دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

هرآنچه باید درباره مشارکت به‌عنوان ابزاری برای توسعه آژانس املاک بدانید

همکاری کارآمد برای رشد کسب‌وکار

امروزه فعالیت در صنعت املاک و خصوصا مشاوره، یکی از شغل‌های پرسود محسوب می‌شود. افراد زیادی علاقمندند که آژانس املاک خود را تاسیس کنند. شاید شما فردی متخصص در حوزه‌ٔ املاک بوده، اما سرمایه‌ٔ کافی برای راه‌اندازی آژانس املاک را نداشته باشید. شاید سرمایه و علاقه برای راه‌‌اندازی آژانس املاک را داشته، اما تخصص کافی ندارید. در همه‌ٔ این موارد می‌توانید از  شراکت در راه اندازی آژانس به عنوان ابزاری برای توسعه‌ٔ آژانس املاک، استفاده کنید. مشارکت، قراردادی بین افراد حقیقی یا حقوقی است که هر کدام از طرفین آورده‌ها، درصدها و سایر قوانین را بنا به توافق مشخص کرده و به صورت مکتوب و قانونی ثبت می‌کنند. شراکت، مزایا و معایب متعددی دارد. آگاهی از اصول شراکت به شما کمک می‌کند تجربه‌ٔ خوبی از شراکت‌ در کار داشته باشید. اینجا در آکادمی املاک دیوار به جزئیات شراکت در راه اندازی آژانس اشاره می‌کنیم.

چطور شریک پیدا کنید؟

مشاغل نوپا یا حتی قدیمی، گاهی اوقات برای توسعه‌ٔ کار خود نیاز به دریافت کمک دارند. یکی از بهترین راه‌های کمک به این کسب‌وکارها مشارکت است. مشارکت زمانی شکل می‌گیرد که چند نفر برای ایجاد یک کار جدید با هم همکاری و تعامل داشته باشند. در اینجا سؤال مهم این است که چطور برای راه اندازی آژانس، می‌توان شریک پیدا کرد؟ در ادامه چند راهکار برای انتخاب شریک مناسب برای مشارکت در راه اندازی آژانس ارائه شده است.

حلقه‌ٔ اجتماعی آشنایان و دوستان

خانواده و جمع دوستان، می‌توانند نقطهٔ شروع خوبی برای پیدا کردن شریک تجاری باشند. البته باید توجه داشته باشید که فردی با ویژگی‌های مورد نظرتان، در این حلقه باشد. همچنین توجه داشته باشید که انتخاب شریک برای شراکت در راه اندازی آژانس از بین اقوام و دوستان، مشکلات و چالش‌های مربوط به خود را نیز دارد.

حلقه‌ٔ حرفه‌ای همکاران

همکاران، دوستان قدیمی و هم‌کلاسی‌های قدیمی از جمله کسانی هستند که می‌توان شریک خود را از بین آن‌ها انتخاب کرد. شما با توجه به شناختی که نسبت به آن‌ها دارید؛ شاید فردی را برای شراکت در راه اندازی آژانس انتخاب کنید. همچنین می‌توان در بین مشاوران فعال در محله خود یا حتی محله‌های دیگر، شریک مناسب را پیدا کرد.

حفظ مشاور املاک در آژانس

انجمن‌های آنلاین و شبکه‌های اجتماعی

انجمن‌ها و شبکه‌های اجتماعی، فرصتی طلایی برای پیدا کردن شریک تجاری خوب هستند. در این شبکه‌ها با افرادی که مثل شما دنبال شریک تجاری هستند، آشنا می‌شوید. یا با آن‌ها گفت‌وگو می‌کنید. اینستاگرام و لینکدین دو گزینهٔ بسیار عالی برای شروع داستان تجاری برای شراکت در راه اندازی آژانس هستند.

در ابتدا هدف خود را برای پیدا کردن شریک مشخص کنید. آیا فقط سرمایه می‌خواهید یا به‌دنبال تکمیل مهارت هم هستید؟

با چه کسانی شریک شوید؟

شراکت از جمله مواردی است که نتایج خوب و بد فراوانی دارد. انتخاب شریک تجاری هم کار سخت و پر ریسکی است. حال چه کسانی می‌توانند شریک تجاری مناسبی برای شراکت در راه اندازی آژانس باشند؟ شریک مناسب باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

سابقه‌ٔ کاری

سابقه‌ٔ ‌کاریِ هرکس، رزومه‌ای از توانایی‌ها و مشخصات حرفه‌ای و کاری او است. برای انتخاب شریک مناسب برای شراکت در راه اندازی آژانس، حتما سوابق کاری فرد را بررسی کرده و در خصوص آن تحقیق کنید. شریک آینده شما باید تجربه‌های موفق زیادی در حوزه کاری مرتبط داشته باشد. به‌عنوان مثال اگر می‌خواهید آژانسی با تمرکز روی انبوه‌سازان راه‌اندازی کنید، شریک شما باید در این زمینه تجربه داشته باشد.

تخصص و مهارت

در ابتدا هدف خود را برای پیدا کردن شریک مشخص کنید. آیا هدف شما صرفا به دست آوردن سرمایه است؟ یا تخصص و مهارت نیز از اهداف شما برای شراکت به حساب می‌آید؟ اطمینان حاصل کنید که شراکت شما ترکیبی از مهارت‌های لازم در حوزه‌های تخصصی و اقتصادی را ایجاد کند. چراکه مهارت‌ها و توانایی‌های شرکا باید مکمل یکدیگر باشد.

اعتماد

در شراکت موفق، اعتماد مهمترین گزینه است. قطعا در هر کسب‌وکاری، فرصت‌هایی پیش می‌آید که افراد به نفع منافع خود، سوء‌استفاده کنند! به همین دلیل فردی که برای شراکت در راه اندازی آژانس انتخاب می‌کنید، باید مورد اعتمادتان باشد.

وجوه اشتراک

طبیعتا شما و شرکایتان زمان زیادی را کنارهم برای راه‌اندازی و گسترش کار می‌گذرانید. بنابراین باید حس خوبی به یکدیگر داشته‌ باشید. به منظور شراکت در راه اندازی آژانس باید در جستجوی فردی باشید که نسبت به مفاهیمی مانند اخلاق و جاه‌طلبی کاری، دیدگاه مشابهی با شما داشته باشد. در این صورت می‌توانید با یکدیگر کنار آمده و در کار خود موفق باشید.

جلسه عقد قرارداد ملک

مزایا و معایب شراکت

راه اندازی آژانس املاک به‌صورت شریکی، مزایا و معایبی دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می کنیم.

مزایا

افزایش سرمایه

طبق توافق انجام شده، در ابتدای کار شرکا سرمایه گذاری می‌کنند. هرچه تعداد شرکا بیشتر باشد، سرمایه‌ٔ بیشتری به کار تزریق می‌شود و امکان توسعه و رشدِ بهتر، فراهم می‌شود.

تقسیم مسئولیت

شرکا می‌توانند وظایف و مسئولیت‌ها را بین خود تقسیم کنند. بدین صورت از توانایی‌های بیشتری بهره‌مند خواهند شد.

همفکری در تصمیم گیری

شرکا می‌توانند با یکدیگر مشورت کرده و در تصمیم‌گیری‌ها به یکدیگر کمک کنند.

معایب

تقسیم سود

سود حاصل از کار به نسبت توافق انجام شده، بین شرکا تقسیم می‌شود. همچنین تبادلات مالی ممکن است در بعضی موارد منجر به ایجاد اختلاف و ناسازگاری بین شرکا شود.

قوانین مالیاتی

طبق قوانین کنونی، شرکا باید مالیات را همانند معامله‌گران مستقل پرداخت کنند. به این ترتیب قوانین مالیاتی از جمله معایب در شراکت در راه اندازی آژانس است.

اختلاف نظر

هر یک از شرکا ممکن است نظر متفاوتی برای نحوه ادارهٔ کار داشته باشند؛ بنابراین اختلاف نظر یکی از مشکلات اصلی در مشارکت است.

دانستنی های حقوقی املاک

مسائل حقوقی شراکت در راه اندازی آژانس

آگاهی از مسائل حقوقی شراکت در راه اندازی آژانس به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ٔ خوبی از شراکت در کارتان داشته باشید. شرکا قبل از هر اقدامی باید در خصوص کلیه موارد کاری به توافق برسند و میزان سرمایه گذاری، مسئولیت و تعهدات طرفین را کامل و شفاف مشخص کنند. توجه به نکات حقوقی زیر، ضمن عقد قرارداد برای شراکت در راه اندازی آژانس ضروری است:

 • مشخص شدن موضوع و نحوه‌ٔ مشارکت
 • ذکر مشخصات شرکا به طور کامل
 • مشخص بودن آورده‌ٔ طرفین
 • تعیین مدت زمان شراکت
 • اعلام و توافق تعهدات و وظایف طرفین
 • تعیین کردن شرایط فسخ قرارداد

چه قراردادی برای راه اندازی آژانس به‌صورت شریکی باید امضا شود؟

قرارداد شراکت در راه اندازی آژانس یکی از انواع قراردادهای مشارکت مدنی است. بعد از توافق اولیه بین شرکا، باید نمونهٔ قرارداد اولیه نوشته شود. طبق ماده ۱۰ قانون مدنی، طرفین قرارداد می‌توانند آزادانه با تعهد و شروط مورد نظر، قراردادی را تنظیم کنند. توجه شود که موارد نباید خلاف قانون و شرع باشد.

در ادامه بخش‌های قرارداد شراکت در راه‌ اندازی آژانس را بررسی می‌کنیم:

 • انتخاب عنوان برای متن قرارداد
 • ذکر مشخصات طرفین
 • مشخص شدن موضوع شراکت نامه و تعیین آورده‌های طرفین
 • معین بودن مکان و زمان اجرای قرارداد
 • مشخص شدن میزان سرمایه گذاری طرفین
 • تعیین سهم و درصد شرکا
 • معین کردن درصد سود و زیان در شراکت
 • اعلام تعهدات، وظایف و مسئولیت‌ها
 • بیان عوامل فسخ قرارداد

راه ‌اندازی شعبه آژانس املاک

آیا برای راه اندازی آژانس باید شرکت ثبت شود؟

راه‌اندازی آژانس نیاز به ثبت شرکت ندارد. مشاوران املاک، دارای صنف هستند. بنابراین باید مجوز خود را از آنجا دریافت کنند. خلاصه‌ٔ مراحل دریافت مجوز و پروانهٔ کسب برای راه‌اندازی آژانس املاک، عبارت است از:

 • مراجعه به سامانهٔ اصناف و ثبت تقاضا و دریافت کد رهگیری
 • تحویل مدارک مورد نیاز ظرف سه روز برای صدور پروانه کسب
 • دارا بودن سیستم‌های رایانه‌ای از امتیازات مشاور درجه یک محسوب می‌شود.
 • برای دریافت جواز، محدودیت سنی بالای ۱۸ سال وجود دارد.
 • جواز کسب موقت به مدت یک سال و جواز کسب دائم ۵ ساله است.

 سخن آخر

امروزه هزینه‌های راه‌اندازی آژانس املاک، بسیار بالا است. اگر به این حوزه علاقه‌مندید، مشارکت ابزاری مهم برای راه‌اندازی و توسعهٔ آژانس املاک  است.

شراکت در راه اندازی آژانس مزایا و معایب مختلفی دارد. قبل از هر اقدامی باید تحقیقات کاملی انجام دهید. پیدا کردن و گزینش شریک مناسب از مهمترین چالش‌ها برای شراکت است. توجه داشته باشید برای شراکت در راه اندازی آژانس با یک وکیل مشورت کنید.

نظر شما چیست؟ آیا شریک داشتن را در آژانس املاک گزینه مناسبی می‌دانید؟

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.