دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

آموزش استفاده از سامانه مشاور املاک ایران و سایت iranamlaak

سامانه ثبت معاملات و مستغلات کشور که به‌نام سامانه مشاور املاک هم شناخته می‌شود، به منظور شفاف‌سازی اطلاعات معاملات املاک و مستغلات کشور راه‌اندازی شده است. این سامانه در آذر ماه ۱۳۸۷ به صورت پایلوت در منطقه شمیرانات مورد بهره‌برداری قرار گرفت. سامانه مشاور املاک با انجام اینترنتی بخش مهمی از شرح وظایف اداره ثبت اسناد و املاک، انجام بسیاری از کارهای ثبت ملکی را سیستماتیک و ساده کرده است. در ادامه این مطلب، آموزش ثبت‌نام استفاده از خدمات و منوهای متعدد سامانه را می‌خوانید.

شرح وظایف اداره ثبت اسناد و املاک

از جمله شرح وظایف اداره ثبت اسناد و املاک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ثبت اسناد
 • ارائه صورت از ثبت دفاتر و اسناد
 • ارائه رونوشت یا کپی همراه با اصل تصدیق اصالت امضا، تصدیق تاریخ ثبت سند، تصدیق هویت و تصدیق حیات اشخاص
 • ثبت شرکت‌های غیر تجاری
 • اجرای کامل طرح نقشه‌های بزرگ و تکمیل تطابق این نقشه‌ها با استاد و مدارک ثبتی در سطح کشور

ورود به سامانه مشاور املاک iranamlaak

پس از اطمینان از اتصال کامپیوتر به اینترنت، مرورگر خود را باز کنید (برنامه‌هایی مانند گوگل کروم، مایکروسافت اج، سافاری و اپرا از مرورگرهای مرسوم هستند). و در قسمت آدرس مرورگر مانند شکل زیر آدرس سامانه ثبت معاملات املاک را وارد کرده یا روی لینک روبه‌رو کلیک کنید: https://www.iranamlaak.ir

صفحه اول سامانه مشاور املاک

با زدن دکمه Enter وارد صفحه ابتدایی سامانه iranamlaak یا همان سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور می‌شوید.

عضویت در سامانه مشاور املاک

برای عضویت در سامانه مشاور املاک، بعد از ورود به صفحه اصلی سایت در قسمت راست صفحه لینک‌هایی با عبارت ثبت نام، ورود به سامانه، درخواست صدور گواهی الکتریکی و استعلام کد رهگیری قرار دارد. روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

ثبت نام در سامانه مشاور املاکبا کلیک روی گزینه ثبت نام، پنجره‌ٔ جدیدی برای شما باز می‌شود. این پنجره شامل دو گزینه جهت ثبت‌نام مشاوران املاک و ثبت‌نام اعضاء است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

مشاوران املاک به عنوان اصلی‌ترین کاربران سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور شناخته می‌شوند. البته کاربرانی از قبیل مدیران اتحادیه، اپراتورهای ثبت نام و ثبت قرارداد، معاونان بازرگانی داخلی سازمان بازرگانی استان‌ها و ادارات اصناف شهرستانی نیز در سامانه مشاور املاک فعالیت دارند.

برای کنترل بهینه و مدیریت بهتر فعالیت، کاربران ملزم به تکمیل فرم ثبت نام و ثبت اطلاعات خود در سیستم هستند. با توجه به اینکه اطلاعات مورد نیاز برای مشاوران املاک با سایر کاربران متفاوت بوده، فرم ثبت‌نام مشاوران املاک از فرم عضویت سایر کاربران تفکیک شده است. در نتیجه مشاوران املاک برای ثبت‌نام در سیستم از منوی ثبت‌نام مشاوران املاک استفاده کرده و سایر کاربران از طریق منوی ثبت‌نام و زیر منوی ثبت‌نام اعضاء اقدام می‌کنند.

ثبت نام اعضاء (کاربرانی که مشاور املاک نیستند)

با کلیک کردن روی زیر منوی ثبت نام اعضاء از منوی ثبت نام پنجره‌ای برای کاربر باز می‌گردد.

ثبت نام اعضاء در سامانه iranamlaak

در صفحه جدید، فرم زیر جهت وارد کردن اطلاعات اعضاء به نمایش در می‌آید.

فرم اطلاعات اعضاء سامانه مشاور املاک

اطلاعاتی که کاربران باید در این فرم ثبت کنند در قالب ۴ صفحه (Tab) شامل مشخصات فردی، اطلاعات تماس، تصویر و اطلاعات کاربری است. لازم به ذکر است تمامی فیلدهایی که با * مشخص شده باید پر شوند. تعدادی از آنها با نوشتن به طور مستقیم در کادر مربوطه و دیگر فیلدها به روش دیگری در سیستم ثبت می‌شود.

به طور مثال در قسمت فیلد تاریخ تولد با کلیک روی آیکون موجود در باکس، تقویمی برای انتخاب آسان روز و ماه و سال نمایش داده خواهد شد.

انتخاب تاریخ iranamlaak

با استفاده از فلش‌های موجود در بالای این فرم و همچنین کلیک روی آن‌ها می‌توانید سال و ماه و را انتخاب کنید و با دبل کلیک روی روز مورد نظر تاریخ را ثبت کنید. در صورت اشتباه می‌توانید از گزینه پاک کردن استفاده کرده و تاریخ مورد نظر را دوباره وارد کنید.

برای انتخاب استان، شهرستان، تابعیت، جنسیت و …..فقط کافیست روی فلش رو به پایین داخل باکس‌ها کلیک و گزینه مورد نظر را انتخاب کنید.

انتخاب استان سامانه مشاور املاک

بعد از تکمیل کردن اطلاعات این صفحه به صفحات دیگر بروید و فیلدهای ستاره‌دار را کامل کنید. در صورت خالی گذاشتن یکی از فیلدهای اجباری در زمان ذخیره، آن فیلد به نمایش در می‌آید. در غیر این‌صورت فرم مربوطه ذخیره می‌شود.

برای بارگذاری تصویر توجه کنید که ابعاد تصویر باید 4*3 یا 4*6 باشد و پشت زمینه سفید داشته باشد. برای بارگذاری عکس ابتدا با کلیک روی دکمه “choose file”، عکس را از کامپیوتر انتخاب کنید و سپس دکمه «ارسال» را بزنید.

بارگذاری عکس در iranamlaakثبت نام مشاور املاک در iranamlaak

اگر مشاور املاک هستید، برای ثبت‌نام از منوی سمت راست ثبت‌نام، روی زیر منوی ثبت نام مشاوران املاک کلیک کنید.

ثبت نام مشاور املاک در iranamlaak

در این فرم کاربر با وارد کردن کد ملی، شماره صنفی مشاور املاک (اصناف کارت) و کد امنیتی وارد مرحله بعد می‌شود.

مرحله اول ثبت نام مشاور در ایران املاک

مراحل بعدی ثبت‌نام مشاور املاک در سامانه iranamlaak شامل دریافت کد کاربری و کلمه عبور و تأیید توسط مدیر اتحادیه شهرستان مربوطه است. پس از این مراحل، مشاور املاک به عنوان کاربر در این سیستم تعریف می‌شود. فراموش نکنید که مهم‌ترین مرحله در ثبت‌نام در این سامانه، داشتن شماره صنفی مشاور املاک است که باید قبلا دریافت کرده باشید.

منوها و امکانات سایت iranamlaak

صفحه اول سایت iranamlaak منوهای مختلف و متنوعی دارد که به کاربر در استفاده بهتر از سیستم کمک می‌کند.

منوهای اصلی بالای سایت شامل این موارد می‌شوند:

منوهای اصلی ایران املاک iranamlaak

1-خدمات

  • 1-1 استعلام کد رهگیری: با ورود به این قسمت کاربران می‌توانند برای استعلام کد رهگیری اقدام کنند. کد ملی طرف قرارداد و کد رهگیری قرارداد را وارد کرده، سپس کد امنیتی را در کادر مربوطه وارد کنید و کلید جستجو را فشار دهید.

منوی دریافت کد رهگیری سامانه مشاور املاک

  • 1-2 مشاوران املاک مجاز: این قسمت از سایت اطلاعات مشاوران املاک مجاز در سامانه مشاور املاک را به کاربر نشان می‌دهد. با وارد کردن استان و شهرستان مربوط به لیست مشاوران املاک، کد پستی، آدرس، نام و نام خانوادگی و آدرس مشاوران املاک مجاز به نمایش در می‌آید.

لیست مشاوران املاک مجاز iranamlaak

  • 1-3 شرکت‌های همکار: در این منو با انتخاب استان مورد نظر و کلیک روی کلمه جستجو، لیست شرکت‌های همکار مجاز سامانه ثبت معاملات املاک نمایش داده می‌شود. این شرکت‌ها، مجاز به ارائه خدمات رایانه‌ای به مشاوران املاک هستند.

شرکت های مجاز iranamlaak

  • 1-4تعرفه خدمات: با کلیک روی زیر منوی تعرفه خدمات از منوی خدمات، اطلاعات تعرفه‌های صدور کد رهگیری هر کدام از قراردادها به صورت زیر دیده می‌شود.

تعرفه خدمات iranamlaak

 2- فرم‌ها و دستورالعمل‌ها

 • 2-1 دستورالعمل‌های اجرایی: در این زیر منو، انواع دستورالعنل‌های اجرایی را با توضیحات و لینک دانلود مشاهده می‌کنید:
  • دستورالعمل ارائه خدمات به مشاوران املاک توسط شرکت‌های مجاز
  • دستورالعمل ثبت قرارداد
  • فرم قراردادهای متحدالشکل
  • امضای دیجیتال
  • دستورالعمل‌های مربوط به مدیران و کارشناسان سازمان امور مالیاتی
  • دستورالعمل کنترل قراردادها
  • دستورالعمل‌های مروبط به مدیران و کارشناسان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

با کلیک روی دکمه سبز رنگ، توضیح هر فایل به نمایش در می‌آید.

منوی دستورالعمل ها در iranamlaak

 • 2-2 فرم ثبت‌نام مشاورین: با کلیک روی این گزینه فرم ثبت‌نام مشاوران املاک به صورت pdf به شما نشان داده می‌شود. این فرم بعد از تکمیل اطلاعات و پس از تاًیید و مهر و امضاء اتحادیه قابل استناد خواهد بود. برای دسترسی به این فرم می توانید به نشانی مستقیم https://www.iranamlaak.ir/Files/formesabtenam.pdf هم مراجعه کنید.

فرم ثبت نام مشاورین املاک iranamlaak

 • 2-3 آیین نامه اجرایی: دستورالعمل اجرایی ثبت قراردادهای خاص در صفحه اصلی سایت در قسمت دستورالعمل اجرایی جهت اطلاع کلیه مخاطبین قابل دسترسی است.
 • 2-4 مصوبه هیأت وزیران: با کلیک روی این گزینه تصویب نامه کمیسیون موضوع اصل 138 قانون اساسی در خصوص طرح ساماندهی معاملات املاک و مستغلات کشور به نمایش در می‌آید. این تصویب‌نامه توسط ریاست جمهوری در تاریخ ۱۳۸۷/۱۰/۲۱ تإیید شده است.
 • 2-5 فرم چاپی سرویس پیامکی: با کلیک روی این گزینه فرم چاپی سرویس پیامکی به نمایش در می‌آید. پیشنهاد می‌شود این فرم را دانلود و چاپ کرده و در معرض دید مشتریان قرار دهید. در فرم مذکور، روش استعلام کد رهگیری به‌صورت پیامکی، به مشتریان آموزش داده شده است.

آموزش استعلام پیامکی کد رهگیری

3-راهنما

منوی راهنما در سایت iranamlaak، راهنمای استفاده از بخش‌های متنوع سامانه را در اختیار کاربران و مشاوران املاک قرار می‌دهد. این منو از بخش‌های متنوعی تشکیل شده است:

 • 3-1 راهنمای کاربران: با کلیک روی این زیر منو، راهنمای کاربران سیستم ثبت معاملات املاک و مستغلات نمایش داده می‌شود. کاربران می‌توانند با استفاده از دو گزینه دانلود Download و پرینت Print این صفحه را ذخیره کرده و از آن استفاده کنند.
 • 3-2 راهنمای پرداخت: با کلیک روی این زیر منو، راهنمای پرداخت اینترنتی، فرآیند پرداخت اینترنتی، کارت بانک‌های مورد تأیید برای خرید اینترنتی، پارامترهای لازم برای خرید اینترنتی و مشکلات احتمالی پرداخت اینترنتی به نمایش در می‌آید.
 • 3-3 راهنمای فرم مبایعه نامه: با کلیک روی این گزینه راهنمای مربوط به استفاده از فرم‌های خام چاپی قرارداد مبایعه نامه نمایش داده می‌شود.
 • 3-4 راهنمای فرم اجاره نامه: با کلیک روی این گزینه راهنمای مربوط به استفاده از فرم‌های خام چاپی قرارداد اجاره نامه نمایش داده می‌شود.
 • 3-5 پرسش‌های متداول: این گزینه شامل سوالات متداول کاربران، تعاریف و اصطلاحات، پرسش و پاسخ و قراردادهای اینترنتی است. با کلیک روی هر کدام از این موارد، اطلاعات تکمیلی مشاهده می‌شود.
 • 3-6 راهنمای ثبت نام: با کلیک روی این زیر منو، راهنمای ثبت‌نام در سامانه مشاور املاک را می‌بینید.
 • 3-7 راهنمای سرویس پیامکی: با کلیک روی این زیر منو راهنمای استفاده از سامانه پیام کوتاه سامانه ثبت معاملات و مستغلات کشور و سرشماره 110203001 نمایش داده می‌شود. اگر با کلیک روی منوی خود سایت، موفق به ورود به صفحه نشدید، از این لینک استفاده کنید.
 • 3-8 راهنمای ورود با امضاء: با کلیک روی این زیر منو، راهنمای کامل نصب پیش نیازهای ورود با امضا‌ی دیجیتال Token نمایش داده می‌شود.

4-لینک‌های ویژه

منوی لینک‌های ویژه شامل لینک‌های کاربردی می‌شود که در ثبت املاک و معامله‌ها کاربرد دارند. زیرمنوهای موجود شامل موارد زیر است:

 • 4-1 دریافت کد پستی: با کلیک روی این زیر منو، مستقیماً به سایت شرکت پست ایران وارد می‌شوید. در این قسمت با وارد کردن اطلاعات ملک، کد پستی مکان مورد نظرتان را دریافت می‌کنید.
 • 4-2 تخصیص کد پستی: این زیرمنو هم شما را به سایت پست ایران می‌برد که فرایند دریافت کد پستی برای ملک را مدیریت می‌کند.
 • 4-3 نرم افزار بارکد خوان: با کلیک برروی این زیر منو، می‌توانید نرم‌افزار بارکدخوان مناسب گوشی هوشمند خود را دانلود کنید. اپلیکیشن بارکد خوان به شما کمک می‌کند با اسکن کد QR موجود روی قراردادها، خلاصه قرارداد را مشاهده کنید.

5- درباره ما

این منو فقط یک زیرمنو با نام «معرفی سیستم» دارد که توضیحی درباره سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور را ارائه می‌کند که در ابتدای مطلب، توضیح دادیم.

6 – تماس با ما

 • 6-1 ارسال نظر و پیشنهاد: با کلیک روی این گزینه فرم نظرات مردمی نمایش داده می‌شود. کاربران می‌توانند با ارائه نظرات و انتقادات خود در راستای بهبود سیستم (سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور ) کمک کنند.
 • 6-2 اطلاعات تماس: با کلیک روی این گزینه اطلاعات کامل تماس با سیستم مربوطه نمایش داده می‌شود.

اطلاعات تماس سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور

7- لینک‌های اصلی خدمات سامانه مشاور املاک

در بالا و سمت راست صفحه اصلی سامانه iranamlaak، چهار لینک مشاهده می‌کنید که مهم‌ترین خدمات سامانه را شامل می‌شوند:

لینک های اصلی iranamlaak

 • 7-1 ثبت نام: با کلیک روی این لینک وارد صفحه ثبت نام مشاور املاک و ثبت نام اعضا می‌شوید که به طور کامل در بالا توضیح داده شد.
 • 7-2 ورود به سامانه: با کلیک روی این گزینه پنجره زیر باز می‌شود.

ورود به سامانه مشاور املاککاربران برای ورود به سیستم باید نام کاربری و رمز عبور و کد امنیتی خود را در این کادر وارد کرده و سپس با کلیک روی کلمه «ورود» یا فشار دادن کلید Enter وارد سایت شوند. کاربرانی که قبلا امضای دیجیتال یا همان توکن دریافت کرده‌اند هم باید دکمه «ورود با امضای دیجیتال» استفاده کنند.

 • 7-3 درخواست صدور گواهی الکترونیکی: با کلیک روی این گزینه، وارد رویه ثبت نام جهت درخواست صدور گواهی الکترونیکی می‌شوید. این فرایند توسط مرکز میانی صدور گواعی الکترونیکی فناوران اعتماد راهبر انجام می‌شود. درخواست صدور گواهی الکترونیکی روی توکن حدید یا توکن قبلی، باید از این مسیر انجام شود.
 • 7-4 استعلام کد رهگیری: با کلیک روی این گزینه و وارد کردن کد ملی یکی از طرفین و کد رهگیری، اطلاعات قرارداد مورد نظر به نمایش در می‌آید.

8-اخبار

آخرین و جدیدترین خبرهای مربوط به حوزه املاک و مستغلات در این قسمت از صفحه اصلی قرار دارد. با کلیک برروی کلمه آرشیو، آرشیو اخبار به نمایش در می‌آید.

مشاهده آرشیو اخبار iranamlaak

9-اطلاعیه‌ها

آخرین و جدیدترین اطلاعیه‌های مربوط بهسامانه ثبت معاملات در این قسمت از صفحه اصلی موجود است. با کلیک روی کلمه آرشیو، متن اطلاعیه‌ها و اطلاعیه‌های قبلی به‌صورت کامل برای کاربر نمایش داده می‌شود.

آرشیو اطلاعایه های سامانه iranamlaak

10-نوار پایین صفحه اصلی

نوار پایینی یا همان فوتر سایت iranamlaak، شامل لینک‌هایی برای دسترسی سریع به منوهای پرکاربرد می‌شود. همچنین مجوزها و سازمان‌های مرتبط را هم در این بخش مشاهده می‌کنید.

فوتر سایت iranamlaakجمع‌بندی

سامانه مشاور املاک یا به بیان بهتر، سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور، یکی از پرکاربردترین سایت‌ها برای مشاوران املاک است. مدیریت قراردادها، ثبت قراردادها، استعلام کد رهگیری و مطالعه جدیدترین اطلاعیه‌های حقوقی شغل مشاوره املاک، در این سایت در دسترس قرار دارد. در این مطلب، به‌طور کامل همه بخش‌ها و منوهای کاربردی سامانه را توضیح دادیم.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.