دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

اختلافات حقوقی املاک بیشتر در چه مواردی رخ می‌دهد؟

مراقب لحظه‌های خاص در جریان مذاکره و قراردادها باشید

اختلاف ممکن است در هر نوع رابطه و قراردادی پیش بیاید. قراردادهای ملکی هم از این قاعده مستثنی نیستند. مشاوران املاک در قراردادهای حقوقی، نقش همان میانجی و نجات‌دهنده طرفین قرارداد برای حل اختلافات حقوقی املاک را بر عهده دارند. آن‌ها باید به تمامی موضوعات حقوقی، اشراف داشته و در صورت بروز اختلافات حقوقی املاک بهترین مشاورهٔ حقوقی را در اختیار طرفین معامله قرار دهند. اگر هم دعاوی حقوقی میان دو طرف معامله بالا گرفت، باید برای حل اختلاف آن‌ها را به مراجع رسمی حقوقی یا وکلای حقوقی، ارجاع دهند. آکادمی املاک دیوار در این مطلب به نقش مشاوران املاک در حل‌وفصل اختلافات می‌پردازد.

در دنیای امروز بسیار کم پیش می‌آید که در جریان یک معامله، طرفین با یکدیگر اختلافی نداشته باشند و به خوبی و خوشی کار خود را پیش ببرند. اختلاف در لغت به معنی ناسازگاری است. ناسازگاری زمانی رخ می‌دهد که طرفین درک درستی از مفاد قرارداد خود نداشته باشند. یا ممکن است قرارداد منعقد شده میان دو طرف به قدر کافی واضح و شفاف نباشد. بنابراین حضور یک میانجی و شخصی که طرفین را از سیاهچالهٔ اختلاف بیرون کشیده و راه روشنی را به آن‌ها نشان دهد، الزامی است. وگرنه طرفین هر روز در دریای اختلافات خود بیشتر غرق می‌شوند.

اختلافات حقوقی مرسوم در حوزه املاک

در طول انجام معاملات ملکی، امکان دارد طرفین قرارداد اختلافات زیادی با یکدیگر داشته باشند. معمولا بیشتر این اختلافات حقوقی املاک هم به دلیل کمبود اطلاعات و واضح نبودن قراردادها است. بسیاری از کسانی که به انجام معاملات ملکی می‌پردازند، به دلیل ذوق و شوقی که برای رسیدن به پول و خانه دارند از ابراز خواسته‌های خود به صورت دقیق و شفاف صرف‌نظر می‌کنند. شاید بعدها که در خلوت خود به متن قرارداد فکر می‌کنند، به این نتیجه برسند که سرشان کلاه رفته است. همین موضوع باعث به وجود آمدن اختلاف می‌شود.

در طول سالیان طولانی با انجام معاملات ملکی و بررسی پرونده‌های حقوقی املاک در سراسر کشور، مرسوم‌ترین اختلافات حقوقی املاک مشخص شده است. اگرچه همیشه موضوع‌هایی جدید هم در این بازار پرتلاطم دیده می‌شوند. در ادامه به توضیح مرسوم‌ترین اختلافات حقوقی می‌پردازیم.

درس پیش‌نیاز: مشاوره حقوقی املاک چیست و چرا باید آن را بیاموزیم؟

مشاوره حقوقی املاک اختلافات مربوط به تنظیم قراردادهای ملکی

طرفین قرارداد معمولا برای قانونی کردن معاملهٔ ملکی خود به بنگاه‌های معاملات ملکی یا دفترخانه‌ها مراجعه می‌کنند. اولین مواجههٔ افراد با مسائل حقوقی، تنظیم قرارداد است. این موضوع مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاری است که در بنگاه معاملات ملکی و به وسیله مشاوران انجام می‌شود. مشاوران باید درباره تمام مفاد قرارداد به طرفین توضیح کامل و شفاف دهند و خواسته‌های آن‌ها را در قرارداد پیش‌بینی کنند.

اولین در هر قراردادی، قدم احراز هویت طرفین قرارداد است. با بررسی شناسنامه و کارت ملی باید نسبت به هویت طرفین اطمینان حاصل کرد. زمان قرارداد؛ دومین اختلافی است که شاید در تنظیم قرارداد به وجود بیاید. اگر قرارداد اجاره است، باید حتما مدت زمان قرارداد نوشته شود. قراردادهای اجاره معمولا یک ساله است؛ اما طرفین به درخواست خود می‌توانند این زمان را کمتر و یا بیشتر کنند. همچنین زمان پرداخت اجاره باید در قرارداد ذکر شود. زمان حضور در دفترخانه و پرداخت چک در خرید و فروش هم نکتهٔ بسیار مهمی است که باید رعایت شود. (برای آشنایی بیشتر، سرفصل مسائل حقوقی اجاره املاک را مطالعه کنید).

یکی دیگر از مهم‌ترین اختلافات حقوقی در تنظیم قراردادهای ملکی، فسخ قرارداد است. در این مورد طرفین قرارداد باید جدا از اختلافات حقوقی که منجر به فسخ قرارداد می‌شود، خواسته‌های خود را تمام و کمال مطرح کنند. مشاور املاک هم به عنوان شخصی که این قرارداد را می‌نویسد، باید در این خصوص به طرفین قرارداد توضیح کامل بدهد.

برای آشنایی بهتر با جزئیات انواع قرارداد ، سرفصل‌های اسناد و مدارک را بخوانید

پایان کار

یکی از اختلافات حقوقی مرسوم در حوزه املاک، بحث پایان کار است. مشاوران املاک باید دربارهٔ پایان کار به خریدار توضیح داده و سند پایان کار را از فروشنده مطالبه کنند. پایان کار سندی بوده که از سوی شهرداری صادر می‌شود و صدور آن به منزلهٔ رعایت صفر تا صد قوانین شهرسازی است. در هنگام معاملهٔ ساختمان، باید به این سند بسیار توجه کرد؛ زیرا گرفتن این سند بعد از معامله، کار بسیار سخت و زمان‌بری است.

اختلافات مربوط به ملک و سند اوقافی

در هنگام خرید یک خانه این سوال که ملک سند رسمی دارد یا اوقافی مهم است. شاید اهمیت طرح این سوال را ندانید. جواب این پرسش می‌تواند قیمت معامله شما را به حد چشمگیری کاهش دهد. زیرا سندهای اوقافی از ارزش بسیار کمتری نسبت به سندهای رسمی برخوردارند.

در صورت خرید ملک اوقافی، حتما توجه داشته باشید که باید مبلغی را به عنوان اقساط در فواصل زمانی مشخص به ادارهٔ اوقاف پرداخت کنید. مشاوران املاک وظیفه دارند که در همان ابتدا این موضوع را به مشتریان خود اطلاع دهند. آنان با آگاه کردن مشتری نسبت به اوقافی بودن ملک، از پرداخت پول بیشتر جلوگیری می‌کنند.

اختلافات مربوط به ملک موروثی

با فوت صاحب یک ملک، اگر وصیتی در کار نباشد، ملک به تبعیت از قانون انحصار وراثت میان وراث تقسیم می‌شود. بیشتر اختلافات ملک موروثی در دو مورد رخ می‌دهد: اول اینکه خود وراث به اختلاف بر سر تقسیم ملک برسند. دیگر اینکه ملکی که مالک آن فوت شده در اجاره شخصی باشد و وراث قصد فروش و یا اجارهٔ این ملک به شخص دیگری را داشته باشند. در هر دو مورد باید به برای حل این اختلاف به مراجع قانونی و وکیل مراجعه کرد.

سرفصل مرتبط: آشنایی با انواع چالش حقوقی آژانس املاک و روش‌های مدیریت آن‌ها

دانستنی های حقوقی املاکچرا مشاور باید در اختلافات حقوقی املاک کمک کند؟

تنظیم قرارداد به خودی خود یک کار حقوقی است و نکات قانونی باید به طور کامل و شفاف در آن رعایت شود. مشاور املاک باید به عنوان شخصی که متولی انجام این کار است اطلاعات کامل و جامعی در مورد مسائل قانونی تنظیم قراردادها داشته باشد. شاید این سوال برای شما مطرح شود که چرا مشاور املاک به این اطلاعات نیازمند است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که لازمهٔ کار به‌عنوان مشاور املاک حرفه‌ای، داشتن اطلاعات حقوقی برای جلوگیری از اختلافات حقوقی املاک است.

مشتری بدون هیچ اطلاعی از قوانین به بنگاه معاملات ملکی مراجعه می‌کند و تمام سرمایه زندگی خود را به مشاور املاک می‌سپارد. مشاور املاک هم باید از این اعتماد استفاده کند و بهترین مشاوره مالی و حقوقی را در اختیار مشتریانش قرار دهد. اگر مشاوران اطلاعات حقوقی کاملی داشته باشند، کار را در بنگاه خود تمام می‌کنند. در این صورت از بروز اختلافات حقوقی املاک جلوگیری شده یا در صورت بروز اختلاف به سرعت حل و فصل و مدیریت می‌شود.

چگونگی حل‌وفصل اختلافات حقوقی املاک

امکان دارد در طول انجام یک معامله طرفین به اختلاف برسند و برای حل اختلاف به آژانس املاک شما مراجعه کنند. اولین قدم به عنوان مشاور برای حل کردن اختلافات حقوقی املاک، این است که تا حد امکان دو طرف را آرام کنید. بعد از آرام کردن آن‌ها دلیل مراجعه به آژانس را بپرسید. سعی کنید با هر طرف به صورت جداگانه صحبت کنید. تمام دلایلی که باعث به وجود آمدن اختلاف میان آن‌ها شده را بپرسید. اگر موضوع جزئی بود آن را رفع کنید. اگر مشکل جدی حقوقی بود آن را به مراجع قضایی ارجاع دهید.

اگر در بنگاه خود یک مشاور حقوقی را استخدام کنید در زمان بروز اختلاف بین طرفین معامله، می‌توان با همفکری او به حل اختلاف پرداخت. اگر هم توانایی استخدام این فرد را ندارید، همیشه با چند وکیل ملکی خوب در ارتباط باشید تا موارد پیش آمده را به آن‌ها بسپارید.

پیشنهاد ما به شما این است که خودتان را به یک دایره المعارف حقوقی تبدیل کنید. شاید از خودتان بپرسید که چطور این کار را باید انجام داد؟ جواب این است که حتما در دوره‌های حقوقی آنلاین و حضوری حوزه املاک شرکت کنید. از خواندن کتاب‌های حقوقی موجود در این حوزه و دیدن محتوای ویدئویی حقوقی، غافل نشوید. در آکادمی املاک دیوار و صفحه اینستاگرام آکادمی هم همیشه سرفصل‌های به‌روز آموزش حقوقی را دریافت می‌کنید.

بیشتر بخوانید: سازمان‌هایی که مشاوران املاک با آن‌ها سروکار دارند

سخن آخر

در هر معامله‌ای امکان بروز اختلاف وجود دارد. معاملات ملکی هم مانند تمام معاملات از این قاعده پیروی می‌کنند. مشاوران املاک در زمان بروز اختلافات حقوقی املاک باید نقش قاضی و میانجی را بازی کنند. اگر مشکل حقوقی در حوزه اختیارات آن‌ها وجود داشته باشد، باید به حل‌وفصل آن پرداخت.

به دلیل اینکه مشاوران وظیفهٔ تنظیم قرارداد را بر عهده دارند، باید بهترین قرارداد را بنویسند. قراردادی که در آن به خواستهٔ دو طرف معامله به طور دقیق و شفاف پرداخته شده و منصفانه هم تنظیم شده باشد. اگر مشاوران در اولین قدم که تنظیم قرارداد است، به خوبی عمل کنند، طرفین معامله با هیچ مشکلی در طول معامله برخورد نخواهند کرد. اگر هم در طول معامله طرفین به اختلاف برخورد کردند، مشاوران باید با اطلاعات حقوقی خود مشکلات را حل کنند. اگر هم مشکل حقوقی جدی بود، باید راه دفاتر وکلا و مراجع قضایی را به آن‌ها نشان داد.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.