دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

نقش مهم مهارت مدیریت پروژه در پیشرفت مشاوران املاک

فرایندها را با نظم و دقت تدوین کنید

به عنوان مشاور املاک یک روز کاری را در آژانس به خاطر بیاورید. خواهید دید که از زمان شروع کار و مراجعهٔ مشتری برای خرید، اجاره یا فروش خانه تا بستن قرارداد ملک چه فرایندی طی شده است. فرایندی که شروع و پایانی داشته و در حین انجام آن مراحلی ایجاد می‌شود. انجام این مراحل و رسیدن به نتیجهٔ دلخواه، برای یک مشاور املاک حرفه‌ای در بیشتر مواقع ثمربخش بوده، در حالی که برای مشاوران املاک مبتدی،‌ در اغلب موارد همراه با سردرگمی و بی‌نظمی است. مهمترین عامل این تفاوت، مهارت مدیریت پروژه است. مهارتی که به مشاوران املاک حرفه‌ای کمک می‌کند تا پروژهٔ کاری را با بازدهی بیشتری به ثمر برسانند. اگر به عنوان مشاور املاک مبتدی با این مهارت آشنایی ندارید، در ادامه با آکادمی املاک دیوار همراه باشید.

مهارت مدیریت پروژه برای مشاور املاک

برای آشنایی با مهارت مدیریت پروژه لازم است در قدم اول با معنای پروژه آشنا شوید. پروژه یک تلاش موقت برای ایجاد خدمت، محصول یا نتیجه‌ای منحصر به فرد است. پروژه موقت است، زیرا شروع و پایانی دارد. بنابراین در حرفهٔ خدماتی مشاورهٔ املاک، رسیدگی به هر مشتری و طی کردن مراحل مختلف به عنوان پروژه شناخته می‌شود. البته گاهی پایان این پروژه با فروش، اجاره یا خرید منزل به پایان می‌رسد. گاهی هم هیچ یک از این نتایج حاصل نمی‌‌شود و تنها خدمات مشاوره‌ای به مشتری ارائه می‌شود. اکنون که با معنای پروژه آشنا شدید، برای آشنایی با مهارت مدیریت پروژه آمادگی لازم را پیدا کرده‌اید.

پروژه یک تلاش موقت برای ایجاد خدمت، محصول یا نتیجه‌ای منحصر به فرد است.

منظور از مهارت مدیریت پروژه به کارگیری ابزارها، تکنیک‌ها و دانش برای به انجام رساندن پروژه و رسیدن به الزامات آن است. این مهارت به افراد کمک می‌کند که با توجه به محدودیت‌های زمانی و بودجه و در نظر گرفتن ریسک و کیفیت کار، پروژه را با موفقیت به پایان برسانند. بنابراین مشاور املاکی که از این مهارت برای به پایان رساندن موفقیت‌آمیز پروژه‌های خرید و فروش ملک استفاده می‌کند، باعث حفظ کیفیت و محدود کردن ریسک می‌شود. از طرفی چنین مشاوری مانع از هدر رفتن بودجه آژانس و وقت و هزینه‌‌های جانبی دیگر می‌شود. به همین دلیل است که او به عنوان مشاور املاک حرفه‌ای شناخته شده و تفاوت آشکاری با مشاوران املاک مبتدی دارد.

مهارت‌های لازم برای مدیریت پروژه

مهارت مدیریت پروژه، مهارتی است که عملی کردن آن به دانش و تجربه زیادی نیاز دارد. از جملهٔ این مهارت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شناسایی فرایند پروژه
  • داشتن مهارت تفکر سیستماتیک
  • سنجش عملکرد پروژه
  • مهارت در مدیریت تغییرات احتمالی
  • مدیریت زمان
  • مدیریت نیروی انسانی
  • مدیریت بودجهٔ پروژه

علاوه بر موارد بالا، مدیر پروژه باید با انواع مدل‌های مدیریت پروژه نیز آشنایی داشته باشد تا بتواند بهترین مدل را برای پروژهٔ خود انتخاب کند. ناگفته نماند که به عنوان مشاور املاک فرد می‌تواند این مهارت‌ها را به صورت فردی در انجام پروژه به کار گرفته یا به عنوان مدیر ارشد آژانس از این مهارت برای پیشبرد پروژه‌ها استفاده کند.

سرفصل مرتبط: چرا مشاور املاک باید مهارت حل مسئله داشته باشد؟

مهارت رهبری مشاور املاک مهارت مدیریت پروژه‌های تیمی

همان‌طور که گفته شد اجرای مهارت مدیریت پروژه به صورت فردی و تیمی امکان‌پذیر است. مدیریت فردی پروژه برای به انجام رساندن فعالیت‌های کاری در زمان مشخص قابل اجرا بوده و خود فرد ناظر بر کلیهٔ فرآیندهای انجام کار است. درمقابل، مدیریت پروژه‌های تیمی شکل دیگری دارد. در این نوع مدیریت، یک مدیر ارشد یا رهبر باید تیم را برای به انجام رساندن پروژه، رهبری کند. بنابراین اگر به عنوان مشاور املاک در ردهٔ مدیران میانی مانند مدیر رنج و سرپرست مشاوران املاک فعالیت می‌کنید، لازم است با مهارت‌‌های لازم برای مدیریت پروژه‌های تیمی آشنا شوید. از جملهٔ این مهارت‌‌ها؛ مهارت برقراری ارتباط، مدیریت وظایف، توانایی مذاکره و حل تداخلات و ایجاد تعهد در تیم است.

مهارت برقراری ارتباط

یکی از مهارت‌های مهم برای مدیران پروژه، مهارت برقراری ارتباط است. این مهارت تنها محدود به افراد گروه نمی‌شود. بنابراین به عنوان مدیر پروژه در آژانس املاک لازم است ارتباط موثری با مراجعه‌کنندگان و اعضای گروه داشته باشید.

مهارت مدیریت وظایف

این مهارت به مدیران پروژه کمک می‌کند تا وظایفی را که بین اعضای گروه تقسیم کرده‌اند، مدیریت کنند. به نحوی که با مدیریت آن‌ها وظایف افراد گروه و فعالیت‌های آن‌ها بی‌تاثیر نشود و یکپارچگی وظایف افراد گروه حفظ شود.

توانایی مذاکره

توانایی مذاکره این امکان را به مدیران پروژه می‌دهد تا بتوانند با صحبت کردن گروه را برای انجام فعالیت‌های مختلف راهنمایی کنند. به طوری که با این مهارت، تناقض‌ها و تداخل‌‌های بین گروهی حل شده و احتمال موفقیت گروه افزایش یابد.

ایجاد تعهد در تیم

آخرین مهارت ضروری و لازم برای مدیران پروژه، ایجاد تعهد در تیم است. تعهدی که با ایجاد روابط درونی بین افراد گروه شکل می‌گیرد و با تشویق و راهنمایی مدیر، به انجام می‌رسد.

فرهنگ سازمانی مشاور املاک برای پیشرفت آژانس سخن آخر

مهارت مدیریت پروژه یکی از مهارت‌های ضروری و لازم برای مشاوران املاک است. این مهارت به مشاوران املاک کمک می‌کند پروژه‌های خرید، فروش یا اجارهٔ ملک را به ثمر رسانده و در انجام کارهای فردی و گروهی موفق باشند. بنابراین تفاوتی ندارد که شما مشاوری مستقل باشید یا به عنوان مدیر ارشد، سرپرستی مشاوران بر عهده‌تان باشد. در هر دو صورت شما می‌توانید با استفاده از این مهارت،‌ موفقیت آژانس را در زمینهٔ خدمات ارائه شده، افزایش دهید. بدین وسیله قادر خواهید بود، اعتبار‌تان را در میان سایر کارمندان بالا ببرید.

برای یادگیری و به کارگیری این مهارت، لازم است با اصول و شیوه‌های آن آشنا شوید. همچنین می‌توانید از نرم‌افزارهای مدیریت پروژه مانند Trello برای نظارت بر وظایف افراد و ایجاد هشدار برای زمان به انجام رساندن کارها استفاده کنید. نرم‌افزارهای دیگری نیز در این زمینه طراحی شده است که کار کردن با هر یک مزایایی دارد. این نرم‌افزارها، مدیریت پروژه‌ها را برای مشاوران املاک آسوده‌تر می‌کند. با استفاده از این نرم‌افزارها و آشنایی با مهارت مدیریت پروژه، مشاوران املاک می‌توانند در زمانی کوتاه از سطح مبتدی به سطح پیشرفته ارتقای مقام دهند.

منبع: Drways

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.