دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

چگونه برای جلسه مصاحبه استخدام مشاور املاک آماده شویم؟

دریچه ورود به دنیای پر چالش مشاوره

فعالیت در آژانس املاک، یکی از گزینه‌هایی است که بسیاری از جوانان با مدارک تحصیلی و طبقه‌های اجتماعی گوناگون، به‌دنبال آن هستند. آن‌ها شغل مشاور املاک را گزینه مناسبی برای کسب درآمد و پیشرفت شغلی می‌دانند. اگر شما هم در این دسته قرار دارید، احتمالا خود را برای فعالیت در یک آژانس و پیشرفت و تبدیل شدن به یک مشاور املاک حرفه ای آماده می‌کنید. در چنین مرحله‌ای احتمالا با این سوال مواجه می‌شوید که در جلسه مصاحبه استخدام مشاور املاک، چه مواردی را باید رعایت کنم؟ با این مطلب آکادمی املاک دیوار همراه باشید تا با نکات مهم جلسه مصاحبه استخدام آشنا شوید.

آیا برای شغل مشاور املاک فرد مناسبی هستید؟

پیدا کردن یک شغل خوب، رفته رفته به یکی از آمال و آرزوهای دور و دراز جوان ایرانی تبدیل شده است؛ با این حال کسانی هم شغل خوبی برای خود دست‌وپا می‌کنند و راه رسیدن به آن و استفاده از فرصت‌های محدود را بلد هستند. شاید از خود بپرسید که چگونه می‌توان به شغلی مناسب دست پیدا کرد؟ اگر پاسخ‌تان تبدیل شدن به یک مشاور املاک حرفه‌ای با درآمد بالا در یک آژانس شیک با مشتری‌های فراوان باشد، حالا باید سوالات دیگری از خود بپرسید.

  • آیا استعدادها و توانمندی‌های خود را می‌شناسید؟
  • آیا هنر اقناع‌سازی و متقاعد کردن مشتری را در خود می‌بینید؟
  • آیا منظم و دقیق هستید؟
  • آیا حاضرید ریسک کنید؟
  • آیا تحمل نازک گفتن و درشت شنیدن را دارید؟
  • آیا اهل چانه زدن و کوتاه نیامدن در پیگیری اهداف بلندپروازانه‌تان هستید؟

 اگر پاسخ شما به اکثر سوالات بالا، بله است، وارد مرحلهٔ بعدی می‌شوید! این‌هایی که گفتیم، تازه 50 درصد قضیه است. 50 درصد دیگر به مراحل شناختن شما ازسوی صاحب آژانس مربوط می‌شود. به عبارتی دیگر حالا باید آنچه در چنته دارید را عرضه کنید. بدین طریق طرف مقابل با دهانی باز و چشمانی از حدقه درآمده، بی چون‌وچرا شما را می‌پذیرد. پیشنهاد می‌کنیم حتما فیلم افسانه 1900 شاهکار تورناتوره را ببینید؛ آنجا که تیم راث (بازیگر اصلی) چنان پیانو می‌نوازد که حضار جرات نفس کشیدن هم ندارند! 

اگر خود را برای شغل مشاوره املاک فردی مناسب می‌دانید، نکات بعدی را مطالعه کنید تا با استفاده از آن‌ها، در جلسه مصاحبه استخدام مشاور املاک بدرخشید.

فن بیان در مشاور املاکدر مورد سوالات آمادگی داشته باشید

در ارتش، سربازان حرکات و تاکتیک‌های خاصی را بارها و بارها تمرین می‌کنند. این تمرین مكرر، باعث می‌شود كه آن تاکتیک‌ها ملکه ذهن‌شان شود. زمانی در مصاحبه استخدام مشاور املاک عملکرد بهتری خواهید داشت که برای هر سوالی پاسخ مناسب و کوبنده داشته باشید. نباید در مورد پاسخ هر سوال، زیاد فکر کنید! برای رسیدن به این تسلط، باید سوالات احتمالی را از قبل برای خود مرور کرده و در ادامه پاسخ‌های خود را تمرین کنید. 

تمرین کردن سوال‌ها را می‌توانید هنگام حضور در اتوبوس یا تاکسی، پشت ترافیک، یا هر جای دیگری انجام دهید. پاسخ‌های معمولی را همه می‌دانند؛ پس به دنبال پاسخ‌های خلاقانه باشید. نترسید و ذهن‌تان را پرواز دهید. حتما در جلسه استخدام مشاور املاک از شما پرسیده می‌شود که چرا این شغل را انتخاب کردید؟ چه استعداد و توانایی در خود می‌بینید؟ برای قانع کردن مشتری چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ آیا می‌خواهید تمام وقت کار کنید یا نیمه وقت و چرا؟ و ده ها سوال دیگر که قبلا باید تمرین کرده و پاسخ‌های خود را برای روز مصاحبه آماده کنید.

به خودتان باور داشته باشید

وقتی مصاحبه‌گر شما را به عنوان گزینهٔ بالقوهٔ استخدام مشاور املاک، ملاقات می‌کند، عدم قطعیت و اعتماد به نفس در پاسخ‌هایتان او را وادار به انتخاب گزینهٔ دیگری خواهد کرد. مصاحبه‌کننده همچنین نسبت به نحوهٔ عملکرد اطمینان خاطر پیدا نمی‌کند و در نتیجه، احتمالاً شما را کنار خواهد زد. تمرین زیاد برای مصاحبه، اعتماد به نفس شما را برای استخدام شدن در شغل مشاور املاک افزایش می‌دهد.

باید برای خود روشن کرده باشید که از این شغل چه می‌خواهید. در عین حال به هدف و برنامه‌های خود برای رسیدن به اهداف‌تان ایمان داشته باشید.

در جلسه مصاحبه استخدام مشاور املاک خسته نباشید!

بدن و ذهن شما برای عملکرد مطلوب، به غذای خوب، خواب کافی و ورزش روزانه نیاز دارد. برای اینکه در مصاحبه تا حد امکان به عملکرد راضی‌کننده نزدیک شوید، باید خوب استراحت کرده باشید. چشمان پف کرده، تن صدای خسته و سرووضع ناآماده، جلسهٔ مصاحبه استخدام مشاور املاک را به یک مسیر یکنواخت تبدیل خواهد کرد. مسیری که به احتمال زیاد به استخدام شدن شما منتهی نمی‌شود.

درس تکمیلی: اعتماد به نفس، زیربنای موفقیت و اعتبار در شغل مشاور املاک

 

استخدام مشاور املاک حرفه ای

اهمیت اولین برداشت در جلسه استخدام مشاور املاک

زبان بدن، نکات زیادی همچون میزان اعتماد به نفس، سلامت جسمی، سطح انگیزه، میزان اشتیاق و نگرش شما را نشان می‌دهد. طبق اعلام محققان، اثربخشی ارتباطات تا ۶۰درصد به زبان بدن بستگی دارد. به یاد داشته باشید که اولین برداشت، همیشه مهم‌ترین برداشت است.

ارتباط چشمی خود را در زمان صحبت‌ کردن کارفرما یا مصاحبه‌گر حفظ کنید؛ اما به او زل نزنید. تماس چشمی حتی زمانی که شما نیز صحبت می‌کنید، باید برقرار باشد. هیچ موقع دستانتان را به هم گره نزنید؛ این در زبان بدن، نشان‌دهنده گارد گرفتن شماست. دستان‌تان را باز به سوی مصاحبه‌گر نشان داده و از سوالات او استقبال کنید. 

مطلب بعدی نحوهٔ نشستن شما روی صندلی به عنوان یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر طرف مقابل است. شما باید کاملا صاف و بدون خمیدگی روی صندلی نشسته و به پشتی آن تکیه دهید. هرگز روی صندلی لم ندهید! لم دادن، بی‌اهمیتی و عدم علاقهٔ شما را نشان می‌دهد. در عین حال که صاف نشسته‌اید، راحت نیز باشید. صاف نشستن نشان‌دهندهٔ هوش، اعتمادبه‌نفس و اعتبار شما است. 

نکات بالا و موارد دیگری نظیر نحوهٔ دست دادن، راه رفتن، سلام دادن و خداحافظی کردن و بسیاری رفتارهای دیگر که نشان دهندهٔ اهمیت زبان بدن است را هم با تمرین، تبدیل به ملکهٔ ذهنتان کنید. در کنار تمام این موارد، از اهمیت فن بیان در مشاوره املاک غافل نشوید و این مهارت خود را در همان جلسه اول به کارفرما ثابت کنید.

حس شوخ طبعی داشته باشید

روانشناسان همیشه شوخ‌طبعی را برای حل مشکلات لاینحل و دشوار توصیه می‌کنند! نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد ۹۱ درصد مدیران، شوخ طبعی را برای پیشرفت شغلی ضروری می‌دانند و ۸۴ درصد از آن‌ها اعتقاد داشته‎‌اند انسان‌های شوخ طبع بهتر کار می‌کنند. شوخی‌های بامزه و به‌جا، احتمال افزایش امتیازات مالی را در طول یک مذاکره افزایش می‌دهد. با شوخ طبعی، فرد مقابل احساس راحتی را تجربه می‌کند و اعتماد خوبی بین شما ایجاد می‌شود. در نتیجه مخاطب تمایل بیش‌تری برای ملاقات پیدا می‌کند و شما را به عنوان «دوست» خود خواهد دید. با این وصف، احتمال روی دادن قرارهای کاری بهتری نیز وجود خواهد داشت. 

مطمئن باشید که یک مصاحبه‌گر حرفه‌ای برای استخدام مشاور املاک، شوخ‌طبعی شما را خواهد سنجید. همه مردم افرادی را دوست دارند که آن‌ها را خوشحال می کنند. بنابراین، با نشان دادن خود به عنوان یک فرد خوش‌برخورد و شوخ‌طبع، احتمال کسب این شغل برایتان بیشتر می‌شود. پس از شوخی کردن، نترسید. البته این شوخی‌ها باید به‌جا و مناسب بوده و به لودگی و راحتی زیاد، تبدیل نشود. 

خوش لباس باشید

انتخاب لباس مناسب برای جلسه مصاحبه استخدام مشاور املاک موضوع بسیار مهمی است که هر فرد جویای این کار، باید به آن توجه ویژه داشته باشد. آنچه می‌پوشید از دو طریق مهم بر مصاحبهٔ شما تأثیر می‌گذارد. اول، سعی کنید پر زرق‌وبرق نباشید؛ چرا که لباس، جواهرات یا حتی ادکلن می‌تواند در حین مکالمه باعث حواس‌پرتی مداوم شود.

نکته دوم این‌که، لباس بر اعتماد به نفس شخص تأثیر می‌گذارد. اگر با لباستان در حین جلسهٔ مصاحبه استخدام مشاور املاک، احساس یک میلیاردر را ندارید، در مقایسه با شخصی دیگر در همین مصاحبه، وضعیت ضعیف‌تری خواهید داشت.

لباس مرتب و مناسب، نشانهٔ شان و منزلت یک فرد است. این کار به فردی که را برای اولین بار ملاقات می‌کنند، نظر مساعدتری نسبت به شخصیتش القا می‌کند. بنابراین تا جایی که امکان دارد، شیک‌پوش، مرتب و منظم باشید. مطمئن باشید که خوش لباس بودن در موفقیت شغلی که دنبالش هستید، تاثیر فراوانی دارد.

مباشر املاکنکته پایانی برای موفقیت در جلسه استخدام مشاور املاک

در جلسه مصاحبه استخدام مشاور املاک، وظیفهٔ شما قانع کردن مصاحبه‌کننده است. او باید مهارت، دانش و تجربهٔ کافی را برای استخدام شما به‌عنوان مشاور املاک در رفتارتان ببیند. هیچ چیز ناامیدکننده‌تر از این نیست که کارجو ضمن داشتن اشتیاق نسبت به استخدام مشاور املاک، حتی ابتدایی‌ترین اطلاعات دربارۀ این شغل را نداند. 

مشاوران املاک به عنوان رابطان بین فروشندگان و خریداران یا مالکان و مستاجران ملک، عمل می‌کنند. آن‌ها مسئول کل فرایند خرید و فروش هستند. از تحقیق و مذاکره در مورد قیمت‌ها گرفته تا هماهنگی و بسته شدن قرارداد خرید یا فروش، همگی بر عهدهٔ مشاوران املاک است. برای موفقیت در این نقش و استخدام شدن به‌عنوان مشاور املاک، فرد باید مهارت‌های ارتباطی عالی و توانایی ارائهٔ سخنرانی‌های شفاهی و کتبی جذاب را داشته باشد. همچنین نیاز به مهارت برای مذاکره قوی لازم است تا نیازهای مشتری با اهداف تجاری‌‌اش مشخص شود. 

افرادی که با اطلاع و آگاهی نسبی از بازارهای املاک و مستغلات، بهترین روش‌ها را به نمایش می‌گذارند، در این زمینه برجسته می‌شوند. بنابراین موفقیت و شکست در این شغل به دست خود شما است. با مطالعه و مذاکره، به یک معامله‌گر و مشاور خوب تبدیل می‌شوید. پیشنهاد ما برای شروع مطالعه، کتاب مشاور املاک میلیونر، اثر گری کلر  و کتاب املاک رابرت کیوساکی است که شما را با ریز‌ه‌کاری‌های حرفه‌ای این شغل در جهان آشنا می‌کند.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.