دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

آموزش مشاور املاک؛ هر آنچه باید مدیران آژانس و علاقه‌مندان بدانند

از صفر تا صد دنیای مشاوره املاک

حرفهٔ مشاور املاک مبتنی بر اصول و دانش فنی و رفتاری است. برخلاف تصور بسیاری از مردم، شغل مشاور املاک زیاد هم راحت نیست. برای حرفه‌ای شدن در شغل مشاور املاک و در نتیجه موفق شدن، همواره باید آموزش دید. از این رو برای موفق شدن و متمایز شدن باید فراتر از یک شغل به این کار نگریست. با گذراندن دوره‌های آموزش مشاور املاک می‌توانید فرصت‌ها را به خوبی شناسایی کنید. اگر به تازگی وارد حرفهٔ مشاور املاک شده‌ یا می‌خواهید به کارکنان بنگاه خود آموزش دهید، حتما این مقاله را در آکادمی املاک دیوار مطالعه کنید.

اهمیت آموزش مشاور املاک

آموزش در پیشرفت و موفقیت سازمانی اهمیت زیادی دارد. اگر مشاوری به خوبی آموزش ببیند، کارایی و بهره‌وری بیشتری خواهد داشت. آموزش باعث می شود که مشاوران املاک فرصت مناسبی را برای رشد دانش خود و ارتقاء مهارت‌های شغلی داشته باشند. با وجود اینکه هزینه آموزش برای مشاوران املاک بالا است؛ اما بازگشت سرمایهٔ آن بسیار زیاد خواهد بود.

برنامه‌های آموزشی به پیشرفت دانش و مهارت مشاوران، کمک می‌کند. این پیشرفت‌ها به طور مثبتی بر بهره‌وری مشاوران املاک تأثیر می‌گذارد. این امر سبب افزایش سود و کارایی بنگاه یا آژانس املاک هم می‌شود. برنامه‌های آموزشی همچنین به آماده‌سازی مشاورانی که مسئولیت‌های بیشتری را در بنگاه املاک به عهده خواهند گرفت، کمک می‌کند.

اجرای برنامه‌های آموزشی در محل کار به مشاوران این احساس را می‌دهد که بنگاه روی آن‌ها سرمایه گذاری کرده است. این امر باعث بهبود روحیه و همچنین سبب ایجاد قابلیت‌های جدید در محل کار می‌شود.

آموزش مشاور املاک یکی از جذاب‌ترین موضوعاتی است که امروزه بسیاری از جوانان به‌دنبال آن هستند. این علاقه‌مندی ارتباطی هم به سطح تحصیلات ندارد و بسیاری از افراد با تحصیلات عالیه، شغل مشاور املاک را فرصت خوبی برای پیشرفت می‌دانند. دراین میان خانم‌ها هم در سال‌های اخیر، بیش از پیش فرصت پیشرفت در این حوزه دارند و علاقه‌مند به یادگیری شده‌اند. حال این یادگیری چه مراحل و پیش‌نیازهایی دارد؟ در بخش‌های بعدی بخوانید.

آموزش فنون مشاور املاک به مشاور مبتدی مزیت آموزش مشاور املاک حرفه ای

مدیران بنگاه از ایجاد برنامه‌های آموزشی برای مشاوران خود مزایای زیادی می‌برند. به ویژه هنگامی که این برنامه ها را به طور مداوم انجام دهند. از همین رو مزایای آموزش مشاور املاک حرفه‌ ای شامل افزایش بهره‌وری و عملکرد، بهبود روحیه، ایجاد امنیت و رضایت شغلی، کاهش نظارت و اتلاف وقت، کاهش اشتباهات و هزینه می‌شود.

آژانس املاکی که در همکاری با چند مشاور املاک حرفه‌ای اداره شود، قطعا اعتبار و برند بیشتری خواهد داشت. دست‌یابی به این گروه کارمندی حرفه‌ای، علاوه بر آموزش مشاوران تازه‌کار و مبتدی، با استخدام مشاور املاک حرفه‌ای هم ممکن می‌شود. به‌همین دلیل است که امروزه آژانس‌های بزرگ و معروف ایران، به‌دنبال مشاورانی با تحصیلات و مدارک آموزشی حرفه‌ای هستند.

آموزش قدم به قدم مشاور املاک

تمام افرادی که وارد صنعت املاک شده‌اند، از یک سری آموزش‌ها و اصول پیروی کرده‌اند. بنابراین برای ایجاد جایگاه مناسب در این حرفه نباید بدون دانش و آگاهی قدم برداشت. در گذشته تنها تصویری که از مشاوران املاک وجود داشت، واسطه‌گری بود. ازطرفی  در حال حاضر مشاوران مسکن به مثابهٔ کارشناسانی هستند که در معاملات ملکی نقش اساسی دارند. در ادامه مقدمات لازم برای آموزش مشاور املاک شدن را بیان خواهیم کرد.

دانش محلی و فنی

اولین قدم برای تبدیل شدن به یک مشاور املاک موفق، جمع‌آوری دانش در مورد صنعت املاک و مستغلات است. به عبارتی برای حرفه‌ای شدن در شغل مشاور املاک، باید بازار مسکن را به خوبی بشناسید. تبدیل شدن به یک فرد حرفه‌ای در عرصهٔ مشاور املاک، نیازمند مطالعه و کسب اطلاعات در مورد نوسانات بازار املاک و به طور کلی اقتصاد هم می‌شود.

مدیران برای آموزش قدم به قدم مشاوران املاک روی دانش فنی بسیار تاکید دارند. به طوری که مشاوران باید مشخصات انواع ملک‌ها و زمین‌ها را بدانند. همچنین باید برتری برخی از موقعیت‌های ملکی را نسبت به سایر موقعیت‌ها، درک کنند. در عین حال، مشاوران املاک باید علاوه بر دانش فنی و اقتصادی، دانش محلی خوبی نیز داشته باشند. دانش محلی یعنی آگاهی از ارزش املاک منطقهٔ موردنظر و مناطق دیگر شهر که در کنار دانش فنی، موجب قیمت‌گذاری حرفه‌ای و مشاوره تخصصی می‌شود.

مشاوران املاک باید به عنوان کارشناس، توانایی مقایسه و دسته‌بندی ارزش‌ و شرایط املاک در محلهٔ بومی و دیگر محله‌ها را داشته باشند. آنچه باعث اعتبار بخشیدن به کار یک مشاور املاک در طولانی مدت می‌شود، آگاهی بالا و دانش است. از طرف دیگر مشاوران املاک باید به قوانین و مقررات معاملات ملکی به خوبی اشراف داشته باشند. چراکه فرایند عقد قراردادهای ملکی بسیار پیچیده است و مشاوران املاک باید زیر و بم آن‌ها را بدانند.

مهارت‌های مذاکره و ارتباطی

به طور کلی مذاکره دارای فنون بسیاری است. در وهلهٔ اول برای به ثمر رساندن یک مذاکرهٔ خوب، باید دانش ارتباطی داشت. بدین صورت که مشاوران املاک باید در مواجه با مشتریان گوناگون، استراتژی‌های ارتباطی متفاوتی را تبیین کنند. چرا که راه‌های ارتباطی با هر مشتری متفاوت است. نمی‌توان یک نسخهٔ یکسان برای مشتریان تهیه کرد.

آنچه در ایجاد یک ارتباط سازنده برای کارشناسان املاک اهمیت دارد، گوش شنوا بودن است. مدیران برای آموزش مشاوران املاک حرفه‌ای باید بر روی مهارت‌های ارتباطی آنان تکیه کنند. مذاکراتی نتیجه‌بخش خواهند شد که مشاوران املاک با مشتریان خود فرای سود و منفعت ارتباط برقرار کنند. بدین معنا که مشاوره‌هایی صادقانه و منصفانه در اختیار آن‌ها قرار بدهند. از طرف دیگر مشاوران املاک باید مذاکرات را به سمت برد دو طرف پیش ببرند.

در نظر داشته باشید برقراری ارتباط هم به صورت حضوری و غیرحضوری باید وجود داشته باشد. به عبارتی مشاوران املاک در پاسخگویی به تماس‌های تلفنی یا پشتیبانی آنلاین باید بتوانند ارتباط مناسبی را با مشتریان برقرار کنند. پاسخ‌ها نباید خیلی کوتاه و خیلی طولانی باشد. باید متناسب با درخواست آن‌ها جوابی داده شود. نباید مشتری را از بحث اصلی منحرف کرد تا به مقصود خود برسید. ارائهٔ پیشنهادها باید هوشمندانه باشد. به طوری که نباید به نظر برسد که در حال اغراق هستید.

اخلاق‌مداری و صداقت

در آموزش مشاور املاک شدن، مدیران نباید از اصل بنیادین صداقت و اخلاق حرفه‌ای غافل شوند. ایجاد حس اعتماد در بین مشتریان، می‌تواند باعث بروز نتایج خوبی در مذاکرات شود. غالبا تصوری بر عدم صداقت و منفعت‌طلبی مشاوران املاک در بین مردم وجود دارد. از این رو مدیران باید در آموزش قدم به قدم مشاور املاک،‌ راه‌های جلب اعتماد و صداقت را به آن‌ها یاد دهند.

ثبات قدم داشتن و توصیه‌های صادقانه، می‌تواند نشان از درستی مشاور املاک داشته باشد. پس مشاوران املاک نباید از هیچ تلاشی برای مشتریان دریغ نکنند. آنان لازم است متناسب با نیازها و خواسته‌های مشتریان، پیشنهادهایی را ارائه دهند. در واقع مشاوران املاک نباید برخلاف مسیر اصلی مذاکرات، حرکت کنند. مشتریان باهوش هستند. اگر مشاوران املاک درصدد تحمیل نظرات خود به آنان باشند، مشتریان اعتماد نخواهند کرد.

بیشتر بخوانید: اهمیت صداقت در شغل مشاور املاک را دست‌کم نگیرید

صداقت در شغل مشاور املاک پیگیری و استمرار

برای حرفه‌ای شدن و آموزش مشاور املاک باید بدانید که پیگیری لازمهٔ این حرفه است. بسیاری از بنگاه‌ها به دلیل عدم پیگیری مشاوران، موفقیت کمتری به دست می‌آورند. زیرا حرفهٔ بنگاه و املاک و مستغلات بسیار رقابتی است. برای متمایز شدن و برجسته شدن در ذهن مخاطب، باید مدام در معرض دید آن‌ها بود.

باید به مشاوران املاک آموزش داده شود که لحظه‌ای از مشتری غافل نشوند. البته باید به آن‌ها یادآور شد که پیگیری نباید آزاردهنده باشد؛ بلکه باید متناسب با خصوصیات شخصیتی مشتریان با آن‌ها رفتار کرد. پیگیری نماد تلاش و انگیزه مشاوران املاک است.

به روزرسانی فایل‌های ملک

یکسری ویژگی‌های رفتاری و اخلاقی، مشاوران املاک را حرفه‌ای می‌‌کند. اما در مراحل بعدی، ارزیابی عملکرد و توانایی آنان قرار دارد. مدیران برای آموزش مشاوران املاک باید نحوهٔ به روزرسانی فایل‌ها را به آن‌ها یاد دهند. آنچه باعث می‌شود مشاوران در بازار رقابتی املاک و مستغلات متمایز به نظر بیایند، به روز بودن است.

مشاوران املاک همیشه باید پیشنهادهای تازه و جدیدی را برای مشتریان خود داشته باشند. اگر مشتری به بنگاه املاک مراجعه کرده و با پیشنهادهای تکراری مواجه شود، دیگر به بنگاه شما باز نمی‌گردد. بنابراین مشاوران املاک باید آگهی‌ها و فایل‌های جدید را بدست آورده و آن‌ها را به روز رسانی کنند. همچنین بهتر است که فایل‌های جدید شامل عکس و مشخصات کامل باشد. اینگونه درصد جذب مشتری به مراتب بالاتر می‌رود.

برای مدیریت فایل‌هایی که به‌صورت آگهی آنلاین منتشر می‌کنید، پنل املاک دیوار ابزار کارآمدی خواهد بود. این پنل علاوه بر مدیریت تک‌تک آگهی‌ها، امکان انجام کارهای گروهی مانند نردبان گروهی را هم در اختیار شما قرار می‌دهد. در مطلب زیر، به‌طور کامل با این پنل آشنا می‌شوید.

آموزش ثبت‌نام و استفاده از قابلیت‌های پنل املاک دیوار

ثبت نام در پنل املاک دیواربرنامه‌ریزی دقیق برای جلسات

مشاوران املاک باید از هماهنگی و نظم برخوردار باشند. در آموزش مشاور املاک حرفه‌ای باید همهٔ جوانب را در نظر گرفت. انسجام و هماهنگی در هنگام عقد قراردادها از اهمیت بسیاری برخوردار است. حتما برای شما پیش آمده که وارد بنگاه املاکی شوید و بهم ریختگی بسیاری بین کارکنان ببینید.

در وهلهٔ اول، عدم هماهنگی بین اعضای سازمان برای برند املاک بسیار مضر است. چه بسا که در موقع عقد قرارداد، مشاوران املاک بنگاه نتوانسته باشند جلسات را به طور دقیق، تنظیم کنند. پس لازم است در آموزش قدم به قدم مشاوران املاک از اصول تنظیم جلسات عقد قرارداد پیروی کرده و از ایجاد هماهنگی بین مشتریان غافل نشوید.

بیشتر بخوانید: نکات مهم برای مدیریت زمان در شغل مشاور املاک

مباشر املاک کیست و چه وظایفی دارد؟ نحوه آموزش مشاور املاک

نحوه آموزش مشاور املاک باید قدم به قدم صورت بگیرد. پس از طی کردن مراحل گفته شده، مشاوران املاک باید برای حرفه‌ای شدن نیز مهارت‌هایی فرا بگیرند. این مهارت‌ها شامل تکنیک‌های ارزیابی ملک، درج آگهی در سایت‌های املاک مانند دیوار، آداب پاسخ‌دهی به آگهی‌ها و بازاریابی دیجیتال است.

در تکنیک ارزیابی ارزش املاک، مدیران باید مشاوران مبتدی را با انواع ساختمان‌ها آشنا کنند. آنان باید عواملی که سبب ارزش‌گذاری یک ملک می‌شود را آموزش دهند. در آموزش مشاور املاک حرفه‌ای باید اصول درج آگهی در سایت‌های املاک و روزنامه‌ها را به کارمندان مبتدی یاد داد. اینکه از چه اصطلاحات و زبانی برای جذب مشتری استفاده کنند. به طور مثال آن‌ها باید ملک‌ها را به لحاظ قیمت، امکانات رفاهی، منطقهٔ دسترسی و ارزش ملک ارزیابی کرده و سپس آگهی دهند. (برای این کار، مطلب ترفند ثبت آگهی املاک در دیوار را بخوانید)

در آموزش قدم به قدم مشاور املاک، مشاوران باید نحوهٔ پاسخ‌دهی به سوالات آگهی را فرا بگیرند. همچنین مشاوران باید هوشیار باشند که در صورت داشتن فایل‌های مشابه آن‌ها را به مشتریان خود پیشنهاد دهند. البته لازمهٔ این کار، درست شنیدن نیازهای آنان است.

آکادمی املاک دیوار یکی از منابع غنی برای آموزش مشاور املاک است. علاقه‌مندان به این حرفه و مدیران در آژانس‌های املاک می‌توانند با استفاده از دروس رایگان این آکادمی، آموزشی کامل را دریافت کنند. ترکیب این آموزش‌ها با تجربه و پشتکار، قطعا به حرفه‌ای‌تر شدن مشاوران کمک می‌کند.

دوره‌های آموزش مشاور املاک

برای آموزش مشاور املاک حرفه‌ای شدن،‌ باید در دوره‌های آموزش مشاور املاک نیز شرکت کرد. مجتمع‌های فنی و حرفه‌ای، دوره‌های آموزش مشاور املاک را برای مشاوران تازه‌کار و قدیمی ترتیب داده‌اند. همچنین دوره‌های آموزش مشاور املاک در قالب پکیج‌های آنلاین در سراسر وب در دسترس قرار گرفته و برخی از آنان به فروش می‌رسند. با جستجوی کلید واژهٔ دوره‌های آموزش مشاور املاک می‌توان نام برخی موسسات مانند موسسه آموزش عالی آزاد فن‌پردازان، بنیاد آموزش مجازی و الکترونیکی ایرانیان و آکادمی املاک دیوار را مشاهده کرد. البته منابع آموزشی آکادمی دیوار به صورت رایگان در اختیار شما قرار داده می‌شود.

جمع‌بندی

مشاوران املاک چه مبتدی باشند چه قدیمی، باید مدام در حال آموزش باشند. به عبارتی آموزش مشاور املاک شدن امری مقطعی نیست. برای یادگیری اصول کار یک مشاور املاک حرفه‌ای باید از تجربیات،‌ منابع آموزشی و دوره‌های آموزشی املاک استفاده کند.

در نظر داشته باشید که آموزش قدم به قدم مشاور املاک باید بر اساس برنامه‌ریزی باشد. به طوری که ابتدا باید اصول اولیه آموزش داده شود و سپس مشاوران را وارد عرصهٔ عملی کرد. پس در نظر داشته باشید که برای متمایز و حرفه‌ای شدن در شغل مشاور املاک، مدیران همواره باید به نحوه آموزش مشاور املاک توجه داشته باشند.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید
11 نظرات
 1. Hamedjalali می‌گوید

  سلام بنده دوره سیستم دیجتال املاک رو با نرم افزار کلبه شروع کردم اونایی قدیمی هستن میدونند چیه و در این کار یک اصل بسیار مهم وجود دارد ******* چون اوضاع اقتصادی مردم بسیار بده و مشاورین املاک کل کشور باید برای مستاجرین بیشترتلاش کنند چون واقعا در شرایط بسیار بدی هستند دایی بنده خدا بیامورزش شماره اتحادیه املاک در مشهد ۷بود وچندین سال پیشش کار کردم و بسیار دیدم که خیلیها رو صاحب خونه کرد با هیچی بخدا پول همیشه هست اما ما ادما خودمونو گم کردیم علتشم وضع اقتصاده پس این صنف از حالا متحد بار از دوش مردم بردارید یا حق.

  1. مهدی زارع - سردبیر می‌گوید

   ممنون از نظرتون، بخشی از کامنت به‌خاطر مغایرت با قوانین سایت، حذف شد.

 2. امیر می‌گوید

  سلام
  اگه کسی بخواد دور آموزشی مشاوران املاک بگذرونه چکار باید بکنه ی راهنمای می فرمایید ممنون میشم سپاس

  1. مهدی زارع - سردبیر می‌گوید

   امیر جان دوره‌های آنلاین و آفلاین زیادی الان در دسترس هستن که خوب الزاما نمی‌تونم چیزی رو پیشنهاد بدم یا رد کنم. پیشنهادم اینه که آموزش‌های رایگان موجود مثل سرفصل‌های آموزشی خودمون رو بخونی و به‌زودی پکیج‌های رایگان رو دنبال کنی. تا حد زیادی نیازهات رو برطرف می‌کنن.

 3. محمدساروی می‌گوید

  برنامه خیلی خوبیه چون اکثر همکارها اطلاع کاملی از شغلشون ندارن

 4. یار می‌گوید

  با سلام.تو همین سایت دیوار یه املاکی اگهی استخدام زد و بعد به کلی ادم گفت ۳تا اگهی بزارید.از اگهی های رایگان کلی ادم استفاده کرد و حتی پول کار مردم رو نداد.چه جوری میشه به این صنف اعتماد کرد؟از وقتی واژه های دپارتمان و موسسه راه افتاد فقط حق کمیسیون نا حق از مردم گرفتن.حالا کلاس هم برن که چجوری بیشتر مردم رو گول بزنن تو این شرایط اقتصادی؟

 5. سید محمدمحمودی می‌گوید

  باسلام
  بسیار ممنون ازکار بسیار ارزشمند تان بنده بتازگی وارد این حرفه شده‌ام وبدلیل فشردگی کار املاک هیچ زمانی برای کلاس حضوری ندارم واز هر اطلاعاتی با آغوش باز پذیرا هستم.
  ممنون از شما وحس انسان دوسیتان پاینده باشید.

  1. مهدی زارع - سردبیر می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که مطالب براتون مفید بوده. موفق باشید.

 6. حسین کامران می‌گوید

  سلام بنده کامران مدیرانتان کامران هستم دقیقا 30سال است دراین شغل هستم بقول دوستمان دربالا تعدادادنهاییکه خانه دارشدن درمغازه ما قابل شمارش نیست شماره پرونده ام دراتحادیه پایین 50 است درحالیکه انروز رفته بودم اتحادیه بالای 17هزار رامیخواستن پرونده را منظور متاسفانه از امثال ماهای پیش کسوت هیچگونه استفاده ایی نمیشه نه ارطرف اتحادیه وغیره بایدازتجربیاط مااستفاده کنن ممنونم.

 7. نرگس می‌گوید

  سلام از کجا میتونیم دوره های آموزشی رایگان را دنبال کنیم؟؟

  1. مهدی زارع - سردبیر می‌گوید

   سلام وقتتون بخیر
   همه دوره‌های آکادمی املاک دیوار رایگان هستند و پکیج‌ها رو هم می‌تونید با جست‌وجو در سایت پیدا کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.