دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

در قیمت‌گذاری املاک با مشتریان همراه باشید

قیمت منصفانه را شما پیشنهاد دهید

افرادی که برای فروش، خرید یا اجاره و رهن املاک خود به بنگاه‌ها مراجعه می‌کنند، انتظار همراهی از مشاوران املاک دارند. در واقع مردم، املاک که مهمترین سرمایهٔ آن‌ها محسوب می‌شود را در اختیار یک همراه به نام مشاوران املاک قرار داده‌اند. از همین رو مشاوران املاک باید بیشتر حواسشان به طرفین معامله باشد. یعنی نباید اجازه دهند طرفین ضرر کنند. همچنین برخی از مردم به بنگاه‌های املاک مراجعه می‌کنند تا در مشاوره قیمت‌ گذاری ملک از آن‌ها کمک بگیرند. از این رو مشاوران املاک و بنگاه‌هایی که برای کسب اعتبار در تلاش هستند، باید نکاتی را در قیمت‌گذاری رعایت کنند. در ادامه مطلب، نکاتی که باعث ارتباط بهتر مشتریان و کسب اعتبار می‌شود را بیان خواهیم کرد.

اهمیت مشاوره قیمت گذاری ملک

مذاکره هنری است که تمامی مشاوران املاک باید به صورت حرفه‌ای از آن برخوردار باشند. مذاکره جنگ و جدال نبوده، بلکه یافتن راه ارتباطی برای تعامل بیشتر است. مشاوران املاک باید در ابتدا به عنوان یک نفر سوم شخص، فردی آگاه و با اطلاع باشند. به عبارتی طرفین معامله باید بدانند که مشاور املاک به جنبه‌های معامله به خوبی واقف است. پس یک مشاور املاک خبره باید آماده و آگاه نیز باشد.

در مرحلهٔ بعدی، مشاوران باید توجه کنند که ابتدا سراغ محاسبهٔ قیمت ملک نروند. آنان ابتدا باید هدف دو طرف معامله را به خوبی تشخیص دهند. البته که هدف اصلی فروش با قیمت بالاتر و خرید با قیمت پایین‌تر است؛ اما مشاوران املاک باید نیازها و خواسته‌های دو طرف معامله را دریافته و سعی کنند هر دو را با یک هدف واحد یعنی نتیجهٔ برد-برد برسانند.

در نظر داشته باشید گاهی در حین مذاکره برای فروش یا رهن و اجارهٔ ملک، تنش‌هایی بین دو طرف معامله ایجاد خواهد شد. پس هنر مشاوران املاک، مدیریت جلسهٔ مذاکره و حفظ آرامش طرفین است. به عبارتی اگر طرفین معامله مشاور املاک را فردی منصف بدانند، همراهی بهتری با او خواهند داشت.

علاوه بر ایجاد فضایی آرام در حین جلسه،‌ مشاور باید از سکوت بین جلسه نیز استقبال کند. سکوت باعث می‌شود که هر دو طرف قرارداد بدون عجله و سنجیدن شرایط، تصمیم بگیرند. اکنون شاید این سوال پیش آید که پس چه موقع مشاوران می‌توانند در مذاکره و مخصوصا مشاوره قیمت گذاری ملک نقش داشته باشند؟

درس پیش‌نیاز: آموزش قیمت‌گذاری انواع املاک مسکونی و تجاری

نحوه قیمت گذاری ملک تجاری و مسکونی چه موقع در مشاوره قیمت گذاری ملک همراه مشتری شویم؟

از اساسی‌ترین وظایف مشاوران املاک، محاسبهٔ قیمت ملک و تاثیر در روند فروش یا اجارهٔ املاک است. ابتدا به عنوان یک مشاور املاک حرفه‌ای ابتدا باید از وضعیت سندی ملک آگاهی داشته باشید. چرا که املاکی دارای اسناد شش دانگ با ملک‌هایی که سند مشاع یا موقوفی دارند، از ارزش متفاوتی برخوردار هستند. همچنین مشاور باید طرف دیگر قرارداد را نیز از وضعیت سند ملک آگاه کند.

در مرحلهٔ بعدی، مشاوران باید ملک را کارشناسی کنند تا در محاسبهٔ قیمت‌ ملک دچار اشتباه نشوند. مشاوران باید در قیمت‌گذاری ملک عواملی مانند موارد زیر را در نظر بگیرند:

  • متراژ ملک
  • منطقه جغرافیایی
  • چندبر بودن
  • نورگیری ملک
  • دسترسی به حمل‌ونقل عمومی
  • ‌سال ساخت
  • معماری بنا
  • امکانات رفاهی

مشاور باید پس از در نظر گرفتن موارد بالا، مواردی را به مشتریان یادآوری کنند. از جمله اینکه اگر در منطقه‌ای که قصد فروش یا اجاره دارند، نرخ مسکن بالا است، می‌توان روی افزایش قیمت ملک، پافشاری کرد. همچنین در بعضی مواقع صاحب ملک، متعهد می‌شود که امکانات داخلی ملک را بازسازی کند. از این رو اصرار به افزایش قیمت ملک یا اجاره می‌تواند صورتی منطقی داشته باشد.

سرفصل مرتبط: با ترفندهای مشاور املاک برای به قیمت رساندن ملک آشنا هستید؟

ثبت نام در پنل املاک دیوارشرایط افزایش یا کاهش قیمت ملک

مشاوران املاک باید به مشتریان خود یاد بدهند که در همان لحظه‌ٔ اول به دنبال افزایش یا کاهش قیمت نباشند. بلکه باید به جوانب و شرایط‌ مختلف توجه کنند. در بسیاری مواقع مشاور با فرصت دادن به طرف دیگر قرارداد و ارائهٔ پیشنهادهای مناسب، می‌تواند در قیمت‌گذاری ملک تاثیر زیادی داشته باشد.

مشاوره در قیمت‌گذاری ملک باید زمانی باشد که هر دو طرف معامله در شرایط آرام و بدون تنش به سر ببرند. به گونه‌ای که توافقات اولیه صورت گرفته باشد. از این رو مشاوران باید قبل از جلسه مشتریان خود را راهنمایی کنند. به این صورت که مشتریان زمانی روی افزایش قیمت اصرار کنند که طرف دیگر معامله به معنای واقعی خواستار خرید یا اجاره ملک باشد. همچنین در مواقعی طرف دیگر قرارداد بر کاهش قیمت اصرار کند که فروشنده یا موجر، توافقات اولیهٔ قرارداد را پذیرفته باشد.

مشاوران املاک باید از شرایط اقتصادی به خوبی آگاه باشند و زمان مناسب برای خرید و فروش ملک را به مشتریان خود اطلاع دهند. به‌عنوان مثال، زمانی که اوضاع مسکن راکد است، فروش ملک نباید صورت بگیرد. یا زمانی که قیمت‌گذاری‌ها در بازار مسکن به تعادل رسیده، زمان مناسب برای خرید،‌ فروش و سرمایه گذاری خواهد بود. در واقع، مشاوران املاک باید در مشاوره قیمت‌ گذاری ملک و محاسبه قیمت ملک به خوبی به شرایط بازار مسکن و نیازهای طرفین معامله آگاه باشند.

درس تکمیلی: هرآنچه درباره آموزش مشاور املاک نیاز دارید

سخن آخر

محاسبه قیمت ملک برای بسیاری از مردم در معاملات ملکی امری دشوار به نظر می‌رسد. چرا که قانون معینی برای محاسبه قیمت و نظارت بر آن وجود ندارد. غالبا فروشندگان قیمت‌ها را تعیین کرده یا از مشاوران املاک، کمک می‌خواهند.

مشاوره قیمت گذاری ملک تیغی دولبه برای کارشناسان املاک محسوب می‌شود. چرا که در صورت محاسبهٔ اشتباه قیمت ملک، امکان برهم خوردن معامله وجود دارد. از همین رو بهتر است که مشاوران قبل از شروع مذاکره با دو طرف معامله صحبت کنند. مشاوران باید شرایط و نیازهای دو طرف را به خوبی دریابند. آن‌ها باید با اشراف به شرایط دو طرف معامله، راهنمایی‌هایی به هر دو سوی قرارداد بکنند که معامله دو سر برد باشد. چرا که هنر اصلی مشاوران املاک، سنجش شرایط و واسطه‌گری منصفانه است.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.