دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

برای پیشرفت در شغل مشاور املاک چه فرصت‌هایی داریم؟

در یک نقطه ثابت نمانید!

در بیشتر مشاغل، امکان پیشرفت شغلی وجود دارد. منظور از پیشرفت شغلی، ‌رشد و توسعهٔ فردی در یک حرفه است. خوشبختانه در حرفهٔ مشاور املاک نیز امکان پیشرفت شغلی دیده می‌شود. پیشرفت در شغل مشاور املاک، بیش از هر چیز مستلزم تلاش و اراده برای رشد و توسعهٔ فردی در این شغل است. در ادامه این مطلب آکادمی املاک دیوار، با فرصت‌ها و مسیر پیشرفت شغلی یک مشاور املاک آشنا می‌شوید.

افراد به مرور و با کسب تجربه و آموزش در مسیر شغلی‌ مشاور املاک، به پیشرفت دست پیدا می‌کنند. البته پیشرفت شغلی در حرفهٔ مشاور املاک تنها رسیدن به مدیریت در سطوح رده بالا نیست. می‌توان با پیشرفت شغلی به راه‌‌اندازی آژانس املاک شخصی و سرمایه‌گذاری در این حرفه هم رسید. یا حتی با گذراندن دوره‌های آموزشی گوناگون می‌توان به شغل‌های متنوعی که در حوزهٔ املاک جدید هستند نیز دست پیدا کرد. مانند ارزیابی ملک که از حوزه‌های جدید این حرفه است.

پیشرفت در شغل مشاور املاک

نشاط و پشتکار در کنار یادگیری همیشگی، شما را به‌مرور در مسیر پیشرفت قرار می‌دهد.

مشاوران املاک در سطح مبتدی تا متوسط با کسب تجربه و طی کردن دوره‌های آموزشی می‌توانند در مسیر شغلی خود پیشرفت کنند. البته باید در این راه، نشاط و انگیزهٔ کافی داشته و هیچ روزی را برای پیشرفت در حرفه‌شان از دست ندهند. نگیزه و اراده به آن‌ها کمک می‌کند به مرور زمان، این بازار را به درستی درک کنند.

تلاش و انگیزه در کنار یادگیری به شما کمک می‌کند که چشم‌انداز صحیحی از آیندهٔ شغلی داشته باشید. با این چشم‌انداز، توان برداشتن قدم‌های بزرگ را پیدا می‌کنید. بنابراین داشتن سرمایه، تنها راه پیشرفت شغلی در این حرفه نیست. نمی‌توان به سادگی، یک آژانس املاک شخصی راه‌‌اندازی کرد. بلکه باید قطعا دوره‌های آموزشی طی شود. همچنین باید تجربهٔ کافی در این بازار کسب شود تا بتوان در این حرفه پیشرفت کرد. در ادامه، با برخی از فرصت‌های پیشرفت آشنا می‌شوید.

درس تکمیلی: هرآنچه درباره آموزش مشاور املاک نیاز دارید

تغییر سازمانی آژانس املاک با همکاری مشاوران مدیریت در رده‌های بالاتر آژانس

شاید شما به چشم یک حرفهٔ تخصصی به شغل مشاور املاک نگاه کنید. یا شاید در آینده قصد دارید به رده‌های بالای مدیریتی در آژانس املاک برسید. به‌هرحال باید بدانید که این هدف، یک شبه به دست نمی‌آید. در حرفه املاک، برای مدیر شدن باید مسیر شغلی قدم به قدمی را طی کنید. قدم‌های این مسیر در اغلب آژانس‌ها به‌صورت زیر تعریف می‌شود:

  • گاید: در این مرحله، شما به عنوان فردی تازه‌کار، باید دوره‌های آموزشی را بگذرانید. بازدید از فایل‌ها و بررسی اولیهٔ آن‌ها به عهدهٔ شما است.
  • مشاور تازه‌کار: مشاوری که مسئول اجاره و خرید و فروش‌های کوچک است.
  • مشاور حرفه‌ای: این مشاور تجربهٔ کافی در زمینهٔ فروش و رهن و اجارهٔ ملک را دارد.
  • مدیر مشاور: این مشاور در جلسات مذاکره، قراردادها را به انجام می‌رساند.
  • سرپرست رنج: مسئول آموزش و هدایت مشاوران تازه‌کار است و گاهی مسئولیت قراردادها را هم به عهده می‌گیرد.
  • مدیر قرارداد: این فرد هدایت سرپرست رنج را بر عهده دارد و مسئول تشکیل جلسات و جمع‌آوری قرارداد‌ها است. به این افراد، مباشر املاک هم گفته می‌شود.
  • مدیر معاملات: این مدیر، مسئولیت پرسنل پورسانتی آژانس را برعهده دارد. او مسئول آموزش و استخدام آن‌ها نیز بوده و معاملات تحت نظارت او است.
  • مدیر شعبه: مدیر شعبه، مدیر رده بالای آژانس است که تجربه کافی دارد. او مدیریت دو بخش مدیریتی آژانس یعنی مدیر داخلی آژانس و مدیر معاملات را برعهده دارد.

درس تکمیلی: پله‌های پیشرفت در مشاوره املاک را در داخل آژانس طی کنید

راه‌اندازی آژانس املاک

برای پیشرفت در شغل مشاور املاک،‌ راه‌‌اندازی آژانس املاک به عنوان یک راه پیشنهادی به مدیران و مشاوران حرفه‌ای آژانس‌ها، توصیه می‌شود. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که برای راه‌اندازی آژانس علاوه بر سرمایهٔ کافی شما نیاز به دریافت پروانهٔ تخصصی آژانس املاک و دریافت جواز آژانس یا پروانهٔ کسب دارید. همچنین باید در دوره‌های آموزشی آموزشگاه‌‌های مورد اعتماد اتحادیه مشاوران املاک شرکت کنید. فراموش نکنید که راه‌اندازی آژانس املاک را می‌توان به‌صورت شریکی هم انجام داد. درواقع بسیاری از آژانس‌های امروزی به‌صورت شراکتی راه‌اندازی شده‌اند.

تخصص در مشاغل جدید در حوزهٔ مشاور املاک

به عنوان مشاور املاک، بهتر است با مشاغل جدید این حرفه آشنا باشید. در صورت علاقه در آن‌ها متخصص شوید. در این صورت، ویژگی منحصر به فردتان، شما را از دیگر مشاوران املاک متمایز کرده و باعث پیشرفت شغلی‌تان می‌شود.

از جمله مشاغل حرفه‌ای حوزه املاک، کارشناس ارزیابی املاک و مستغلات است. این کارشناس وظیفه دارد دارایی‌های غیرمنقول را ارزشیابی کند تا ارزش مناسب و عادلانه آن به منظور سرمایه‌گذاری، خرید و فروش و رهن و اجاره مشخص شود. افراد شاغل در این حرفه باید بتوانند اطلاعات را به درستی مستندسازی کنند. این افراد باید اطلاعات را به منظور رسیدن به نتیجه‌ٔ نهایی تجزیه و تحلیل کنند تا با استفاده از دانش مالی و محاسبه‌گری خود، پی به ارزش واقعی املاک و مستغلات ببرند.

مطلب مرتبط: هرآنچه باید از بازار کار مشاور املاک در خارج از ایران بدانید

پوشش و ظاهر مشاور املاکسخن آخر

پیشرفت در شغل مشاور املاک، مسیری نیست که با تلاشی کم به دست آید. مانند هر شغل دیگری در این حرفه نیز باید تجربهٔ کافی اندوخته شود. دانش افراد باید به روز باشد تا بتوان به رده‌های بالای مدیریتی دست پیدا کرده یا اقدام به راه‌اندازی آژانس املاک کرد.

اگر قصد دارید به عنوان مشاور املاک مبتدی یا متوسط پیشرفت کنید، باید همیشه انگیزه و ارادهٔ کافی داشته باشید. هدف‌تان در این حرفه را هم نباید فراموش کنید. رسیدن به رده‌های بالای مدیریتی در کنار لذت و منافع اقتصادی، نیاز به دانش و آگاهی بالایی دارد که به سادگی بدست نمی‌آید. این امر، تلاش و ارادهٔ قوی مشاوران املاک را می‌طلبد.

مطلب بالا، یکی از مهارت‌های نرمی است که مشاوران املاک باید بیاموزند. برای آشنایی با مهارت‌های نرم دیگر، مطالب زیر را مطالعه کنید:

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.