن طی هفته‌های اخیر افزایش یافته است، چهار گروه از معامله‌گران در بازار مسکن حضور دارند که بیشترین حجم معاملات به «متقاضیان تبدیل به احسن» تعلق دارد. این گروه با یک پیش‌شرط بازار ملک را قفل کرده‌اند و احیای برجام این قفل را باز می‌کند.

به نقل از دنیای اقتصاد، تجربه‌‌ی معامله‌گران مسکن از بازار پرنوسان در سال‌های 97 تا 99 به مانعی در برابر جریان معاملات مسکن تبدیل شده است.

در آذر ماه تعداد معاملات نسبت به ماه قبل رشد 30 درصدی داشت که یک رکورد تازه در سال 1400 به حساب می‌آید، چرا که در ماه‌های قبل معاملات دچار رکود بود، آمارهای غیررسمی از معاملات دی ماه نیز نشان می‌‌دهد که تعداد معاملات بالا بوده است.

4 گروه معامله‌گر فعال در بازار مسکن

می‌‌توان چند گروه را به عنوان خریدار فعال در بازار مسکن در نظر گرفت:

گروه اول خانه اولی‌ها هستند، اما تعداد آنها در هفته‌های اخیر به اندازه‌ای نبود که جریان معاملات را تغییر دهد.

گروه دوم سفته‌بازان بازار مسکن هستند که با انجام معاملات مکرر به دنبال سود هستند. این گروه در سال‌های 97 تا 99 عمده خریدهای ملکی را به خود اختصاص دادند اما در سال 1400 با آرام شدن نوسانات مسکن از بازار خارج شدند. اکنون نیز تعداد سفته‌بازان به حداقل رسیده است.

سومین گروه نیز سرمایه‌گذاران هستند، تعداد این گروه از معامله‌گران اگر چه نسبت به سال‌های 97 تا 99 بسیار کاهش یافته اما همچنان در بازار حضور دارند. خرید و فروش این افراد روی حجم معاملات اثرگذار است، اما به اندازه‌ای نیست که بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص دهند. این گروه چون از سوددهی آینده بازار ملک مطمئن نیستند، فعلا از بازار خارج شده‌اند.

بیشترین حجم معاملات به «متقاضیان تبدیل به احسن» تعلق دارد. گروه چهارم قصد دارند خانه قبلی خود را بفروشند و خانه جدیدی با موقعیت مکانی بهتر یا بزرگ‌تر خریداری کنند.

گزارش‌های تورمی نشان می‌دهد که قیمت واقعی مسکن ظرف مدت ۶ ماه تابستان و پاییز حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است، همین موضوع موجب شده که متقاضیان تبدیل احسن وارد بازار شوند.

قفل معاملات ملکی

پیش شرط متقاضیان تبدیل احسن انجام معامله همزمان است، یعنی کلید به کلید کنند و در همان زمانی که ملک خود را می‌فروشند ملک دیگری را بخرند؛ این موضوع موجب شده بازار مسکن قفل شود.

تجربه دوران پرتلاطم بازار مسکن در سال 97 تا 99 و موقعیت خاص سال جاری (با تورم ماهانه مثبت در برخی از ماه‌ها) موجب شده که معاملان این پیش‌شرط داشته باشند. در واقع نوسان قیمت برای معامله‌گری که قصد فروش یک ملک و خرید ملک دیگری را دارد، برای بازار مسکن دردسر ایجاد کرده است.

همچنین معامله همزمان به سه دلیل مشکل است:

  • اول این که فایل خوب و بی‌‌نقص در بازار مسکن کم است.
  • بازار مسکن رکودی و پیش‌بینی‌‌ها برای آینده بازار روشن نیست بنابراین معامله‌گران محتاطانه عمل می‌کنند.
  • بیشترین تعداد معامله‌گران از جنس تبدیل به احسن است که پیش شرط معامله همزمان بر پیچیدگی معاملات اضافه کرده است.

افزایش معاملات با احیای برجام

با وجود ثبات نسبی قیمت مسکن، ترس از آینده قیمت‌‌ها هنوز میان معامله‌‌گران مسکن چه خریداران و چه فروشنده‌ها وجود دارد و اگر این ترس برطرف و چشم‌‌انداز بازار برای آنها روشن شود، شرایط بازار می‌تواند به نفع رونق از ناحیه معامله‌‌گران مصرفی تغییر کند.

حساسیت بازار به متغیر مذاکرات در سال‌های اخیر افزایش یافته است و احیای برجام و رفع تحریم‌ها این ترس را برطرف می‌کند. با احیای برجام، احتمالا اولین گروهی که اقدام به معامله می‌کنند متقاضیان تبدیل به احسن هستند.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.