دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

در عکاسی از ساختمان بزرگ، به این نکات دقت کنید

فراتر از قاب دوربین فکر کنید

برای معرفی یک ملک به خریدار یا مستاجر، راه‌های گوناگونی وجود دارد. یکی از بهترین کارهایی که می‌توان انجام داد، عکاسی از خانه است. در روزگاری به سر می‌بریم که بسیاری از امور بدون مراجعه حضوری اتفاق می‌افتد. دنیای مجازی جای دنیای واقعی را در بسیاری مسایل پر کرده و داشتن اطلاعات کافی از ملکی که برای فروش گذاشته شده، به خریدار و فروشنده کمک شایانی می‌کند. درواقع طریقه عکاسی ساختمانی‌ (شامل نما و داخل)، خودش یک هنر است. اینکه بتوانیم به گونه‌ای عکاسی کنیم که ساختمان با تمام جزئیات در عکس ثبت شود، یک کار حرفه‌ای محسوب می‌شود.

عکاسی از خانه با دوربین حرفه‌ای یا گوشی هوشمند؟

شاید این پرسش مطرح شود که آیا برای عکاسی از نمای ساختمان باید یک دوربین عکاسی حرفه‌ای تهیه کنید؟ پاسخ این است: لزوما خیر. ما شما را نسبت به استفاده از دوربین DSLR یا بدون آینه دلسرد نمی‌کنیم، اما حمل یک دوربین جداگانه سنگین و پرهزینه است. چرا هنگامی که دوربین گوشی هوشمند شما به تنهایی کار بزرگی انجام می‌دهد، این همه وزن و هزینه را متحمل شوید؟

عکاسی از خانه با گوشی هوشمند، نسبت به عکاسی با دوربین سرعت بیشتری دارد. به‌علاوه، در انتشار آگهی املاک در سرویس‌های آنلاین نیز عکس‌های ثبت‌شده در گوشی به‌راحتی در دسترس هستند.

قواعد عکاسی ساختمانی با گوشی

واضح است برای گرفتن عکس ساختمان چه با دوربین و چه با گوشی هوشمند، باید قواعدی را بدانید. این قواعد خصوصا در عکاسی از خانه بزرگ اهمیت زیادی پیدا می‌کند. این خانه‌ها مشتریان خاص خود را دارند و در مشاهده اولیه آگهی‌ها، توجه زیادی به نوع تصویربرداری از خانه می‌کنند. به‌هرحال عکاسی از ساختمان بزرگ روش‌های خاص خود را می‌طلبد، اما در عکاسی با گوشی، به‌طور کلی بهتر است ۱۰ مورد زیر را بخوانید و رعایت کنید.

 ۱- کادر مناسب کدام است؟ عمودی یا افقی

افقی یا پرتره؟ این اولین سوال است. با دوربین‌های گوشی هوشمند، جهت‌گیری مناسب می‌تواند تفاوت بین یک عکس متوسط و یک عکس عالی را ایجاد کند. اگر قصد شما عکاسی با فاصلهٔ دور از ساختمان و محیط اطراف باشد، حالت افقی انتخاب خوبی است. اما اگر سازه‌ای بلند مانند برج را به تصویر می‌کشید، تصویر پرتره (عمودی) گزینه بهتری می‌تواند باشد. جهت مناسب همچنین به شبکه‌ای بستگی دارد که قصد انتشار عکس در آن را دارید (اینستاگرام، تلگرام، دیوار، …).

ثبت نام پنل املاک دیوار۲- زاویه دید متفاوت را امتحان کنید

رایج‌ترین دیدگاه، دید انسان و چشم است. شما به یک ساختمان نگاه می‌کنید و مستقیماً روی عکس کلیک می‌کنید.

گاهی اوقات، یک زاویه منحصر به فرد می‌تواند به شما در گرفتن عکس بهتر کمک کند. به عنوان مثال، در بعضی عکس‌ها سعی کنید از چشم مورچه (نمای پایین) نگاه کنید. برای این منظور، در نزدیکی پایه یک ساختمان بایستید و با دوربین به بالا نگاه کنید. سپس تصمیم بگیرید که چه مقدار از آسمان در عکس گنجانده شود.

۳- در زمان‌های مختلف عکس بگیرید

با پیشرفت روز، اندازه و زاویهٔ سایه‌ها آن تغییر کرده و این تغییر یک شکل ظاهری سه بعدی ایجاد می‌کند. درنتیجه باید لحظهٔ مناسبی برای زنده به نظر رسیدن عکس‌ها پیدا کنید.

 نکته مهم دیگر در عکاسی از خانه بزرگ، زاویه نور نسبت به لنز دوربین است. باید دقت داشته باشید، خورشید مستقیم به لنز دوربین نتابد؛ زیرا در این صورت سوژهٔ شما تاریک می‌شود یا رنگ آسمان را از دست خواهید داد.

۴- از داخل ساختمان هم عکس بگیرید

بسیاری از ما خود را به گرفتن عکس از نمای خارجی ساختمان محدود می کنیم؛ درحالی‌که فضای داخلی نیز عکس‌های خوبی به ما می‌دهد. روی پنجره‌ها تمرکز کنید. از آن‌جا که پنجره‌ها راه داخل شدن نور هستند، تأثیر زیادی روی نورپردازی عکاسی از خانه دارند.

در عکاسی از خانه در فضای داخلی از فلاش روی دوربین استفاده  نکنید؛ زیرا این کار باعث گرفتن تصاویر بی‌کیفیت می‌شود.

عضویت در کانال تلگرام آکادمی املاک دیوار

۵- بر جزئیات تأکید کنید

جزئیات گاهی جادوی بی نظیری ایجاد می‌کنند که عکس‌های از فاصلهٔ دور، توانایی آن را ندارند. اگر خوب دقت کنید، چندین ویژگی جالب در هر ساختمانی پیدا خواهید کرد. جزئیات ممکن است حکاکی روی در یا شاید یک دستگیرهٔ در با طراحی منحصر به فرد باشد. نرده‌های پله‌، همچنین می‌توانند عناصر مناسب عکاسی را برای بزرگنمایی به شما ارائه دهند.

در عکاسی از خانه بزرگ و لوکس می‌توانید با بافت‌ها و الگوها بازی کنید. دیوارهای آجری، شیشه‌های مات، بتن خشن روی دیوار یا حتی رنگ، اغلب عنصر جالبی را به عکس‌ها اضافه می‌کنند. این نوع عکاسی از خانه خصوصا برای انتشار در اینستاگرام بسیار مفید و کاربردی است.

نکته مهم دیگر اینکه تاسیسات ساختمان در خانه‌های بزرگ اهمیت زیادی دارد. اگر خانه بزرگ نوسازی را آگهی می‌کنید، قابلیت‌ها و امکانات تاسیسات را هم در عکس‌های خود نشان دهید، چون احتمالا منجر به جذب مشتری‌های حساس به این امکانات، می‌شود.

سرفصل مرتبط: نکات مهم عکاسی از خانه از زبان مشاوران حرفه‌ای بین‌المللی

نکات عکاسی از خانه

۶- موجودات زنده را مقیاس قرار دهید

اینکه فقط عکس‌ ساختمان‌را بگیرید، قطعا خسته‌کننده است. برای ایجاد تنوع، می‌توانید یک انسان را به عکس اضافه کنید. این کار نه‌تنها به عکس شما از خانه بزرگ نشاط می‌بخشد، بلکه مقیاسی نیز فراهم می‌کند.

وقتی قصدتان جلب توجه بیننده به نقطه‌ای خاص از عکس است، یک انسان را آن‌جا قرار دهید. این کار نقطهٔ کانونی را برجسته می‌کند. همچنین به شما کمک می‌کند با عکس‌های خود، داستانی را بیان کنید.

۷- به دنبال خطوط و اشکال باشید

به دنبال خطوط عمودی، مورب یا افقی باشید. عکاسی با استفاده از این خطوط، به چشم بیننده جهت می‌دهد تا آن‌ها را دنبال کند. در عین حال، مخاطب مدت طولانی‌تری به عکس نگاه می‌کند. خطوط منحنی در معماری بسیار رایج است و احساس طبیعی در عکس ایجاد می‌کند.

 اشکال جالب در طراحی ساختمان، می‌تواند به طور خودکار چشم‌ها را از بخشی به بخش دیگر عکس، هدایت کند.

۸- قاب‌بندی در عکاسی از خانه

سوژه را در کادر خود خارج از مرکز نگه دارید. بیشتر دوربین‌های گوشی‌ هوشمند، دارای یک ویژگی شبکه هستند که به این نوع قاب‌بندی کمک می‌کند.

چرا بیرون از مرکز؟ به این دلیل که وقتی سوژه در وسط است، شما فوراً آن را نگاه می‌کنید. در این صورت، چشم شما جایی برای رفتن ندارد! اما وقتی سوژه به لبه نزدیک است، به قسمت‌های دیگر عکس نیز نگاه می‌کنید. بدین  ترتیب شما داستان کامل عکس را می‌گیرید. به این قاعده در عکاسی، یک سوم گفته می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم برای یادگیری بهتر تکنیک‌های قاب‌بندی، ویدیوی زیر را از اینستاگرام دیوار ببینید.

 

۹- برخی تغییرات را اضافه کنید

به یاد داشته باشید که تنوع را در عکس‌ها اضافه کنید. اگر به گرفتن یک نوع عکس تسلط دارید، در عکاسی از خانه خود را به این سبک محدود نکنید. اگر چند عکس بزرگنمایی گرفته‌اید، چند عکس دور هم بگیرید. به همین ترتیب، چشم‌اندازها را در عکس‌های مختلف مخلوط کنید.

۱۰- عکس‌ها را ویرایش کنید

بعد از عکاسی، ممکن است به پردازشی مانند کاهش روشنایی، افزودن گرما و غیره نیاز داشته باشد. تعدادی برنامهٔ ویرایش عکس در Apple App Store یا Google Play Store پیدا خواهید کرد. این برنامه‌ها به دانش فنی بسیار کمی نیاز داشته و استفاده از آن‌ها ساده است. برخی از گزینه‌ها Adobe Lightroom ، Fotor و PicMonkey هستند.

با رعایت این ۱۰ روش به راحتی قادر خواهید بود، مفاهیم و اصول عکس ساختمان را بگیرید. با این کارها انتخاب راحت‌تری پیش روی مشتری قرار می‌دهید. در عین حال خود را به عنوان یک مشاور املاک حرفه‌ای جا می‌اندازید.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.