دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

اکازیون یعنی چه؟ هرآنچه باید درباره این اصطلاح املاکی بدانید

شنیدن یا خواندن واژه اکازیون این روزها چندان عجیب و غیر معمول نیست. شما نیز به عنوان مشاوران املاک شاید در بسیاری از موارد از این اصطلاح برای یک ملک صحبت می‌کنید. اما معنای این کلمه چیست؟ وقتی می‌گوییم اکازیون دقیقا چه منظوری داریم؟ آیا این اصطلاح یعنی خانه‌ای که می‌فروشید، در مقیاس هزینه به صرفه است؟ برای دقیق‌تر شدن مفهوم این عبارت پر استفاده، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

معنی اکازیون در فرهنگ لغت

اکازیون در فرهنگ لغت به چه معناست؟ معنی اکازیون در فرهنگ لغت به شرایط ویژه، استثنائی و خاص اطلاق می‌شود. معنی اکازیون در دهخدا موجود نیست؛ اما در فرهنگ لغت‌های دیکر به‌معنای فرصت مناسب هم تعریف شده است. به طور کلی معنای لغوی اکازیون شرایط ویژه، فرصت، موقعیت مناسب و خاص معنی می‌شود.

ریشه کلمه

همان‌طور که می‌دانید، ریشه کلمه اکازیون فارسی نیست. این کلمه از عبارت «Occasion» انگلیسی با معنای دقیق فرصت و رویداد گرفته شده است. البته عبارت انگلیسی، به‌خاطر همین معنای «فرصت» در بین مشاوران و آژانس‌های املاک بین‌المللی هم رواج دارد. آن‌ها هم برای اشاره به املاک خاص یا به بیان دقیق‌تر، فرصت عالی، از اصطلاح Occasion استفاده می‌کنند.

کلمه‌ای که ابتدا برای حرفه‌ای نشان دادن از آن استفاده می‌شد، کم‌کم جای خود را در ادبیات حرفه‌ای املاک و مستغلات تثبیت کرد. همان‌طور که گفته شد، کلمه اکازیون در زبان انگلیسی و فرانسه وجود دارد. تلفظ انگلیسی این کلمه «اوکیژن» و تلفظ فرانسه آن «اکازیون» است. پس این کلمه که در فارسی و در حرفه املاک مرسوم شده، کلمه‌ای فرانسوی است.

واحد اکازیون چیست؟

وقتی با مشتری از یک واحد اکازیون صحبت می‌کنید، دقیقا چه منظوری دارید؟ آیا واقعا معنای کلمه‌ای که استفاده می‌کنید را می‌دانید؟ برخی از مشاوران مبتدی، به‌ خاطر عدم آشنایی دقیق با اصطلاحات املاک، آن‌ها را در جای مناسب استفاده نمی‌کنند. به همین دلیل شاید نتوانند به‌خوبی مشتری را جذب کرده و اعتماد او را جلب کنند. این عبارت هم از کلمه‌هایی است که در بسیاری از موارد، به اشتباه استفاده می‌شود.

به‌طور کلی، به خانه‌ای که قیمت مناسب و در عین حال امکانات مناسبی دارد، اکازیون گفته می‌شود. البته این تمام معنی که اکازیون دارد را در بر نمی‌گیرد. از مواردی که می‌تواند دلیل خاص بودن و فرصت خوب بودن یک ملک شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  قیمت مناسب و ویژه
  • خوش‌نقشه بودن
  • ساخت خوب
  • نوع بافت منطقه
  • شرایط پرداخت و خرید
  • میزان قدرالسهم
  • و …

فراموش نکنید که وقتی از این کلمه برای تعریف یک واحد استفاده می‌کنید، الزاما یک واحد همه چیز تمام را مدنظر ندارید. درواقع شاید اکازیون برای یک خانواده واحد سه خواب تک‌واحدی در یک طبقه باشد، اما برای یک خانواده، داشتن دو پارکنیگ، فرصت خوبی باشد. به بیان ساده، این که یک ملک، فرصتی عالی برای خریدار و مستأجر باشد، بستگی زیادی هم به شرایط او دارد.

نشان دادن ملک و معرفی ملک

ملک اداری در اغلب موارد درصورتی اکازیون است که بیش از یک پارکینگ داشته باشد. وقتی کاربری یک ملک اداری است، تعدادی از افراد در این واحد مشغول به کار هستند. بنابراین شاید داشتن پارکینگ بیشتر، مزیت به شمار آید. یکی از ویژگی‌های دیگری که یک ملک اداری را به فرصتی خوب برای مستأجر یا خریدار تبدیل می‌کند، نیاز نداشتن به واحد بندی و دیوارهای مناسب و به اندازه است.

وقتی در مورد یک ملک اداری اکازیون صحبت می‌کنیم، عوامل زیادی روی آن تأثیر دارند. دسترسی خوب یکی از ویژگی‌هایی است که ملک اداری را تبدیل به فرصتی خوب برای خرید و اجاره تبدیل می‌کند. به‌عنوان مثال برای ملک اداری اینکه به اتوبان‌های مختلف دسترسی وجود داشته باشد، اهمیت دارد. ملک اداری زمانی یک فرصت عالی خوانده می‌شود که منتهاالیه غرب یا شرق یک شهر نباشد. در شهری مانند تهران، یک ملک اداری اکازیون است که برای همه مسیرها تا حدی مناسب باشد.

برای ملک اداری که در شهر تهران یا کلان‌شهرهای دیگر خرید و فروش می‌کنید، اینکه داخل یا خارج از محدوده طرح ترافیک باشد هم اهمیت دارد. به همین علت است که ملک‌هایی با مرکزیت بیشتر و بیرون از طرح ترافیک، ارزشمندتر هستند. همچنین از ویژگی‌هایی که ملک اداری را به یک فرصت تبدیل می‌کند، داشتن اینترنت مرکزی است. این ویژگی شاید در ظاهر چندان مهم تلقی نشود، اما موقعیت مناسبی برای اقناع خریدارها و اجاره‌کنندگان به حساب می‌آید.

موقعیتی نسبی؟!

وقتی از اکازیون بودن یک ملک صحبت می‌کنید، بر نسبی بودن آن دقت داشته باشید. شما برای اقناع مشتری خود باید بدانید که یک ملک عالی و دارای فرصت مناسب، برای «او» چیست؟ در اینجا شناخت تیپ شخصیتی و آشنایی کامل با مشتری، کاربرد پیدا می‌کند.

تصور کنید خانواده‌ای در مقابل شما هستند که یک خودروی سواری دارند. درست است که داشتن دو پارکینگ برای یک واحد مسکونی در تهران مزیت به شمار می‌رود، اما در این شرایط، داشتن  دو پارکینگ، فرصت خاصی برای مشتری شما نیست. درنتیجه، یک اکازیون کلی را در ذهن خود نپرورانید، بلکه به موقعیت خانواده و شرایط مورد نظر آن‌ها توجه کنید.

با تمام این تفاسیر، خوش نقشه بودن و قرار داشتن در موقعیت جغرافیایی مناسب، از معیارهای مهم برای اکازیون شدن یک ملک هستند.. ما در مورد ویژگی های همه پسند صحبت می کنیم که باب طبع تمام مشتری‌ها هستند. بنابراین دقت داشته باشید که این ویژگی‌ها یک ملک را به فرصتی عالی تبدیل می‌کند.

اگر به‌دنبال یادگیری اصطلاحات و تکنیک‌های مشاوره هستید، مطالب زیر را هم مطالعه کنید:

 جمع‌بندی

در مورد کلمه اکازیون حرف‌های زیادی شنیده‌ایم. بسیاری از مشاورها برای ترغیب کردن مشتری‌های خود به آن‌ها وعده اکازیون بودن ملک را می‌دهند. اما به طور دقیق این مفهوم چه ویژگی‌هایی را در ملک شامل می‌شود؟ در استفاده از این عبارت، فراموش نکنید که معنی اصلی آن، «فرصت مناسب» است.

اولین و مهم‌ترین نکته برای اینکه ملکی اکازیون شود، قیمت آن است. زمانی که ملکی نسبت به موقعیت، سن و متراژ خود مناسب باشد، می‌توانیم به آن برچسب عالی بودن و فرصت بودن بزنیم. اگر یک واحد مسکونی با ویژگی‌های عالی اما در بافت محلی نامناسبی قرار داشته باشد، اکازیون خوانده نمی‌شود. هرچند که مشخصات خوبی داشته باشد. به علاوه توجه داشته باشید که برخی از مفاهیم نسبی هستند. به بیان ساده، مزایایی که یک ملک را برای یک خریدار یا مستأجر به فرصت تبدیل می‌کند، برای دیگری این‌چنین نیست.

نظر شما چیست؟ شما چه ملکی را اکازیون می‌دانید؟

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.