دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

مهم‌ترین اخبار مسکن آذر ۹۹

مالیات خانه‌های خالی و متوسط ۱۵ میلیون تومانی قیمت مسکن

اهميت بخش مسکن و ارتباط آن با متغيرهای کلان اقتصادی، باعث شده است که این بخش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار باشد. مسکن همواره به عنوان محرکی در رشد اقتصادی، نقش دارد. طبق تحقیقات، رابطه مثبت و معنی‌داری میان رشد اقتصادی و سرمايه‌گذاری در عرصهٔ مسکن در ايران وجود دارد. بر اساس نتايج مدل کوتاه‌مدت و بلندمدت، کشش رشد اقتصادی در عرصهٔ سرمایه‌گذاری مسکن دارای کميت بالایی است و در این راستا، اخبار مسکن همواره هم برای اقشار مختلف جامعه و هم برای سرمایه‌گذاران و تصمیم‌گیران اهمیت خاصی داشته است.

آکادمی املاک دیوار، شما را در جریان خبرهای مهم یک ماه گذشته قرار می‌دهد. در این مطلب اخبار مسکن آذر ۹۹ را می‌خوانید.

بلاتکلیفی مالیات خانه‌های خالی

مورد دیگری که در اوایل آذرماه در اخبار مسکن به آن پرداخته شد، بحث مالیات خانه‌های خالی بود. به گزارش اقتصاد آنلاین، با توجه به آنکه هنوز قانون مالیات خانه‌های خالی به تصویب نرسیده، اخذ مالیات حالت اجرایی به خود نگرفته است. البته وزارت راه و شهرسازی از چند ماه قبل برای اجرایی شدن این طرح دست به کار شده و روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار پیامک به دارندگان بیش از یک واحد مسکونی ارسال کرده است.

طرح جهش تولید و تامین مسکن

به گزارش ایسنا، طرح جهش تولید و تامین مسکن با تمرکز بیشتر بر ساخت و فروش بیشتر خانه اجرا می‌شود. براساس طرح جهش تولید و تامین مسکن، دولت مکلف به ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکن در ظرف ۴ سال می‌شود.  تامین منابع مالی این طرح در قالب ایجاد صندوق ملی مسکن نیز در این طرح در نظر گرفته شده است.

حل مشکل مسکن کارگران با تسهیلات

به گزارش ایسنا، بانک توسعه تعاون با اولویت حل مشکل مسکن کارگران، خط اعتباری ۷۵ هزار میلیارد ریالی به تعاونی‌های مسکن اختصاص داده است. بر این اساس تعاونی‌های مسکن کارگری تا پایان سال می‌توانند برای دریافت تسهیلات مذکور به شعب این بانک مراجعه کنند.

رشد ۳۳ درصدی بودجه مسکن دولتی

به گزارش ایسنا، در بودجه سال ۱۴۰۰ شاهد افزایش بودجه مسکن دولتی هستیم. این بودجه به منظور اجرای پروژه های زیر نظر وزارت راه و شهرسازی شامل مسکن مهر، بازآفرینی شهری، مصلی تهران و طرح اقدام ملی مسکن اختصاص پیدا می‌کند. طبق برنامه جدید، ۲۰۰۰ میلیارد تومان بودجه مسکن دولتی برای سال ۱۴۰۰ اختصاص یافته است. این رقم در سال گذشته ۱۵۰۰ میلیارد تومان بود.

کاهش قیمت اوراق مسکن

به گزارش ایسنا، قیمت اوراق مسکن در میانه ماه آذر روند کاهشی داشت. طبق آخرین قیمت، متأهل‌های تهرانی برای این اوراق باید ۲۸ میلیون و ۹۴۴ هزار تومان پرداخت کنند؛ درحالی که این رقم در دو هفته قبل حدود ۳۵ میلیون تومان بود. سقف تسهیلات برای مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر، قبلا به ۸۰ میلیون تومان رسیده بود. برای دریافت این سقف، متقاضیان باید ۱۶۰ برگه خریداری کنند که هزینه آن ۹ میلیون و ۶۴۸ هزار تومان است. وام اوراق ممتاز برای سایر مناطق شهری ۶۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که باید برای آن ۱۲۰ برگه خریداری شود و هزینه آن هفت میلیون و ۲۳۶ هزار تومان می‌شود.

تکذیب افزایش قیمت مسکن ملی

اقتصاد آنلاین در ۲۰ مهرماه گزارشی درباره عدم افزایش نرخ ساخت مسکن ملی منتشر کرد. طبق این گزارش، مسئولان بنیاد مسکن به هزینهٔ ساخت متری ۳.۳ تا ۴ میلیون تومانی مسکن ملی اذعان کرده بودند. ازطرفی، وزارت راه و شهرسازی افزایش هزینه ها را تکذیب کرد. طبق اعلام این وزارت‌خانه، هنوز نرخ‌ها بر اساس برآورد ۲.۷ میلیون تومانی سازمان برنامه و بودجه تنظیم می‌شود. و تعدیل‌های احتمالی در آینده اعلام خواهد شد.

وجود زمین برای خانه‌سازی تا ۵ سال

به گزارش ایسنا، معاون وزیر راه و شهرسازی در مصاحبه‌ای در تاریخ ۲۱ آذر گفت:« به همه دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی در سراسر کشور اعلام شده که زمین مورد نیاز احداث مسکن ملی بر اساس نیاز پنج سال آینده کشور را تامین کنند». محمود محمودزاده در ادامه صحبت‌هایش به این نکته اشاره کرد که فرآیند طرح اقدام ملی مسکن از ابتدا بر اساس شناسایی زمین صورت گرفته است و مشکلی از این بابت وجود ندارد. طبق گفتهٔ وزیر راه و شهرسازی، برای همه کسانی که ثبت‌نام کرده‌اند استان مورد نظر وظیفه تامین زمین را برعهده دارد.

۲۰ میلیون ایرانی در بافت فرسوده

به گزارش مهر، معاون وزیر راه و شهرسازی می‌گوید: «۲۰ میلیون نفر در سطح کشور در بافت فرسوده، سکونت‌گاه‌های غیررسمی، ناکارآمد و تاریخی زندگی می‌کنند». مهدی عبوری درباره میزان بافت‌های فرسودهٔ کنونی در سطح کشور هم اظهارنظر مهمی دارد. او می‌گوید: «بیش از ۱۴۸ هزار هکتار بافت فرسوده، سکونت‌گاه غیررسمی و ناکارآمد در کشور وجود دارد».

متوسط قیمت خانه در کشور ۱۵.۲ میلیون تومان

معاون وزیر راه و شهرسازی در مصاحبه‌ای با ایسنا گفت: «متوسط قیمت مسکن در کل کشور متری ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. استان‌های تهران و خوزستان بالاترین و کهگیلویه و بویراحمد کمترین قیمت‌ها را دارند». البته فراموش نکنید که متوسط بیان شده، مربوط به کل کشور است. بانک مرکزی در آبان ماه ۱۳۹۹ اعلام کرده بود که متوسط قیمت خانه در تهران به ۲۷میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در هر مترمربع رسیده است.

همان‌طور که خواندید، اخبار مسکن آذر ۹۹ بیشتر حول طرح جامع مسکن ملی و ساخت‌وساز جریان داشت. باتوجه به رکود فعلی در بازار مسکن، پیش‌بینی می‌شود که اخبار کاهش قیمت مسکن هنوز ادامه داشته باشد. البته میانگین قیمت مسکن در سال‌های گذشته به حدی افزایش یافت که کاهش‌های فعلی باز هم منجر به افزایش خرید آن‌چنانی در میان مردم نخواهد شد.

منابع: اقتصاد آنلاینایسناایرنا

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.