دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

مهم‌ترین اخبار مسکن دی 99

بازگشت قیمت به سرویس‌های آگهی آنلاین املاک

نخستین ماه از فصل زمستان در حوزهٔ مسکن روزهای پرتلاطمی را سپری کرد. به جز بحث اجاره و خرید خانه که همیشه و در هر زمانی بحث داغی است؛ در سایر زمینه‌های مرتبط با مسکن از جمله طرح اقدام ملی مسکن یا پرداخت مالیات خانه‌های خالی، همچنین زمان پرداخت وام اجاره می‌شد خبرهای ریز و درشت زیادی را خواند. مهم‌ترین اخبار مسکن دی 99 را می‌توان بازگشت قیمت‌ها به سایت‌های آگهی آنلاین دانست. در ادامه مطلب این ماه، مهم‌ترین اخبار دیگر بازار را می‌خوانید.

نرخ تورم ماهانه مسکن در ماه گذشته منفی شد. در واقع به دنبال رسیدن معاملات مسکن به کمتر از ۲۷۰۰ فقره که بجز ماه‌های فروردین، دست کم در شش سال گذشته بی‌سابقه بوده است، تورم ماهانه بازار مسکن شهر تهران سرانجام پس از گذشت سه سال از آذرماه ۱۳۹۶ که آغاز دوره رشد نوسانات اقتصادی و رشد نرخ ارز محسوب می‌شود، منفی شد.

گرانی مسکن و برزخ مشاوران

طبق آخرین اطلاعات، آذرماه می‌توانست به عنوان نقطه شروعی برای کاهش قیمت‌ها در حوزهٔ مسکن باشد که تا دی‌ماه یا حتی تا پایان سال هم ادامه یابد. اخبار از بازار به گوش رسید که نشان می‌داد، مقاومت‌ها و سم‌پاشی‌هایی علیه ریزش قیمت در این بازار وجود دارد. برخی این مقاومت‌ها را از سوی صاحبان ملک دانسته و برخی دیگر نیز توپ آن را در زمین مشاوران املاک انداخته و آنان را عامل این مقاومت در برابر ارزانی می‌دانند.

گروه دیگری از فعالان بازار معتقدند گرانی مسکن به سود مشاوران املاک نیست و هرچه قیمت مسکن به قدرت خرید مردم نزدیک‌تر باشد، مشاوران از سود بیشتری بهره‌مند خواهند شد. به گزارش ساختمان آنلاین، آمارهای رسمی نشان می‌دهند روند قیمت‌ها در بازار مسکن به حالت ریزشی درآمده است و بسیاری برای توضیح این دوران، «عصر پساجهش» را به آن اطلاق می‌کنند.

به گفته کارشناسان، از اواسط آبان‌ماه شاهد علائم خفیف ورود به این دوره بودیم و امروز برای دومین ماه متوالی، آمارهای رسمی که از قیمت مسکن در شهر تهران منتشر می‎شود، حاکی از ورود جدی به این دوران است. مشخصه اصلی دوره، خروج یا افت شدید تقاضای سرمایه‌ای است و همچنین، کاهش تورم و سپس، قیمت مسکن است. آمارهای رسمی نشان می‌دهند که در آبان ماه کاهش تورم مسکن را داشتیم. در آذرماه این تورم، منفی شد و در عمل، قیمت مسکن کاهش پیدا کرد، یعنی از ۲۷ میلیون تومان در هر متر مربع به ۲۶ میلیون تومان کاهش یافت.

کتاب سرمایه‌گذار موفق در املاک و مستغلاتاخبار مسکن دی 99 درباره طرح اقدام ملی

یکی از مواردی که در دی‌ماه بحث داغی به وجود آورد، طرح اقدام ملی مسکن و موضوع قیمت این نوع واحدها بود. معاون مسکن شهری بنیاد مسکن کشور گفت: هزینهٔ تمام شدهٔ ساخت مسکن ملی، برای واحدهای ۲ طبقه تا متری ۳.۳ میلیون تومان تعریف شده است. جواد حق‌شناس در گفت‌وگو با ایسنا افزود: برنامهٔ دولت برای احداث ۱۳۸ هزار واحد مسکن ملی سهمیه بنیاد مسکن، وقتی محقق می‌شود که متقاضیان وجه اولیه را واریز کرده و زمین مورد نیاز برای آنان هم تامین شده باشد.

در عین حال وزارت راه و شهرسازی فرصت متقاضیان مسکن ملی برای تکمیل آورده نقدی خود را هم تا جمعه پنجم دی ماه تمدید کرد. به گزارش ایسنا، فرصت واریز وجه حدود ۴۰ میلیون تومانی طرح اقدام ملی مسکن که تا روز ۳۰ آذرماه تعیین شده بود، پنج روز دیگر یعنی تا جمعه پنجم دی‌ماه تمدید شد.

نکتهٔ دیگر در بحث اقدام ملی مسکن، موضوع نقل و انتقال این نوع از مسکن است. مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران اعلام کرده واگذاری و انتقال امتیاز مسکن ملی به غیر، تحت هر عنوان حقوقی، غیر معتبر و ممنوع خواهد بود. به گزارش ایرنا، خلیل محبت خواه با اشاره به اقدام برخی افراد سودجو برای خرید امتیاز مسکن ملی از متقاضیان افزود: ثبت‌نام اولیه طرح اقدام ملی مسکن ارزش معاملاتی ندارد و خرید و فروش آن غیر قانونی است.

وی با بیان اینکه ثبت‌نام در سامانه به معنای عضویت یا تخصیص واحد نیست، ادامه داد: برای این واحدها تا زمان اتمام اقساط تسهیلات که ۱۵ سال است، هیچ‌گونه سندی صادر نمی‌شود.

دریافت وام ودیعهٔ مسکن مستاجران

موضوع دیگری که مدت‌ها است مورد توجه مردم قرار گرفته و اخبار آن دنبال می‌شود، موضوع وام ودیعهٔ مسکن مستاجران است. خبر مهم دی 99 اینکه تنها نیمی از مستاجران توانستند تا پایان آذرماه وام ودیعه مسکن دریافت کنند. به گزارش ایرنا، از مجموع ۳۰۲ هزار و ۳۳۴ متقاضی دریافت وام ودیعه تاکنون ۱۴۸ هزار و ۲۱۵ نفر (نزدیک به ۵۰ درصد) توانسته‌اند این تسهیلات را دریافت کنند. با این حال ایسنا خبر داده که وزارت راه و شهرسازی وام اجاره را تا پایان بهمن‌ماه پرداخت می‌کند. طبق اعلام این وزارتخانه کسانی که قبلا برای دریافت وام ودیعه مسکن ثبت‌نام کرده بودند اما روند پرداخت آن‌ها به جریان نیفتاده، تا آخر بهمن‌ماه تسهیلات به آنها پرداخت می‌شود.بازار مسکن

اوراق مسکن چند؟

اوراق مسکن یکی از همان مواردی است که خریداران مسکن با آن به صورت مستقیم برخورد داشته‌اند. بر اساس آخرین قیمت اوراق مسکن، متاهل های تهرانی برای این اوراق باید ۲۵ میلیون و ۲۴۸ هزار تومان و مجردهای تهرانی نیز باید ۱۴ میلیون و ۷۲۸ هزار تومان پرداخت کنند.

به گزارش ایسنا، زوج‌های تهرانی بر همین اساس می‌توانند تا سقف ۲۴۰ میلیون تومان شامل ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۴۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند؛ بنابراین زوجین باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن ۲۱ میلیون و ۴۰ هزار تومان می شود که همراه با چهار میلیون و ۲۰۸ هزار تومان وام جعاله که برای آن باید ۸۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، در مجموع باید ۲۵ میلیون و ۲۴۸هزار تومان پرداخت کنند.

تولید مسکن و ایجاد اشتغال

در حالی که نایب رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرده که تولید مسکن نیاز به ارزبری نداشته و عین ‎اقتصاد مقاومتی است، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم گفته که ساماندهی بازار مصالح ساختمانی در دستور کار کمیسیون قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، محمدرضا رضایی کوچی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت:

علیرغم تذکرات و پیگیری‌های مجلس از ‎وزارت ‌صمت، هنوز کنترلی بر بازار ‎مصالح ‌ساختمانی صورت نگرفته و ضعف وزارت صمت مشهود است.

علی نیکزاد عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم در صفحه شخصی خود در توئیتر، نوشت: «‏طرح ‎جهش تولید مسکن در کمیسیون عمران و طرح ‎مالیات بر خانه‌های خالی در کمیسیون اقتصادی مورد کارشناسی قرار گرفته و با جدیت پیگیری می‌شود. کلیات و دو فوریت‌شان در صحن رأی آورد و به کمیسیون ارجاع داده شده و رفت‌ و برگشت نیمه موفقی هم با سیستم بانکی و بانک مرکزی اتفاق افتاده است.‏» این در حالی است که معاون وزیر راه و شهرسازی نیز گفته که در حال تطبیق اصلاحیهٔ قانون مالیات بر خانه‌های خالی با قانون قبلی برای اعمال مالیات هستیم . وی افزود: حدود ۱.۵ میلیون پیامک به مالکان واحدهای خالی از سکنه ارسال شده که عدم پاسخ و اصلاح وضعیت سکونتی آن‌ها به منزلهٔ خالی بودن واحد مدنظر تلقی می‌شود.

بازگشت قیمت به سایت‌ها

با گذشت حدود هفت ماه از ممنوعیت درج قیمت مسکن و خودرو در آگهی های اینترنتی، شنیده‌ها حاکی از آن است که برخی نمایندگان مجلس موافق بازگشت قیمت به سایت‌ها هستند.

به گزارش تاسیسات نیوز، اردیبهشت ماه امسال و به دنبال نوسانات بازارهای مسکن و خودرو، دادستانی، سایت‌های فروش ملک و اتومبیل را از درج قیمت‌ها منع کرد. این محدودیت پس از آن اعمال شد که بعضا نرخ‌های نجومی و کذایی توسط برخی کاربران در سایت‌ها ارایه می شد که به التهاب بازار دامن می زد.

بعضی کارشناسان مخالف معتقدند که این اقدام آن‌ها به ایجاد رقابت منفی در بین مالکان منجر می شود. اما عده‌ای از کارشناسان که شفافیت بازار را ضروری می‌دانند، می‌گویند که ممنوعیت درج قیمت، تاثیری در کاهش قیمت ملک نخواهد داشت.

به‌هرحال پس از کش و قوس‌های فراوان قانونی، قیمت املاک و خودرو در سرویس‌های آگهی آنلاین مانند دیوار، مجددا منتشر شد.اصطلاحات رایج مشاور املاک

قیمت مسکن در استان‌ها

در شرایطی که بیشتر نگاه‌ها به قیمت مسکن در پایتخت معطوف شده، و در حالی که قیمت مناطق مختلف اختلاف‌های فاحشی با هم دارد، در مراکز استان‌ها هم قیمت‌ها با هم متفاوتند. شما به عنوان مشاور املاک خوب است بدانید که کمترین قیمت مسکن به یاسوج با میانگین ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در هر مترمربع و بیشترین قیمت به شهر تهران با ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اختصاص دارد.

به گزارش ایسنا، بر اساس معاملات آبان ماه ۱۳۹۹ در بین ۳۰ مرکز استان (بدون محاسبه شهرکرد)، کمترین متوسط بهای یک متر مربع آپارتمان به شهر یاسوج در استان کهگیلویه و بویراحمد با میانگین ۳ میلیون و ۲۰۹ هزار تومان تعلق دارد. در رتبه بعدی ایلام قرار گرفته که میانگین هر متر خانه در این شهر ۴ میلیون و ۵۲ هزار تومان است. بیرجند در خراسان جنوبی با متوسط قیمت هر متر مسکن ۴ میلیون و ۱۹۷ هزار تومان، رتبه سومین شهر ارزان قیمت کشور را در اختیار دارد.

بیشتر بخوانید: مروری بر بازار مسکن در دو سال گذشته

بورس مسکن

مدتی است وزیر اقتصاد خبر از راه­‌اندازی بورس مسکن داده و بسیاری از کارشناسان و متولیان این بخش به انتقاد و تعریف از این تصمیم پرداختند. بورس مسکن می­‌تواند یاری رسان فعالان ساخت‌وساز باشد و نقش مهمی در تامین نیاز مسکن مردم ایفا کند. بدین ترتیب، بورس مسکن با هدف خرید متری خانه برای کسانی که توانایی خرید یک واحد کامل را ندارند احتمالا به زودی رونمایی خواهد شد.

به گزارش ایسنا، اوراق سلف یا همان بورس مسکن به زودی با همکاری سازمان بورس و وزارت راه و شهرسازی منتشر می‌شود. در حال حاضر برای بیشتر خانواده‌ها تامین هزینه‌های تهیه یک مسکن دشوار است. بنابراین آن‌طور که محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی می‌گوید خانوارها با پس‌انداز و سرمایه‌گذاری پول خود از طریق خرید اوراق سلف بازار مسکن، می‌توانند در بخشی از سود خرید یک واحد مسکونی سهیم شده و ارزش پول خود را حفظ کنند.

منابع: ساختمان آنلاینایرناایسنا

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.