دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

نکات و مفاهیم معماری املاک که هر مشاور املاکی باید بداند

ترکیب هنر و علم برای رسیدن به ساختمان مطلوب

وقتی که لباس می‌خریم، در جنس پارچه‌اش دقت می‌کنیم. چراکه بالطبع باید ساعاتی از عمرمان را در این لباس بگذرانیم. به همین صورت، محیطی که در آن زندگی کرده یا بنایی که عمرمان را در سپری می‌کنیم حائز اهمیت بسیاری است. در واقع اهمیت محل سکونت یا محل کار بسیار بیشتر از لباس است؛ چرا که اگر لباسی را نپسندیم آن را نمی‌پوشیم. اما محیط‌ها ساخته شده‌اند و اغلب ما اختیار چندانی در تغییر آن‌ها نداریم فاصلهٔ بین معماری خوب و بد، به اندازهٔ اختلاف دو تصمیم معمار در یک لحظه است. تصمیمی که می‌تواند محیط‌هایی متفاوت از زمین تا آسمان، ایجاد کند؛ تصمیم او دربارهٔ مواد و مصالح، دربارهٔ فرآیند‌های طراحی و البته اقتضائات معماری داخلی و معماری خارجی می‌تواند سرنوشت یک سازه را تعیین کند. اینجا در آکادمی املاک دیوار شما را با مفاهیم کلی معماری املاک آشنا می‌کنیم.

اهمیت آشنایی با مفاهیم معماری املاک

فضاهای معماری مثل غذاها و لباس‌ها، در کیفیت حال ما نقشی اساسی دارند. مثل خوردن یک غذای مسموم و پوشیدن یک لباس آسیب‌زا برای پوست، محیط‌های پیرامون ما می‌توانند حال ما را بهتر یا بدتر کنند. اکنون به این سوال فکر کنید که خود فضاهای معماری از چه چیزی ساخته‌شده‌اند؟ در عینی‌ترین مرتبه، فضاهای معماری از مواد و مصالح مخصوص ساختمان ساخته می‌شوند که تفاوت‌ها و شباهت‌های زیادی دارند. مصالح نقشی مهم در کیفیت فضاها دارند.

انواع مواد و مصالح

شما به عنوان مشاور املاک حتما باید دربارهٔ مصالح ساختمانی مخصوص معماری املاک اطلاعات کافی داشته باشید. در بین اصطلاحات معماری حتما دو اصطلاح «اسکلت فلزی» و «اسکلت بتنی» برایتان آشنا است. امروزه بیشتر ساختمان‌هایی که ساخته می‌شوند، از دو ماده فولاد و بتن پا می‌گیرند. بتن در برابر فشار مقاوم است، اما مقاومت فشاری کمی دارد. به همین علت در سازهٔ ساختمان‌های اسکلت بتنی برای تأمین مقاومت کششی از میل‌گرد فولادی استفاده می‌شود.

در ساختمان‌های اسکلت فلزی هم اغلب سطوح افقی (یعنی اصلی‌ترین لایهٔ کف‌ها و سقف‌ها) و گاهی سطوح عمودی (یعنی لایهٔ بستر دیوارها) از بتن ساخته می‌شوند. نکته مهم اینکه این‌ها مواد و مصالحی نیستند که در درک فضای درون ساختمان، ما با آن‌ها سر و کار داریم. مواد مخصوص معماری املاک که ساکنان بیشتر با آن‌ها سروکار دارند، مواد نهایی هستند.

بیرونی‌ترین لایه‌های دیوار در معماری داخلی ساختمان، امروزه اغلب لایه‌ای از گچ کشته (پلاستر) و رنگ هستند. در کف‌ها نیز می‌توان با انواع پوشش‌های کف مانند موزاییک، سرامیک، سنگ، لمینیت، کف‌پوش، پارکت و موارد دیگر کیفیت‌های بصری و لمسی متفاوتی پدید آورد.

مطلب مرتبط: صفر تا صد معماری داخلی ساختمان را بدانید

انواع زمین و ساختمان که مشاوران باید بشناسندمعماری خارجی ساختمان البته عرصهٔ وسیع‌تری برای خودنمایی و هماوردطلبی معماران و مالکان است. شاید هزینه‌ای که امروزه مالکان برای معماری نمای بیرونی ساختمانشان صرف می کنند، نسبت به کل هزینه‌های بنا، در هیچ دوره‌ای از تاریخ معماری جهان، سابقه نداشته باشد. انواع نماهای متنوع، چهرهٔ بیرونی ساختمان را می‌سازند. برخی از مشهورترین‌ها عبارتند از:

  • سنگ
  • شیشه
  • کامپوزیت
  • آجر
  • ترمووود (چوب نسوز)
  • سیمان‌های رنگی
  • مواد جدید کامپوزیتی و نانوکامپوزیتی
  • تلفیق‌های متنوعی از مواد بالا

در معماری املاک برای ساختمان، فارغ از این که چه چیزی درون خود دارد، کت‌وشلوار مجلسی می‌دوزند! این که چه مصالحی، به چه میزان، در کجا و در همسایگی با چه مصالح دیگری استفاده شود، هم از نظر عناصر زیبایی‌شناختی و هم از نظر الزامات فنی، دانشی است آمیخته با ذوق در بستری از امکان‌ها و ترجیح‌های مالی. همهٔ این‌ها معمار را در فرآیند طراحی، بارها در دوراهی‌های تصمیم‌گیری قرار می‌دهد؛ تصمیم‌هایی در لحظه‌ای کوتاه که کیفیت‌های فضایی را برای یک عمر می‌سازند.

بیشتر بخوانید: با انواع سبک‌های معماری جهانی در گذر تاریخ آشنا شوید

فرهنگ سازمانی چیست و چه تاثیری در پیشرفت دارد

 فرایندهای طراحی در معماری املاک

همان‌طور که ابتدای مطلب با مثالی از دوخت لباس آغاز شد، باید گفت که در گذشته لباس‌ها با اندازه‌های از‌ پیش تعیین‌شده دوخته نمی‌شدند. در قدیم، لباس هرکسی مخصوص خود او دوخته می‌شد؛ درست متناسب با اندام و مطابق با خواست او. در معماری هم همین‌طور است.

ساختمان‌های امروزی مثل لباس‌هایی هستند که در تولیدی‌ها دوخته می‌شوند. در ساخت این ساختمان‌ها اصلا فرد استفاده‌کننده، مهم نیست. در حالی‌که درستش این است که بناها هم مثل لباس‌های خیاط‌‌دوز مطابق با اندازه و بر اساس نیاز کاربران آن طراحی و ساخته شوند. توجه به این که کاربر فضا کیست، یکی از معیارهای مهم در فرآیند طراحی است.

طراحی البته می‌تواند از جای دیگری شروع شود. هیچ بنایی در خلأ و بدون ارتباط با چیزهای دیگر ساخته نمی‌شود. می‌توان گفت که در کل هستی چیزی بدون ارتباط با چیزهای دیگر نمی‌توان یافت. یا به زبانی دقیق‌تر اصلا چیزها وجود ندارند، اگر رابطه‌ها وجود نداشته باشند.

یک خانه یا هر بنای دیگر وابسته به این که در کجا قرار دارد فرم می گیرد. در مثال‌هایی ساده، خانه‌ای در دامنهٔ کوه با خانه‌ای در کویر، خانه‌ای در حاشیهٔ رود با خانه‌ای در دل جنگل، خانه‌ای در نبش کوچه، با آخرین خانه از همان کوچه هر کدام تحت تأثیر نیروهایی از محیط هستند که مثل میدان‌های مغناطیسی چندگانه به بنا صورت می‌دهند. نیروهایی که طراح معمار آگاه نمی‌تواند از آن‌ها غفلت کند. پس نکتهٔ مهم دیگر در فرآیند طراحی، توجه به نیروهای محیط است که بدون خواست ما در محیط حاضرند.

یکی دیگر از عوامل موثر بر فرآیند طراحی، انگیزه و نیتی است که مالک از یک سو و معمار از سوی دیگر دارند. از زشت‌ترین انگیزه‌ها مثل تفاخر به خود و تحقیر دیگران تا انگیزه‌هایی که در نمادها و تزیینات تجلی پیدا می‌کنند. در فرآیندهای طراحی نیز معمار همواره با دسته‌ای از دوراهی‌های تصمیم‌گیری و اثرگذاری بر سرنوشت ساکنان بنا، مواجه است.

سرفصل مرتبط: ارزیابی ملک چیست و چگونه انجام می‌شود؟

 سخن آخر

در پایان باید بدانید که معمار مسئول است که فضاها را با بیشترین بازده هندسی و بیشترین شرایط آسایش، طراحی کند. معمار باید از مصالحی استفاده کند که سازگار با اقلیم است. مصرف انرژی را کم کرده و ارزش‌های زیبایی‌شناختی و روان‌شناختی کافی در ساختمان وجود داشته باشد. او باید ارتباط مردم با طبیعت را برقرار کند و حتی در طراحی، به کودکان فضا و فرصت بازی بدهد.

این که ما امروز از تماشای آسمان محروم بوده یا با زمین بیگانه‌ایم، ریشه در معماری دارد. شما هم به عنوان مشاور املاک وظیفه‌ای در قبال مشتری دارید. اینکه به نیاز او توجه کنید. اگر مشتری به دنبال خانه‌ای با فضای معماری قدیمی است او را به سمت نیازش راهنمایی کنید. گاه هم ممکن است مشتری بیشتر خواهان فضاهایی با طراحی مدرن باشد. در این صورت او را به سمت ساختمان‌هایی با معماری نو و امروزی سوق دهید. این هنر شما به عنوان مشاور املاک است که همه نوع فضایی برای معرفی به مشتری در اختیار داشته و اقتضائات هریک را بدانید.

مطلب مرتبط: بزرگ‌ترین و مشهورترین معماران جهان

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.