دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

مشاوره حقوقی املاک چیست و چرا باید آن را بیاموزیم؟

در حل چالش‌ها و سوال‌های قانونی، در کنار مشتری باشیم

 

همهٔ مشاوران املاک حرفه‌ای به دلیل تجربه و اشتغال در حوزه املاک به مسائل حقوقی مربوط به رهن، اجاره و فروش املاک آشنایی دارند. عده‌ای از آن‌ها بر حسب تجربیات شخصی، بیشتر از مسائل حقوقی سر در می‌آوردند و عده‌ای کمتر. به‌هرحال دانستن مسائل حقوقی مربوط به این حوزه یکی از الزامات ورود به این شغل است. درواقه مشاوره حقوقی املاک یکی از وظایف همیشگی مشاوران محسوب می شود. در ادامه این مطلب، درباره لزوم یادگیری این مهارت و همکاری با مشاوران حقوقی در آژانس املاک صحبت می‌کنیم.

مشاوران املاک باید نسبت به تمام جزئیات بندها، ماده‌ها و تبصره‌های یک قرارداد اشراف داشته باشند. در این صورت بهترین قرارداد را تنظیم می‌کنند تا هر دو طرف معامله را راضی نگه دارند. بدین ترتیب برای بنگاه خود اعتبار کسب می‌کنند. اما در بسیاری از مواقع در قراردادهای ملکی، مسائل و مشکلاتی به وجود می‌آید که حل آن از عهده مشاوران املاک خارج است. در چنین مواردی، همکاری با کارشناسان رسمی حقوقی به مدیران در آژانس‌های امللاک پیشنهاد می‌شود.

به مشتریان خود مشاوره حقوقی املاک بدهید

ارجاع دادن به وکیل یا مشاور حقوقی کارکشته، به‌هیچ‌وجه نشان از ضعف شما در مشاوره املاک ندارد.

سعی کنید تا حد امکان، کار را در بنگاه معاملات ملکی‌تان به پایان برسانید. برای حل بهتر مشکلات، حضور یک کارشناس برای مشاوره حقوقی املاک در بنگاه‌های معاملات ملکی، لازم است. این کار موجب اعتماد مشتریان به بنگاه معاملات ملکی می‌شود. کارشناسان حقوقی معمولا با قراردادهای فروش و اجارهٔ املاک، قوانین صنفی حوزهٔ ملک و املاک، اصطلاحات رایج در بین صنف املاک آشنایی دارند. همچنین آن‌ها از مراجع قانونی در نظام صنف املاک، قوانین معاملات تجاری ملکی و مواردی که نیاز به حل اختلاف و شورای حل اختلاف دارد، مطلع هستند.

حضور یک کارشناس حقوقی در بنگاه‌های معاملات ملکی می‌تواند کمک مفیدی برای مشاوران املاک باشد. این کار هم عاملی در صرفه‌جویی از وقت است و هم مشکلات و موانع احتمالی به روش اصولی و درست حل و فصل می‌شود. در آخر از مشکلاتی که طرفین قرارداد را به شورای حل اختلاف و گرفتن وکیل می‌کشاند، جلوگیری خواهد شد.

دانستنی های حقوقی املاکمهمترین مسائل حقوقی حوزه املاک

در هنگام عقد قرارداد یا در طول قرارداد امکان دارد که طرفین با مشکلاتی مواجه شوند. مشاوران املاک، کارشناسان حقوقی و در نهایت وکلا و مراجع قضایی می‌توانند به مشتریان در این مورد مشاوره و یاری بدهند. افراد در زمان تنظیم قرارداد یا در طول قرارداد ممکن است با مسائل حقوقی بسیار زیادی روبرو شوند. بنابراین مشاورهٔ حقوقی املاک با یک کارشناس حقوقی متخصص در این حوزه می‌تواند آن‌ها را با این مسائل آشنا کند. در ادامه مهم‌ترین مسائل حقوقی در حوزه املاک را بررسی می‌کنیم.

تنظیم قرارداد

مشاوران املاک، متخصص تنظیم قرارداد فروش و اجاره هستند. آن‌ها به واسطهٔ تجربه‌ای که دارند، اصول نوشتن یک قرارداد صحیح را می‌دانند. اما گاهی امکان دارد که در طول عقد قرارداد ناخواسته اشتباهی رخ دهد. به همین دلیل، حضور یک کارشناس حقوقی در کنار مشاور املاک می‌تواند بهترین مشاوره حقوقی املاک را به شما ارائه دهد و امکان بروز چنین مشکلاتی را به صفر برساند.

کارشناس حقوقی می‌تواند به خوبی دربارهٔ مواد موجود در قرارداد به مشتریان توضیح مفصل ارائه دهد. وی قادر است، آن‌ها را با اصطلاحات حقوقی پیچیدهٔ حوزهٔ املاک آشنا کند. در آژانس‌های بزرگ، اغلب کارشناسان حقوقی با مباشر املاک شاغل در آژانس همکاری می‌کنند تا قراردادها به بهترین نحو مدیریت شوند.

سند اوقافی

مشکلات موجود دربارهٔ سندهای اوقافی یکی از معضلات مهم حقوقی حوزه املاک است. افراد در هنگام معامله یک ملک باید به این موضوع توجه داشته باشند که آیا این ملک سند رسمی دارد یا وقفی. از طرفی مشاوران املاک باید مشتریان خود را از این موضوع آگاه کنند.

با وجود سند وقفی، خریدار باید مبلغی را به عنوان قسط در زمان مشخصی به اداره اوقاف (وب‌سایت رسمی سازمان اوقاف)، پرداخت کند. خانه‌های دارای سند وقفی، ارزان‌تر از دیگر خانه‌ها هستند. بنابراین افراد باید بدانند که سند در چه دسته‌بندی قرار می‌گیرد. با این آگاهی، مبلغ گزافی برای خرید ملک مورد نظر خود نمی‌پردازند. کارشناسان به دلیل آشنایی با معضلات موجود در حوزهٔ املاک، می‌توانند با مراجعهٔ افراد اطلاعات دقیقی درباره سندهای وقفی به آن‌ها ارائه دهند.

قوانین حاکم بر تحویل ملک

طرفین در هنگام تنظیم و عقد قرارداد، زمانی را برای تحویل ملک مشخص می‌کنند. این تاریخ در قرارداد نوشته می‌شود؛ اما اصولی بر آن حاکم است. اگر طرفین این اصول را ندانند، قطعا در حین قرارداد با مشکل مواجه خواهند شد. به طور مثال شاید برخی از افراد ندانند که اگر طرف مقابل در معامله، از تحویل ملک در زمان مشخص شده، خودداری کند، باید خسارتی را روزانه یا ماهیانه به شخص متضرر پرداخت کند.

استفاده از یک مشاورهٔ حقوقی درست توسط مشاوران املاک و کارشناسان حقوقی، می‌تواند راهنمایی بسیار درستی را در رابطه با قوانین حاکم بر تحویل خانه به مشتریان بدهد. نکته مهم اینکه آشنایی مشاوران و مدیران آژانس با مفاد قراردادها هم در چنین مواردی راهگشا خواهد بود. به‌عنوان مثال، قرارداد اجاره خانه یکی از مواردی است که قطعا سوال‌های زیادی از سمت مشتریان برای شما به‌همراه دارد.

مطلب تکمیلی: دانستنی‌های حقوقی املاک که هر مشاوری باید بداند

نکات حقوقی املاکقدرالسهم

یکی از رایج‌ترین دعاوی ملکی، مربوط به اختلافات حقوقی قدرالسهم است. مقدار سهم از تمام زمینی که یک ساختمان در آن ساخته شده را قدرالسهم می‌گویند.

ممکن است، فردی قصد فروش ملک خود را برای ساخت آپارتمان داشته باشد؛ اما به دلیل اینکه نمی‌داند باید از ابتدا قدرالسهم خود را مشخص کند، در نهایت با سازندهٔ ملک به مشکل برمی‌خورد. استفاده از نظرات یک مشاور حقوقی املاک در چنین معاملاتی، می‌تواند بروز این اختلافات را به صفر برساند.

ملک مشاع

به ملکی که بیش از یک مالک داشته باشد و حد و مرز برای آن مشخص نشده باشد، مشاع گفته می‌شود. کارشناس حقوقی در این موارد شما را از شر مشکلات احتمالی که در هنگام عقد قرارداد ملک مشاع پیش می‌آید، دور خواهد کرد. به طور مثال با راهنمایی گرفتن از یک کارشناس حقوقی، از افتادن در دام مالکان و مشکلاتی که در هنگام زدن سند به وجود می‌آید، جلوگیری خواهید کرد.

انتقال سند رسمی

انتقال سند رسمی آن‌طور که به نظر می‌رسد، شاید شما را در دام هیچ مشکل حقوقی نیندازد. این عمل آنقدر ساده است که شاید هیچ‌وقت به ذهن شما حضور نیافتن طرف مقابل برای انتقال سند در زمان تعیین شده، خطور نکند. مشاوره با کارشناس حقوقی املاک به شما اصول و ترفندهایی را آموزش می‌دهد. با رعایت این اصول طرف مقابل را ملزم به حضور در زمان مشخص شده در دفترخانه می‌کنید.

سرفصل مرتبط: آشنایی با انواع چالش حقوقی آژانس املاک و روش‌های مدیریت آن‌ها

ارجاع مشکلات پیچیدهٔ حقوقی به وکیل

در مواردی بحث و دعوا میان طرفین قرارداد، آنقدر بالا می‌گیرد که مشاوران املاک و کارشناسان حقوقی از پس حل آن بر نمی‌آیند. در این موارد، پیشنهاد می‌شود که به وکلای متخصص در حوزهٔ املاک مراجعه شود. افراد باید بدانند که برای حل مشکلات پیچیدهٔ حقوقی و طرح شکایت باید حتما به یک وکیل ملکی مراجعه کنند. تنها با این کار در دعاوی به ظاهر سادهٔ ملکی، پیروز می‌شوند.

فراموش نکنید که ارجاع دادن به وکیل یا مشاور حقوقی کارکشته، به‌هیچ‌وجه نشان از ضعف شما در مشاوره املاک ندارد. مدیران در آژانس‌های املاک حرفه‌ای همیشه به‌دنبال حل کردن چالش مشتریان هستند. آن‌ها از تمامی ابزارها و ارتباط‌های موجود خود استفاده می‌کنند تا مشتری به بهترین نحو به پاسخ و راهکارش برسد. حال گاهی این ابزار، ارجاع دادن او به یک وکیل یا مشارو حقوقی است.

جمع‌بندی مشاوره حقوقی املاک

یک پیشنهاد را به عنوان سخن آخر برای شما که خوانندهٔ این مطلب هستید، داریم. با استخدام یک کارشناس حقوقی در بنگاه معاملات ملکی، به علاج واقعه قبل از وقوع بپردازید. فراموش نکنید که استخدام یک فرد با دانش حقوقی کافی، درصد خطا و بروز مشکل را در معاملات به حداقل می‌رساند و می‌تواند بهترین مشاوره حقوقی املاک را در اختیار مشتریان شما بگذارد.

بیشتر بخوانید: چرا و چگونه به مشتریان خود مشاوره مالی بدهیم؟

 

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.