دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

با اصول و مفاهیم گزارش مالی آژانس املاک آشنا شوید

گردش پول و سود و زیان را به‌صورت منظم تحلیل کنید

صورت‌های مالی یا به زبان ساده، گزارش مالی آژانس املاک، سوابق رسمی وضعیت مالی یک آژانس محسوب می‌شوند. گزارش‌های مالی شامل صورت‌بندی‌های استانداری مانند ترازنامه، صورت سود و زیان و صورت جریان وجوه نقد هستند. این گزارش‌ها به عنوان مؤلفه‌های اساسی اطلاعات تجاری و اصلی‌ترین روش انتقال اطلاعات مالی واحد تجاری در یک زمان مشخص به کار می‌آیند. به طور کلی صورت‌های مالی به معنای فنی خود، خلاصه‌ای از وضعیت مالی بنگاه املاک و مستغلات را در یک دورهٔ زمانی مشخص، بیان می‌کنند. در ادامه مطلب، شما را با اصول کلی گزارش‌ مالی آژانس املاک آشنا می‌کنیم.

گزارش مالی آژانس املاک چیست؟

یک گزارش مالی آژانس املاک بسته به نیازهایی که از سمت مدیر آژانس مطرح می‌شود، شامل اطلاعات متنوعی خواهد بود.

گزارش مالی آژانس املاک برای پاسخگویی به نیازهای آماری مدیر و حتی مشتریان املاک و بستانکاران فعلی و بالقوه طراحی شده است. صورت‌های مالی ناشی از ساده‌سازی، متراکم کردن و جمع‌آوری داده‌هایی از سیستم حسابداری یک شرکت املاک و مستغلات هستند. این سندها برای مدیریت هرچه بهتر مجموعه، کاربردی و ضروری محسوب می‌شوند.

دور از ذهن نیست که همهٔ شرکت‌های بزرگ تجاری و املاک در سراسر جهان این گزارش را مهم شمرده و به وضعیت مالی خود رسیدگی می‌کنند. این شرکت‌ها ضعف‌ها را بیشتر می‌شناسند و ظرفیت‌های افزایش سود را لمس می‌کنند. صورت‌های مالی برای انعکاس دادن معاملات، رویدادها و شرایط کاری آژانس به‌کار می‌آیند. در ادامه، معمول‌ترین انواع آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

ثبت نام پنل املاک دیوارچه مواردی در گزارش دیده می‌شود؟

یک گزارش مالی آژانس املاک بسته به نیازهایی که از سمت مدیر آژانس مطرح می‌شود، شامل اطلاعات متنوعی خواهد بود. حسابدار یا مدیر مالی، این اطلاعات را از سیستم حسابداری استخراج می‌کند. او سپس خلاصه یا جمع‌بندی آن‌ها را در اختیار مدیر قرار می‌دهد. به‌طور معمول، یک گزارش مالی قابل‌قبول شامل موارد زیر می‌شود:

 • صورت حساب درآمد: مهم‌ترین صورت مالی برای بیشتر شرکت‌ها، محاسبهٔ سود و زیان است. این گزارش، توانایی کسب و کار برای سودآوری را نشان می‌دهد. داده‌هایی که در این صورت‌حساب هستند، درجهٔ زیادی از صحت را دارند؛ اما مقدار دارایی‌ها و بدهی‌ها را نشان نمی‌دهند. بنابراین نتایج آن لزوما منطبق با جریان‌های نقدی تولید شده توسط کسب و کار نیست و می‌تواند گمراه‌کننده باشد. (مطلب مرتبط: اصول و تکنیک‌های حسابداری درآمد برای آژانس املاک)
 • ترازنامه: ترازنامه احتمالا برای بسیاری از املاک و مستغلات در رتبهٔ چندم قرار دارد. زیرا نتایج عملیات را نشان نمی‌دهد. در ضمن، احتمال اینکه برخی از اعداد ذکر شده در آن براساس هزینه‌های تاریخی باشد که گزارش را از مفید بودن خارج کند، هست. با تمام این اوصاف، ترازنامه وقتی با سود جفت و جور می‌شود از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که مبلغ سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای حمایت از سود را نشان می‌دهد.
 • گزارش گردش پول نقد: یکی از مهم‌ترین گزارش‌های مالی، صورت جریان‌های نقدی است که فقط بر تغییرات در جریان وجوه نقد تمرکز دارد. این گزارش نمای واضح‌تری از جریان وجوه نقد شرکت را به صورت سود و زیان ارائه می‌دهد که البته نتایج انحرافی هم دارند.

مجددا تکرار می‌کنیم که موارد بالا، بسته به نیاز مدیر و استراتژی آژانس تغییر می‌کنند. بهتر است مدیران آژانس در مشاوره با کارشناسان مالی، بهترین گزارش مفید برای کسب‌وکار خود را به‌صورت دوره‌ای استخراج کنند.

درس هم‌‌نیاز: قوانین مالیات و بیمه برای مشاوران املاک

تعدیل نیرو در مشاور املاکگزارش مالی آژانس املاک در چه دوره‌هایی انجام می‌شود؟

گزارش مالی آژانس املاک در چندین دورهٔ زمانی و با اصول متفاوتی تهیه می‌شود. برخی از آن‌ها در پایان سال و برخی ماه به ماه محاسبه می‌شود. در ادامه به انواع گزارش‌ها بر اساس زمان اشاره می‌کنیم.

 • پایان سال: این گزارش، صورت سود زیان اساسی هر آژانس املاک و مستغلات است. گزارش پایان سال، درآمد و هزینه‌های یک سال تقویمی را در بر می‌گیرد.
 • سال به روز: صورت مالی سال به روز نشان می‌دهد که کل درآمد و هزینه از آغاز سال تا پایان ماه گذشته چه میزان است. به عنوان مثال در ۹ آذر یک صورت سود و زیان سال به روز، نشان می‌دهد که درآمد و هزینه آغاز سال تا پایان آبان‌ماه چه مقداری بوده است.
 • عقب‌مانده دوازده ماهه: در هر زمانی از سال، اگر نگاهی به دوازده ماه قبلی بیندازیم، در حال دیدن گزارش مالی دوازده ماهه هستیم. به عنوان مثال گزارش مالی دوازده ماهه ۹ آذر، دوازده ماه قبل را تا پایان آبان ماه، محاسبه می‌کند.
 • ماه به ماه:‌ یکی از انواع گزارش‌های مالی درآمد املاک و مستغلات را می‌توان ماه به ماه نشان داد. به این ترتیب می‌توانید کل هزینه‌ها و درآمدهای هر ماه را به جای کل دوره ببینید.

به طور معمول سرمایه‌گذاران در املاک و مستغلات برای مدیریت عملکرد فعلی در مقایسه با ماه‌های قبل و سال قبل نیاز به این گزارش‌ها دارند. آن‌ها ممکن است بخواهند شرایط فعلی آژانس خود را نسبت به سه سال گذشته و سود و زیان آن بررسی کنند.

برخی از مواردی که صورت سود و زیان باید مورد توجه قرار گیرد، تغییرات شدید درآمد یا هزینه‌ها بهستند. بدیهی است که کاهش درآمد نشانهٔ بدی برای یک مجموعه به شمار می‌رود. هرگونه افزایش قابل توجه در هزینه‌ها به احتمال زیاد به معنای این است که برخی از مسائل در شرکت نیاز به حل شدن دارند. همچنین شما در گزارش مالی آژانس املاک، اطمینان حاصل می‌کنید که هزینه‌های تعمیر و نگهداری در چه حد بوده است. کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری به معنای درآمد خالص بالاتر خواهد بود.

کاربردهای گزارش مالی آژانس املاک

گزارش‌های مالی در آژانس املاک و مستغلات چند عملکرد مهم را انجام می‌دهند. صورت مالی یک آژانس، وضعیت واقعی فعالیت آن را مشخص می‌کند. اطلاعات مهم مالی اعم از بدهکاران و بستانکاران در این گزارش وجود دارد. برخی از کاربردهای گزارش مالی آژانس املاک عبارتند از:

 • صورت‌های مالی عملکرد یک آژانس را از نظر مالی منعکس می‌کنند. سود و بدهی تجارت را نشان می‌دهند. همچنین این گزارش نشان می‌دهد تصمیمات یک آژانس در خرید و فروش املاک تا چه حد موفق بوده است. بنابراین شکاف بین مدیریت و سهامداران آژانس‌های بزرگ کاهش پیدا می‌کند.
 • گزارش مالی آژانس املاک، اعتبار آن است. گاهی اوقات شرکت‌ها نیاز به وام گرفتن دارند. در این شرایط اعتبار یک مجموعه مشخص می‌شود. بدهی‌ها و سودها تفکیک شده و اعتبار یک آژانس مشخص می‌شود.
 • در استانداردهای جهانی، سرمایه‌گذاران و مشتریان برای ارزیابی یک آژانس املاک از گزارش مالی آن استفاده می‌کنند. هرچه وضعیت مالی یک آژانس بهتر باشد، توان چانه‌زنی بیشتری برای جذب مشتریان خواهد داشت.
 • سیاست‌های مالیاتی دولت‌ها به صورت‌های مالی شرکت‌ها و آژانس املاک و مستغلات مرتبط است. دولت برای تصمیم‌گیری در مورد مالیات و سیاست‌های نظارتی از این صورت‌‌ها استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید: هر آنچه باید درباره حسابداری املاک بدانید

سرمایه گذاری املاکپول را به من نشان بده

این عنوان دقیقا همان کاری است که گزارش‌های مالی انجام می‌دهند. آن‌ها پول را به شما نشان می‌دهند. آن‌ها می‌گویند که پول یک بنگاه املاک از کجا آمده، کجا رفته و اکنون کجا است.

به طور کلی چهار صورت مالی وجود دارد که عبارت از ترازنامه، اظهارات درآمد، صورت جریان‌های نقدی و اظهارات حقوق صاحبان سهام است. تزارنامه نشان می‌دهد که درآمد متعلق به چه چیزی است و در یک زمان مشخص چه عملکردی داشته است. صورت سود و زیان نیز با توجه به عنوانش، می‌گوید که یک شرکت در طی یک دورهٔ زمانی چه مقدار پول کسب و چه مقدار هزینه کرده است.

اظهارات؛ جریان نقدینگی مبادله پول بین شرکت و جهان خارج را در یک زمان مشخص نشان می‌دهد. صورت مالی آخر در زمینه تغییرات منافع سهامداران شرکت املاک و مستغلات در گذر زمان است.

گزارش مالی حرفه‌ای آژانس املاک و مستغلات

در فرم حرفه‌ای از گزارش مالی، شما به نکاتی دقت می‌کنید که سود خود را بالا برده و زیان را به حداقل برسانید. اگر در مورد ملکی قصد سرمایه گذاری دارید، باید ببینید این ملک تاکنون چگونه به فروش رسیده است. چه هزینه‌هایی دارد و در آینده احتمال سود بردن از آن بیشتر است یا ضرر دربارهٔ آن.

در این شکل از گزارش مالی، نگاه شما به سوی آینده است. بدین ترتیب می‌خواهید گزارش مالی آیندهٔ خود را هم قوی‌تر کنید. برای ایجاد پیش‌فروش املاک و مستغلات، همواره باید به وضعیت کنونی و میزان انتظارات برای افزایش سود یک ملک در سال اندیشید. فرم رسمی همان صورت‌های سود و زیان شما در آینده است.

با همین نگاه است که شرکت‌های بزرگ املاک و مستغلات در جهان، درآمدهای متفاوتی دارند. آن‌ها اینگونه اجاره‌های مناطق را مدیریت می‌کنند. همچنین آن‌ها در فرم حرفه‌ای گزارش مالی، هزینه‌های آینده‌ٔ خود را تخمین زده و به عواملی مانند افزایش مالیات ملک خود نیز فکر می‌کنند.

جمع‌بندی

گزارش‌های مالی شرکت‌ها در سراسر دنیا یکی از اقدامات مؤثر برای رصد کردن شرایط سود و زیان شرکت‌ها هستند. گزارش‌های مالی دوره‌های متفاوتی را شامل می‌شوند که همواره برای مقایسهٔ درآمد و سود به عنوان یک ابزار مهم شناخته می‌شوند.

گزارش مالی هر شرکتی توانایی کسب‌وکار برای سودآوری را نشان می‌دهد. این موارد، صورت‌حساب درآمد، ترازنامه و گزارش گردش پول نقد را شامل می‌شود. در املاک نیز گزارش مالی آژانس املاک همچون سایر کسب‌وکارها می‌تواند برایتان سودآوری بیشتر را به همراه داشته باشد.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.