دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

مهارت رهبری مشاور املاک چه تاثیری در موفقیت او دارد؟

همراه کردن همکاران و هم‌صنفی‌ها را فراموش نکنید

با گذشت زمان و کسب تجربه، مشاوران املاک از سطح مبتدی به سطح‌ پیشرفتهٔ شغلی در این حرفه تغییر جایگاه می‌دهند. سطوحی که به خصوص در آژانس‌های املاک بزرگ، نیازمند رهبری و مدیریت عده‌‌ای از مشاوران املاک دیگر در سطح مبتدی یا متوسط است. در این سطح مشاوران املاک دیگر به یک نفر پاسخگو نیستند و باید در کنار انجام وظایف و پاسخگویی به مدیران رده بالاتر، عدهٔ دیگری را نیز مدیریت و رهبری کنند. به همین دلیل در این مرحله، داشتن مهارت رهبری مشاور املاک اهمیت ویژه‌ای دارد. مهارتی که تلاش برای کسب و به کارگیری آن نقش مهمی در موفقیت مشاوران املاک دارد. مهارت رهبری چیست؟ آیا این مهارت تفاوتی با مدیریت دارد؟ آیا مهارت رهبری را می‌توان آموخت و در صورت آموختن، فایدهٔ آن چیست؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها در ادامه با آکادمی املاک دیوار همراه باشید.

مهارت رهبری مشاور املاک

رهبری واژه‌ای است که در سراسر دنیا معانی و برداشت‌های متفاوتی از آن وجود دارد. به طوری که کاربرد واژهٔ رهبری در جایگاه‌های مختلف، متفاوت است. مانند رهبر جامعهٔ مذهبی، رهبر گروه‌های مبارز و انقلابی و رهبر سیاسی. اما در این مطلب منظور از رهبری، رهبری نیروی انسانی در محیط کار است. در این صورت، رهبر فردی است که با وجود این مهارت، چشم‌اندازی از آیندهٔ کاری بسازد. چنین فردی باید به دیگران برای پیروی از این چشم‌اندازانگیزه بدهد. رهبر باید تلاش کند تصویری که از چشم‌انداز خود مدنظر دارد با تصویر دیگر افراد یکسان باشد. او باید تیمی را بسازد که به شکل بهتر و کارآمدتر به چشم‌انداز ترسیم شده، دست پیدا کنند.

بنابراین مهارت رهبری مشاور املاک نیز به همین شکل تعریف می‌شود. مشاوران املاک در رده‌های بالاتر باید گروهی را سامان دهند که بر اساس چشم‌اندازی از آیندهٔ کاری بنگاه، به شکلی کارآمد در جهت پیروی از این چشم‌انداز قدم بردارند. چشم‌اندازی که رهبر آن را ترسیم کرده و به دیگر اعضای گروه در جهت دستیابی به آن، انگیزه داده است.

سلامت کارمندان و اهمیت آن در آژانس املاک تفاوت مهارت رهبری با مدیریت

به عنوان مشاور املاک، باید به این نکته توجه داشته باشید که مهارت مدیریت با مهارت رهبری مشاور املاک متفاوت است. این تفاوت‌ شامل پنج اختلاف اصلی و بزرگ است:

  • رهبری مفهومی است که نسبت به مفهوم مدیریت وسیع‌تر و گسترده‌تر معنی می‌شود. مفهوم مدیریت در سلسله مراتب سازمانی قابل تعریف است. در واقع اختیارات مدیریت شفاف و رسمی تعریف شده؛ اما رهبری تحت تاثیر سلسله مراتب سازمانی نیست. به همین دلیل یک مشاور املاک می‌تواند با استفاده از مهارت رهبری، روی مدیران ردهٔ بالاتر نیز اثر بگذارد.
  • در مفهوم رهبری اعضای پیرو، از روی پذیرش و مقبولیت از رهبرشان پیروی می‌کنند. در صورتی که در مفهوم مدیریت، لزوماً مقبولیت و پذیرش وجود ندارد. به همین دلیل در بیشتر مواقع، تاثیر رهبری در پیشبرد افراد بیشتر از تاثیر مدیریت است. بنابراین مشاوران املاک باید به این مهارت در جهت پیشبرد اهدافشان توجه ویژه‌ای داشته باشند.
  • سومین تفاوت مدیریت و رهبری، در نوع اهداف است. مدیران اهدافی را دنبال می‌کنند که الزاماً جزو اهداف سازمان است؛ اما در رهبری ممکن است اهداف فراسازمانی باشد.
  • از آنجایی که افراد از روی پذیرش و مقبولیت پیرو رهبری هستند، نفوذ و دوام دستورات رهبری بیشتر از دستورات مدیران است.
  • در مدیریت قدرت از بالا به پایین تعریف شده است. اما در رهبری، بحث پذیرش پیروان مطرح است. در رهبری قدرت می‌تواند از پایین به بالا نیز تعریف شود.

راه‌های آموختن مهارت رهبری

برای یادگیری مهارت رهبری مشاور املاک، مشاوران املاک باید بتوانند چهار مهارت؛ خودآگاهی، ارتباط برقرار کردن، تاثیرگذاری و یادگیری سریع را طی فرایند کار یاد بگیرند تا بتوانند رهبران موفقی در بنگاه املاک باشند. مهارت خودآگاهی به مشاوران املاک کمک می‌کند تا روی نقاط قوت و ضعفشان تمرکز بیشتری داشته و به تاثیر رفتارشان در سازمان توجه کنند.

مهارت ارتباط برقرار کردن هوش هیجانی را در مشاوران املاک تقویت می‌کند. در این صورت آنان با شرکت در بحث‌ها و جلسات مختلف با نحوهٔ صحیح برخورد با همکاران و نیروهای بالادستی آشنا می‌شوند. مهارت تاثیرگذاری، مهارت دیگری است که مشاوران املاک باید تلاش کنند تا به آن دست یابند. مهارتی که دستیابی به آن از طریق توانایی متقاعد سازی دیگران، توضیح دادن و حفظ خونسردی به همراه داشتن صداقت میسر است. یادگیری سریع نیز مهارت دیگری است که در به دست آوردن مهارت رهبری نقش موثری دارد. منظور از یادگیری سریع، یعنی درس گرفتن از اتفاقات گذشته و استفاده از تجربهٔ دیگران به همراه داشتن مطالعه و استفاده از روش‌های جدید رهبری افراد.

مهارت رهبری، یکی از مهارت‌های نرمی است که مشاوران املاک باید بیاموزند. برای آشنایی با مهارت‌های نرم دیگر، مطالب زیر را مطالعه کنید:

مهارت گوش دادن برای مدیر آژانس املاک سخن آخر

پیشرفت در حرفهٔ کاری در کنار حس لذت و داشتن جایگاه بالاتر در محیط شغلی، به کسب مهارت‌های لازم نیاز دارد. مهارت‌هایی که پیشرفت و موفقیت افراد را در زمینهٔ شغلی‌شان تضمین می‌کند. مشاوران املاک نیز از این قاعده مستثنی نیستند. آن‌ها نیز زمانی که از سطح مبتدی به سطح پیشرفته ارتقا پیدا می‌کنند باید مهارت‌های جدیدی کسب کنند. از جمله مهمترین این مهارت‌ها، مهارت رهبری مشاور املاک است. مهارتی که با مهارت مدیریت تفاوت زیادی دارد. مهارت رهبری مشاور املاک به فعالان این حوزه کمک می‌کند تا بتوانند اعضای پایین دستی و بالادستی خود را تحت تاثیر قرار داده و در کنار پیشرفت و موفقیت در کار، چشم‌انداز روشنی را پیش روی بنگاه معاملات ملکی قرار دهند.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.