دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

خیار و خیارات در قراردادهای ملکی به چه معنا است؟

در زمینه معاملات ملکی، یکی از مسائل مهم، مربوط به فسخ معاملات است. خیارات در معالمه‌ها هم دقیقا در مورد همین موضوع است. خیارات در یک معامله ملکی به معنای حق اختیار یکی از طرفین یا دو طرف قرارداد برای انجام کاری، مثلا فسخ قرارداد است. وقتی در مورد خیارات قانونی در یک معامله ملکی حرف می‌زنیم، فواید زیادی در مورد آن برشمرده می‌شود. شاید معامله‌ای کنید و یکی از طرفین به وعده خود عمل نکند. در این حالت خیار است که به شما کمک می‌کند قرارداد را فسخ کنید. اینجا در آکادمی املاک دیوار درباره انواع خیارات حقوقی توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

معنی خیار در حقوق

خیار حقوقی با خیار مرسوم متفاوت است. خیارات در حقوق قراردادها جمع خیار و در اصطلاحی که به کار می‌بریم به معنای اختیار است. اغلب در قراردادها، خیار برای اختیار به هم زدن قراردادها استفاده می‌شود. معنی خیار در حقوق ناظر بر حق فسخ قرارداد برای طرفین یک معامله است.

مهلت استفاده از خیارات

مهلت استفاده از خیار به طور دقیق در خیار ثمن، ذکر شده است. در این خیار سه روز بعد از امضا کردن سند شما مهلت فسخ دارید. در مورد سایر خیارات قانونی زمان معینی وجود ندارد. بنابراین شما نمی‌توانید بعد از مدت طولانی قرارداد را فسخ کنید. در عرف، زمان معامله املاک و مستغلات بین ۲ الی ۷ روز تلقی می‌شود.

اختلافات حقوقی املاک

انواع خیارات حقوقی را بشناسید

خیارات در حقوق قراردادها جمع خیار و در اصطلاحی که به کار می‌بریم به معنای اختیار انجام دادن کاری، مثلا فسخ قرارداد است.

خیاراتی که در قانون مدنی به آن‌ها اشاره شده، چندین نوع هستند. در این بخش به اختصار در مورد هر یک از انواع خیارات حقوقی صحبت خواهیم کرد. در ادامه، این موارد بررسی می‌شوند:

  • خیار مجلس
  • خیار شرط
  • خیار تأخیر ثمن
  • خیار رؤیت و تخلف وصف
  • خیار غبن
  • خیار عیب
  • خیار تدلیس

خیار مجلس به نوعی از امکان فسخ معامله می‌گویند که در مجلس قرارداد معنا دارد. اگر جمعیت معامله‌کننده متفرق شوند، اختیار فسخ از طریق خیار مجلس را از دست می‌دهند.

خیار شرط به معنای فسخ معامله در مدت ذکر شده و شرط شده است. برای خیار شرط حتما باید مدت زمانی تعیین شده باشد. در غیر این‌صورت هم شرط و هم اصل معامله زیر سوال می‌رود.

خیار تأخیر ثمن به این معنا است که اگر هر یک از طرفین در انجام وظایف خود که دادن مبلغ معامله یا موارد دیگر است، تخلفی کند، طرف دیگر در فسخ معامله آزاد می‌شود. این خیار مخصوص خریدار است.

خیار رؤیت و تخلف وصف زمانی معنا پیدا می‌کند که کسی مالی را ندیده باشد. وقتی مالی را به توصیف خریده باشید و ملک با توصیف مشابه نبوده و فرق داشته باشد، اختیار فسخ دارید.

خیار غبن در مورد زمانی است که فروشنده، ملک را با قیمتی بیشتر از آنچه ارزش دارد بفروشد. غبن فاحش هم در مورد حالتی است که ملک با قیمت مرسوم منطقه خود، تفاوت فاحشی داشته باشد.

خیار عیب به موردی اطلاق می‌شود که ملک مذکور عیبی داشته باشد. به واسطه این عیب خریدار می‌تواند معامله را فسخ کند.

خیار تدلیس به معنای فریب دادن طرف معامله است. اگر هریک از طرفین دیگری را فریب داده باشد، حق خیار تدلیس به او اجازه می‌دهد که معامله را فسخ کند.

اسقاط کافه خیارات ولو خیار غبن فاحش یعنی چه؟

وقتی از اسقاط خیارات قانونی صحبت می‌کنیم، یعنی هرگونه اختیار برای فسخ قرارداد را نفی می‌کنیم. به عبارتی در هیچ حالتی این معامله قابل فسخ نیست. با قید غبن فاحش یعنی خیارات قانونی در غبن فاحش هم وجود ندارد. یعنی اگر ملک ایراد داشته باشد، با آنچه طی شده بود متفاوت باشد و امثال این مسائل، توانایی به هم زدن معامله وجود ندارد.

به هم زدن قرارداد و استفاده از خیارات قانونی برای دفع ضرر طراحی شده است. خیارات، ضمانت اجرایی برای پایبندی به معامله تعریف می‌شوند. اسقاط کافه یعنی ساقط کردن کلیه اختیارات به هم زدن معامله حتی اگر گران‌فروشی، ارزان‌فروختن، ایراددار بودن و معیوب بودن در مورد معامله وجود داشته باشد.

در قراردادهای ملکی که در دفاتر املاک و مستغلات انجام می‌‌گیرد، فرم‌های از پیش آماده وجود دارد. این فرم‌ها از قبل طراحی شده‌اند و در صورت نیاز می‌توانند تغییر یابند. این نوع از قرارداد در عین حال که ریسک‌های زیادی دارد، ثبات قراردادها را افزایش می‌دهد. طرفین در این شرایط به سادگی نمی‌توانند قرارداد را فسخ کنند.

جمع‌بندی

خیارات در معامله به معنای استفاده از حقوقی است که مثلا در شرایطی طرفین معامله بتوانند قرارداد را به صورت یک طرف فسخ کنند. معنای خیار در حقوق، اختیار انجام دادن کار است. خیارات قانونی انواع زیادی دارند. انواع خیارات حقوقی به خیارهای مجلس، مشروط، رؤیت و تخلف، تأخیر در ثمن، تدلیس، غبن و … تقسیم می‌شود. هر یک از این موارد به موضوعی اشاره می‌کند که در آن صورت طرفین می‌توانند قرارداد را فسخ کنند. اسقاط کافه خیارات ولو خیار غبن فاحش هم یعنی که همه خیارات قانونی ساقط می‌شود. حتی در صورت وجود غبن، شما نمی‌توانید معامله را به طور یک طرفه فسخ کنید.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید
1 نظر
  1. حسین می‌گوید

    تقریباً مثل گوجه و گوجه ها است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.