دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

سازمان‌هایی که مشاوران املاک با آن‌ها سروکار دارند

در هر گروه شغلی، آشنایی با سازمان‌های مرتبط لازم است. بنابراین تفاوتی ندارد که شما وکیل باشید یا پزشک، نجار باشید یا مهندس. در هر شغلی، سازمان‌های مرتبطی فعالیت دارند که افراد شاغل برای انجام کارهای مختلف به آن‌ها مراجعه می‌کنند: مانند کانون وکلا برای وکیلان، سازمان نظام پزشکی برای پزشکان و کادر درمان، اتحادیهٔ درودگران برای صنف نجاران و مبل‌سازان. مشاوران املاک نیز از این قاعده مستثنی نیستند. آن‌ها هم باید با سازمان های مرتبط آژانس املاک آشنا شوند. در ادامه مطلب، با مهم‌ترین سازمان‌های مرتبط آشنا می‌شوید.

سازمان ‌های مرتبط آژانس املاک

مشاوران املاک یا افرادی که قصد راه‌اندازی آژانس املاک را دارند، باید با سازمان‌های مرتبط آژانس املاک آشنا شوند. زیرا آن‌ها از زمان طی کردن دوره‌های آموزشی آژانس، تا زمان تاسیس آژانس و بستن قرارداد یا خرید املاک با این سازمان‌ها سروکار دارند. سازمان‌هایی که هر یک کارایی متفاوتی دارند و گرفتن تایید نهایی از آن‌ها برای انجام بعضی از کارهای قانونی، لازم است.

به‌عنوان مثال اتحادیهٔ صنف مشاوران املاک از جمله سازمان‌های مرتبط با مشاوران است. برای طی کردن برخی دوره‌های آموزشی و دیگر موارد مرتبط با آژانس، باید به اتحادیهٔ صنف مشاوران املاک مراجعه کرد. در مجموع آشنایی مشاوران املاک با سازمان‌های مرتبط امری ضروری است تا با نحوهٔ فعالیت آن‌ها آشنا شوند.

جلسه عقد قرارداد ملک

اتحادیهٔ صنف مشاوران املاک

یکی از سازمان‌های مهمی که مشاوران املاک در اولین اقدام برای راه‌اندازی آژانس با آن سروکار دارند، اتحادیهٔ صنف مشاوران املاک است. این اتحادیه نخستین بار در سال ۱۳۴۳ در چهارراه ولیعصر (عج) آغاز به کار کرد و همچنان نیز مشغول به فعالیت است. در این اتحادیه، کلاس‌های مجازی و حضوری برای یادگیری و پیشرفت مشاوران املاک برگزار می‌شود.

مشاوران املاک می‌توانند اطلاعات مربوط به بخش‌نامه‌های املاک را از طریق اتحادیه‌های شهری و کشوری دریافت کنند. مهمترین خدمتی که این اتحادیه به مشاوران املاک ارائه می‌دهد، اعطای جواز یا پروانهٔ کسب و پروانهٔ تخصصی است. بنابراین مشاورانی که قصد راه‌اندازی آژانس املاک را دارند، از طریق این سازمان مجوزهای مربوطه را دریافت می‌کنند.

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

از دیگر سازمان های مرتبط آژانس املاک می‌توان به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اشاره کرد. از طریق این سازمان، می‌توان تصدیق اصالت سند مالکیت را استعلام کرد و از آخرین وضعیت ملک به صورت استعلام الکترونیکی آشنا شد. این سازمان جزو نهادهای دولتی است و وظیفهٔ ثبت املاک و دارایی‌های اتباع ایرانی را بر عهده دارد. ادارهٔ امور املاک و امور اسناد این سازمان، از جمله اداره‌هایی است که مشاوران املاک با آن سروکار دارند. (وب‌سایت سازمان)

شهرداری‌ها

شهرداری از دیگر سازمان‌هایی است که مشاوران املاک با آن سروکار دارند. بیشتر خدمات این سازمان برای مشاوران املاکی که قصد خرید و ساخت‌وساز املاک را دارند، مناسب است. بنابراین اگر به عنوان مشاور املاک قصد اخذ پروانه ساختمان برای ساخت ملک و دریافت پایان کار برای تایید اتمام پروژهٔ ساختمانی را دارید، حتماً با شهرداری شهرتان سروکار خواهید داشت. همچنین اگر به عنوان مشاور املاک قصد خرید ملکی را دارید، از طریق این سازمان نسبت به قانونی بودن ملک و میزان جریمهٔ آن آگاه خواهید شد.

مشاوره تمدید اجاره ملک چه نکاتی دارد؟

دفاتر اسناد رسمی

محضرخانه یا دفاتر اسناد رسمی، عنوان دیگری برای سازمان های مرتبط آژانس املاک است. این دفاتر از نهادهای وابسته به قوهٔ قضاییه محسوب می‌شود. مشاوران برای ثبت و انتقال اسناد املاک مختلف، می‌توانند از خدمات دفاتر اسناد رسمی بهره بگیرند.

برای آشنایی با انواع اسناد و قراردادهای ملکی، دسته اسناد را مطالعه کنید

سامانهٔ جامع املاک و مستغلات

در این سامانه مشاوران املاک باید تمامی قراردادهای ملکی را در شهر خود به ثبت برسانند تا بتوانند از طریق آن کد رهگیری ملک را دریافت کنند. کدی که برای بستن قرارداد ملک بسیار لازم و ضروری است. به همین دلیل جزو سازمان‌های مهم و مرتبط با مشاوران املاک است.

سازمان اوقاف

املاک وقفی، املاکی است که دارای سند اوقافی است. سند این املاک باید از طریق سازمان اوقاف مورد استعلام قرار بگیرد تا مشاوران از وقفی بودن آن‌ها آگاه شوند. اسناد و املاک وقفی بیشتر مربوط به شهرهای مذهبی ایران مانند شهر مشهد می‌شوند.

وزارت راه و شهرسازی

از دیگر سازمان های مرتبط آژانس املاک، وزارت راه و شهرسازی است. در سامانهٔ این سازمان، اطلاعات بازار املاک ایران درج شده و می‌‌توان از طریق آن گزارش تخلفات ساختمانی و شهرسازی را دریافت کرد. همچنین از طریق این وزارت می‌توان از طرح‌های تسهیلاتی بانک مسکن اطلاع کسب کرد و با مسکن مهر، خدمات و نحوهٔ خرید آن آشنا شد.

سازمان امور مالیاتی

این سازمان نیز برای استعلام بدهی مالیاتی املاک مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین مشاوران املاکی که قصد خرید خانه و اجارهٔ آن را دارند، باید نسبت به ثبت اظهارنامه املاک توجه کافی داشته باشند.

سرفصل مرتبط: ارزیابی ملک چیست و چگونه انجام می‌شود؟

سخن آخر

استعلام و پیگیری، ثبت و رسیدگی و مواردی از این قبیل جزو خدمات مثبت سازمان های مرتبط با آژانس املاک است. خدماتی که باعث می‌شود شما به عنوان مشاور املاک دغدغه‌ای از بابت جعلی بودن اسناد یا بدهی مالیاتی ملک نداشته باشید. وجود چنین مسائلی خرید و فروش در زمینهٔ ملک و معرفی آن به مشتری را با مشکل مواجه کرده و از اعتبار شما می‌کاهد. بنابراین باید به عنوان مشاور املاک از خدمات این سازمان‌های معرفی شده استفاده کنید و قبل از معرفی فایل به مشتری از بابت اعتبار ملک، مطمئن شوید. همچنین اگر خودتان قصد خرید ملک و سرمایه‌گذاری روی املاک را دارید، از طریق این سازمان‌ها می‌توانید خرید مطمئنی داشته باشید.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.