دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

برجام چه تاثیری بر بازار مسکن دارد؟

بازار مسکن در سال‌های اخیر رشد بالایی داشته و پس از یک دوره رکود در ماه اخیر با افزایش معاملات مواجه شد. اگر مذاکرات برجامی به نتیجه برسد، چه تاثیری روی بازار مسکن خواهد داشت؟

به نقل از ایسنا، عباس زینعلی، کارشناس اقتصاد مسکن، درباره آینده بازار مسکن می‌گوید:

افزایش ۱.۲ درصدی قیمت و رشد ۳۳ درصدی معاملات مسکن شهر تهران در یک ماه گذشته از دو علت رخوت بازارهای موازی و نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال نشأت می‌گیرد. در واقع کم‌تحرکی بورس، ارز و طلا باعث شد برخی سفته‌بازان اقدام به خرید مسکن کنند تا شب عید آن را با مقداری سود به فروش برسانند.

وی افزود: من تحرک فعلی بازار املاک را رونق نمی‌بینم؛ چرا که مصرف‌کننده واقعی قدرت خرید ندارد و تا زمانی که این توان ایجاد نشود ظرفیتی در بازار به وجود نخواهد آمد. برخی از فعالان اقتصادی در بازارهای موازی امکان سرمایه‌گذاری ندارند تا بتواند سود قابل ملاحظه‌ای ببرند، به همین دلیل برای افزایش یا تثبیت سرمایه در شرایط تورمی به سمت مسکن آمدند.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای در سرنوشت بازار مسکن اثرگذار خواهد بود گفت: اخباری که از نزدیک شدن به زمان مذاکرات شنیده می‌شود در تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری در تمامی بازارها تاثیرگذار است. به هر حال بخش قابل توجهی از نقدینگی کشور به صورت سپرده‌گذاری مردم در بانک‌ها است که در صورت نتیجه بخش بودن برجام می‌تواند خارج شود و به هر یک از بازارهای مسکن، بورس، طلا، ارز یا ارزهای دیجیتال ورود کند.

عباس زینعلی تاکید کرد: به ثمر رسیدن برجام به رونق معاملات مسکن منجر می‌شود اما همانطور که گفتم ظرفیتی برای رشد قیمت وجود ندارد. دست کم در کوتاه مدت این احتمال بعید است. پیش بینی می‌شود تا پایان سال همین روند ریزنوسانات را در بازار مسکن خواهیم داشت.

وی طرح نهضت ملی مسکن را در وضعیت بازار ملک بی تاثیر دانست و گفت: اثر این پروژه همان ابتدای ثبت نام به شکل افت معاملات خود را نشان داد و تاثیر دیگری نخواهد داشت. اگر این طرح به نتیجه برسد و دولت موفق به اجرای آن شود احتمال سه تا چهار سال دیگر نتایج آن بروز می‌کند اما فعلا نمی‌توان به اثرات آن در بازار خوشبین بود.

بنا بر این گزارش، آبان ماه ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۳۲ میلیون و ۹ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۲ و ۱۷.۷ درصد افزایش یافته است. تعداد معاملات انجام شده در این ماه نیز حدود ۷.۳ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل به ترتیب ۳۳.۵ و ۶۳.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

نظر شما چیست؟ آیا درصورت تصویب احتمالی برجام، به آینده بازار املاک امیدوار هستید؟

منبع: ایسنا

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید
1 نظر
  1. کاوند می‌گوید

    مشکل مسکن و گرانی آن ربطی به برجام ندارد و فقط مشکل از داخل است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.