دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

مهم‌ترین اخبار مسکن اسفند 99

ادامه رکود و امید به سال پیش‌رو

به گفتهٔ صاحب‌نظران بهمن‌ماه زمان مناسبی برای خرید و فروش ملک نبود و رکود قابل توجهی در معاملات دیده می‌شد. این روند در ماه پایانی سال هم ادامه یافت. در واقع باوجود کاهش نسبی قیمت مسکن در چند ماه گذشته، اما باز هم گویا نمی‌توان به روند هیجانی در بازار امید داشت. گرچه تحرکاتی در بازار به دلیل روبه پایان بودن سال دیده می‌شود؛ ولی نمی‌توان گفت، این تغییر زیاد هم چشمگیر بوده است. به گفتهٔ کارشناسان قیمت مسکن در بهمن‌ماه حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش قیمت داشت. اگر از دلایل این رکود بخواهید بدانید می‌توان به شیوع کرونا در اواخر سال گذشته اشاره کرد. گرچه امید می‌رفت این رکود در معاملات در ایام سال برطرف شود، اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد. در ادامه مطلب، به برخی از مهم‌ترین اخبار مسکن اسفند می‌پردازیم.

تهاتر به جای فروش

رکود در روزهای اخیر باعث شده فروشندگان مسکن و سازندگان به دنبال روش های مختلف برای فروش مسکن خود باشند. به گزارش سایت بازار به نقل از سامانه املاک و مستغلات، در بهمن ماه معاملات ملک در تهران ۳۳ درصد نسبت به دی ماه کاهش داشته است. با این حساب خیلی هم دور از ذهن نیست که خرید و فروش به صورت تهاتر انجام شود. روش کار هم بیشتر تهاتر واحدهای مسکونی بزرگ با واحدهای مسکونی کوچک متراژ است.

تهاتر راهی برای رسیدن به پول برای سازندگان مسکن است که از خرید و فروش نقدی تا حدی ناامید شده‌اند. سازندگان مسکن که به پول نیازمندند، مجبورند به هر نحوی که شده مسکن خود را به پول نزدیک کنند. با این حساب تهاتر یک راه چاره‌ساز است.

گروه مالیاتی مشاورین املاک و قانون بیمهاز بازار شب عید چه خبر؟

طبق روال طبیعی بازار معاملات مسکن، یکی دوماه پایانی هر سال به انجام معاملاتی اختصاص دارد که اصطلاحا عنوان معامله شب عید اطلاق می‌شود. ساختمان آنلاین گزارش داده که هر دو طرف تقاضا و عرضه در این‌گونه معاملات سعی دارند تا پیش از رسیدن سال نو، قرارداد خود را منعقد و به خانه جدید نقل مکان کنند. از این رو هر سال در این بازه زمانی اندکی حجم معاملات با افزایش روبه رو می‌شوند.

گروهی از فروشندگان که تصمیم قطعی برای فروش ملک خود تا پایان سال دارند، بیشتر پای معامله حاضر به ارائه تخفیف می‌شوند. فعالان بازار مسکن عنوان می‌کنند هرچند وضعیت رشد قیمت در بازار نسبت به ماه‌های گذشته متفاوت شده، اما همچنان مالکان آپارتمان‌های نوساز قیمت‌های پیشنهادی خود را بسیار متفاوت از میانگین قیمت منطقه عنوان می‌کنند. مشاوران پیشنهاد می‌کنند اگر فروشندگان تصمیم به فروش قطعی تا شب عید دارند باید نسبت به قیمت‌های پیشنهادی خود بازنگری کنند.

اعلام هزینهٔ دریافت وام مسکن با اوراق

بد نیست بدانید که با توجه به مهلت طرح اعطای تسهیلات مسکن از سوی تنها بانک تخصصی بخش مسکن با استفاده از عدم نیاز به خرید اوراق که تا ۲۲ بهمن امسال در جریان بود، در حال حاضر متقاضیان دریافت وام ۲۴۰ میلیون تومانی مسکن زوجین از محل اوراق تسهیلات، باید۴۸۰ برگه از این اوراق را خریداری کنند.

هر برگه اوراق، ۵۸ هزار تومان (به طور میانگین)، است و ۲۷ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان هزینه دریافت تسهیلات مسکن زوجین خواهد بود. همچنین برای دریافت تسهیلات ۱۴۰ میلیون تومانی مسکن فردی از محل اوراق تسهیلات مسکن، متقاضیان می‌بایست ۲۸۰ برگه ۵۸ هزار تومانی خریداری کنند. هزینهٔ نهایی دریافت این وام مسکن، ۱۶ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان خواهد شد.

ممیزی ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار ملک در تهران

به نقل از خبرگزاری مهر، گسترش شهر تهران از نظر وسعت، جمعیت، کاربری‌ها و توزیع خدمات شهری به امری تخصصی و پیچیده تبدیل شده که نیازمند برنامه‌ریزی‌های فنی و اصولی است و در این راستا مهم‌ترین ابزار مورد نیاز در اختیار داشتن اطلاعات جامع شهری و دسترسی به آمار به روز است.

بر همین اساس رئیس ستاد راهبردی ممیزی املاک مرحله ششم به خبرگزاری مهر گفت: «به‌روزرسانی سبب کامل شدن اطلاعات حرف و مشاغل، شناسایی اراضی بایر و متروکه، اطلاعات سرانه‌های خدماتی محلات و نواحی، اصلاح جانمایی و پارسل‌های املاک شهر و شناسایی واحدهای غیرمسکونی دارای تخلف می‌شود». کاظمی با بیان اینکه فرایند ممیزی در سامانه کنترل پروژه شهرداری تهران تعریف شده و قابل رصد و ارزیابی است، گفت: «در دورهٔ قبل برای همه ممیزان لباس واحد تعریف شده بود، اما در این دوره علاوه بر لباس یک شکل لوگوی ششمین دوره ممیزی هم تعریف شده و همچنین روی لباس کارت شناسایی ممیزی کد کیو آر (QR) هم پیش‌بینی شده و شهروندان و مودیان می‌توانند هویت ممیز را با اسکن کردن احراز کنند».

بیشتر بخوانید: مروری بر بازار مسکن در دو سال گذشته

حسابداری درآمد در آژانس املاک معضل کمبود سیمان برای ساخت‌وساز

در آشفته بازار کنونی که از یک طرف خریداران منتظر کاهش قیمت هستند و از طرف دیگر سازندگان و فروشندگان درصدد فروش بیشترند، دلالان سیمان برای خود کاسبی خوبی راه انداخته‌اند. به گفتهٔ یک کارشناس حوزهٔ مسکن، سیمان در کارخانه ۱۸ هزار تومان است؛ اما تا به دست سازنده برسد ۴۸ هزار تومان می‌شود.

در حال حاضر که کارگاه‌های ساختمانی نیاز مبرم به سیمان دارند؛ اولویت بعضی مسئولان صادرات سیمان به کشورهای دیگر است. بازار مسکن طی سه سال گذشته به اندازه کافی متلاطم بوده و مهمترین عامل در کنترل این بازار افزایش ساخت‌وساز است. به نظر می‌رسد راهکار رفع این معضل اولویت دادن به نیاز داخلی است.

ایسنا می‌نویسد: به اعتقاد صاحب‌نظران، اگر ساخت‌وساز به همین منوال در رکود بماند افزایش قیمت، محتمل‌ترین گزینه در ماه‌های آینده است. البته پیش‌بینی می‌شود شرایط ساخت و ساز در سال آینده بهتر شود؛ اما با توجه به کمبود پنج میلیون واحد مسکونی به این زودی نمی‌توان تقاضای بازار مسکن را پاسخ داد. با این حال می توان افزایش قیمت را با برنامه‌ریزی مناسب برای تولید مسکن و کاهش هزینه‌های بالاسری حوزه ساخت، کنترل کرد.

انعقاد تفاهم‌نامه به شیوهٔ قرض‌الحسنه برای تولید مسکن

طبق گزارش ایرنا، به دلیل وجود سختی‌های فراوان برای در اختیار گذاشتن مسکن برای اقشار پایین‌دست جامعه، وزارت راه‌وشهرسازی اعلام کرده که واجدان شرایط دریافت تسهیلات مسکن ارزان‌قیمت ثبت‌نام‌شدگان طرح مسکن ملی و دهک‌های یک تا سه درآمدی هستند. واجدان شرایط دریافت این تسهیلات از سوی وزارت راه به بانک رسالت معرفی می‌شوند.

ایرنا خبر داد این نخستین تفاهم‌نامه‌ای است که به شیوه قرض‌الحسنه در کشور برای تولید مسکن به امضا می‌رسد.

معاون مسکن و ساختمان گفت: ۱۵۰ میلیون تومان تسهیلات کم‌بهره با سود چهار درصد به متقاضیان واجد شرایط پرداخت می‌شود. سازوکار به این ترتیب است که اسامی واجدان شرایط از سوی وزارت راه و شهرسازی به بانک رسالت معرفی می‌شود. افرادی می‌توانند در این طرح مشارکت داشته باشند که در سامانهٔ طرح اقدام ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌ و جزو دهک‌های یک تا سه درآمدی هستند.

راه‌هایی برای افزایش درآمد مشاور املاک تسهیلات مسکن برای تولد فرزند سوم

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این روزهای آخر سال مصوبهٔ جدیدی را به تصویب رساندند. خانوارهای فاقد مسکنی که در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ صاحب فرزند سوم شده یا می‌شوند ۱۵۰ میلیون تومان تسهیلات مسکن دریافت خواهند کرد. حداکثر مدت بازپرداخت این تسهیلات هم ۲۰ ساله معین شده است.

با شرایط جدید، ترتیب بانک‌های عامل موظف می‌شوند، مبلغ ۹ هزار میلیارد ریال از هر محل را از جمله منابع سپرده‌های پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی به تفکیک، با بازپرداخت حداکثر ۲۰ ساله برای خانواده‌­های فاقد مسکن اختصاص دهند.

اعلام شرایط جدید پرداخت تسهیلات مسکن جوانان

با همهٰ رکود این پایان سال در عرصهٔ مسکن، مدیرعامل بانک مسکن شرایط تازه پرداخت تسهیلات مسکن جوانان را تشریح کرد. محمود شایان درباره خبرخوش پایان سال به دارندگان حساب جوانان اعلام کرد: براساس مصوبه جدید هیات مدیره بانک، نرخ سود تسهیلات حساب پس‌انداز مسکن جوانان برای دوره بازپرداخت حداکثر ۵ ساله، از ۹ درصد به ۶ درصد کاهش پیدا کرد.

از آنجا که خانوارها برای صاحب خانه کردن فرزندان‌شان در شرایط تورمی لازم است از مدل پس‌انداز تدریجی برای تجهیز منابع مورد نیازشان استفاده کنند، حساب مسکن جوانان یک خدمت مالی اعتباری مناسب به خانوارها است.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.