دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

نگاهی به مهم‌ترین اخبار بازار مسکن بهمن 99

ادامه رکورد باوجود افزایش اجاره‌بها

بهمن‌ماه چندان ماه جالبی برای مشاوران املاک و آن‌ها که در کار خرید و فروش خانه، زمین و ملک هستند، نبود. فرو نشستن تورم در بازار باعث شد تنور خرید و فروش و معامله اندکی سرد شده و رکود سنگینی به بازار ملک تحمیل شود. به گفتهٔ مشاوران املاک، افزایش قیمت‌ها که خریداران را نسبت به خرید خانه و آپارتمان سرد کرده بود باعث شد کسادی کم‌سابقه‌ای در بازار دیده شود. مشاوران زیادی از این کسادی گله‌مندند و معتقدند یک ماهی هست که چشمشان به یک خریدار واقعی نیفتاده است! به‌هرحال اخبار بازار مسکن بهمن امسال هم خبر خوشحال‌ کننده‌ای برای مشاوران نداشت.

کوچ خریداران به سمت حاشیهٔ شهر

با افزایش قیمت مسکن در یکی دو سال اخیر، بسیاری از خریداران ملک به حاشیه‌ٔ شهرها پناه برده‌اند. با این حساب، مشاوران املاک در پرند توانستند با خریداران و فروشندگان زیادی تعامل کرده و معامله در این منطقه رونق خوبی داشت. برای مثال در پرند می‌توان آپارتمان‌های نوساز را با قیمت هر متر بین ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان تا ۴ میلیون و ۸۱۵ هزار تومان خریداری کرد. به گزارش تجارت نیوز، واحدهای چند سالهٔ پرند نیز با توجه به موقعیت، امکانات و طراحی داخلی، قیمتی بین ۳٫۵ میلیون تا بیش از ۷ میلیون تومان در هر متر دارند.

انواع زمین و ساختمان که مشاوران باید بشناسندساخت سالانه یک میلیون مسکن

در حالی که دولت پس از مسکن مهر برای تامین مسکن مردم طرح مسکن ملی را هم در دستور کار قرار داد، حالا نمایندهٔ مجلس از ساخت یک میلیون مسکن در سال خبر می‌دهد. عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، گفت: «با ورود کمیسیون عمران مجلس، سالانه یک میلیون مسکن در کشور ساخته می‌شود.»

نمایندهٔ مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «دولت در طرح ساخت مسکن، زمین‌هایی با قرارداد ۹۹ ساله در اختیار طرح خواهد گذاشت و از طرفی مکلف به تأمین زیرساخت‌های لازم نیز خواهد بود.»

محرم زاده با ذکر این‌که یک میلیون واحد مسکونی شامل ۸۰۰ هزار واحد در شهرها و ۲۰۰ هزار واحد در روستاها احداث می‌شود، گفت: «اولویت واحدهای مسکونی با خانواده‌های فاقد مسکن و اقشار کم‌درآمد است.»

گله‌هایی از افزایش قیمت اجاره‌بها

در شرایطی که در پاییز امسال رشد قیمت مسکن در بازار خرید و فروش متوقف شد، این رکود و حتی کاهش قیمت، در مورد بازار اجاره مسکن صدق نکرد. یعنی باوجود توقف رشد قیمت مسکن، رشد اجاره‌بها همچنان ادامه دارد. همین هم کار مشاوران املاک را اندکی سخت می‌کند؛ چراکه باید بتوانند مالکان را به ارائهٔ قیمت‌های متعادل‌تر و هم‌ارزش با جیب مستاجران راضی کنند.

به گزارش مهر، وزارت راه‌وشهرسازی اخیرا پیشنهاد اصلاح آیین‌نامهٔ قانون ساماندهی مسکن در بخش اجاره‌داری را به دولت تقدیم کرده که در صورت تصویب، اراضی دولتی، ۹۹ ساله به سازنده و به نفع مستأجر، واگذار می‌شود.

مطلب مرتبط: مهم‌ترین اتفاقات بازار مسکن سال ۹۹

کتاب سرمایه‌گذار موفق در املاک و مستغلاتساخت مسکن با متراژ بالا صرفا توسط مجری ذی صلاح

رئیس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان شهر تهران خبر داد که از ابتدای اسفند، تنها مجریان ذی‌صلاح اجازه ساخت‌وساز بالای ۱۵۰۰ متر در تهران خواهند داشت.

مجریان ذی‌صلاح افرادی هستند که یا پروانه مهندسی از نظام مهندسی دارند و یا از وزارت کار، مجوز فعالیت در بخش ساختمان دریافت کرده‌اند. به گزارش ساختمان آنلاین، شهاب سعادت نژاد رئیس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان شهر تهران، گفت: « مجری ذی‌صلاح بر اساس قانون، افرادی هستند که اگر دارای مدارک دانشگاهی هستند، باید پروانه مهندسی از نظام مهندسی ساختمان یا وزارت راه و شهرسازی دریافت کرده و اگر پایین‌تر از مدارج دانشگاهی دارند، باید از وزارت کار مجوز فعالیت در بخش ساختمان دریافت کرده باشند.»

بیشتر بخوانید: مهم‌ترین اخبار مسکن اسفند 99

معضل قیمت‌سازی کاذب

با وجود اینکه هنوز بازار مسکن در حالت رکود به سر می‌برد، اما بسیاری از مالکان همچنان روی قیمت‌های بالای قبل پافشاری می‌کنند. به گزارش ایسنا، کارشناسان معتقدند درج قیمت در سایت‌های فروش مسکن و خودرو که پس از هشت ماه ممنوعیت از حدود یک ماه پیش، مجددا آزاد شده، تنها علت رشد قیمت‌ها نیست.

از عوامل اصلی رشد قیمت مسکن، افزایش نرخ ارز، رشد قیمت زمین و افزایش نرخ مصالح ساختمانی است که هنوز آن‌طور که باید و شاید فکری برای این سه مولفه نشده است. حسن محتشم کارشناس بازار مسکن بیان کرد: «بخش مسکن با کمبود تولید مواجه است که همین امر می‌تواند فشار تقاضا و رشد قیمت مجدد را در پی داشته باشد». وی ادامه داد: «دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت مسکن باید نگرش‌ها به حوزهٔ ساخت‌وساز را تغییر دهد.»

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.