دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

وضعیت کار در مشاور املاک و آینده و درآمد آن چگونه است؟

ترکیب دو واژه مشاور و املاک، نشان‌دهندهٔ آن است که بخشی از فعالیت‌های صنعت املاک به مشاوره بر می‌گردد. مشاور، شخص متخصصی است که در رسیدن افراد به موفقیت، به آن‌ها کمک می‌کند. مشاوران بر اساس شناختی که از افراد به دست می‌آورند، راهکارهای مناسبی را برای رسیدن به هدفی مشخص به آنان ارائه می‌دهند. وضعیت کار در مشاور املاک چه به‌صورت مستقل یا در آژانس افراد دیگر، وابستگی زیادی به مهارت‌های شما، شناخت از مشتریان و عوامل جزئی دیگر دارد. در ادامه این مطلب، بیشتر با وضعیت درآمدی و فرصت‌ها و موانع این شغل آشنا می‌شوید.

مشاور املاک می‌تواند با دانش و دیدگاه تخصصی خود در زمینه بازار مسکن و اقتصاد، به متقاضیان این بازار چه فروشنده و خریدار، چه موجر و مستأجر مشاوره تخصصی دهد. این امر موجب می‌شود فرایند خرید و فروش یا رهن و اجاره برای متقاضیان تسهیل شود. نقش و اهمیت یک مشاور املاک مانند مشاور روانشناسی یا مشاور حقوقی است که می‌تواند گره‌گشای بسیاری از مشکلات باشد.

مشاوره املاک چه در مسکن و چه در رنج‌های دیگر، یک حرفه تمام عیار است. تمام افرادی که در این شغل فعالیت می‌کنند، باید رفتار حرفه‌ای داشته باشند. بررسی وضعیت کار در مشاور املاک ابعاد بسیار متنوعی دارد. به‌هرحال اصلا نمی‌توان مشاور املاک را در میان مشاغل ساده جای داد. در یک جمله مشاور املاک یا کارگزار املاک و مستغلات، نماینده مالکان یا خریداران و مستأجران ملک است. این نمایندگی، وظایف متعددی را بر دوش مشاوران می‌گذارد.

نظم شخصی در کار مشاور املاک

شرح وظایف شغل مشاور املاک

وظیفه اصلی مشاور املاک، ارائه اطلاعات جامع از ملک و راهنمایی برای خرید یا اجاره است که در نهایت رضایت مشتری را جلب می‌کند. شما به عنوان مشاور املاک با شناختی که از بازار مسکن و تحلیل آن دارید، باید به متقاضی ملک مشاوره تخصصی بدهید. یک مشاور املاک خوب باید توانایی ارائه مشاوره حرفه‌ای به خریدار و فروشنده را داشته باشد.

به طور کلی مشاوران املاک در جهان در ۴ بخش کلی، قابل دسته‌بندی هستند:

 • مشاور فروشنده
 • مشاور خریدار
 • مشاور دو طرفه
 • کارگزار معاملات

دسته اول مشاورانی هستند که می‌توانند در پروسه اجاره یا فروش یک ملک همراه و کمک‌کننده مالک باشند. دسته دوم به مشاوران املاکی گفته می‌شود که در پروسه خرید ملک به خریداران کمک می‌کنند. دسته سوم مشاوران دوطرفه هستند که باید به هر دو طرف معامله با صداقت و درستی مشاوره دهند. در این نوع معاملات، قوانین و مقررات خاصی برای مشاوران دوطرفه وجود دارد. این مشاوران نسبت به دو دسته قبل، کارشان سخت‌تر و پیچیده‌تر است. دسته آخر کارگزاران معاملات هستند. این دسته از مشاوران در واقع نمایندگان خریدار یا فروشنده به حساب می‌آیند. کارگزاران معاملات به صورت قانونی و با در نظر گرفتن یکی طرفین فعالیت می‌کنند. در این نوع فعالیت، یک سند قانونی به صورت توافق‌نامه یا وکالت‌نامه بین خریدار و فروشنده امضاء می‌شود.

از جمله مهم‌ترین وظایف شما در نقش مشاور املاک حرفه‌ای، حفظ و رعایت اخلاق است. صداقت، عدالت، رازداری و همین طور امانت‌داری باید توسط شما رعایت شود. باید به گونه‌ای رفتار کنید که منافع هر کدام از طرفین به نوع خود حفظ شود.

از دیگر وظایف شما به عنوان مشاور املاک، در فرایندهای ثبت قرارداد، احراز هویت دو طرف معامله است تا از صحت اطلاعات طرفین معامله اطمینان پیدا کنید. احراز هویت و بررسی اسناد یعنی مطمئن شوید که ملک مورد نظر دارای سند رسمی بوده، صحیح و بدون هیچ نوع قلم خوردگی باشد. اطلاعات طرفین معامله هم باید با مدارک شناسایی تطبیق داده شود.

شما در نقش مشاور املاک وظیفه دارید هیچ یک از طرفین معامله را تحریک نکرده و باعث ایجاد اختلاف بین دو طرف نشوید. همچنین در تمام مراحل مشاوره باید از آراستگی ظاهری داشته باشید. این مسئله بر ذهنیت مشتری و مالکان تأثیرگذار است.

بیشتر بخوانید: شرح وظایف مشاورین املاک در انواع آژانس‌ها و رنج‌ها

شرح وظایف مشاورین املاک

مزایا و معایب کار در مشاور املاک

بسیاری از بنگاه‌های مشاور املاک و مستغلات، مشاوران را به عنوان کارمند استخدام می‌کنند. در این صورت مشاور، حقوق و دستمزد ساعتی دریافت می‌کند. در نتیجه کار مشاور تحت کنترل کارفرما تعیین می‌شود. حالت دوم کار در آژانس مشاور املاک به صورت پیمانکاری است. این حالت باعث می‌شود تا مشاور خدمات خود را به طور جامع در یک بنگاه معاملات ملکی ارائه دهد و درصدی از کمیسیون را برداشت کند. در هر دو وضعیت کار در مشاور املاک مانند شغل‌های دیگر دارای مزایا و معایبی است. در ادامه به تعدادی از این موارد اشاره می‌کنیم:

 • از هر طیف جامعه که باشید، می‌توانید وارد این شغل شوید.
 • با افزایش ساعت کاری احتمالا درآمد بیشتری از مشاوره املاک خواهید داشت.
 • کنترل کسب و کار در اختیار خودتان است و تصمیم‌گیرنده نهایی شمایید.
 • بعد از انجام هر معامله حس خوب و مثبتی خواهید گرفت و با انرژی بیشتری برای معامله بعد آماده می‌شوید.
 • برای رسیدن به موفقیت، باید نسبت به آموزش خود به‌عنوان مشاور املاک، جدی باشید.
 • باید در خرید و فروش و معاملاتی که بر عهده شما است، با دقت، پشتکار و تعهد عمل کنید.
 • باید کسب و کار خود، منطقه و شهر محل فعالیت، مشتری‌ها و بسیاری موارد دیگر را بشناسید و با روش‌های بازاریابی آشنا باشید.
 • برای انجام کار مشتری در هر زمان که نیاز باشد، باید وقت بگذارید.
 • درآمد مشاور املاک در ماه‌های سال متغیر است.
 • شغل مشاور املاک کار پراسترسی است. باید در این راه صبر و تحمل بالایی داشته باشید.

سرفصل تکمیلی: با معایب شغل مشاور املاک و سختی‌های آن آشنا شوید

وضعیت کار در مشاور املاک

با توجه به درآمد شغل مشاور املاک، افراد زیادی از طیف‌های متنوع جامعه ترجیح داده‌اند که وارد این شغل شوند. البته هدف‌های آن‌ها بسیار متفاوت است. افرادی می‌خواهند در این شغل نام و آوازه‌ خوبی بر جا بگذارند، در حالی که بسیاری فقط برای رسیدن به درآمدی مطلوب وارد این عرصه می‌شوند. در این میان افراد بازنشسته نیز هستند که برای گذراندن و پرکردن وقت خود به این شغل روی می‌آورند. در نهایت اهداف آنها با هم متفاوت است.

ارزیابان، بازرسان مسکن، پیمانکاران و سازنده‌ها، خریداران و فروشندگان خرد، از بازیگران دنیای املاک و مستغلات به حساب می‌آیند. در این میان بنگاه‌های معاملات ملکی و کارگزاران، کارگردانان اصلی معاملات املاک و مستغلات هستند.

مهارت‌های فردی شما به عنوان یک مشاور املاک خوب، هماهنگ کردن این بازیکنان برای تحقق یک معامله موفق است. در اینجا باید به این سوال پاسخ دهیم که وضعیت کار در مشاور املاک به صورت کارمندی است یا پیمانکاری؟ باید گفت وضعیت کار در مشاور املاک در بیشتر موارد به عنوان پیمانکار مستقل، طبقه بندی می‌شود.

راه‌هایی برای افزایش درآمد مشاور املاک

افزایش درآمد از مشاور املاک

درآمد بالای شغل مشاور املاک، همیشه زبانزد بوده و تمایل داشتن برای کنترل سرنوشت حرفه‌ای یکی از مزیت‌های شغل مشاور املاک محسوب می‌شود. کسب درآمد مطلوب و رسیدن به موفقیت در املاک و مستغلات، به انگیزهٔ شخصی و تصمیم‌گیری هوشمندانه نیاز دارد. برای رسیدن به درآمد بالا در این حرفه، نیاز به یک اخلاق عالی دارید. همچنین به روز کردن دانش خود در این زمینه و توجه به جزئیات باعث جلب مشتری و در نتیجه معاملات بیشتر می‌شود. گسترش تجربه و کسب مدرک در این حوزه نیز به افراد کمک خوبی در کسب در آمد بالا می‌کند.

آینده مشاور املاک

وضعیت فعلی املاک و مستغلات با انتخاب مسیر آنلاین، تغییرات فراوانی کرده است. از اوایل دهه ۹۰ به بعد، با تزریق تکنولوژی در بازار مسکن، تحول عظیمی در آن رخ داد. با روی کار آمدن وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های ملکی و همه گیر شدن اینترنت، شفافیت زیادی در حوزه املاک و مستغلات شکل گرفت. به گونه‌ای که آگهی‌های ملکی از روش سنتی خارج و به شیوه‌ای مدرن تبدیل شدند.

امروزه شما می‌توانید با انتشار آگهی‌های خود در سرویس‌هایی مانند دیوار، مشتریان بیشتری را به سمت خود سوق دهید. قطعا در آینده شغل مشاور املاک، از ابزارها و فناوری‌های مدرن بیشتری برای تعامل با مشتریان استفاده می‌شود. در این راستا مشاوران املاک باید تکنولوژی‌های جدید را آموزش دیده و خود را با این تغییرات همسو کنند. مزیت یک مشاور حرفه‌ای در سال‌های آینده، در کنار مواردی همچون دانش معاملاتی، روانشناسی، فن بیان و تجربه، به فناوری‌های مدرن، مشتری‌مداری در سطوح ممتاز و پشتکار چشم‌گیر خواهد بود.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.