دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

نرخ کمیسیون آژانس املاک و مستغلات در کشورهای گوناگون

مشاوران املاک در کشورهای دیگر چقدر کمیسیون می‌گیرند؟

آژانس‌های املاک و مستغلات هر کشوری روشی خاص برای محاسبه حق کمیسیون دارند. این رقم‌ها نه تنها به نوع و ارزش ملک بلکه به قوانین خاص بنگاه املاک، بستگی دارد. در اکثر کشورها باید مالیات بر ارزش افزوده را نیز در حق کمیسیون محاسبه کرد. نرخ مالیات بر ارزش افزوده از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. در ادامه این مطلب آکادمی املاک دیوار، با نرخ کمیسیون در کشورهای گوناگون جهان و قوانین محاسبه آن آشنا می‌شوید.

نرخ کمیسیون در اتریش

در اتریش، در بیشتر موارد، خریداران ۳ درصد از پول معامله را به عنوان حق کمیسیون املاک و مستغلات پرداخت می‌کنند. این هزینه در  قانون کارگزاران املاک و مستغلات اتریش تعیین شده که کارگزاران املاک را از دریافت بیش از حد مجاز قانون منع می‌کند. طبق محاسبات صنف مشاوران املاک، حداکثر حق کمیسیون ۴ درصد است که این رقم با احتساب مالیات بر ارزش افزوده ۴/۸ درصد می‌شود. کنستانتین ایساکوف، رئیس مرکز سرمایه‌گذاران اتریش، توضیح می‌دهد که چنین معاملاتی که ارزش املاک آن تا ۴۰۰۰۰ یورو باشد، نادر است. چرا که چنین قیمت‌هایی در اتریش بین مردم معمول نیست.

به گفته ایساکوف، فروشندگان گاهی اوقات ۱ تا ۲ درصد به آژانس‌های املاک و مستغلات پرداخت می‌کنند. این اتفاق زمانی می‌افتد که فروشندهٔ ملکی قصد فروش با سرعت هرچه بیشتر داشته باشد. به‌علاوه باید اشاره کرد که قوانین پرداخت کمیسیون برای املاک و مستغلات تجاری و مسکونی یکسان است. یعنی ۳/۶ درصد کمیسیون که شامل ۲۰ درصد ارزش افزوده می‌شود. اما در عمل، خریدار می‌تواند در معاملات چند میلیون دلاری هزینه را با آژانس مذاکره کند.قیمت ملک مورد معامله در مبایعه نامه

نرخ کمیسیون در کرواسی

حق کمیسیون در کرواسی ۶ درصد از مبلغ کل معامله است که به طور مساوی بین خریدار و فروشنده تقسیم می‌شود. این در حالی ا‌ست که ۲۵ درصد مالیات بر ارزش افزوده در حق کمیسیون‌ها نیز پرداخت می‌شود. با این‌حال می‌توان در معاملات عمده با توافق قبلی با آژانس‌ها هزینهٔ کمیسیون را کاهش داد.

طبق گفته اکترینا کالندر، حداقل کمیسیون مشاور املاک و مستغلات در آدریا پرو، ۱۵۰۰ یورو است. فعالیت‌های انجام شده توسط آژانس‌های املاک و مستغلات، تحت قانون کارگزاری املاک و مستغلات نظارت می‌شوند. با این حال، این قانون تعیین مبلغ کمیسیون را با توافق دو طرف معامله و آژانس املاک منع نمی‌کند. کالندر می‌گوید: «تخفیف کمیسیون فقط در معاملات عمده اعطا شده و به‌ندرت در موارد دیگر انجام می‌شود.»

نرخ کمیسیون در قبرس

در قبرس کمیسیون مشاوران املاک همیشه توسط فروشنده پرداخت می‌شود. در حالی که مشاور املاک مالیات بر ارزش افزوده کمیسیون را خود پرداخت می‌کند. جورج دوکوچایف، مدیر فروش گروه پرایم در این کشور می‌گوید: «نرخ کمیسیون کارگزار به منطقه، نوع و قیمت ملک در قبرس بستگی دارد که از ۳ تا ۸ درصد متغیر است. البته اغلب بین ۵ درصد توافق می‌کنند. کارمزد در مورد املاک گران قیمت گاهی ۱ تا ۲ درصد کمتر است. البته همه چیز به توافق بین مشاور املاک و فروشنده بستگی دارد.»

نرخ کمیسیون مشاوران املاک در جمهوری چک

آژانس‌های املاک و مستغلات در جمهوری چک ۲/۵ تا ۵ درصد کمیسیون دریافت می‌کنند که مالیات بر ارزش افزوده نیز برای آن‌ها محاسبه شده است. با این حال، بسیاری از آن‌ها مبلغی ثابت را برای املاک ارزان قیمت، دریافت می‌کنند. کمیسیون مربوط به یک ملک گران قیمت، گاهی اوقات کمتر و حدودا ۱ درصد است.

هنگام خرید یک ملک نوساز، خریدار حق کمیسیون به مشاوران املاک نمی پردازد. مالیات بر ارزش افزوده املاک مسکونی ۱۵ درصد و برای املاک تجاری یا زمین‌ها ۲۱ درصد محاسبه می‌شود.

مطلب مرتبط: هرآنچه باید از بازار کار مشاور املاک در خارج از ایران بدانید

برند مشاور املاککمیسیون آژانس املاک در فنلاند

النا لدنیتسکایا، مدیر آژانس املاک بولواردین می‌گوید: «در فنلاند کمیسیون‌ها از آژانسی به آژانس دیگر، متغیر و بین ۳ تا ۵ درصد است. بنگاه ما برای آپارتمان‌ها ۲/۵ تا ۳ درصد و برای خانه‌های ویلایی جداگانه کمیسیون دریافت می‌کند.»

کمیسیون در فنلاند اغلب فقط توسط فروشنده پرداخت می‌شود. با این حال، گاهی اوقات خریدار با یک آژانس توافق می کند تا یک ملک خاص را برای او پیدا کنند. سپس خریدار، کمیسیون را به بنگاه املاک پرداخت می‌کند. نکته دیگر اینکه در فنلاند، به طور کلی تخفیف در کمیسیون‌ها معنایی ندارد.

نرخ کمیسیون آژانس در آلمان

نرخ کمیسیون در آلمان برای املاک تا ارزش ۱۵ میلیون یورو از ۳/۵۷ شروع و به ۷/۱۴ می‌رسد. مالیات بر ارزش افزوده نیز حدودا ۱۹ درصد در کمیسیون محاسبه می‌شود. آ‌ژانس‌ها برای املاکی با ارزش بیش از ۱۵میلیون یورو حدود ۲/۳۸ درصد کمیسیون دریافت می‌کنند.

حتی اگر ملک گران باشد، کمیسیون به ندرت کمیسیون کمتر از ۳ درصد است. به عبارتی یافتن ملکی با کمیسیون کمتر از ۳ درصد تقریباً در آلمان غیرممکن است.

صوفیا بولانووا مدیر آژانس املاک در آلمان

صوفیا بولانووا، مدیر فروش املاک و مستغلات در ترانیو می‌گوید: «حتی اگر ملک گران باشد، کمیسیون به ندرت کمتر از ۳ درصد است. به عبارتی یافتن ملکی با کمیسیون کمتر از ۳ درصد تقریباً غیرممکن است. البته به‌ندرت ممکن است با مشاور املاکی مذاکره کرده و درصد کمیسیون را به ۲ درصد برسانند.»

در آلمان، انجمن مسکن محلی در هر ایالت، کمیسیون پیشنهادی را تعیین می‌کند. سپس رقم نهایی با قیمت‌گذاری رقابتی تعیین می‌شود. خریداران معمولاً هزینهٔ کمیسیون را در آلمان پرداخت می‌کنند. مارینا فیلیچکینا، رئیس فروش در ترانیو، می‌گوید: «مشتری‌های خارجی عملاً همیشه در آلمان هزینهٔ کمیسیون پرداخت می‌کنند.»

مقدار کمیسیون املاک در یونان

یونان، مقررات قانونی ویژه‌ای را در مورد کمیسیون‌ها تعیین کرده است. هر طرف قرارداد موظف به پرداخت ۲ درصد از کل پول معامله برای حق کمیسیون آژانس‌ها هستند. همچنین مالیات بر ارزش افزوده حدود ۲۴ درصد است که خریدار و فروشنده آن را پرداخت می‌کنند.

نرخ کمیسیون در مجارستان

هزینه‌های بنگاه های املاک و مستغلات در مجارستان، از ۳ تا ۵ درصد با توجه به ارزش ملک (به علاوه ۲۷ درصد مالیات بر ارزش افزوده) متغیر است. طبق گفتهٔ کارگزار املاک و مستغلات دونا هواس، اکثر آژانس‌ها هزینهٔ کمیسیون را تا ۵ درصد تعیین می‌کنند که این مبلغ توسط فروشنده پرداخت می‌شود.

کمیسیون مشاوران املاک در ایتالیا

فروشندگان و خریداران کمیسیون را در ایتالیا تقسیم کرده‌اند. طبق گفته ناتالیا گرانکینا، مدیر روابط مشتری در لیگوریا، هر یک از طرفین قرارداد معمولاً ۳ درصد، بدون توجه به ارزش معامله و حدود ۱۰ یا ۲۲ درصد مالیات بر ارزش افزوده (برای مسکن لوکس) پرداخت می‌کنند. اولگا اسكوورون صاحب آژانس املاك و مستغلات درانجل و والکیر می‌گوید كه بنگاه وی ۴ درصد برای خریدار و فروشنده هزینه حق کمیسیون اعمال می‌کند.

هیچ قانونی بر مبلغ کمیسیون در ایتالیا نظارت نمی‌کند. ازطرفی چارچوب‌های کلی توسط اتاق بازرگانی شهرها (Camera di Commercio) تعیین می‌شود. «این بدان معنی است که مشاوران املاک هر منطقه بنا به صلاحدید خود کمیسیون را با در نظر گرفتن روند معمول تجارت و روش‌های استاندارد تعیین می‌کنند.» به عنوان مثال، ممکن است بنگاه املاکی حق کمیسیون خود را ۵ درصد در نظر بگیرد. اگر مشتری آن را پرداخت نکند، طرفین می‌توانند به دادگاه مراجعه کنند. قاضی متناسب با ارزش ملک و خدماتی که مشاور املاک ارائه داده، میانگین کمیسیون یعنی مثلا ۳ درصد را در نظر می‌گیرد.

نرخ کمیسیون در ایتالیا قابلیت تخفیف گرفتن را دارند. اولگا اسكوورون افزود: «به مشتری كه فقط با یک آژانس املاک همکاری می‌کند، در كمسیون تخفیف داده می‌شود. اگر مشتری ملکی پرهزینه را به قیمت میلیون‌ها یورو خریداری کند، آژانس می‌تواند تخفیف نیز بدهد. همچنین بنگاه ما نرخ‌های کمیسیون سودمند و ویژه‌ای را برای مشتریان عادی خود تعیین می‌کند. به عنوان مثال، یکی از مشتریان ما طی یک سال، سه ملک خریداری کرد. بنابراین ما یک قرارداد همکاری ویژه با برنامهٔ تعرفه‌ای سفارشی برای خریدها و فروش‌های بعدی منعقد کردیم.»

مطلب مرتبط: میانگین درآمد مشاوران املاک در جهان چقدر است؟

فنون مذاکره در مشاور املاکنرخ کمیسیون آژانس املاک در فرانسه

فروشندگان در فرانسه معمولا هزینهٔ کمیسیون ملک را پرداخت می‌کنند. اگر یک ملک نوساز در فرانسه فروخته شود، شرکت سازندهٔ ملک، کمیسیون را به آژانس پرداخت می‌کند.

النا جنرالوا می‌گوید: «نرخ کمیسیون در براساس قیمت ملک، متفاوت است. این نرخ‌ طبق فهرست زیر محاسبه می‌شود:

 • ۸ درصد برای املاک با ارزش حداکثر ۵۰ هزار یورو
 •  ۷ درصد برای املاک ۵۰ هزار تا ۱۲۰ هزار یورو
 • ۶/۵ درصد برای املاک ۱۲۰ هزار تا ۲۰۰هزار یورو
 • ۶ درصد برای املاک ۲۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار یورو
 • ۵ درصد برای املاک ۵۰۰ هزار تا ۱ میلیون یورو
 • ۴/۵ درصد برای املاک بالای ۱ میلیون یورو

این کمیسیون‌ها معمولاً هنگام امضای قرارداد توافق و مذاکره می‌شود. کمیسیون‌های بنگاه‌های املاک و مستغلات در فرانسه تحت قانون شمار۷۰-۹ از ۲ ژانویه ۱۹۷۰تعیین شده‌اند؛ ولی ممکن است برخی نیز از بنگاه املاک تخفیف بگیرند.

لتونی

فروشندگان در لتونی تقریباً همیشه کمیسیون را پرداخت می‌کنند. با این حال، طبق گفتهٔ کارشناس اجاره و فروش گروه مرکوری جولیا بارسوکووا، در موارد نادری که ملکی منحصر به فرد بوده یا با قیمت پایین به فروش برسد، خریدار و فروشنده کمیسیون را به طور مساوی تقسیم می‌کنند.

هیچ قانونی بر کمیسیون‌های بنگاه‌های املاک حاکم نیست. بنابراین قرارداد فروش یا قیمت املاک هزینهٔ کمیسیون را تعیین می‌کند که معمولاً بین ۲ تا ۵ درصد است. بارسوكووا می‌گوید: «كمسیون‌های كمتر از ۳ تا ۲ درصد برای املاک گران قیمت و نرخ ۵ درصد برای املاك ارزان دریافت می‌شود.»

مونته نگرو

خریداران، هزینه خدمات مسکن را در مونته نگرو پرداخت نمی‌کنند. هزینهٔ کمیسیون، معمولاً ۳ تا ۵ درصد قیمت ملک است که توسط فروشنده پرداخت می‌شود. کمسیون کمتر معمولاً در ازای ملک گران قیمت (۱میلیون یورو به بالا) و با مشخصات بالا در مقایسه با ملک ارزان‌تر یا نوساز دریافت می‌شود.

سازندگان املاک گاهی به خریداران تخفیف می‌دهند. مشاوران املاک می‌توانند با کاهش کمیسیون خود این تخفیف را افزایش دهند. مالیات بر ارزش افزوده به کمیسیون املاک نوساز که قیمت آن‌ها از قبل شامل مالیات بر ارزش افزوده شده، اضافه نمی‌شود.

بیشتز بخوانید: با اصول حسابداری درآمد در آژانس املاک آشنا هستید؟

نرخ کمیسیون املاک در کشورهای خارجینرخ کمسیون در کشور پرتغال

اولگا لبرسکایا، مدیر بازرگانی آئورا، می‌گوید: «کمیسیون استاندارد در Algarve یعنی جنوب پرتغال ۵ درصد است. این کمیسیون به املاک کمتر از ۱۰۰ هزار تا ۵ هزار یورو تعلق می‌گیرد. البته در آن، ۲۳ درصد مالیات بر ارزش افزوده را حساب نکرده‌اند. بنابراین فروشندگان ملک ۱۰۰ هزار یورویی یا کمتر باید ۶۱۵۰ یورو به آژانس املاک و مستغلات بپردازند. فقط فروشنده حق کمیسیون را پرداخت می‌کند.»

اولگا اظهار داشت: «گاهی خریداران از املاكی که خریداری کرده‌اند، خوشحال می‌شوند. در این صورت، ممكن است گاهی به تمایل خود هزینهٔ اضافی را به یک مشاور املاک خوب پرداخت كنند.» به گفته این کارشناس، کمیسیون‌های پایین‌تر از ۳ تا ۴ درصد و کمیسیون‌های بالاتر از ۶ تا ۷ درصد نادر هستند و معاملات ملکی به ندرت در هزینه‌های خود تخفیف قائل می‌شوند.

اسلوونی

هزینه‌های بنگاه های املاک و مستغلات در اسلوونی در قانون نظارت می‌شود. بنابراین مشاوران املاک نمی‌توانند خودسرانه از مشتریان، حق کمیسیون بیشتری دریافت کنند. «در اسلوونی، حق کمیسیون دریافتی از خریدار و فروشنده طبق قانون نمی‌تواند بیش از ۴ درصد باشد. اما همیشه به طور مساوی تقسیم نمی‌شود.» ولادیمیر اوواروف، رئیس دفتر نمایندگی املاک و مستغلات فیوچر در روسیه می‌گوید که خریداران اغلب ۳ درصد کمیسیون پرداخت می‌کنند. او می‌گوید که نرخ استاندارد مالیات بر ارزش افزوده در حال حاضر ۲۲ درصد تعیین شده، اما در معاملات املاک مسکونی با نرخ ۹/۵ درصد اعمال می‌شود.

مقدار کمیسیون آژانس املاک در اسپانیا

فروشندگان در اسپانیا، تقریبا همیشه کمیسیون را پرداخت می‌کنند که این رقم بین ۳ تا ۵ درصد ارزش معامله است.

فروشندگان در اسپانیا، تقریبا همیشه کمیسیون را پرداخت می‌کنند که این رقم بین ۳ تا ۵ درصد ارزش معامله است. اما اگر ارزش ملک کم باشد، کارمزد معمولاً ۶۰۰۰ یورو تعیین می‌شود. املاک نوساز معمولا کمیسیون کمتری نسبت به ارزش ملک، پرداخت می‌کنند.از طرفی هر چه ملک گران‌تر باشد، کمیسیون پایین‌تر خواهد بود.

نرخ مالیات بر ارزش افزوده در مناطق مختلف از ۶ تا ۱۰ درصد متفاوت است. به عنوان مثال، در کاتالونیا، ۱۰ درصد است. برای املاک تجاری، خریداران معمولا حق کمیسیون را متناسب با ارزش ملک بین ۲ تا ۶ درصد پرداخت می‌کنند. مالیات بر ارزش افزودهٔ خرید ملک تجاری، ۲۱ درصد است.

نرخ کمیسیون املاک در سوئیس

کمیسیون بنگاه‌های معاملات ملکی در سوئیس از ۳ تا ۵ درصد به علاوهٔ ۷/۶ درصد مالیات بر ارزش افزوده است که فروشنده به طور معمول پرداخت می‌کند. بنگاه‌های املاک و مستغلات می‌توانند با فروشنده توافق کنند. آن‌ها قادر هستند هزینهٔ کمیسیون ثابتی را در نظر بگیرند. به عنوان مثال، اگر قیمت درخواستی برای یک خانه ۵۳۳۰۰ فرانک باشد، حداقل کارمزد ۱۶۰۰۰فرانک (۳ درصد از قیمت ملک) خواهد بود، حتی اگر خانه با قیمت کمتری به فروش برسد.

تایلند

در تایلند فروشندگان معمولا حق کمیسیون را می پردازند که از ۳ تا ۵درصد متغیر است. همچنین آژانس‌های املاک و مستغلاتی در پاتایا وجود دارند که توافق نامه‌هایی برای بازپرداخت کمیسیون ارائه می‌دهند. (یعنی بخشی از کمیسیون خود را به خریدار برمی‌گردانند.)

مطلب مرتبط: چگونه درباره دریافت حق کمیسیون املاک با مشتری صحبت کنیم؟

تحقیق بازار املاک با گوگل ترندکمیسیون املاک در ترکیه

در ترکیه کمیسیون‌ها در حدود ۴ درصد است که معمولاً بین فروشنده و خریدار تقسیم می‌شود. مالیات بر ارزش افزودهٔ کمیسیون توسط آژانس پرداخت می‌شود. در خصوص املاک نوساز، سازنده حق کمیسیون را پرداخت می‌کند و از خریدار هزینه‌ای دریافت نمی‌شود. با این حال، در بعضی از مناطق ترکیه، مانند استانبول، ازمیر، کوش آداسی، بدروم و مارماریس، هر دو خریدار و فروشنده،‌ هرکدام ۳ درصد از ارزش معامله را به عنوان کمیسیون پرداخت می‌کنند.

نرخ کمیسیون در ترکیه به طور قابل توجهی بین پروژه‌ها و شهرها متفاوت است. در بازار فروش، مشاوران معمولا هزینه‌های خود را به قیمت تعیین شده توسط فروشنده اضافه می‌کنند. مبلغ کمیسیون توسط قانون نظارت نمی‌شود، بلکه توسط فروشندگان یا مشاوران املاک اعلام می‌شود. به عنوان مثال، در برخی مناطق مانند آلانیا، وضعیت بسیار متفاوت است. سازندگان املاک، گاهی اوقات به مشتریانی که مستقیما با آن‌ها تماس می‌گیرند تخفیف می‌دهند. مشاوران املاک نیز اغلب چنین کاری می‌کنند. آژانس‌های کوچک هزینه‌های کمتری دارند. از این رو می‌توانند در حق کمیسیون خود تخفیف قائل شوند.

نرخ کمیسیون در امارات متحدهٔ عربی

قوانین در امارات متحدهٔ عربی حق کمیسیون را برای خریداران ۲ درصد و برای فروشنده ۲ درصد تعیین می‌کند.

النا کودریاواتسوا مشاور املاک در شرکت سلکت پراپرتی گروپ (Select Property Group)

النا کودریاواتسوا، مشاور املاک در شرکت سلکت پراپرتی گروپ (Select Property Group)، می گوید: «قوانین در امارات متحدهٔ عربی حق کمیسیون را برای خریداران ۲ درصد و برای فروشنده ۲ درصد تعیین می‌کند.» با این حال، در عمل، خریدار معمولاً ۴ درصد پورسانت می‌پردازد. البته هنگام معامله یک ملک نوساز، سازندگان آن، هزینهٔ کمیسیون ملک را می‌پردازند.

برخلاف سایر کشورها، مالیات بر ارزش افزوده برای ملک مسکونی در امارات متحده عربی، وجود ندارد. کودریاووتسوا می‌گوید: «این کشور مالیات بر ارزش افزوده را در سال ۲۰۱۸ معرفی کرد، اما هیچ هزینه‌ای به عنوان مالیات از املاک و مستغلات مسکونی دریافت نمی‌شود.» البته نرخ مالیات بر ارزش افزودهٔ خرید ملک تجاری وجود دارد که ۵ درصد است.

کمیسیون املاک در بریتانیا

نرح کمیسیون در بریتانیا نسبت به سایر کشورها کمتر است. دیمیتری زاكیروف، مشاور املاک لانگراد می‌گوید: «در بازارهای اشباع‌تر (املاك زیر ۵۰۰هزار پوند)، آژانس‌های املاک مستقل، كمسیون‌ها را به ۰/۵ درصد از ارزش املاک كاهش می‌دهند. در حالی که متداول‌ترین نرخ در حدود ۵/۱ تا ۲ درصد است. اگرچه برخی از آژانس‌های املاک مانند Foxtons، هزینه‌های بالاتری از ۳ درصد دریافت می‌کنند.

در املاک گران‌تر (۵ تا ۱۵ میلیون پوند) کمیسیون‌ها از ۲ درصد فراتر نمی‌روند. فروش پیشنهادهای سرمایه گذاری مانند اتاق‌های هتل، اقامتگاه‌های دانشجویی و سایر سرمایه گذاری‌ها در مقیاس کوچک از ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار پوند، از این قاعده مستثنی هستند. در این موارد، سازندگان مایل به پرداخت ۵ تا ۷ درصد حق کمیسیون هستند که سبب تشویق سرمایه گذاران بالقوه شود.

در بریتانیا خریدار و فروشنده ممکن است مشاوران املاک مخصوص به خود داشته باشند. زاکیروف اشاره می‌کند که: «این یک روش معمول در لندن به شمار می‌آید. چرا که سرمایه‌گذاران خارجی بسیاری ترجیح می‌دهند به مشاوران اختصاصی خود حق کمیسیون بپردازند. این مشاوران موظفند گزینه‌های منحصر به فرد و سودآور را جستجو کرده و معاملات را ارزیابی و پشتیبانی کنند. هیچ قانونی برای کمیسیون‌ها وجود ندارد. این هزینه بین مشتری و مشاور توافق شده یا با قیمت‌گذاری رقابتی تعیین می‌شود. طبق گفته زاكیروف، تخفیف در کمیسیون به مذاكره بستگی دارد. به عبارتی مشاوران املاک می‌توانند تحت توافق‌نامه‌هایی، هزینه‌های خود را برای فروشندگان یا سازندگان املاک یا خریداران همیشگی، کاهش دهند.

نرخ کمیسیون در ایالات متحده آمریکا

در ایالات متحدهٔ آمریکا، فروشندگان تقریباً همیشه کمیسیون را پرداخت می‌کنند. طبق گفته ایلیا بیتکوف، مشاور مسکن در کولدول، کمیسیون معاملات زیر ۱ میلیون دلار معمولاً ۵ تا ۶ درصد و برای املاک بالای ۱ میلیون دلار بین ۴ تا ۴.۵ درصد است. کارمزد معاملات چند میلیون دلاری ۲تا ۳ درصد محاسبه می شود. این رقم بر اساس توافق قبلی، تعیین می‌شود.

«مشاور املاک می‌تواند توافق‌نامهٔ خدماتی را منعقد کند. او طبق درصدی مشخص براساس خدماتی که ارائه می‌دهد، کمیسیون دریافت می‌کند. به عنوان مثال ، حداقل ۲/۵ درصد حق کمیسیون باید به مشاور خریدار پرداخت شود، صرف نظر از اینکه مبلغ کل پورسانت چقدر است. بنابراین، اگر کل کمیسیون ۴ درصد باشد، به هر طرف ۲ درصد تعلق می‌گیرد. از این رو خریدار باید کمیسیون اضافی ۵ دهم درصد را به مشاور املاک پرداخت کند. اما اگر مشاور، توافق‌نامه‌ای با خریدار داشته باشد می‌تواند این درصد را دریافت کند.

به گفتهٔ این کارشناس‌، کمیسیون های املاک و مستغلات در ایالات متحده قابل مذاکره هستند. هر دو طرف در مورد کمیسیون توافق می‌کنند. وی گفت: «حتی اگر مقدماتی در مورد کمیسیون به صورت درصد توافق شود، هم خریدار و هم فروشنده کاملاً مجاز به توافق با قیمت پایین‌تر در مذاکرات نهایی هستند.» بیتکوف می‌گوید، بنگاه‌های املاک و مستغلات ممکن است اختلاف نظر با دو طرف قرارداد داشته باشند. یا احتمال دارد برای رسیدن به توافق مشترک امتیازاتی بدهند.

منبع: Tranio

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. عباس می‌گوید

  وقت همگی بخیر. حالا در ایران ۵ دهم درصد ( نصف یک درصد ) رو هم زورشون میاد بدن و میگن مگه شما چکار خاصی انجام دادید ؟!! یک ملک نشون دادید و ما پسند کردیم. نمی دونم ما در هر ماه ۱۰۰ تا ملک نشون متقاضی نشون میدیم شاید یکیش انجام بشه و اون هم با کلی التماس پول مشاور رو میدن .

 2. مهران بهداروند می‌گوید

  متشکرم و مرسی..نظری ندارم

 3. مهران بهداروند می‌گوید

  نظری ندارم موفق باشید وسربلند

 4. مسعود ولی پور می‌گوید

  من متاسفم برای ***** بدون مطالعه ی نرخ برای خودش تصویب کرده واقعا جای تاسف داره تو این چندوقته ایران همه چی رشد داشته حق الزحمه املاک رو کاهش داده فقط منتظر انتخاباتم تو این مجهول الحال ازون ساختمون **** در قبال حقوق مشاورین املاک برکنار شه.همه جا دنیا صنف املاک محترم ترین شغل دنیاست غیر ایران بخاطر اون تشکیلات ضعیف به اصطلاح اتحادیه فقط پول جواز از مردم بگیرن حمایت هیچ

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.