دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

با قوانین اداره کار در حوزه املاک آشنا شوید

با رعایت این موارد، از درگیری‌های حقوقی بعدی جلوگیری کنید

استخدام مشاور املاک در یک آژانس، نیاز به رعایت قوانین اداره کار دارد. این قوانین، برای حفظ حقوق هر دو طرف تدوین شده‌‌اند. هر قدر بنگاه‌ها وسیع‌تر باشد، تعداد کارکنان شاغل در آن هم بیشتر خواهد بود. یکی وظیفه رهن خانه را به عهده می‌گیرد، دیگری اجاره و آن یکی خرید و فروش را مدیریت می‌کند. این افراد در بنگاه‌ها به مشتریان کمک می‌کنند که بهترین انتخاب خود را برای خرید، رهن یا اجاره ملک انجام دهند. 

مشاوران املاک علاوه بر وظیفه خرید و فروشی که بر عهده دارند، بهترین مشاور مشتری در عقد قراردادها نیز هستند. در ادامه با آکادمی املاک دیوار همراه شوید تا اطلاعات بیشتری راجع به شغل مشاور املاک و ریزه‌کاری‌های حقوقی آن کسب کنید.

قوانین اداره کار برای استخدام مشاور املاک

برای استخدام یک نفر به عنوان مشاور املاک در یک بنگاه معاملات ملکی، باید قراردادی میان بنگاه و مشاور بسته شود. بر اساس قوانین اداره کار، متن قرارداد استخدام مشاور املاک از قوانین کار پیروی می‌کند. شخص در بنگاه استخدام می‌شود و بنگاه باید همه فعالیت‌های او را زیر نظر بگیرد. آن هم به این دلیل است که اشتباهات مشاور به صفر برسد. زیرا در صورت خطای مشاوران، بنگاه مسئول است. البته که متن قرارداد را باید به گونه‌ای تنظیم کرد که مشاور مسئول اشتباهات خود باشد.

قوانین حاکم بر قرارداد و استخدام مشاوران املاک، مانند سایر مشاغل، از قوانین اداره کار پیروی می‌کند

همان‌طور که گفته شد، قوانین حاکم بر قرارداد و استخدام مشاوران املاک مانند سایر مشاغل از قوانین اداره کار پیروی می‌کند. بنابراین قوانین کارفرما و کارگر بر این نوع قراردادها حاکم است. کارفرما بر اساس نیاز خود با مشاوری که قصد استخدام او را دارد، قرارداد موقت، دائم، معین یا حتی قرارداد کار آزمایشی می‌بندد.

در قرارداد مشارکت یا استخدام مشاور املاک، طرفین حتما باید به مدت قرارداد توجه داشته باشند. اگر قرارداد موقتی است، باید زمان شروع و پایان آن ذکر شود. در غیر این صورت، مطابق قوانین اداره کار قرارداد به عنوان قرارداد دائمی تلقی خواهد شد. البته بیشتر قراردادهای مشاوران املاک، قراردادهای موقتی هستند. در حال حاضر کمتر پیش می‌آید که قرارداد دائم با شخصی منعقد شود.

چارچوب فعالیت در آژانس املاک

مانند همهٔ شغل‌های دیگر، شخصی که استخدام می‌شود باید اطلاعات شخصی و کپی از برخی مدارک هویتی برای استعلام و جلب اطمینان کارفرما را در اختیار او قرار دهد. حتی شاید لازم باشد که فرد برای استخدام به دنبال گرفتن سوء پیشینه برود.

ثبت نام پنل املاک دیوارموضوع قرارداد مشارکت در مشاور املاک باید همیشه مشخص شود. به این معنی که فرد استخدام شده در بنگاه معاملات ملکی، در چه بخشی مشغول به کار خواهد شد. باید تمام وظایف در قرارداد صریح و دقیق شرح داده شود که بعدا سوء تفاهم ایجاد نشود. به طور مثال اگر آن شخص فقط برای فعالیت در بخش اجاره، استخدام شده دیگر نباید در بخش فروش کاری انجام دهد.

کارفرمایی که مشاور را استخدام می‌کند، وظایفی از جمله، پرداخت حقوق، عیدی، سنوات، پورسانت و حق بیمه تامین اجتماعی را بر عهد دارد. از طرفی شما هم در مقابل کارفرما و بنگاه باید مسئولیت‌هایی را بر عهده بگیرید.

اول اینکه باید امانت دار باشید. به این معنی که اسرار بنگاهی که در آن کار می‌کنید را در اختیار دیگر بنگاه‌ها قرار ندهید. مشاوران املاک بنگاه‌های دیگر، پیش از آنکه دوست و رفیق شما باشند اول از همه رقیب شما هستند. اطلاعات خود را دربارهٔ املاک منطقه‌ای که در آن کار می‌کنید، همیشه به روز نگه دارید. همیشه هم به مشتری احترام بگذارید.

درس هم‌‌نیاز: قوانین مالیات و بیمه برای مشاوران املاک

قوانین اداره کار برای مشارکت مشاور املاک

بسیاری از افراد با شروع یک کار، به دلایل مختلف ترجیح می‌دهند که شریکی داشته باشند. داشتن بنگاه معاملات ملکی و مشاور املاک هم آن‌طور که به نظر می‌رسد، راحت نیست. شاید اگر شریکی در طول کار، شما را همراهی کند این مسیر برایتان هموارتر شود.

بعد از اینکه طرفین قدم‌های اولیه برای راه‌اندازی مشاور املاک را طی کرده و موفق به گرفتن جواز کسب شدند، باید به تنظیم قرارداد مشارکت در مشاور املاک بپردازند. در انعقاد این نوع قرارداد، باید با رعایت نکاتی بهترین قرارداد را نوشت.

در متن قرارداد مشارکت در مشاور املاک، اولین قدم نوشتن مشخصات طرفین است. موضوع قرارداد مشارکت در مشاور املاک را حتما مشخص کنید. در ادامه مکان و زمان اجرای قرارداد را در متن قرارداد ذکر کنید.

از میزان سرمایه، سهم و درصد طرفین قرارداد مشارکت در مشاور املاک و سود و زیان در شراکت نامهٔ املاک، غافل نشوید. ممکن است دربارهٔ سرمایهٔ مادی و معنوی صحبت کنید. اگر تنها سرمایهٔ شما تجربه‌تان و در مقابل مغازه برای دوستتان باشد، در این صورت سرمایهٔ شما معنوی و سرمایهٔ دوستتان، مادی خواهد بود. حتما درباره سهم سود و زیان با شریکتان صحبت کرده و به توافق برسید. خیال نکنید که اگر آوردهٔ مالی ندارید، باید حتما سود کمتری را هم نصیب خود کنید.

در انتهای قرارداد مشارکت در مشاور املاک هم از تعهدات و مواردی که باعث فسخ قرارداد می‌شود، بگویید. در نهایت با خواندن دقیق متن قرارداد و در صورت موافقت آن را امضا کنید.حقوق مشاوران املاک چگونه محاسبه می‌شود؟

از گذشته نحوهٔ محاسبهٔ حقوق مشاوران املاک با سایر مشاغل کمی تفاوت داشته است. بیشتر مشاوران املاک چه در گذشته و چه در حال، حقوق ثابت ماهیانه ندارند. آن‌ها بر اساس معاملاتی که انجام می‌دهند، کمیسیون دریافت می‌کنند. اتحادیه مشاوران املاک هر شهر هر ساله تعرفه‌ای برای کمیسیون و کارمزد در معاملات ملکی را معین می‌کنند. مشاوران املاک مطابق این تعرفه، حق کمیسیون خود را از معامله‌ای که انجام داده‌اند از طرفین معامله دریافت می‌کنند.

قرارداد مشارکت در مشاور املاکدر سال ۹۹ برای فروش ملک با ارزش ۵۰۰ میلیون تومان، بنگاه معادل نیم درصد هم از فروشنده و هم از خریدار دریافت می‌کند. اگر ارزش خانه هم بیشتر از ۵۰۰ میلیون تومان باشد، ۰.۲۵ درصد به عنوان حق کمیسیون به آن نیم درصد اضافه خواهد شد.برای دریافت حق کمیسیون اجارهٔ خانه هم مشاوران املاک مجاز هستند برای قراردادهای اجارهٔ ملک، ۲۵ درصد از مبلغ اجاره‌بهای ماهیانه را به عنوان حق کمیسیون بگیرند. البته این در صورتی است که مبلغ ودیعه و رهن وجود نداشته باشد. در صورتی که مبلغ ودیعه هم وجود داشته یا ملک رهن کامل باشد، مبلغ ودیعه ابتدا به معادل اجاره آن تبدیل می‌شود. سپس یک چهارم آن به عنوان کمیسیون اجاره دریافت می‌شود.

به تمام این مبالغ ۹ درصد هم مالیات بر ارزش افزوده تعلق می‌گیرد که پرداخت آن به عهده طرفین معامله خواهد بود. 

سخن پایانی

در کلام آخر باید گفت، با توجه به اینکه شغل مشاور املاک شغل پرسودی به نظر می‌رسد؛ اما برای رسیدن به سود بیشتر، باید مهارت‌هایی کسب کرد. همچنین نباید فراموش کرد که در زمان استخدام مشاور املاک و قرارداد مشارکت مشاور املاک، همه چیز بستگی به متن قرارداد دارد. بنابراین سعی کنید که در زمان عقد قرارداد، به مفاد آن با دقت توجه کنید.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.