دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

مشتریان املاک به چه مشاورانی بیشتر اعتماد می‌کنند؟

گرا باید آژانس شما را به رقیب ترجیح دهند؟

جلب اعتماد مشتری برای مشاوران املاک بسیار حائز اهمیت است. کار اصلی مشاوران املاک، ارتباط رو در رو با مشتری است. آنان باید هر هنری که دارند را با رفتار خود برای جلب مشتری به کار بگیرند. مشاوران برای جلب‌ ‌اعتماد‌ ‌مشتری‌ ‌املاک‌ باید بیش از هر چیز روی رفتار خود تمرکز کنند. در این صورت می‌توانند مشتری وفادار به آژانس خود را شناسایی کنند. آکادمی املاک دیوار در این مقاله قصد دارد نکاتی که هر مشاور املاک باید برای جلب اعتماد بیشتر مشتریان انجام دهد را به شما آموزش دهد.

برای جلب اعتماد مشتری املاک آراسته باشید

همه چیز در دیدارهای حضوری و غیر حضوری شما با مشتری خلاصه می‌شود. بنابراین تا جایی که می‌توانید به آراستگی و نظم پوشش خود توجه کنید. لباس‌های تمیز و اتو کرده بپوشید. در طول روز خود را عطرآگین کنید. به هارمونی رنگ‌ها و زیورآلاتی که استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید. به دلیل اینکه زیاد با مشتری صحبت می‌کنید برای خوشبو کردن دهان خود تدبیری بیندیشید. به طور مثال بهتر است به جای آدامس که جویدن آن حین مکالمه منظره بسیار بدی دارد، مسواک و خوشبوکنندهٔ دهان همراه خود داشته باشید تا قبل و حین قراردادهای کاری از آن استفاده کنید.

سرفصل مرتبط: پوشش و ظاهر مشاور املاک حرفه‌ای چگونه است؟

به روز باشید

همیشه اطلاعات خود را به روز کنید. مشتریان به مشاور املاکی که اطلاعات عمومی و املاکی خوبی دارد، راحت‌تر اعتماد می‌کنند. سعی کنید کانال‌های اخبار را دنبال کنید و روزنامه بخوانید. اخبار را برای خودتان تحلیل کنید و هنگام مراجعهٔ مشتریان با پیش کشیدن خبر روز سر صحبت را با آن‌ها باز کنید.

بازار کار مشاور املاک در خارجروی فن بیان و زبان بدن خود کار کنید

یکی از راه‌های جلب اعتماد مشتری املاک مناسب بودن فن بیان است. بنابراین حتما روی فن بیان خود کار کنید. کتاب بخوانید. دایرهٔ لغاتتان را افزایش دهید تا بتوانید کلمه‌ها را پشت سر هم ردیف کنید. در انتخاب کلمه فکر نکنید. در خانه روبروی آینه بروید و با حرف زدن در مورد مسائل مختلف، فن بیان خود را قوی کنید. سعی کنید، نرمش کنید. روی حرکات دست و صورت خود تمرکز کنید. توجه داشته باشید که یک خنده و یا چشمک نابجا، می‌تواند معامله چند صد میلیونی شما را به هم بزند.

درس تکمیلی: اهمیت فن بیان در شغل مشاوره املاک

به علایق و سلیقهٔ مشتری احترام بگذارید

حرف‌های مشتری را بشنوید. اجازه بدهید او از خانهٔ رویایی خود حرف بزند؛ هر چند اگر بودجه‌اش به خرید و یا اجارهٔ خانه نرسد. سعی کنید، بهترین فایل‌ها را بر اساس علایق مشتری به او پیشنهاد دهید. شنونده بودن شما موجب جلب اعتماد مشتری املاک می‌شود.

حرف بزنید، اما سمج نباشید

در هنگام مراجعهٔ مشتری سعی کنید با او حرف بزنید. فقط شنونده نباشید و نظرات خود را هم بیان کنید. مراقب باشید که پرحرفی نکنید. حرف زدنتان را مدیریت کنید. اگر مشتری به دیدن فایل‌های شما راضی نشد یا فایل پیشنهادی شما را قبول نکرد، پافشاری بی‌جا نکنید. این کار شما موجب عدم جلب‌ ‌اعتماد‌ ‌مشتری‌ ‌املاک‌ می‌شود.

واقعیت را بگویید

برای اینکه فایل‌های خود را معامله کنید، دروغ نگویید. در بیان امکانات، متراژ و سن بنا صادق باشید. حتما مشتری را با واقعیت ماجرا روبرو کنید. در قرار حضوری بازدید ملک هم همین گونه رفتار کنید. وقتی واقعیت را بگویید، مشتری به شما اعتماد می‌کند و از این طریق می‌توانید مشتری وفادار برای آژانس خود را پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: مشاوران املاک حرفه‌ای در جهان، چگونه مشتریان خود را شگفت‌زده می‌کنند

مهارت زبانی مشاور املاک مانند یک قاضی رفتار کنید

هیچ‌وقت جانب یک طرف معامله را نگیرید. به فکر دو طرف معامله باشید. عدالت را در طول معامله میان طرفین قرارداد برقرارکنید. دوستی، رابطهٔ خانوادگی و سود بیشتر را کنار بگذارید. برای جلب‌ ‌اعتماد‌ ‌مشتری‌ ‌املاک‌ درست مانند یک قاضی برخورد کنید. توجه داشته باشید که یک مشاور املاک عادل می‌تواند راه دیگر بنگاه‌های معاملات ملکی را در ذهن مشتری مسدود کند.

با مشتری ارتباط مستمر داشته باشید

بعد از انجام معامله مشتری را به حال خود رها نکنید. حتما با او ارتباط داشته باشید. شماره تلفن او را بگیرید و با کسب اجازه هرازگاهی با او تماس بگیرید. بعد از انجام معامله، برای اینکه از رضایت مشتری آگاه شوید با او تماس بگیرید. این ارتباط را می‌توانید در طول سال به بهانهٔ مناسبت‌ها هم حفظ کنید. همین‌طور می‌توانید با نوشتن موعد پایان قراردادهای اجاره در تقویم خود پیش از موعد با مشتریان ارتباط برقرار کنید. بدین شکل اگر نیاز باشد برای تمدید یا تغییر خانه به آژانس شما مراجعه می‌کنند.

مودب باشید

همان‌طور که می‌دانید وضعیت اقتصادی بد است. بنابراین اگر مشتری داشتید که بودجه‌اش کافی نبود، بودجهٔ او را نادیده نگیرید. توجه داشته باشید که آن بودجه شاید تمام اندوختهٔ آن مشتری است. با زیر سوال بردن مبلغ به وسیلهٔ شما، قطعا به کرامت انسانی او لطمه وارد می‌شود. بنابراین در برخوردهای خود با مشتری و به منظور جلب‌ ‌اعتماد‌ ‌مشتری‌ ‌املاک‌ مودب باشید. اگر قصد دارید از طریق تلفن با مشتری خود ارتباط داشته باشید، حتما از قبل از او اجازه بگیرید.

سخن آخر

توجه داشته باشید که اعتماد در شغل شما بسیار مهم است. با رعایت نکات بسیار ساده می‌توانید به جلب‌ ‌اعتماد‌ ‌مشتری‌ ‌املاک‌ بپردازید و با این کار حس وفاداری را در مشتریان خود ایجاد کنید. برای جلب اعتماد مشتریان، همیشه آراسته باشید. سعی کنید در برخورد با مشتری مودب باشید و بودجهٔ او را مورد تمسخر قرار ندهید. اطلاعات خود را به روز کنید. با دست پر به سراغ مشتری بروید. مانند یک قاضی برخورد کنید و عدالت را در طول معامله میان طرفین برقرار کنید. تا جایی که امکان دارد واقعیت را به مشتری بگویید. به سلیقه او احترام بگذارید. نه پرحرف باشید و نه سکوت کنید. حرف زدن خود را مدیریت کنید. حتما با مشتری ارتباط مستمر داشته و بعد از انجام معامله او را به حال خود رها نکنید. رعایت مجموعهٔ این نکات، می‌تواند موجب جلب‌ ‌اعتماد‌ ‌مشتری‌ ‌املاک‌ به آژانس شما شود.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید
6 نظرات
 1. عطا می‌گوید

  ممنون ازمطالب مفیدشما

 2. مجتبی می‌گوید

  سلام و خسته نباشید خدمت مدیران و مسئولین این مجموعه بسیار مفید و قابل توجه برای مشاورین میباشد

  1. مهدی زارع - سردبیر می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   ممنون از نظرتون. خوشحالیم که سرفصل‌های آموزشی مفید بودن. پیشنهاد می‌کنم در خبرنامه هم ثبت‌نام کنید تا جدیدترین مطالب برای شما ارسال بشن.
   موفق باشید

 3. نگهداری می‌گوید

  ممنون خانم پیغامی
  نکات مفیدی در مطالب شما بود.
  بسیار استفاده کردم
  نگهداری هستم مدیر قرارداد املاک ***** در منطقه ونک

  1. مهدی زارع - سردبیر می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   ممنون از نظرتون، خوشحالیم که مفید بوده. فقط با عرض پوزش به‌خاطر قوانین سایت، اسم آژانس شما رو از متن نظر حذف کردیم.

 4. مهندس مهد ظفریاری نژاد می‌گوید

  ( مهندس و کارشناس و مشاور )

  مهندس مهدی ظفریاری میگوید
  نکات مهم در تنظیم انواع قرار داد های ملکی از خرید و فروش تا رهن و اجاره
  0- قدم اول مراجعه به مشاوراملاک داری اعتبار و تخصص و امین است و چنین املاکی براحتی قابل شناخت هستند در هر محله و خیابان ( معمولا تمام مشکلات از زمانی آغاز میشود که شما به فردی فاقد صلاحیت مراجعه میکند معیار چنین سنجشی جواز کسب و سن فرد، پیر یا جوان و سواد فرد و شکل مغازه شیک بودن یا زشت بودن و انداره مغازه کوچک و بزرگ و محل مغازه بالای شهر و پایین شهر و قیمت کمیسیون 50 هزار تومان و یا 1 میلیارد نیست بلکه معیار اصلی قرارداد های قبلی همین دفتر املاک است که در ان 3 وظیفه اصلی یک مشاور املاک را درزمان نگارش انجام داده اند و اطلاع کامل از شغل خود دارد ).
  1- در هنگام تنظیم قولنامه از یک خودکار با یک رنگ استفاده شود و دست خط ها هم یکی باشد و تایم نوشتن قرار داد و امضا طرفین بیشتر از یک هفته نباشد تا احتمال ادعای دستکاری قولنامه وجود نداشته باشد(( نکته مهم هیچ وقت در متن قولنامه که قبلا نگارش شده است متن اضافه نکنید مثلا قرار اجاره خانه که دوباره می خواهد تمدید کند رو هم دوبار در یک برگه اجاره نامه جدید تنظیم کنید و در قرار داد قبلی دست نبورید که فردا محکوم به جعل و…نشوید))
  2- تمام تاریخ مثل تاریج نوشتن تاریخ توافق و تاریخ تحویل ملک حتما در همان روز قولنامه نوشته شود
  3- مشخصات طرفین حتما دقیق نوشته شود و مهم که ادرس طرفینو شماره تماس هم دقیق باشد تا در صورت بروز مشکل ابلاغیه به آدرس دقیق ارسال شد و طرف مقابل نتولند رای قیابی دریافت کند
  3- ادرس دقیق ملک و مشخصات دقیق در قولنامه بنویسید مثلا ( در بسیاری از املاک مشاهد میشود که فرق بین اعیان و عرصه در متن نگارش قولنامه راعایت نمی شود مثل خانه ویلای با 125 متر زمین و 90 متر ساختمان را باید به این صورت در قرار داد نگارش کرد 90متر اعیان در بخش متن مربوطه اعیان و125 متر عرصه زمین در بخش متن مربوطه ولی بسیاری از قولنامه در هر دوی این بخش متن های متراژ کل زمین رو مینویسند))
  4- نگارش مبلغ 10 تا 20 درصد قیمت کل ملک به عنوان وجه التزام و یا پشیمانی ملک + وجه التزام روز شما در صورتی که به مشکل خوردید و روند قضایی طی شده هزینه اتلاف وقت و کاهش ارزش سرمایه( مثلا 8 ماه روند قضایی طول کشید) +حق کمیسیون در صورت پشیمانی هر طرف قرار داد تا اتمام کامل پرداخت ها و تحویل ملک و تنظیم سند و…( معمولا بعد فسخ قرار داد نصف کمسیون حق املاک است که این با رعایت این نکته)
  5- نحوه امضاء و اثر انگست حتما از دو طرف قرار داد و درصورتی بی سواد یا معلولیت دارد و یا کوهلت سن دارد و… حتما با ذکر توضیحات و الزام حضور شاهد درجه یک قرار داد تنظیم کنید
  6- تمام قولنامه چه با کدرهگیری و چه دستی از نظر قانون مداراک عادی هستند و برای معتبر شده و اسباط به عنوان عدله محکه پسند و حقانیت باید دو شاهد این متن قرار داد ها را امضا ( حتما اثر انگشت هم بزنند مخصوص فامیل درجه دو طرف معامله)کنند البته همیشه سعی کنید کد ملی شاهد و یا نام و نام خانوادگی در متن قرار داد بنویسند با دستخط خودشان بهتر است
  7- بعد نوبت امضاء مشاور املاک است چرا که امضاء مشاور املاک از مهر او معتبر است و بعد مهر( حتما مهر و امضا در حضور شما باشد تا مسئولیت کامل قرار داد شما حال شود در بسیاری از گلاهبرداری قولنامه مذکور بدون مهر و امضاء و نشانی هستند مخصوص قرار داد های دست نویس ولی قرار داد های سیتمی شماره صنفی و مشخصات کامل املاک وجو دارد )
  8- حتما در تمام قرار داد ها کپی مدارک و اسناد مالکیت ملک و مداراک هویتی طرفین و مدارک مالی رو به رویت و تایید و تصدیق طرفین قرار داد برسونید و درصورت لازم از مشاوره کارشناسان حقوقی و کارشناسان فنی در قرار داد های مبالغ بالا 1 میلیارد استفاده کنید ( 3 وظیفه اصلی تمام مشاور املاک است احزار هویت یعنی چک کردن مدارک کارت ملی و شناسنامه و احزار مالکیت یعنی چک کردن سند و تحقیق و بررسی واستعلامت لازم جهت اطمینان مالک بودن انجام شود و یا قولنامه تمام ردیف باید چک شود و امضاء هر دیف مطابقت و یک شکل باشد و تحویل ملک یعنی بتواند ملک تحویل بدهد املاکی وجو ندارد قابل فروش نیستند و.. و تنظیم قرار داد اصولی ودقیق تا منافع طرفین حفظ شود)
  9- بعد که قولنامه کامل کردید حتما مشاور املاک در زمان تحویل به طرفین بابت قولنامه از طرفین رسید قولنامه دریافت کنید
  و حتی( در موارد که املاک با مدارک ردیف های قولنامه و.. است باید بنویستد که 10 عدد ردیف قولنامه تحویل خریدار شده است)
  10- البته همیشه بهترین کار مراجع به مشاورین املاک با علم و تجربه و تخصصی کافی است ( با چند سوال تخصصی می توانید میزان اطلاعات اور بسنجید مثل شماره ثبتی منطقه چند است و… و یا با تماس به ایشان سوال کنید قرار داد صوری و یا مشکل دارد تنظیم می کند تا کامل مطلع شوید با چه املاکی طرف حساب هستید ایا مورد اطمینان است و یا نه )
  11- نکته طلاایی در شرایط امروز قیمتی که هروز دیرتر پرداخت کردن ثمن معامله و افزایش جهشی قیمت ملک بهتر است این این نکته و شرط فسخ در قرار داد نوشته شود حق فسخ مالک فروشند درصورت عدم پرداخت کل وحتی جزئی از مقداری مبلغ ثمن توسط خریدار ، فروشند و ملک می تواند قرار دارد مذکور را یک طرف فسخ کند.
  12- و این نکته رو هم برای معاملاتی که نقدی انجام نمی شود و چکی است و داری مدت زمان برای پرداخت است لازم وضروری است که خریدار حق هیچ گونه نقل و انتقالی اعم از جزئی و کلی در مورد ملک فوق تا زمان تسویه نهایی به غیر را ندارد( یعنی نمی تواند ملک با چک خریداری کند بعد صورت نقدی و.. به فرد دیگری بفروشد درصورتی که هنوزپول و مبلغ ثمن معامله نداد است با مالک اول ) ( و انتقال های جزئی یا ملکی که ملک به فردی دیگری اجاره و رهن و.. بدهد )
  نکته مهم دیگر براساس تجربه کاری و پایش و بررسی بیشتر از1000 املاک در مشهد بدست آوردم
  13- حتما اول سعی کنید قرار با کد رهگیری و با مشخصات دقیق تنظیم کنید اگر هم قولنامه دستی بود قرار داد یک خط و یک رنگ و فونت باشد و حتما با یک خودکار تمام طرفین قرار داد را امضاء کنند تا معلوم باشد در یک مکان و یک زمان حضور داشته اند و نکته مهم هیچ وقت تنها به امضاء طرفین قرار داد اکتفا نکید چرا که بنده و مشاور املاک هیچ شناختی نسبت به شکل اصلی و اعتبار امضاء طرفین قرار داد که که مثل دایره یا مربع و مستطیل است را اطلاع نداریم مگر طرف گواهی اصالت امضاء خود را از محضر بیاورد پس گرفتن اثر انگشت واضح الزامی و واجب است در شرایط کرونایی رعایت موارد بهداشتی شستن دست و استفاده از زد عفونی ولی اثر انگشت الزامی است از دو طرف حتما حتی شاهدان
  گاهی همین اثر انگشت باعث حفظ آبرو و جان و مال شما میشود در صورت بروز مشکل و مواجه با موارد خاص خودش بهترین مدراک برای اثبات می باشد.
  امیدوار مطالب مفید باشد
  *****متاسفانه عدم آگهی مردم در مورد نحوه تنظیم قرار داد معاملات ملک باعث بروز چنین مشکلاتی می شود
  رعایت نکات مهم در هنگام خرید و فروش ،اجاره
  1- مراجعه به واحد های داری جواز کسب (از وزارت صنعت و معدن و تجارت) داری عضویت در (اتحادیه املاک مشهد)
  2- احزار هویت طرف مقابل و احزار مدارک مالکیت و مطابقت آن با ملک و فرد توسط خریدار و فروشند و مشاور املاک
  3- ثبت تمام قرار داد ها (قولنامه و اجارنامه و…) به صورت کد رهگیری و پرینتی (در سامانه ثبت معاملات و املاک کشور)( براساس ماده 28 قانون نظام صنفی کشور)
  4- در هر پرداخت وجه (پول،چک و…) فقط درصورت دریافت رسید و( صورت جلسه از طرف مقابل به امضاء دو نفر شاهد حتما به حساب خود طرف حساب شما واریز شود)
  5- تعیین تاریخ دقیق تحویل ملک و تاریخ تنظیم سند در محضر( قرار دادن وجه التزام روزانه در صورت عدم اجرای تعهد از هر طرف)
  *****
  آشنایی با الزام دریافت کد رهگیری در زمان عقد قرار داد (خرید ،فروش) و (اجارنامه)
  همانطور که می دانید در گذشته معاملات و قراردادهای ملکی به صورت دست نویس و پیش بنگاه ها و مشاوران املاک انجام می شد اما به دلیل اینکه دولت بتواند از لحاظ سطح قیمت ها و میزان معاملات آمارهای دقیقی از بازار مسکن بدست بیاورد در سال 1387 بخشنامه ای صادر کرد. که از سال 87 به بعد قراردادهای دست نویس دیگر فاقد اعتبار شد و قانون مشاوران املاک را از تنظیم قراردادهای دست نویس منع کرد.
  (( مشاورین املا ک مجاز که عضو اتحادیه املاک می باشند . باید کلیه قراردادها را در سایت ثبت معاملات واملاک کشور ثبت و بعد پرینت متن قرارداد راه به همراه کد رهگیری و هولوگرام مخصوص که به امضای طرفین قرار داد و دوشاهد رسید همراه با مهر و امضا متصدی مشاور املاک به طرفین ارائه دهد و گرنه تخلف صنفی شناخته میشوند معمولا مشتری می توانند به اتحادیه املاک شهر مربوط مراجعه کنند و شکایتی تنظیم کند در رابطه با موضوع عدم تحریر قرارداد سیستمی بعد اتحادیه املاک و کمیسیون بازرسی شکایت مشتری را سریعا پیگیری می کند در کوتاه ترین زمان ممکن ، در 2 حالت 1- اگر مشاور املاک داری مجوز باشد قرار داد را پرینتی تنظیم میکند و.. و رضایت مشتری حاصل و در صورت که املاک فاقد مجوز باشد اخطار ماده 27 در رابطه با پلمپ املاک غیر مجاز دریافت می کند.))

  دریافت قولنامه با کد رهگیری چه مزیتی دارد؟
  1-قابلیت استعلام قولنامه شما از تمام کشور ( با کد ملی و کد رهگیری)
  2-تضمین امنیت معامله شما ( عدم امکان دستکاری در متن قرار داد و…)
  3-تنظیم و ثبت کامل متن قرار داد با توجه به اجباری بودن پر کردن ایتم های
  الف-مشخصات دقیق آدرس ملک مثل شهر، منطقه ثبتی ، بخش ثبتی ، پلاک اصلی ، پلاک فرعی ، کد پستی ملک ، ب-مشخصات دقیق طرفین قرار داد و… پ- درج قیمت و نحوه پرداخت توسط خریدار در چند مرحله و با تاریخ دقیق و درج شماره چک و…ت-درج تاریج ثبت قرار داد تاریخ تحویل و تاریخ تنظیم سند ملکث-اخذ 15 امضاء و اثر انگشت به جای 3 امضاء و اثر انگشت ،الزام حضور دو شاهد
  4- بهترین وآسان ترین راه شناخت مشاورین املاک مجاز

  از طریق سایت ثبت معاملات واملاک کشور به آدرس http://www.iranamlaak.ir منو استعلام 1-کد رهگیری و کد ملی
  2- از طریق ارسال کدملی # کد رهگیری به سامانه 110203001

  ***مهم(( طبق قانون و بند5 نرخنامه رعایت موارد زیر جهت ثبت و تنظیم ، اعتبار قرار داد های قولنامه و اجاره نامه با کد رهگیری الزامی است .))

  1- حضور طرفین قرار داد در دفتر املاک ( فروشنده و خریدار ، موجر و مستاجر) جهت امضاء و اثر انگشت الزامی است.
  2- ارائه اصل مدارک هویتی طرفین (کارت ملی و شناسنامه) به همراه کپی الزامی است.
  3- ارائه اصل مدارک مالکیتی(سند و قولنامه خرید ملک ) کپی جهت بایگانی مدارک الزامی است.
  4_تایید کدپستی ملک (اداره پست منطقه) و بازدید از مالک ( مترکشی برای فروش ) الزامی است.
  هزینه طبق نرخنامه میباشد
  5- الزام حضور دو شاهد (هر طرف قرار داد یک نفر شاهد به همرا ه مدارک شناسایی)
  6-در صورت درخواست مشاوراملاک برگه کارشناسی ملک فنی و حقوقی (مبالغ بالا)
  7- پر کردن فرم پیش نویس قرار داد با کد رهگیری در زمان حضور در دفتر املاک

  *حتما جهت دریافت کد رهگیری به املاک دارای مجوز و تخصص و دانش کافی در مورد تنظیم و ثبت قرار داد های مراجعه کنید ( مدت زمان تنظیم 1 ال 2 ساعت است)
  و قبل از تایید نهایی حتما پیش نویس کامپیوتری قرار داد رو یک با کامل مطالعه کنید .
  سعی کنید این نکات بنویسید ودر تمام معاملات یک بار این نکات را چک کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.